Děti 2+ a výchova trošku jinak. Podělme se.

blandik
29. led 2011

ahojte, zakládám tuto diskuzi s tím, že bych tady ráda vytvořila prostor pro trošku jiný přístup k výchově dětí...objevují se tady diskuze o vzdoru a zlobení děti a jak na to...nicméně jejich účelem asi není hledat jinou cestu, ale spíše si ulevit a vypovídat se...což naprosto chápu, rozumím - je to náročné s batoletem. A příspěvky o tom, jak se to dá dělat jinak jsou spíše kontraproduktivní a dokážou více naštvat než povzbudit. Nicméně mě osobně takový prostor na koníkovi chybí, protože si myslím, že všechny chceme vycházet s dětmi po dobrém, mame na to své způsoby a možná by bylo fajn se o to tady podělit....

rozarka65
12. kvě 2012

@ined77hm,tak to tě potom chápu...že hledáš nějakou zábavu, dokud malá nechodí...
U nás jsou přísná pravidla, pejsci tam nesmí (právě kvůli malým dětem),kouřit se tu nesmí apod...a na dodržování dohlíží pan školník,který má hřiště na dohled... 😀

ined77
12. kvě 2012

@rozarka65 ...to je potom super 😉 .a tak by to taky mělo být...no třeba se u nás k něčemu podobnému taky někdy dopracujeme 😒 .fakt přemýšlím, jestli někde v celém městě je nějaké slušné hřiště a vážně mě nic nenapadá 😨 .je tu docela pěkné hřiště, asi 5 zastávek busem, ale ani tam to není bezpečné, jediné co je, že tam nesmí psi, ale už se tam stalo, že s dítko zapíchlo v písku do ruky injekční stříkačku.....tak to je pak těžko no 😠 ☹ 😉

rozarka65
12. kvě 2012

@ined77 Tý jo...to bych se bála...😒 😠
Já to nechápu...když jsem byla s dětma u kamarádky ve městě,tak jsme šly taky na hřiště, mají také moc pěkné, nové...ale je tam víc puberťáků...nechápu, přitom mají pár metrů park,kde také můžou vysedávat... 😒 Navíc tam byla branka,kterou jsem chodila neustále zavírat a neustále jsem je prosila,aby zavírali,že tu máme malé děti a branka má svůj význam...

ined77
12. kvě 2012

@rozarka65 ...jj,na tom zmíněném hřišti se taky často producírují náctiletí, bez ohledu na děti, takže nejen, že hlídáš dítko samotné, ale ještě i ty puboše, aby mladším nic (nechtě) neudělali 😖 .
u nás je s tímhle fakt bída ☹ .

rozarka65
12. kvě 2012

@ined77 no já někdy trochu lituji,že jsme se přestěhovali na vesnici,jsem městský člověk....ale je pravda,že pro malé děti je vesnice super...kolem samá příroda....🙂
Nezávidím...ale děti za chvilku odrostou...bohužel to tak strašně letí...a za chvilku budou zas jiné možnosti...a teď holt musíš hlídat.... 😒 A ani kus přírody nemáte někde kousek?

ined77
12. kvě 2012

@rozarka65 ...jj, je to tak 😉
ale přírodu po ruce to zase celkem máme 😉.
ale co už....za chvilku bude léto, budeme chodit k vodě, to máme zase hodně kousíček....člověk holt nemůže chtít všechno😝 😅 😉

rozarka65
12. kvě 2012

@ined77 to je pravda....🙂 Tak mi to zas máme dál k vodě....😀 Jezdíme tam vlakem....ale našla jsem si tam kamarádku,takže super...a taky tam jezdíme s dědou a ten nás většinou vezme zpátky autem...🙂 Jinak to řeším malým bazénkem...zrovna po nějakém koukám...🙂

ined77
12. kvě 2012

@rozarka65 ...vidíš, vlakem jezdím ráda já i matýnek, ten by byl nadšený jezdit k vodě vlakem 🙂 .
my máme dokonce na výběr mezi přírodní formou či koupalištěm v dosahu cca 5 minut normální chůzí! 😀 ....já jsem teda v tomhle případě spíše pro tu chemii, nějak nemám ráda bahýnko a tak, i když na pohled je to super...taky tam chodíme krmit kačenky a labutě a dívat se na ryby 🙂 .je to umělá nádrž po štěrkovém dole 😉 .

rozarka65
12. kvě 2012

@ined77 my jezdíme vlakem často...mám vlak radši než bus...🙂 A já jen tak do něčeho nevlezu,ale jezdíme na přehradu,kde je to fajn...🙂 Ještě máme kousek vlakem koupaliště,ale tam jsem ještě nebyla....

ined77
12. kvě 2012

@rozarka65 ...taky taky 😉 ....i pro děti je vlak lepší, kvůli volnosti....no u nás i nevolnosti😀.
u nás je ta vvda jako čistá, to ne že by to byl nějaký fujtajbl, ale nějak ty ryby tam a ta představa... 😅 😀 ale co je super je, že kousíček od vody vybudovali dva bazénky o rozměru cca 15x10m?...asi odhadem a tam je to fajn, není to hluboké, nejvíc myslím 70 cm, takže pro prťata akorát 😵 .jen tam bývá chladnější voda, koupaliště je vyhřívané, ale zase ...na bazénkách chtějí jen 20kč na celý den...takové symbolické vstupné do areálu 😉 .sympatické pro rodinu s dětmi 😉 .

rozarka65
12. kvě 2012

😀
Nebo ještě jezdíme do bazénu na sluneční louku...děti se cákají v malém bazénku a dospělácí si zaplavou ve vnitř...🙂

dagina
13. kvě 2012

@ined77 no jo, když jsem to s dekou praktikovala, tak naší bylo kolem půl roku 😀 , ale ona byla dost rychlík, už v té době lezla a stavěla se. No a pak jsem jí už klidně posadila na písek....
Hm, pejskaři jsou věčný problém 😠 .

takyja
20. kvě 2012

@reruna Ahoj, přelouskala jsem Co děti nejvíce potřebují - a děkuji. 🙂 Spokojenost. 🙂 Chystám se na další... 😎

judith.von
24. kvě 2012

Ahoj, potřebuju poradit, jak s respektem a dobře zvládnout jednu situaci, nebo spiš jak byste v dané situaci reagovali vy. Syn 3 roky byl na návštevě u sousedu. Kdzž jsme pro něj poprve přišla, nechtel jít domu, tak jsem mu navrhla, že mu pujdu domu připravit večeři-sam si řekl, co chce a když se pro něj vratim, pujdeme se společnš navečeřet. Souhlasil. Když jsem pro něj přišla s tim, že už ma večeři připravenou a je tak čas jít domu, začal brečet. Snažila jsem se ho pochopit, že si tam pěkně hral a vim, že se mu tam libi, ale už je čas jit večeřet a spat a on mi dal facku na tvař. Bylo mi to dost trapny před sousedama a i lito, protože ja ho nebiju, snazim se situace resit s respektem k nemu, chapat ho, vysvetlovat. V tu chvili jsme nevedela jak moc reagovat, jen jsem mu rekla, se maminka nebije, on teda jak videl co udelal, tak zacal brecet a rikat promin. Jak byste zareagovali vy?

lusy82
25. kvě 2012

@judith.von Já si myslím, že ses zachoval správně i to jak se zachoval malej po facce je důkaz, že děláš dobře vše. Prostě mu to ujelo, ale uvědomil si že udělal něco špatnýho. Prostě bych nedělala kolem toho žádný zbytečný caviky a nechala to být bez povšimnutí. Mě když malej začne taky plácat, tak jdu od něj pryč a on se buď přiběhne usmířit a nebo si jde po svém. Podle toho jaký má den 😀

cervena_vila
25. kvě 2012

@judith.von Moje malá tohle dodržování dohod ještě moc nezvládá, když já svoji půlku splním a ona svoji nechce, většinou se rozbrečí a nebo zkouší taky různé způsoby, včetně facky. Řeknu jen, aby to nedělala a uhnu, kdyby chtěla dát další. Na okolí nehledím, nepřizpůsobuji se jiným názorům na výchovu.
Ale ta situace se ti dobře vyřešila ne? Po facce lítost a pak klidný odchod na večeři? To je super, ne?

blandik
autor
26. kvě 2012

@judith.von - já si taky myslím, že supr - nechtělo se mu ještě, ty jsi ho chápala - supr..pak ujel, to se stane, pak se omluvil, bylo mu to líto, takže si sám uvědomil nevhodné chování..Jediné co mě napadá - tak místo obecné fráze - maminka se nebije, můžeš na tříletáka zkusit něco o svých pocitech (ty jsi popsala jeho - že chápeš atd.., tak při tom incidentu je místo i pro tvoje pocity) - př. cítím se hrozně, když mě někdo fyzicky napadne /dostanu facku/ - své pocity vyjadřujeme slovy.

fender
3. čer 2012

dala jsem na RABR diskuzi, dávám i tady

Vážení absolventi kurzů R+R!
Příští víkend 8.-10.6. bude pokračovací treninkový pobytový seminář
v Hostýnských vrchách. Hlavním tematem budou emoce a potřeby.
Ještě je několik volných míst, škoda je neobsadit.
Cena semináře 1200, cena ubytování v penzionu Sola Gratia s plnou penzí 1200,- kč.
Přihlášky a informace: koprivovi.spirala@tiscali.cz
nebo mobil 777 332 457.
Těšíme se na Vás! Tatjana a Pavel Kopřivovi

ofelieee
4. čer 2012

holky, kdysi jste tu řešili činnosti s dětma doma a pak jste zakládali diskuzi... hodila byste mi některá odkaz? Začalo pršet 😅

ofelieee
4. čer 2012

@majatob dík. asi je příliš hezky? Na podzim to rozjedem...

majatob
4. čer 2012

@ofelieee ze by? 🙂

2veverka
5. čer 2012

Holky, mohly bychom vyměnit zkušenosti na téma uklízení hraček, a to v situaci, kdy opravdu nemáte čas dítku pomáhat, počítat uklízené hračky a další srandy? Ha, ha, ha, do 2, 5 roku jsem si myslela, jak to mám zmáklý, že uklízí skvěle a teď bych prstíčkem hrabala...
Daří se vám vyhnout věčnému pobízení a trucování?

agioska
5. čer 2012

Mě malá dřív uklízela hračky na jedničku, na věci ve skříňkách byla pedant a teď je jí 2,5 a když jí řeknu ať si po sobě uklidí, tak se na mě nechápavě podívá jako bych mluvila cizí řečí začne dělat hi hi hi a jde pryč. Občas bych jí za to přizabila 😅

cervena_vila
6. čer 2012

Ach jo, musím si postěžovat, konec těhotenství je na chápavý přístup velmi těžká zkouška... 😖

gangulienka
6. čer 2012

ahojte dievcata mozem sa k vam pridat ? ja som rozoberala problem rozdielnej vychovy rodicov ale tema sa zvrtla na to ze vlastne moj pristup je na "prd" o co som ja teda nestala aby rozoberali ako ja vychovavam svoje deti...tak idem pokecat k vam

@judith.von podla mna si to zvladla super, aj ked chapem ze tie pohlady susedov ti museli byt neprijemne...ja by som este asi nahodila smutny ksicht ze mamina je teraz velmi smutna, boli ju to....mna teraz bezne bije moja mladsia dcerka (bije aj svoju sestru ) tiez nechapem kde to videla tak jej vysvetlujem ze to sa nerobi ze ju nikto nebije ani ona nas nebude boli nas to a tak....a ona na mna pozera nechapavo akoby som rozpravala po cinsky :D

blandik
autor
6. čer 2012

@2veverka,
@cervena_vila
@agioska - ohledně uklízení hraček, taky se u nás střídá různá aktivita při uklízení...u nás to je tak, že nepoužívám slovo - uklízet, ale dáváme na místo a i během dne jsem dříve (dneska má už tři a půl) povídala - dávám nůžky na místo, abychom je pak tam našli..když jsem pro ně šla, tak jsem mluvila - to je fajn, že mají své místo, tak vždycky vím, že je tam najdu - a tak jsem komentovala svoje chování ohledně věcí a jejich dávání na místo..jinak u nás dáváme věci na místo večer, měli jsme k tomu dříve maňáska ovečku a velkou tatru, která přijela i s ovečkou a že jdeme dávat věci na místo, nakládali jsme je na auto, odvezli, ovečka u toho povídala a někdy jsem to více méně udělala všechno sama, většinou se připojil, bývaly období, kdy to bojkotoval..pak jsem to dělala jen já, ale většinou byl někde kolem mě, někdy si při tom hrál, šlo mi o to, aby byl u toho a dostal do sebe ten rytmus, že večer to dáme na místo - ráno jsem pak komentovala, tak začínáme nový den, věci máme na místě...šlo o to ukázat ta pozitiva a nepeskovat a neprudit - tedy nevybudovat odpor k uklízení, ale prezentovat to jako fajn činnost, která se dělá a má svůj smysl..byly časy /možná zrovna kolem toho dvou a půltého roku, to už nevím/, kdy to taky bojkotoval a řekl mi - máma sama...Dneska má tři a půl, vůbec nečekám, že to bude v dohledné době dělat sám, čekám to možná tak kolem šesti, sedmi (ale to je odhad). zatím se snažím mu k tomu nevybudovat negativní přístup, a posílit ten pozitivní...

blandik
autor
6. čer 2012

@gangulienka - vítáme tě tady, četla jsem si tu diskuzi. Musí to být pro tebe těžké, když to vidíte jinak..mě tohle stačí s tchánovci, aby mě to vyvádělo z míry...

berenika39
6. čer 2012

@gangulienka ahoj, bez mučení přiznávám, že jsem neměla odvahu do té diskuse napsat.
Ani my nejsme úplně jednotní, ale zásadní rozpor tam není, já jsem s petrem asi víc času, takže toho řeším víc, táta není takový pitaval, ale je moc příjemné vidět, že přemýšlí nad tím, co pro Petra má význam a co ne.
U vás si myslím, nemám patent na rozum - že by to chtělo prostě narovinu debatu. Otevřeně si říct,proč ty to děláš tak a tak, jaký to má smysl. Pak at to samé zkusí říct tvůj m, a i když mi to ještě nedávno nešlo moc přes pusu - najděte kompromis. Jsem hodně přímá, dlouho jsem si myslela, že mám pořád pravdu, že jen to, co dělám je správné, že jsem chytrá jak rádio...a s léty přišel rozum 😀 😀 😀 . On ten kompromis nemusí být alibismus 😀 . Zrovna ve výchově si myslím, že má svoje místo. Každý z vás mu dá kus ze sebe, a nemusí ani jeden přístup být úplně špatný.....sama si myslím, že klidný přístup se projeví v tom, že dítě je taky v pohodě a v podstatě se nemusí řešit nějaké zásadní průšvihy, ale určitě se dítě setká v životě i s autoritou, která bude uměle vybudovaná 😝

blandik
autor
7. čer 2012

@gangulienka - sohlasím s @berenika39. Často si lidé myslí, že když nebudou na děti "přísní", tak je nevychovají a cokoliv naznačujícího laskavost nebo mírný přístup odmítají jen ze strachu, že jim děti přerostou..někdy pomůže, když takový člověk pochopí, dostane náhled...Držím palce.