Děti 2+ a výchova trošku jinak. Podělme se.

blandik
29. led 2011

ahojte, zakládám tuto diskuzi s tím, že bych tady ráda vytvořila prostor pro trošku jiný přístup k výchově dětí...objevují se tady diskuze o vzdoru a zlobení děti a jak na to...nicméně jejich účelem asi není hledat jinou cestu, ale spíše si ulevit a vypovídat se...což naprosto chápu, rozumím - je to náročné s batoletem. A příspěvky o tom, jak se to dá dělat jinak jsou spíše kontraproduktivní a dokážou více naštvat než povzbudit. Nicméně mě osobně takový prostor na koníkovi chybí, protože si myslím, že všechny chceme vycházet s dětmi po dobrém, mame na to své způsoby a možná by bylo fajn se o to tady podělit....

fender
2. led 2012

@laola zrovna ta se mi četla fakt dobře.... já jsem začala rabrem a ten mi přišel hodně složitý, víceméně taková učebnice..... tohle mi fakt sedělo, jasně stručně napsané, i ty obrázky byly docela dobré 😀 , prostě takové víc konkrétnější..... jak jsem přelouskala tohle, tak se mi rabr četl daleko líp.

moudivlacek
2. led 2012

holky diky za tipy na knizky, uff jen kdy to ma clovek cist 😀 😀

laola
2. led 2012

@fender to musím zkusit...Mně právě taky Rabr přišel hrozně těžko proveditelný, i když teď s odstupem času vidím, že to asi chce víc praxe a "zažtí".....

laola
2. led 2012

@fender teď má Rabr půjčený kámoška, tak jsem zvědavá, co ona na to... Mezitím snad dočtu tu Jak mluvit... a pak si dám Rabr repete 😀

fender
2. led 2012

@laola jj, určitě. chce to praxi a dostat to pod kůži, člověk to má sice načtené, ale stejně mu v kritických okamžicích jako první naskočí nelez, nedělej, atd 😀 😝 😀

laola
2. led 2012

@fender přesně 😀

moudivlacek
2. led 2012

holky dneska je historicky den,malej se poprve vycural a vykakal do nocnikuuuuuu, tak jdeme ven a neco koupime za odmenu, tohle je vazne vyjimecna situace 😵

anehap
2. led 2012

@fender
@laola 😀
nečetla, díky za připomenutí, jednou jsem se ptala v knihovně, ale zrovna nebyla, tak zkusím znovu 😉

cervena_vila
2. led 2012

@moudivlacek ad plenky - slyšela jsem radu pro děti, co jsou ještě větší, než tvůj syn, chodí už třeba do školky a pořád si dělají do kalhot, i když tomu rozumí - koupit pleny "igeliťáky", co strašně šustí a jsou tvrdý. Jak to dítě mít nechce na sobě, radši se to naučí.
(U nás se takhle malá naučila během jednoho dne smrkat - dostala výběr, odsavačkou na vysavač, nebo vysmrkat. Pochopila bleskově 😀 )

cervena_vila
2. led 2012

@moudivlacek jé, vidím, že už mu to docvaklo... já byla o dvě strany dozadu. Moje chodí na nočník, jen když má holý zadeček, tak chodí doma v návlecích, aby na sobě aspoň něco měla. Jak má tepláky, jde všechno do gatí...

moudivlacek
2. led 2012

@cervena_vila stejne diky za tip,nemyslim,ze by bylo vyhrano,ale ma obrovskou radost

pelmisek
2. led 2012

Holky sleduju vás a snažím se uvádět do praxe a je to fuška 😀 Chtěla jsem se zeptat zda jste někdo absolvoval Kurz efektivního rodičovství? Je to po celé republice i www stránky mají a já se k tomu dostala přes knížku manželu Čapkových Pozitivní výchova sourozenců v rodině. Oni jsou i lektory těchto kurzů. Chtěla bych to zkusit absolvovat a tak jsem se chtěla zeptat jestli to někdo z vás znáte?

brambora20
2. led 2012

@veronika.h Máme to s tím kakáním úplně stejně, v únoru lonského roku jsme začli bez plín, krásně se naučil, podobně jak píšeš ty s čůráním....pak dokonce i s kakáním, vždy kakal nad nočníkem skoro v polostoje, pak nějak na Jaře-Létě se to začlo lámat, kdy na chatě lítal s holou dupkou a kadil na trávu apod. no po létě to bylo hrůza, pže když kadil, svlíkl se a kadil všude po bytě na zem- resp.na koberec.
A tak jsme najeli, že si začal po sobě uklízet, docílil jsme toho, že kadí do slipů.
Ale máme 2vlaštovky-
Na Vánoce dostal knížku Víš, co má myš v plínce? HOlky, doporučuju, kdo nezná a má tento problém. Četli jsme teda i 50xza den, jak se mu líbila a pak jsem teda zkusila i další radu jedné kamošky- totální soukromí a zpátky od wc k nočníku.
Začli jsme dávat nočník do domečku, co má na hraní, kde si sedne a kaká....Xkrát teda nic, až min.týden se mu to jednou podařilo, měl radost jak malý, volal mamííííí, je tam, hlavičku u těch hovínek těsně u nočníku........
Další dva pokusy zase ve slipech....a o víkendu zas jeden úspěch.

Takže jde to, je to zoufalé, ale věřím, že to půjde!!!!!MUSÍ

reruna
2. led 2012

@brambora20 díky za tipy, právě s tím zápasíme, po té knížce se poohlídnu a stan by mě teda nenapadl, ale možná že vyzkoušíme i to, když se jinak nezadaří....
@cervena_vila s igeliťákama nevím, to by u nás asi nefungovalo, používáme látkové a to taky každý tvrdí, jak se s látkovými děti naučí rychleji na nočník, protože si uvědomují mokro a že jim to vadí - no tak našemu to nevadí 😖 a odsávačka mu taky nevadí, smrkat umí, ale když má hustou rýmu, tak stejně odsáváme, protože to všechno nevysrmká...

lusy82
2. led 2012

My máme taky problémy se záchodem, ale zatím to neřeším a chystám se na léto. Ale chtěla bych se spíš zeptat, když mluvíte o tom smrkání, jak jste to děti naučily. Pořád ho nemůžu naučit "funět" nosem. Stále to dělá pusou.

brambora20
2. led 2012

@reruna bud v klidu, já zkoušela i nechávat malého v tom ve slipech.....jako vůbec.....on se povrtěl prdelkou, aby mu to nevadilo při hře a šel dál.....
No, stan mi poradila kámoška....ona teda jako, že se zakrývala dekou, že se nedívá, pže nechtěl jí pustit, ale aby se dívala taky.....
jinak my vlastně po létě najeli na wc s čůráním, tak jsme kolikrát sweděli na hajzlíku on já všichni plyšáci, držela jsem mašinky nad nočníkem....a jak kolovrátek- Tomášek kaká, Gordon kaká, Percy kaká.....
no matka blbec...
ale chce to fakt zkoušet vše- i ty nejabsurdnější siutace asi....
a pak mu to smráděti vrátím, jak bude v pubertě, že mu to povykládám 😅
jak mi naši vykládali, jak jsem byla maličká a strkali mi hadičku do dupky, abych se vykakala a jásali nad každým hovínkem... 😅

brambora20
2. led 2012

@lusy82 smrkání se naučil uplně tak, že nevím jak 😉
prostě nás jednoho dne začal napodobovat a do každého kapesníku, co najde, jako že smrká....

betelgeuzz
3. led 2012

@cervena_vila tak to smrkání by u nás nefungovalo. Malá si vezme odsávačku, smontuje si ji, dá na vysavač a pak si ji i sama strká do nosu 😀

reruna
3. led 2012

@lusy82 smrkání se naučili nápodobou, jenom jsem jim říkala, že musí zavřít pusu a fouknout nosánkem

dagina
3. led 2012

Ahojky maminy,
jdu se ujistit, zda mám normální dítě 😀

Naše Luci (tři roky), přestává zdravit sousedy a vůbec známé, nereaguje na jejich dotazy (někdy se ani nedivím), a spíše jen zarytě hledí do země.... . Předem ji upozorním, že tamhle jde paní ta a ta, že je slušné jí pozdravit..., předtím normálně zdravila, teď je to tak měsíc co přestala. Nebo předstírá šílený kašel, jen aby nemusela pozdravit.... Vím, že jedné známé to dělá holčina také 😲

@reruna ty jsi před pár týdny psala, že starší začíná dělat ze sebe šaška atd...., to dělá jen před návštěvou nebo méně známými lidmi, nebo i před vámi???? Naše to také začíná dělat, takový skopičiny, nevím kde na ně chodí, ale dělá to jen před návštěvou .... . Ve školce nevím, učitelka zatím nic neříkala 😅 . Mě přijde jak kdyby si tím zvedala sebevědomí či co... 😲

fender
3. led 2012

to jsem míšovi říkala taky, ať zavře pusu a fouká nosem.... a bez šance... odsávačku neměl rád (i když si ji sám smontoval), strašně se snažil, ale vždycky nakonec foukl pusou, sám z toho byl nešťastný že mu to nejde.... pak jeden den měl kyblík od kostek a dělal blbiny a chytla jsem ho, jak do něj frká 😅 tak jsem ho drapla s jásotem že se naučil smrkat, dala mu kapesník a od té doby smrká bez problému 😅 😅 😅 😅 😀

reruna
3. led 2012

@dagina šašky dělá hlavně před návštěvou a ve školce a doma se chová taky jinak, když Lukášek spí a jsme sami - to je zlatej, a když je Luki vzhůru, tak hned začne nervačit a ječí, jenom se na něj Luki podívá... a s tím zdravením to taky byla u nás taková fáze, vždycky krásně zdravil, pak se šprajcnul a nezdravil ani kamarády, ani dospělé, tak jsem mu neustále dokola říkala, že je slušné zdravit (ale ne před těma lidma, až jsme zašli, nebo předem nebo doma...) a zdá se, že to přešlo a už zase zdraví

dagina
3. led 2012

@reruna hm, takže se pravděpodobně jedná o normální vývoj 😅 .

lusy82
3. led 2012

Díky moc za odpovědi, tohle všechno už jsem zkoušela a pořád to nemůže pochopit s tím nosem. No snad se nám to jednou podaří taky z ničeho nic samo od sebe 🙂 Tady je nejhorší že jeho odsávání vyloženě baví. Přinese si odsávačku posadí se vedle vysavače a drží 😀 a ještě sleduje jak se mu naplnil keílmek a říká že je tam e e 😀

dagina
3. led 2012

@lusy82 to je hezké, jak se staví k odsávání 🙂. Starší se naučila smrkat kolem roku a půl, možná trošku po.., takže se určitě dočkáš pořádného zafrkání 😀 .
Jinak naše obě řvaly a mladší pořád řve u odsávání jak lev k kleci 😖.

pelmisek
3. led 2012

Holky jeden rychlý dotaz🙂 Co dělat když dám dítěti (5 let) na výběr ze dvou věcí a ono si vymyslí třetí na kterou já ale nechci přistoupit? Stává se mi to teď čím dál častěji a nevím si s tím rady. Díky

cervena_vila
3. led 2012

@dagina tipla bych, že to je věkem, že je na cizí plachá - lepší, než kdyby se nechala odvést za ruku pryč od cizího chlapa.. Svoje lidi zdraví normálně? Třeba babičku?

blandik
autor
3. led 2012

@reruna - napadá mě k tomu "ty blbečku" - pokud mu pak řeneš - že ti tak říkat nebude - tak vlastně ho to o to více baví, protože chce jít proti tvému zákazu...můžeš s tím pracovat tak, že když ti řekne blbčku, tak jakoby nevěnuješ pozornost tomu slovu blbečku, ale věnuješ se tomu, proč ti tak říká - jestli je to ze srandy, tak bych se zasmála, a pak bych mu řekla - víš tohle slovo mi není příjemné, jsem máma...a víc to neřešila..pokud to říká v naštvání, tak bych rovnou přešla k řešení důvodu jeho naštvání a pojmenovala ho...ty se cítíš naštvaný, protože to a to...Ale nejspíše to tak nějak děláš...někdy to chce asi čas než je to přestane zase bavit a příjde něco jiného... 😒

blandik
autor
3. led 2012

@pelmisek - brala bych to pozitivně, pokud to jen trošku je možné...snažila bych se oprostiti od toho, že dítě má "špatný" nápad, a nechala dítě realizovat i dle našich zkušeností "nesmysl", aby si samo přišlo na to, co je správné...takže pokud tam je možnost přehodnotit možnosti, tak proč mu neříct - vidíš, to je nápad...vlastně proč ne?...a pokud to vážně nepříchází v úvahu, tak trvat na těch dvou možnostech - můžeš si vybrat to nebo tamto...(př. kdyby chtělo čokoládu na oběd a podobně, můžeš přidat odkaz na dohodu - čokoládu můžeš na svačinku...). Nevím o jaký druh nápadů jde, ale tady se mi stává, že malý něco vymyslí mimo možnosti, a určitě jsem na to spíše hrdá a nechávám ho realizovat...beru to jako projev jeho myšlení, přesně to, co chci, aby se dělo...

majatob
3. led 2012

ach jo, mam pocit, ze jsem dnes totalne selhala 😔