Děti 2+ a výchova trošku jinak. Podělme se.

blandik
29. led 2011

ahojte, zakládám tuto diskuzi s tím, že bych tady ráda vytvořila prostor pro trošku jiný přístup k výchově dětí...objevují se tady diskuze o vzdoru a zlobení děti a jak na to...nicméně jejich účelem asi není hledat jinou cestu, ale spíše si ulevit a vypovídat se...což naprosto chápu, rozumím - je to náročné s batoletem. A příspěvky o tom, jak se to dá dělat jinak jsou spíše kontraproduktivní a dokážou více naštvat než povzbudit. Nicméně mě osobně takový prostor na koníkovi chybí, protože si myslím, že všechny chceme vycházet s dětmi po dobrém, mame na to své způsoby a možná by bylo fajn se o to tady podělit....

2veverka
17. led 2012

@apollo11 Moc děkuju. Uvědomuju si, že žádné spešl hračky do vany nemáme, já nejsem stoupenkyní hromady hraček, ale ostatní věci jo, půjde to 🙂

apollo11
17. led 2012

@2veverka Spešl hračky nemusí být, nejlepší jsou Věci 😉 Já taky eliminuju tyhle plastový hlouposti, ale zrovna ty kalíšky mají docela univerzální využití 😉

fender
17. led 2012

my máme do vany spešl jenom vodolepky, jinak x deset kelímků od jogurtu / smetany / kdečeho možného ...... každý v jiné velikosti..... přelívání je i u nás nejvděčnější 🙂

moudivlacek
17. led 2012

u nas vedou taky vodolepky
jinak uz me hrabe,jak je malej marod,neda se ven,on je jak sidlo,neposedi,chudera me prines do pokoje boticky a podaval mi je s natesenym vyrazem... 😢

lusy82
17. led 2012

Ahoj holky, moc vám všem děkuji za včerejší rady a pochpení. Dneska jsem byla s tou kamarádkou tak jsme 4 hodiny proklábosili a už je hned líp. Akorát mám ještě jeden dotaz. Už to u nás trvá delší dobu a to je večerní usínání. Před spaním si s malým čteme pohádky a pak si popisujeme co je na obrázcích, potom jde do postýlky a zpíváme písničky a pak je pusinka pohlazení dobrou noc a odchod. Jenže pak jednou začal při odchodu plakat, tak ze začátku zabralo, když jsem nechala otevřené dveře. To na nějaký měsíc vydrželo. Pak plakal při odchodu i přes to že jsem nechala otevřné ty dveře, To jsem ho ze začátku vždycky nějak uklidnila a usnul sám. Pak už ani to nestačilo, prostě beze mne neusnul a když jsem tam s ním byla, tak dělal blbosti a usínání se stále protahovalo, tak už jsem se asi po 14ti dnech naštvala a chodil taťka douspávat a sním to šlo vždycky v poho i odchod mu nevadil ( nechápu ) No a pak přišlo odmítání jít do postýlky, přidávání pohádek a pak že chce ještě mlíčko a po mlíčku pohádku a pak zase mlíčko, nebo vodu prostě aby nemusel do postýlky. No prostě se to takhle pomalu a nenápadně stupňovalo, že to skončilo tak že dneska jsme na tom asi takhle. Jdeme do postele a já se ptám jestli bude nejdřív mlíčko nebo nejřív číst. Tak si vybere. Mlíčku moc nedává ale pohádky čteme třeba půl hodiny, nebo to všecno prostřídáváme. I když teď začínám být striktní a všechno děláme jen jednou i když se vzteká. Do postýlky ho dostávám proti jeho vůli, protože má vždycky hrozně moc práce okolo a musí se "pojíjat" ven z ložnice. Pak ho nějak donutit v tý postýlce zůstat a lehnout si pak zpívám třeba 10x za sebou Holubí dům" 😀. Dneska jsem ale už se zasekla že budou jen dvě pohádky, mlíčko jen jednou a ne každých deset minut a dvě písničky. Myslíte že je to tak dobře. Protože jinak nevím kam až bysme se dostali. No a nakonec pak stejně vše ukončí táta, jenže u toho už taky řve že chce mámu. Jen nevím jak s tou postýlkou jak ho v klidu a nenásilně do ní dostat a uložit. Dřív zabírali zvířátka s kterýma spí, jako že se na něj těší a volají ho k sobě, teď už ne. Už fakt nevím, nevím co dělám špatně nebo jestli to přejde samo.

cervena_vila
17. led 2012

@lusy82 A mlíčko má lahev nebo MM? Já dokud jsem večer kojila, bylo uspávání práce na hodinu + noční buzení. Pak jsem se naštvala, zrušila noční mléko, když si zvykla, zrušila jsem večerní mléko. Má možnost kakaa, většinou vypije tak deci. Pohádka - prohlédnutí obrázků v jedné nebo dvou knížkách. Pak zhasnout, aby byla fakt tma. Zazpívám dvě nebo tři písničky, ležím vedle ní, do čtvrt hodiny je tuhá, v noci se obvykle nebudí. Ale přechodné období na uspávání bez mlíka bylo děsné, vždycky skončilo řevem a usnutím na truc. Pak zničeho nic se to uklidnilo. Když jsem doma, tátu nechce. Ale dneska uspával on a prý usnula okamžitě (taky moc nedodržel obvyklý čas, šla určitě o dvacet minut později).

lusy82
17. led 2012

@cervena_vila Tak takový ideální režim jsme taky mívali. Než se to začalo zvrtávat. Jo kojíme, Já noční kojení už také zrušila chtěla jsem zachovat alespoň to ranní, večerní. Jenže on to spíš používá po takovým tom normálním napití, jako důvod aby nemusel do té postýlky, nebo nechce být sám.Takže když řeknu číst už další pohádku nebudem tak chce "míko" když mu dám Tak chce číst a tak dokola. Takže už jsem trochu zpřísnila a po kojení když řekne že už nechce, tak ho upozorním že se oblíknu a už se nesvlíkám, tak to docela bere. Tak si vymýšlí jiný aktivity. Tak ho nakonec do postýlky vleču násilím a taky zhasínám. To se snaží dostat ven mezi odejmutýma špriclema a já ho naprosto neRaBRovsky tlačím zase spátky a domluvám mu RaBrovsky 🙂 Teda aspoň trochu 🙂 Prostě nechápu co se s ním teď děje. Jestli zkouší hranice kam až může zajít, nebo má nějakou separační úzkost. Protože někdy pláče opravdu nešťstně.

cervena_vila
17. led 2012

@lusy82 já mám ještě ranní kojení, než rozlepím oči a trochu se proberu, byl by řev. Ale to večerní pomohlo. Teda zrušení večerního kojení. Ale u uspávání musí někdo být, neumí to zatím sama. A když se zhasne, už na jiné aktivity nemá šanci, odchod z postýlky (postele) zatarasím vlastním tělem 🙂

lusy82
17. led 2012

@cervena_vila Mě právě usínal sám a teď mě tam potřebuje a dělá blbosti a když chci jít tak řve. Pak tam jde taťka, když už mi dojdou nervy a chvíi tam s ním je a pak odchází a malej je v pohodě a usne. Když to tu tak píšu tak vlastně mám ideální řešení jak ho uspávat 🙂 , akorát když má odpol. tak to musím bojovat sama.

andu
18. led 2012

Holky, jdu s dalším dotazem....Ameli se teď před Jáchymem začala zavírat víc než dřív a víc než dřív řve, že ho nechce 😝 Radši si hraje sama v pokojíčku, než aby byla v jedné místnosti s ním... Na jednu stranu mi to přijde od ní jako dobré řešení, na druhou stranu se mi moc nelíbí, že bráchu tak odmítá.... Myslíte, že ji mám tak nechat, nebo vymýšlet něco, jak je dát víc do kontaktu?? Díky 😉

majatob
18. led 2012

@lusy82 me jeste o vanocich deti usinaly samy a ted zacali taky stavkovat, takze v 6 jde do postele nejstarsi, ten byva nejunavenejsi, takze si lehne v obyvaku, pustim na PC pohadku na poslouchani (na internetovem radiu Pigy.cz) a odchazim, on posloucha a behem max. 5 minut je tuhej, mezitim hodim prostredni do kocarku a ukodrcam ju v chodbe a kdyz uz skoro spi, tak dostane nejmensi flasku mlika do postylky a musim k nemu jeste tak dvakrat jit...ale cely je to procedura tak na 30 minut, to su jeste ochotna jim tolerovat 😅 no a nejhorsi je kdyz je doma aj muz (pres tyden jezdi z prace kdyz uz deti spi), to pak vymyslijou blbosti aby jeste nemuseli spat, jen se mnou to nezkousi, asi vi, ze by stejne neuspeli, tatinek jim dovoli vic nez ja, takze toho potvurky zneuzivaji 😀

majatob
18. led 2012

@andu ja bych ju nechala, asi ji malej bracha leze na nervy kdyz ho ma furt za zadkem, tak je rada kdyz nekam zaleze...u nas to bylo stejny, jednu dobu jsem dokonce premyslela jak prehradit pokojicek aby T. mohl byt chvili sam a B. se k nemu nedostala, ted by se to obcas hodilo se S. taky, musi to byt hroznej opruz kdyz se za tebou furt nekdo vlece jak smrad a vsechno ti bere 😀 a k tomu muzes zaradit nejakou pravidelnou aktivitu, ktere se budou ucastnit oba a nebudou mit cas se u toho navzajem zlobit 😅

wsmoulinkaa
18. led 2012

...tak jsem jen do delší odmlce chtěla napsat jak se nela rozmluvila...opakuje keždé slovo co slyší...je to sranda🙂 a mám z toho hroznou radost 🙂)))

andu
18. led 2012

@majatob : Maji, já si právě taky myslím, že už A. musí štvát, jak ji brácha pořád pronásleduje a krade jí všechno možné... Je sice fakt, že A. ječí už i preventivně, aby jí J. něco nevzal 😀 (což mě teda irituje nejvíc 😀), ale na druhou stranu si dopoledne A. pohrála sama v pokojíčku, já měla klid od řevu, a pak přišla a zdálo se mi, že už jí J. tolik nevadí 😉 Takže doufám, že se nám v blízké době povede přestěhovat obr ložnici do pokojíčku a naopak, abychom nový velký pokojík mohli rozdělit na dva 😉

A k tomu spaní - to je pak všechny přenášíš do pokojíčku? Já bych taaaak hrozně ráda, aby spali v pokojíku spolu... Jenže: Jáchym usíná dříve než A. a ta před spaním kecá a dělá kraviny. Takže společné usínání nehrozí, neb J. by se vzbudil 😉 A pak A. občas ječí ze spaní. Stačí jí, když na ni promluvím, nebo ji pohladím a je klid. Ale to bych musela letět do pokojíku a nevím jestli bych to stihla včas. No a pro změnu se zas Jáchym někdy vzbudí hoooodně brzy k ránu, třeba v 1,, ve 3...., a buď vyžaduje řevem mlíko, nebo si začne vyprávět - což by A. asi taky vzbudilo 😝 😀 No a pak se J. budí o půl 6. a dává si opět mlíko. Což o to, podala bych ho i A. Ale narozdíl od ní, Jáchym pak ještě usne 😀 No a vstávat pravidelně v půl 6. odmítám!! 😀 😀

Přemýšlím nad tím, že bych jim nějak změnila režim... Ale nevím jak 😉))))

@wsmoulinkaa : Ke kecalce gratuluju - já už mám té naší plnou hlavu, neb pusu nezavře ani 5 minut před usnutím 😀 😀

majatob
18. led 2012

@andu jj, prenasim, oni tak spijou od mala, Stepana jsem k nim stehovala jeste v sestinedeli a jsou zvykli, to uz musi byt joooo velkej a dlouhej rev aby se navzajem probudili, takovyto obvykly nocni knourani na mliko apod. je absolutne nevzrusuje 😀 Tobik to jeceni ze spani jak A. mel taky, tak jsem poridila obousmerny chuvicky, nechala jsem mu ju zaplou u postylky a v noci na neho mluvila pres chuvu abych nemusela vstavat a stacilo mu to nebo se aspon uklidnil nez jsem se vyhrabala z postele a prisla tam 🙂

majatob
18. led 2012

@andu musis si ujasnit co presne chces zmenit, co ti vadi nejvic a jak si to predstavujes idealne a pak jim tomu zacit pomalu prizpusobovat ten den...ono se to idealne nepovede, ale treba aspon o kousek se k tomu idealu zase posunete 🙂

lusy82
18. led 2012

@majatob No mě fascinuje ten tříletý že chodí spát už v 6. Malej by si asi myslel že jsem blázen, kdybych ho takhle dala spát 😀 Ale takhle to vypadá ideálně, 30min, jeden s pohádkou druhý v kočárku a třetí s flaškou a pak večer pro sebe. A dřív si to jako měla ještě jednodušší? Máš zlaté děti 🙂 🙂 🙂

andu
18. led 2012

@majatob : Představuju si především to, že se vyspím aspoň 8 hodin vkuse! 😀 😀 A nejlépe bez Amelinky v ložnici. Já nevím, jestli jsi to zaregistrovala, už A. byla s J. na noc v pokojíčku, ale pak jí začalo to žárlení a od té doby spí se mnou v ložnici... Nespí teda se mnou v posteli, ale vedle té mé... Tak v březnu bychom chtěli uskutečnit tu výměnu pokojů, tak asi udělám to, že zas budu převážet Jáchyma ze současného do budoucího pokoje... Jednak A. tak abych ji nevzbudila neunesu 😀 a pak se ona už aspoň nebude muset stěhovat 😉 Sakryš, to abychom zas postýlce namontovali kolečka zpět! 😀 A ta oboustranná chůvička je dobrý nápad! Můžeš mi poslat odkaz, jakou máte? 😉 Díky!

majatob
18. led 2012

@lusy82 driv jsem je naskladala do postylek, pustila pohadku na radiu a odesla 😀
no on vstava v sest rano, kolikrat i driv a po obede nespi, takze tech 12 hodin je pro neho tak akorat aby nebyl pretazenej...jak mu povolim a posunem vecerku, tak pak je problem, protivnej, uknouranej, vsechno spatne...takze chodi v sest a jsme spokojeni oba 😀 ale tak predpokladam, ze jak se bude prodluzovat den, tak se o zase posune na pozdej, ted je brzo tma, tak mu to asi neprijde, ze je jeste brzo 🙂

majatob
18. led 2012

@andu nechala bych to na ten brezen jak vymenite pokoje, at si na neco nezvyknou a hned to zase nemenite...a zatim bych zkusila Jajovi zrusit aspon jedno nocni mliko, prijde mi uz dost velkej na to aby vydrzel do tech pul 6 bez mlika 😅

majatob
18. led 2012

jo a chuvu mame Philips Avent SCD 510 http://www.zbozi.cz/vyrobek/philips-scd-510-00/

andu
18. led 2012

@majatob : On ho nemá každý večer... Někdy spí vkuse, někdy zakňourá kvůli ztrátě dudlíku 😀 To mlíko mu dám většinou jen když brečí dlouho - asi z pohodlnosti, neb má pod sebou ložnici mých rodičů 😅 A je fakt, že v tom řvaní umí být vytrvalý. Když mu dám to mlíko, vždycky se zklidní... Ale taky si myslím, že už to není nutnost... Možná mu zkusím dát nějakou vydatnější večeři... I když on prostě na jídlo nemá čas a pořád musí něco řešit 😀 Ale i tak - sní třeba 120g zeleniny s masem, za hoďku dostane 240ml mlíka, někdy to ani nevypije a v noci zas 240ml vyzunkne... Tak nevím...

estrellita
19. led 2012

Ahoj holky, chtela jsem si jeste k jine knizce rovnou objednat Sourozence bez rivality, ale k memu prekvapeni nikde on-line pry neni 😕
tak jsem si rikala,jestli ji nekdo nebudete prodavat, nebo nemate PDF? 🙂 dekuju

eveluska
19. led 2012

@estrellita ja je koupila normalne v knihkupectvi, v buxu 🙂

majatob
19. led 2012

@estrellita kdybys ju nesehnala, tak se koukni u vas v knihovne, ja jsem ju tak mela pujcenou, protoze se mi nechtela kupovat 🙂

estrellita
19. led 2012

@majatob dekuju, zůlata, ja ji prave chci mit doma, ne jen pujcenou 🙂 a tenhle web mi to nevyhodila, koukal a jsem asi na 10 dalsich a tam meli vyprodano bez daldiho dodani od dodavatele, takze moc dekuju, uz je hozena v kosiku 😵

majatob
19. led 2012

@estrellita neni zac 🙂 taky premyslim jestli ju nekoupit 🙂

dagina
20. led 2012

Ahojky,
po delší odmlce máme zase problémek.
Naše mladší - rok a měsíc- začíná žárlit na starší. Když mám starší na klíně a něco děláme, mladší hned valí za mnou řve a odstrkuje starší, to se ví, že ta jí také odstrčí, bo si mladší vemu na klín. Také to tak někdo máte a jak řešíte????