Děti 2+ a výchova trošku jinak. Podělme se.

blandik
29. led 2011

ahojte, zakládám tuto diskuzi s tím, že bych tady ráda vytvořila prostor pro trošku jiný přístup k výchově dětí...objevují se tady diskuze o vzdoru a zlobení děti a jak na to...nicméně jejich účelem asi není hledat jinou cestu, ale spíše si ulevit a vypovídat se...což naprosto chápu, rozumím - je to náročné s batoletem. A příspěvky o tom, jak se to dá dělat jinak jsou spíše kontraproduktivní a dokážou více naštvat než povzbudit. Nicméně mě osobně takový prostor na koníkovi chybí, protože si myslím, že všechny chceme vycházet s dětmi po dobrém, mame na to své způsoby a možná by bylo fajn se o to tady podělit....

moudivlacek
2. led 2012

@veronika.h jenze jak to udelat netlacit a zaroven se na to nevykaslat 😅 ta vychova vazne neni sranda 😀 zatim posazuju nekolikrat denne, doma bez plen, ven a na noc plinu
jo sezeni u jidla,jj asi to mame podobne a i stejne jmeno 😉

veronika.h
2. led 2012

@laola zkoušíme denně🙂. Hlásím mu každý den, že jdu kakat na záchod, ale on u toho prostě nechce sedět🙂).

Jo, jak píše @blandik, strašně nám pomáhá odbourat zákazy, že se něco nesmí, jako lézt na okno apod., ale určit, kdy a jak se to může dělat. Neustále vymýšlím, jak ho zapojit, protože on nikdy nechce žádnou náhradu, jako dětský vysavač, ale musí mít dospělácký apod. Vyplácí se to, vidím, jak je šikovný a zručný.

fender
2. led 2012

@veronika.h to je přesné. já jsem taky malého ke všemu pouštěla a pouštím, takže on je schopný povysávat, umývat si po sobě svoje plastové talířky a hrnečky, pomáhá mi dávat do pračky, prostě se vším.

blandik
autor
2. led 2012

@veronika.h @fender - holky, tiše závidím, náš nejeví zájem o aktivity typu - mytí nádobí, ukládání do myčky, vaření, míchání, chystání jídla, mazání chleba, krájení atd, atd. zájem...vždy jen velmi chvilkově...když něco takového jdu dělat, hraje si sám..

fender
2. led 2012

@blandik a ptáš se ho, jestli nepůjde s tebou? já vždy hlásím - je potřeba dát prádlo do pračky, půjdeš se mnou? musíme oškrávat brambory na oběd, jdeš se mnou? a on většinou teda jde.....

veronika.h
2. led 2012

@blandik Co já bych dala za to, abych aspoň nějakou činnost mohla dělat v klidu a bez asistence🙂 😀 . Ale taky se ho ptám, jestli by mi mohl pomoct vyndat prádlo z pračky, baví ho, když je užitečný🙂

berenika39
2. led 2012

@blandik ahoj a všechno nej do nového roku - všem ostatním taky, samozřejmě🙂))
Vždy´tnemusí být všechny děti stejné, ne? je to chlap, sklony bude mít k něčemu jinému, ne? s tím bych si vrásky nedělala. je to fajn, že je to ted v zimě takové zpestření, aktivita, když už nevíme coby..ale když sám nechce, neva🙂.
Taky petra ke všemu zvu, a většinou letí. Před Silvestrem se bavil hodinu čistého času krájením šunky na malinké kousky (na pomazánku), poslala jsem babičkám fotku, jak krájí..a obě: ježíš, tos mu dala normální nůž?????
Bez komentáře.

prom
2. led 2012

@moudivlacek ahoj, moja mala je tiez velky neposeda, ona ani rozpravku na PC atd nedokaze pozerat bez pohybu, u jedla sa tiez vrti jak motovidlo.. si fakt myslim, ze dostava nejake extra impulzy z mozgu ze nevydrzi bez pohybu... no ale k tomu problemu s odplenkovanim.. dcerka tiez ani zaboha nechcela ani len sadnut na nocnik, redukciu.. akokeby citila obmedzenie v jej pohybovej aktivite.. mozno to iste preziva aj tvoj syn. My sme zacali skusat odplenkovat ked mala necele 2 roky, bolo leto.. tak ako ty, navonok naholo, iba na spanie plienku. Skusali sme 2 tyzdne a nula, fakt nula bodov.. ani raz na nocnik.. vsetko do gati. Tak som dala pauzu tak 3 tyzdne, ze teda fakt neni zrala. Dalsi pokus, zasa stale nic, jej teda vadilo, ze bola mokra, ale stale tvrdohlavo odmietala nocnik. Ja uz celkom na nervy, lebo som bola tehotna a predstava, ze sa budeme odplienkovavat v zime, ja s bruchom.. no nerealne.. Tak ma napadla myslienka, aby som furt nemusela prat komplet oblecenie.. normalne som jej dala stare klasicke latkove plienky /urcite mas doma/ na to postolky, aby nepretiekli. A to sa malej princezne nepacilo, normallne si isla do supliku po pampersky, ze nechce latkovku ale pampersku, a najradsej iba gatky.. fikana no 😎 😀 som neustupila, a dala jej na vyber, bud gatky alebo latkovku. Som vtedy pochopila, ze fakt neni blba, ani pozadu.. proste to robila z pohodlnosti a neochoty chvilku posediet. Tak prebehli dalsie 2 tyzdne a zas .. nula bodov.. ani raz. Uz som zasa chcela cela zufala skoncit s pokusom cislo 2.... lebo tak pisu, ze ked dieta po 2-tyzdnovom intervale skusania sa nechyta, tak si dat pauzu a tak dookola. lebo inak je to trapenie na obidve strany, co je vcelku logicke. Sa len zacyklite 😉 A potom sa mi raz ju podarilo odchytit uplne nahodne jak sa jej chce kakat, som ju drapla a sup na redukciu, priznavam sa bez jej dovolenia, ale nechcelo sa mi prat hovienka.. no ani nestihla zaprotestovat.. a vykakala sa do zachodu. Potom sme hovienku zamavali papa a zacala splachovat. A tu si myslim, ze pochopila, ze sa jej oplati chvilku posediet na zachode nez chodit pokakana v mokrom a naviac v tych hnusnych latkovych plenach, co jej fakt vadili. A to splachovanie, ten ritual, aj neskor ked zacala chodit na nocnik, ze si to upratuje po sebe.. to ju zacalo bavit. Samozrejme, boli nehody, za tie som jej nenadavala, naopak chvalila kazdy kladny pokus. Kazdopadne myslim, ze nam pomohla ta finta s latkovymi plenami, ony ju relativne obmedzovali v pohybe.. uz to nebol luxus s pamperskama alebo ze si behala naholo v gatkach a teplakoch a ja prala jak blazon furt dookola.

evulina77
2. led 2012

holky, potřebovala bych poradit. Naše tříletá Sofinka si teď začala všechno vymáhat brečením, dokáže se sama vyprovokovat až k hysterii, když není po jejím. Hází věcma okolo sebe, někdy na nás křičí "tytytytyů - to je známka maxinálního naštvání na nás. Snažíme se vysvětlovat, nepomáhá, ignorování taky nepomáhá. Občas chytnu nerva i já a tak někdy i křičím, ale to taky nepomáhá. Čtu právě knížku Respektovat a být respektován, ale ani tam sem (zatím) nenašla, co v takové situaci dělat. Do etrémů to dotáhla od té doby, co jsem se vrátila s mladší z porodnice, asi to ještě nemá úplně strávené... Co s tím? Před tím byla taky tzv. nasírací typ, ale teď je toho fakt hodně. Když se uklidní, chce se jít hned pomazlit.

fender
2. led 2012

@evulina77 já bych ji asi nenechala si to "vybrečet". když se vzteká, tak jí dát pochopení - ano, ty se teď zlobíš, ok, nechat ji to prožít, má nárok na to být naštvaná, zlobit se..... a až se uklidní a přijde pomazlit tak ji pomazlit a teprve potom si o tom promluvit, vysvětlit..... když se vzteká, tak vysvětlování nepomůže nikdy, oni nevidí, neslyší, jen se prostě vztekají 🙂

blandik
autor
2. led 2012

@berenika39 - 😵 taky přeji vše dobré v tomto roce 😉
Nedělám si z toho extra vrásky..jen je to pro mě namáhavé, že vlastně se mnou tráví čas hraním, a já bych chtěla trávit čas u společné aktivity praktického života..zkusím ho více pobízet..pidi kousíčky šunky - paráda..náš takto ve světlé chvilce pitval těsto na cukroví...

fender
2. led 2012

@blandik za pár let už ani na to hraní nebude zvědavý 🙂 a jak ti bude smutno po hrách "na něco" 😅 😀

blandik
autor
2. led 2012

@fender - ty hry na něco, když jsou tak často, jsou úmorné, a přiznávám, že mě moc nebaví..ale právě v té Svoboda...atd. jsem našla, že to většinu rodičů nebaví..inspirovalo mě to a docela to zafungovalo...my už jsme byli ve fázi, že mi i říkal, co mám říkat....

berenika39
2. led 2012

@blandik vidíš, a tohle třeba petr moc nemá, sice to probíhá, ale tak občas...mmch dostala jsem si k Vánocům také tu knížku Svoboda a .....

laola
2. led 2012

@blandik
@berenika39 holky, jak se ta knížka jmenuje celá, prosím?

cervena_vila
2. led 2012

@evulina77 Myslím si, že to je (bohužel) normální reakce na malého sourozence. Že jde Sofinka trochu do regrese - místo toho, aby se chovala jako velká rozumná "slečinka", chová se jako mimino, co umí jenom brečet. Osobně tu situaci ještě doma nemám (napíšu za půl roku), ale souhlasím s ostatními - nepovolit aby něco získala pláčem. Zkusit na ni jít shovívavě, pohladit, přitulit, jestli se nechá, ale nevyhovět, dokud se neuklidní. U nás občas říkám: "Ano, jestli to chceš, dostaneš to, ale zkus přestat brečet", jakože povolím, ale pod podmínkou, že si to nebude vynucovat, ale v klidu poprosí. Není to univerzální rada, protože nemůže mít všechno, co chce, ale trochu to omezilo univerzální vynucování všeho.

anehap
2. led 2012

@veronika.h malá taky miluje, když může pomáhat 😉 Zjistila jsem, že když jsem dřív ještě zkoušela - ne, udělám to sama, počkej atd a prostě jsem ji k tomu nepustila, tak byl řev, hrůza - teď ji k tomu pustím, hrozně ráda zametá, umývá nádobí, dáme židli k lince a malá se ráchá. A stačí jí pár minut, pak chce dolů a zase si hraje sama. Prostě musí zkusit, co dělá máma a jede dál a je spokojená.... 😀 Ale třeba hrozně ráda vyndávala štětku na čištění WC a matlala s ní všude kolem po zemi, tak to teda nemohla, tak jsme jí koupili svoji, má ji v komoře a když ji to chytne, dostane svoji a čistí nočník......naštěstí jí stačí náhrada, nevyžaduje tu "originál" 😎

reruna
2. led 2012

@evulina77 buď ráda, že křičí jen tytyty, Lukin se právě naučil slovo blbeček a při naštvání na nás křičí ty ty ty blbečku! já mu odpovídám, že já jsem maminka a že mi takto říkat nebude, protože je to škaredé slovo, ale zatím to nepomáhá vůbec - poradíte něco?
Jinak já nevím, každé dítě má prostě nějakou povahu a když píšeš, že tzv. nasírací typ, tak to tak budeš muset asi brát, můj starší je něco podobného a je to teda někdy fakt na budku☹

anehap
2. led 2012

@blandik na jedné straně je to výhoda, neděláš všechno dvakrát delší dobu 😀 ALe ono ho to možná chytne časem - třeba synovec začíná pomáhat až teď - budou mu tři roky, teď lítá za maminkou jako divý a to ho donedávna taky nic nezajímalo - snad jen pečení 😉 Důležitý je, že mu to nabízíš 😉

anehap
2. led 2012

@veronika.h taky koukám, jak malá ani ne v roce a půl chápe - jak dopere pračka, začne pípat - malá letí pro koš na prádlo - který je pomalu větší jako ona - aniž bych cokoli řekla, dotáhne ho k pračce, pak to vytáhneme, já donesu k sušáku a malá vytahuje prádlo, důležitě protřepe a podá mi to, teď už i kolíčky - když to viděl poprvé manžel, tak nechápal, jak to mohla odkoukat 😀

anehap
2. led 2012

@berenika39
@blandik holky, už jste tu knížku četly? Jsou tam i rady a doporučení vyloženě pro malý děti- nebo je to jako RABR - spíš obecnější pro všechny a hodně i pro ty starší a pro dospělý? Podle toho popisku to vypadá, že je to spíš zaměřené na děti,ne?A jsou tam nějaký praktický ukázky?
Zkusím se na ni zeptat v knihovně....

laola
2. led 2012

@berenika39 děkuju 🙂

@blandik jj, přesně jak píše @anehap, hlavně že mu ty aktivity nabízíš 🙂 Já už na to v poslední době nezapomínám, protože se mi párkrát stalo, že malý ječel, že "ale já jsem to chtěl vyndat z pračky, já jsem chtěl zapnout myčku" apod. Takže vesměs předejdu hysteráku😀 Ale někdy prostě taky nechce nebo je zabraný do hry, tak ho neruším....

fender
2. led 2012

@anehap není to ani jako rabr ani tam nejsou moc konkrétní rady a dle mě je to složité jak žebřík, opravdu špatně se mi to četlo. mrkni se do volné diskuze do témata rabr, hodně jsme to tam řešily.... je to spíš o tom, proč jsou třeba hranice a jak by to všechno mohlo fungovat jinak a lépe, kdyby se děti mohly svobodně rozvíjet.... já osobně jsem z toho byla taková nějak vnitřně rozčarovaná a pak chvíli na všechno naprdnutá včetně školství. rabr je vyloženě "pro každého", ale tohle myslím ne každý kousne.....
pokud bys chtěla vyloženě praktické rady, pak bych možná doporučila 1000+1 rada pro každou situaci.... tam je vždy nějaký příklad a k tomu konkrétní návody, jak to řešit......

anehap
2. led 2012

@fender aha, díky, tak to by se mi asi špatně četlo, já i rabr musím louskat pomalu 😉
Zkusím se podívat po té 1000+1, ta, by mohla být zajímavá 🙂

fender
2. led 2012

@anehap a četla jsi Jak mluvit, aby nás děti poslouchaly? to je takový jednodušší, zkrácený a čtivější rabr 🙂 jak jsem si ji přečetla tak se mi pak rabr četl mnohem lépe.
(původně ji u nás chtěli přeložit, ale nedohodli se ohledně autorských práv, tak si napsali vlastní - rabr).

laola
2. led 2012

holky, já mám koupenou http://www.albatrosmedia.cz/jak-mluvit-aby-nas-... , tak se tím pomalu prokousávám. Už se tu o ní některá z vás zmiňovala, jak vám to sedí?

laola
2. led 2012

@fender jejda telepatie 😀

fender
2. led 2012

@laola 😀 viz výše 😀