Děti 2+ a výchova trošku jinak. Podělme se.

blandik
29. led 2011

ahojte, zakládám tuto diskuzi s tím, že bych tady ráda vytvořila prostor pro trošku jiný přístup k výchově dětí...objevují se tady diskuze o vzdoru a zlobení děti a jak na to...nicméně jejich účelem asi není hledat jinou cestu, ale spíše si ulevit a vypovídat se...což naprosto chápu, rozumím - je to náročné s batoletem. A příspěvky o tom, jak se to dá dělat jinak jsou spíše kontraproduktivní a dokážou více naštvat než povzbudit. Nicméně mě osobně takový prostor na koníkovi chybí, protože si myslím, že všechny chceme vycházet s dětmi po dobrém, mame na to své způsoby a možná by bylo fajn se o to tady podělit....

fender
19. pro 2011

@cervena_vila po hlavě klidně pohladím i tak 🙂 ale snažím se o to, abych popsala to, proč je "šikovný" - jakoby aby věděl, co konkrétně udělal dobře. nemusíš vůbec právě vymýšlet žádné šroubované věty, prostě popíšeš, co vidíš 😉

berenika39
19. pro 2011

@cervena_vila no docela stačí jenom se rychle zamyslet nad tím výsledkem...ohodnotit, to co vzniklo...(to je krásný obličej, má všechno - oči, pusu, nos..). jasně že dítě pohladím, nebo mu řeknu cokoliv hezkého, ale prostě by tam mělo být to, že věci dělá pro "výsledek", ne pro pochvalu. motivace, aby znovu kreslilo. vím, že pochvala dítěte je motivace, ale je to krátkodobé, jo,je šikulka, ale to je i bez toho kreslení🙂.

už vídím, že fender napsala dtto🙂

cervena_vila
19. pro 2011

@berenika39 No to je právě to, že je to šikulka i bez kreslení, tak proč to neříkat? 😀
Prostě znám teorii, ale nevím, kde je v tom problém, nemám to v sobě (na rozdíl od přirozeného odporu k tělesným trestům, vydírání, zákazům za nic a pod). Co je špatného na používání šikulek, když to není v každé větě, čím to může výchově ublížit?

berenika39
19. pro 2011

@cervena_vila to víš, že to nemůže ublížit. slyší toho pořád kolem dost a dost, to je v pohodě. jde o to, že ty mu vlastně nepředáváš žádnou informaci o smyslu toho, co dělá. že je šikulka už ví. ale ono je to hodně takový vklad do budoucna - když si to zvyknu tak dělat už ted tak později (doufám) se nebude učit kvůli známce ve škole, ale proto, že bude chtít něco vědět, něčemu rozumět a tak. já to asi neumím úplně přesně popsa, ale jednoduše: to šikulka je fajn nad tím nočníkem, ale později je to málo.

cervena_vila
19. pro 2011

@berenika39 Jakože vést ho k seberozvíjení, ne ke lpění na pochvalách - chytám to správně?

berenika39
19. pro 2011

@cervena_vila no jo, jasně, aby pochopil smysl úplně všeho, co dělá, současně i toho, co se dělat nemá - to spolu souvisí. naučí se kromě jiného přemýšlet, ono to ted ve dvou letech tak nevypadá, ale pak na starším už vidím, že se - než něco vyvede - zastaví a hlavou mu přinejmenším proběhne, jestli jo a nebo ne a proč. já si fakt myslím, a snažím se o to, že je důležitý, aby se děti naučily samy přemýšlet na svým konáním, nebyly z nich poslušné loutky, které jen plní pokyny nebo naopak poslušně na pokyn zastaví činnost, když dospělý "káže".
Pak by se nemělo stát, že tu vznikne diskuse na téma ABC, které jednak jde vyřešit bez ptaní vlastní hlavou a když už ne, jde najít vyhledávačem tady v diskusích a když už ne, našel by to google.

berenika39
19. pro 2011

@cervena_vila on ten RABR není jen jakože návod, jak se co má dělat, možná naopak, takové konkrétní věci tam nejsou, ale jako celek je to moc chytrá "filosofie", kdy od malička vedeš dítě k zodpovědnosti za to, co dělá. Znám děti poslušné, na slovo stop, na pokyn mlčí, na pokyn čekají, ale co později? pořád budou potřebovat berličku - dospělého, který bude jeho konání řídit. A v pubertě, až už rodiče nebidou to pravé, najdou si někoho dalšího, koho by mohli "slepě poslouchat", partu, kterou někdo povede...je to fakt strašně zajímavý, když to domyslíš.

majdula
19. pro 2011

Ach jo. U nas dnes zase kompletni prehlidka antirabru 😀 😢 tentokrat v rezii tchynky (Kdyz se nebudes oblikat, tak ja uz nikdy neprijedu, budu smutna a dedecek taky a bude mooc plakat! Za zlobivym Radou uz neprijedeme! ... Vidis, to ses sikulka, tak te mam rada, kdyz nezlobis!) A vecer na navsteve u kamosky dostal dalsi megadavku, tentokrat teda cilenou na jeji dcerku, Rada vzdycky kouka s otevrenou pusou, ale musim rict, ze mne to prospiva - jak po celem dni doma mi uz obcas pekelne brnka na nervy a tak tak se drzim, abych nesklouzla k jeceni, tak pri takovych navstevach si uvedomim, ze takhle ne.

Ale je to tezky! Pretezky! Myslela jsem, ze kdyz jsme zvladli masakrovani bezbranneho novorozence, coz mi teda hodne vadilo a zachovat si chladnou hlavu me stalo hodne nervu, tak ze ted uz utoky na osmimesicniho valibuka bud prestanou nebo je lepe ustojim. Ale vadi mi to furt, nicmene Radu tak moc chapu! Driv ho odstrkoval a obcas placl jednoznacne ze zarlivosti. Ted to chudak dela v obrane, protoze Risa mu cilene skodi, bori vlacky, kostky, uplne vidim, jak je Rada z toho zoufalej a kdyz uz nevi kudykam, tak Risu proste tou kostkou majzne po hlave a zajeci ÍŠO A DOST! Znate to taky dvojmamy, ze jo?

Musim rict, ze s jednim ditetem (by) to bylo safra jednodussi ta domluva! 😅

Ale co me na tom tesi, ze si uvedomuje ten rozdil mezi nasi a cizi vychovou; kdyz mu vysvetluju, ze u nas doma se neplacame, tak sam doda, ze my se spolu jen hladime, ze placa se u Veunky a u Kaji 😀 Tak si rikam, ze ho to okoli snad neovlivnuje natolik, aby nejak radikalne zmenil svoje chovani, ze ten hlavni vzor ma v nas... doufam. Ale asi jo, pac kdyz ho kamaradka brinkne, tak jen rekne Kajo to nedelej, to se mi nelibi! Delej mala mala! Mno, ale nevim jestli je to nejlepsi vklad do zivota, moje mamka se boji, aby z nej nebyl otloukanek, ktery nedokaze vratit ranu... 🤐

Jo a @ofelieee ty jsi z Brna? Ja delala kdysi pro zmenu na Lipove na zdravce 🙂 A taky jsem na srazu ze zakladky zjistila, ze jeden spoluzak dela(l) prave v Lipce, toho budes urcite znat, je hodne aktivni 😀

Omlouvam se za tapetu prakticky o nicem, ale celkem mi to ted pomohlo zase si jednou utridit si myslenky, ono jinde se vypsat nemuzu, treba v srpnovem tematu, kam chodim s Radou a jsou tam jinak prima holky, uz davno ne jen anonymni netove znamosti, se furt setkavam s tezkym nepochopenim, treba tuhle jsme se tam chytly ohledne nuceni do omluvy, i jsem tam odcitovala @blandik a Matejcka a stejne jsem z toho vysla jako volnevychovavajici alternativka vychovavajici po americku sebestredneho rozmazlence... 😒

Mno v tehle souvislosti jeste davam odkaz na tu poradnu na Ona dnes http://ona.idnes.cz/rodicovska-poradna-mgr-mark... na tu jsem taky odkazovala, libilo se mi tohle:

Nevím, jak Vaše děti snášejí nutnost omluvit se, ale já jsem to v dětství nesla opravdu těžce; pokud nemají pocit, že něco provedli (což většinou nemají), nejde jim to od srdce a je to jen neupřímná formalita. Je také dobré se dětem sami omluvit, kdykoli „přestřelíme“ – tím v jejich očích jen stoupneme a dáváme jim dobrý osobní příklad. Dítě, které vždy hned reaguje na pokyn dospělého, je utopie, nebo zlomené dítě. Zdravé dítě má svou vůli, a i když to dobře vedené většinou uposlechne v rozumné době, určitě ne vždy, většinou ne hned, a často trochu jinak, než jak jsme si to představovali – to je v pořádku, nechceme přece nemyslícího robota slepě plnícího něčí příkazy (v pubertě by pak mohlo začít poslouchat třeba vůdce party narkomanů nebo nějaké sekty).

Ale ted uz vazne tapetuju 😅 a to jsem si puvodne jen prisla postesknout, jak dnes perlila babicka 😀

mrazulka
19. pro 2011

Sleduji tuto diskuzi uz nekolik dnu neb resim, co zmenit a jak to delat jinak u naseho Honzy. To jaky je ponecham stranou, jen jsem chtela rict, ze pro vetsinu z nas je prirozeny model, ktery je vseobecne znam, a ktery jsme prevzali od svych rodicu.. Ani ja jsem jeste pred par dny naprosto netusila, co je to RABR a myslim, ze velka vetsina to netusi. Nedivila bych se, ze babicka ci kamaradka to dela tak ci onak, nevi, ze to jde jinak.. Nezajimaji se o to a takhle jim to prijde spravne, stejne jako vam prijde spravne deti vychovat podle jineho modelu. Chapu, ze se setkavate s nepochopenim, i ja jsem narazila u sveho manzela, jinak velice vzdelaneho a secteleho cloveka, ze mam prestat blaznit, kdyz jsem si chtela objednat nejakou literaturu, ktera se tohoto tematu tyce. Rikal, ze doma mame Matejicka, ze mi ho najde a zjistila jsem, ze jsem predloni na Vanoce od sveho brachy dostala Vychova deti 1000+1 rada, kterou jsem dnes zacala cist. Driv mi to prislo neaktualni. Pri posledni scene s Honzikem, minuly tyden, kdy mi uz kompetne ruply nervy, jsem si rekla, ze takhle uz to dal delat nechci a zacala jsem hledat reseni a cist. Chtela jsem vam podekovat za inspiraci a ukazani smeru, jakym se vydat..

berenika39
20. pro 2011

@mrazulka vystihla jsi to přesně, celé generace vyrostly pod vlivem autoritativní výchovy a přitom jen zlomek lidí sklouzlo na špatnou cestu, nebo nežijí spokojený život. Takže se dá snadno říct - vždy´t když to takhle funguje léta, proč to ted měnit. Ale já vidím děsně velkou výhodu i v tom, že to přináší ohromný klid do soužití s malými dětmi, a perspektivně i s většími a puberťáky a tak. První syn měl pubertu poměrně pozdě, ale stálo to za to, asi to chtěl dohnat🙂. A já měla období, kdy jsem si říkala - kde se stala chyba. Proběhlo to, skončilo to, a je v pohodě. Ale říkám si, že jsme si oba mohli ušetřit pár let nervů...proto si myslím, že tenhle přístup, který tu postupně další mamči objevují, má smysl. nejen ted, ale za deset, patnáct let, uvidíme🙂.
Tak přeji, at se vám daří.

betelgeuzz
20. pro 2011

@majdula tohle mě v té odpovědi zaujalo: "Dítě, které vždy hned reaguje na pokyn dospělého, je utopie, nebo zlomené dítě.". Kamarádka mi kdysi řekla, že když dítě na slovo poslechne, je to známka týraného dítěte. Při tom mě úplně zamrazilo.

fender
20. pro 2011

@mrazulka vítaj 🙂 😵

anehap
20. pro 2011

Se "šikulkováním" mám taky trochu problém, jak píše@cervena_vila , je to většinou to první, co ze mě vyletí, když se malé něco podaří, taky jsem ještě nedávno nechápala, v čem je lepší ohodnotit, co se podařilo, taky mi to připadalo šroubený a nešlo mi to přes pusu - připadalo mi, že i malá líp chápe, když řeknu - jsi šikulka, než ohodnotit to jednou větou. ALe už jsem pochopila naštěstí podstatu - do budoucna bych se šikulkou opravdu nevystačila a je vidět, že jak je malá starší, chápe už i ty "delší" věty. Ale šikulku stejně občas vypustím, hlavně u nočníku 😀

mrazulka
20. pro 2011

@berenika39 - děkuji.. já jsem cholerické povahy, můj manžel taky, udržet emoce na uzdě je dost těžké.. a ono je to celé hlavně o nás, né o tom dítěti.. honzík je z velké části hodné dítě, jen je strašně divoký, to zdědil po mě, manžel byl kliďas, který hezky papal, spinkal a v roce už skládal věty.. já jsem jsem byla přesně taková, jako je honzík, proto mu to nemůžu mít za zlé.. ano, křičím po něm, dostal na zadek, resp. dostává na zadek, byť já se to snažím vždy dlouze vysvětlovat, ale bohužel nemám v sobě zatím tu sebekázeň, abych ve finále nepřešla v hysterku.. už pár týdnů mě to trápí.. sama cítím, že to takhle dělat nechci.. takže asi tak 🙂

mrazulka
20. pro 2011

@fender - čus teta 🙂

mrazulka
20. pro 2011

@anehap - s tím šikulkováním 🙂 ono je to těžké.. já, když pochválím, že teda ta garáž se mu povedla, že super, tak mi tam prostě chybí ten dovětek - jsi šikula 🙂

fender
20. pro 2011

@mrazulka ráda tě tu vidím, teta 🙂 spřízněných duší je vždycky málo 🙂 zrovna jsem si tu před pár dny stěžovala, že si ve svém okolí nemám s kým o tom popovídat a heleme se, kdo dorazí 😵 😵 😵 kdybych to věděla, stěžuju si už dřív 😀

mrazulka
20. pro 2011

@fender - 😀 tak to jsem ráda,že jsi ráda 🙂) já zatím narážím na nepochopení akorát doma, ale já mirek jen potřebuje čas, já se tím aktivně zabývám teprve pár dnů.. prostě člověk cítí, že takhle to dělat nechce.. vím, že nic nefunguje hned, a vím,že mě to bude trvat dlouho, ale ráda bych i honzíka dobře připravila na příchod marušky a tak vůbec 🙂

berenika39
20. pro 2011

@mrazulka jinak bingo jména🙂.

mrazulka
20. pro 2011

@berenika39 - díky 😉

cervena_vila
20. pro 2011

@berenika39 ABC? To je zkratka nebo nějaký idiom, který nechápu?

eveluska
20. pro 2011

@cervena_vila to melo byt podle me jako "diskuze xy" proste o "necem" 😉

berenika39
20. pro 2011

@cervena_vila jasně, to jsem nechtěla napsat přímo název nějaké diskuse, ale jen jakákoliv..xyz 😀

cervena_vila
20. pro 2011

@berenika39 no jo fakt, mateřství snižuje inteligenci 😅 vůbec mě to nenapadlo

stylly
20. pro 2011

Ahojky maminky jestli se k vám můžu přidat,..mám 2 letého synáčka,..spíše čertíka,..který skáče,křičí,běhá,ječí, ..no prostě je ho všude plno,....když mu dám příkaz at si uklidí hračky tak na to absolutně nereaguje a dál si jede ve své činnosti,...má zakázané sahat na počítače a stejně to dělá a ještě se na nás směje,...na potřetí dostane po ruce ale za pár minut to udělá znova dokud neodvedu jeho pozornost,....atdddd 😝 😀

berenika39
20. pro 2011

@cervena_vila klid, já někdy zápasím s tím, že vím, co chci říct, ale neumím to napsat a už vůbec ne tak, aby to bylo pochopitelné. takže chyba může být klidně i na vysílači. 😉
Sem tím chtěla říct, že nemám ráda, když někdo nemyslí - nesnaží se sám věci řešit - když to jde.... výsledek je ten, že člověk nemůže mít na nic vlastní názor, jen přebírá ty cizí. A když náhodou naletí na pět naprosto špatných řešení, vybere si zase špatně.

cervena_vila
20. pro 2011

@berenika39 defacto tady taky přebíráme cizí názory a tím vytváříme novou kulturu harmonické výchovy 😀
Ačkoliv já bych Leu nebila ani bez RaBR - ani jsem tu knihu nedočetla, jen tak půlku, dokud byla Lea ležáček, pak mi vytrhla pět stránek a dál jsem nedočetla... nezvládám číst nic, co má víc než dva odstavce 😅

berenika39
20. pro 2011

@cervena_vila to máš pravdu, ale abych si rabr vyhodnotila pro sebe jako příjemný, musela jsem mít srovnání - třeba jiné přístupy, svoje vlastní zkušenosti, zkušenosti jiných maminek, opravdu jsem trochu mozek zapojila...malinko 😀 😀

fender
20. pro 2011

Tak to my jsme dneska nechali v librexu hodně vysokou částku 😀 čteme všichni tři 😀 malej nemluví, ale zato pozná 15 písmenek a "čte" mi všechny nápisy na které natrefí 😀

mně se "klasická" výchova taky nějak tak vnitřně trochu příčila, hlavně mi na tom vadilo to, že se k dětem chová jako k někomu méněcennému.

cervena_vila
20. pro 2011

@stylly S těmi počítači to je jasné, když jsou středem pozornosti dospělého (což je u nás často, manžel vyřizuje pracovní poštu doma z postele). Když vyřadíš počítač ze svého dne, čertík si na něj ani nevzpomene. Dobrá rada, že? 😀 My nemáme televizi a na pohádky Leuška kouká na notebooku, takže když nechci, aby žebrala celý den pohádky, prostě ho neotevřu. Hračky si taky neuklízí, ale když ji poprosím, aby odnesla něco do koše, tak to udělá, posbírá papírky, poházené cornflaky... Myslím, že podlahu s hračkami berou jako součást svého teritoria a snadněji uklízí něco, co je opravdu nepořádkem. Upřímně já na uklizené hračky moc nejsem, většinou večer tak nějak posbíráme aspoň lego duplo, protože to bolí, když na to člověk šlápne. Takže s úklidem fakt moc neporadím. Já jsem si sama začala uklízet až jako školáček a to ještě způsobem, že jsem z vytahaných hraček stavěla pyramidy. Takové uklizené-neuklizené. Nechtělo se mi uklízet něco, s čím si budu zase hrát. Asi je to o drilu. To se u nás nekoná, není vzor ani ve mně ani v manželovi 😀