Děti 2+ a výchova trošku jinak. Podělme se.

blandik
29. led 2011

ahojte, zakládám tuto diskuzi s tím, že bych tady ráda vytvořila prostor pro trošku jiný přístup k výchově dětí...objevují se tady diskuze o vzdoru a zlobení děti a jak na to...nicméně jejich účelem asi není hledat jinou cestu, ale spíše si ulevit a vypovídat se...což naprosto chápu, rozumím - je to náročné s batoletem. A příspěvky o tom, jak se to dá dělat jinak jsou spíše kontraproduktivní a dokážou více naštvat než povzbudit. Nicméně mě osobně takový prostor na koníkovi chybí, protože si myslím, že všechny chceme vycházet s dětmi po dobrém, mame na to své způsoby a možná by bylo fajn se o to tady podělit....

majatob
9. led 2012

@moudivlacek @dagina to delal s oblibou nas nejstarsi v obchodech, ze se povesil na kliku dveri a houpal se 😀 vetsinou jsem si ho vzala bokem, vysvetlila, ze tohle ne a pak to tak nejak vysumelo ani nevim jak a kdy, ale uz to nedela pokud nekde nemaji takovou tu tyc pro vozickare, te neodola 😀 😀 😀

petra49
9. led 2012

@moudivlacek - jj z Ikey

moudivlacek
9. led 2012

@dagina no modlim se aby nebyl malej jak moje mladsi segra, ta vyrvala umyvadlo ze zdi,jak se na nem houpala,pak protlitla skleneyma dverma do kuchyne, rozsekla si celo o kliku.... 😀

dagina
9. led 2012

@majatob no já už musela být dost stará, bo si to pamatuju, tak kolem 5ti let?! Děkuji za kontakt, paní jsem písla. 🙂

moudivlacek
9. led 2012

@majatob no jako u nas to na vysumemni nevypada 😀 tak zkusim koupit v Ikee ty zarazky,my mame prave v koupelne,kde mam praci a myci potreby tento,ale to se lepi
http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/8010...

majatob
9. led 2012

holky, nevite jestli se daji vyprat ty popisovace na tabuli? Meli jsme vypratelny fixy a kdyz se cmrkli na triko nebo teplaky, tak jsem rikala, ze to nevadi, ze se to vypere, jenze ted Tobik prisel s trikem pomalovanym tim cernym fixem, ze to nevadi, ze se to vypere 😅 to asi nepusti, ze? zrovna takovy pekny tricko, ach jo... no moje blbost 😝

moudivlacek
9. led 2012

@majatob fixky netusim,ale pokud je neco vazne bble pratelneho,tak me pomaha Vanish

fender
9. led 2012

my máme taky ty lepící. a už je asni nepoužíváme, mám to skoro pořád nezadělané protože už to nějak pochopil, že to není dobrý nápad.... ale taky mu to trvalo, až mě to přestalo bavit vysvětlovat a prostě jsem to zadělala 😅 😀

anehap
9. led 2012

@majatob ach jo, to máte trable s baráčkem, to by mě taky štvalo. mamku taky nedávno vykradli, teda jen sklep, ale hodně věcí vzali,i naše, co jsme tam měli,a to bydlí pomalu v centru, starý baráček,hlásila to na policii, ale říkali, že je to i zbytečný hlásit, stejně se nic nezjistí..... 😕 dneska je to fakt šílený. Člověk si něco pořídí a druzí vesele ničí ☹
Ale na baráčku to budete mít fajn - to si spravujete sami? My teď bydlíme v paneláku, ale než jsem se vdala, vyrostla jsem na baráku a na panelák si pořád nemůžu nejak zvyknout 😢 Hlavně pro děti to je fajn, můžeš je tam vypustit na zahradu, což na sídlišti člověk nemůže riskovat....

majatob
9. led 2012

@anehap pro decka je to tam fakt uzasny, obrovskej bezpecnej prostor na litani 😵 bydleli jsme tam ted cely leto a jak se nikomu nechtelo zpatky do bytu 😝 jj, zatim spravujem sami, ale potrebujem to trochu urychlit, takze budem nejspis brat hypoteku a na nektery veci si zaplatime firmu, ale radost z toho nemam, nesnasim pocit, ze nekomu neco dluzim 😅

anehap
9. led 2012

@majatob to se nedivím, že se vám nechtělo zpátky, já jsem šťastná aspoň za zahradu u babičky 🙂 My taky teď spravujeme byt sami, manžel je hrozně šikovnej, ale jak dělá všechno sám, dlouho to trvá a navíc nemá tolik času na nás - a je děs bydlet v bytě, který se rekonstruuje 😝
No bez hypotéky to asi dnes nejde - taky mě půjčky děsí, máme hypo, ale vzali jsme si celkem nízkou, ale i tak mám občas depku, když si uvědomím, jak dlouho budeme splácet, přemýšlím, co když nebude práce atd atd - lepší nepřemýšlet a brát to, že to jinak prostě nejde. Ale pak to bude stát za to - vlastní bydlení podle vašich představ 😵 Tam se vyřádíš se svými nápady,co? 😀

majatob
9. led 2012

@anehap tak my to urcite nestihnem dat dokopy nez se nastehujem, takze budeme bydlet na stavenistu taky 😝 ale tak aby aspon ten zaklad byl hotovej-strecha, natazena voda, podlahy, koupelna, kuchyn aspon provizorni...pak uz to pujde, ale prace je tam jak na kostele 🙂

reruna
9. led 2012

Ahoj, tak jsem dopsala výpisky z knihy od Matějčka - Co, kdy a jak ve výchově dětí, tak koho to zajímá může si počíst https://www.modrykonik.cz/fotoblog/reruna/clane... mě se to hodně líbilo, skoro se vším souhlasím, ale teda po přečtení mám trochu depku - výchova je děsně náročná hlavně na to, abychom vychovali sami sebe, my jsme pro naše děti tím hlavním vzorem, takže nejlepší je makat na sobě a výsledky by pak měly přijít samy, ale to je právě to nejtěžší!

@majatob to mě mrzí s tím vykradeným domkem☹ dokud se tam nenastěhujete, tak tam nedávejte nic cenného, to bude vždycky lákadlo, prázdný zařízený dům, bohužel☹
@moudivlacek zarážky z ikey jsou parádní věc a vidět nejsou, jsou vevnitř, náš starší si je už sice umí otevřít, ale jemu už se zase dá vysvětlit, co je bezpečné a co nemá brát. Mrazák nám jde naštěstí strašně těžko otevírat, takže to naši ani nedělají, a ledničku jsem jim několikrát vysvětlovala, že by se nám zkazily jogurty, který mají rádi, kdyby ji nechali otevřenou a asi to zabralo, protože je to přešlo.

reruna
9. led 2012

@dana3262 období vyslíkání mají asi všechny děti kolem těch 2 let, v zimě to teda není zrovna ideální, ale asi si tím prostě trénují tu činnost... nezbývá, než trpělivě zase znovu oblíkat a vysvětlovat, že má studený nožičky a kašle z toho atd. a počkat, až tato potřeba přejde...

majatob
9. led 2012

@reruna jeee, jdu si pocist 😵
hele, my uz tam prave nemame skoro nic 😅 vsechno uz ukradli, ted jsme odvezli akorat lyze a bubny, co tam mel bracha, protoze v byte hrat nemuze...no tak ted uz ma smulu uplne 😅 ja se bojim, ze ani kdyz tam budem, tak je to neodradi, odjedem na vikend a vartime se do vykradenyho 😝

reruna
9. led 2012

@majatob tak potom by se asi vyplatilo investovat do nějakého zabezpečovacího zařízení, když je to tam takové ...

majdula
9. led 2012

@reruna Super, dik za vypisky, ja tohohle Matejcka uz ponekolikate docetla a porad me neprestava prekvapovat, jak strasne na svou dobu respektujici byl... zajimave, ze ac tak obecne uznavanej, stejne se v "jeho dobe" vychovavalo tak jak vychovavalo... mnohem vic autoritativne nez dnes. Jakoby na tehdejsi rodice nejak nezapusobil. I kdyz i to je indivindy, ale obecne...
Ted jsem od nej dostala Rodice a deti, je to tlustsi, ale v podstate jen vice rozvedene to Co, kdy a jak...

A je super, ze manzela jsem treba RaBR precist nedokopala, nemel cas (tedy hodne jsem mu citovala, zvlast v aute, kdy nemohl zdrhnout 😀 ), ale Matejcka jo, pac toho jakozto pedagog uznaval este davno pred tim, nez jsme meli deti... A dokonce i nasi rodicove na Matejcka slysi. Takze jestli mate problem s okolim, ze se tvari na RaBR neduverive a jako "no jo, to je ta americka/volna vychova" a "ja se prece nebudu ucit, jak mam vychovavat deti" atd... tak mu vrazte Matejcka nebo se na nej odvolejte. Jako toho si nedovoli zpochybnit nikdo 😎 A jak rikam, je to pritom uzasne mirnej, vlidnej, respektujici pristup k detem...

betelgeuzz
9. led 2012

@dana3262 to jsem si nevšimla, že píšeš o starším. Tak ho zaměstnej, ať vaří s tebou. Starší je se mnou v kuchyni od mala, ze začátku vykramovala hrnce, pokličky, já mezi tím poskakovala 🙂 Pak jsem ji třeba posadila do jídelní židličky a dala jí tam nějakou zábavu. Nejlepší je nějaká, kterou bude mít jenom tam, ať ji nemá okoukanou. Já jsem jí třeba na tácek nasypala strouhanku a do ní se dá prstem kreslit. Nebo do misky fazole, k tomu druhou misku a lžíci a přesypávala. Teď si dostrká židli k lince a chce vařit se mnou. Vezme si třeba škrabku a dělá, že škrabe brambory, nechávám ji solit maso, nebo má na tácku konvičku a skleničky a přelívá vodu. Jestli bojuješ s mlíkem, tak jídlo na to opravdu může mít velký vliv, i pití.

reruna
9. led 2012

@majdula ono to bude asi nějak podobně jako dnes - prostě rodiče, kteří se zajímali, četli jeho knihy i tehdy, a rodiče, kteří se nezajímají, nečtou ani dnes, ani Matějčka, ani nic jiného i když dnes je to možná přece jen lepší v tom, že ty knihy se znovu vydávají, mají atraktivní obaly, jsou doporučované v časopisech pro maminky, na internetu, informovanost je dneska určitě někde úplně jinde, než tehdy, kdy byla k dostání jedině knížka Naše dítě...

reruna
9. led 2012

Dnes jsem ještě narazila na tento článek http://www.mamaaja.cz/ActiveWeb/Article/3546/vz...

anehap
9. led 2012

@majdula přesně, jak už jsem psala dřív, Matějčka si koupila mamka, když vychovávala nás v osmdesátých letech a byla jedna z mála, kdo nás nevychovávala autorativně a někteří ji absolutně nechápali 😔
Dneska bych řekla, že to je už lepší - přece jen se vidí, že autoritativní výchova není vždy ta NEJ, a hodně rodičů začíná měnit názor - ale asi to bude ještě pár let trvat, než to dojde tak daleko, že si lidi nebudou klepat na čelo nad naší "americkou" výchovou 😎

betelgeuzz
9. led 2012

@majdula To je dobrý nápad, ohánět se radši Matějčkem než Rabrem. 🙂

dana3262
9. led 2012

@majatob lihovka se vypere. Popsala jsem si cedulky na prosteradlech (rozmery) a kde nic tu nic 🙂

dana3262
9. led 2012

@betelgeuzz obcas se zadari, ze ho takhle neco chytne. Taky nechavam kramovat, co se da, jenze on ted hrozne mamuje. Furt mama mama, chce nosit a chovat, hlavne kdyz kojim. To je ted blby. Mimino to hrozne rusi a trha se a nechce pit. A kdyz starsiho zamestnam, tak stejne kdyz zmerci, ze jdu kojit, tak prudi. Ted jak byl vikend, tak si ho vzal muz, ale v patek jsem ho musela zavrit na druhou stranu bytu a tam rval a volal me, bouchal do dveri, takhle to 1.nejde a 2.se mi snad ani mliko nespusti kdyz jsem tak nestastna z toho. Musim to nejak vyresit..

petka80
9. led 2012

@dana3262 tjo, to musí být šíleně náročný mít takhle děti rychle po sobě, klobouk dolů, jak to zvládáš. S tím kojením jsi mi připomněla moji mladší, ta taky potřebovala klid, jinak se nenapila, musela jsem se pak zavírat do ložnice 😅 Naštěstí ta starší už měla celkem rozum tenkrát. A nebaví Edu pohádky, že bys mu při kojení něco pustila? Krtka nebo tak? Nebo že byste u kojení prohlíželi knížku? Nebo to by toho mladšího rušilo? No je to zapeklitá situace.

reruna
9. led 2012

@dana3262 a nejde to, že by sis ho přitulila při kojení z jedné strany a mimino z druhé? třeba by tak byl v klidu a nerušil by tolik Edíka... v tomhle jsem to měla jednodušší, protože Lukin byl vyloženě žravec a při kojení ho nerušilo nic, to až kolem toho 5-6 měsíce začal být více zvědavej...

cervena_vila
9. led 2012

@dana3262 Teď jsem mluvila s mamkou s dětmi 2 roky od sebe, ta když kojí, starší se vždycky rozpláče. Nevisí na ní, ale děsně brečí. To by mě taky trhalo. Bojím se toho, jak to bude vypadat u nás, doufám, že zabere společné mazlení...

tygrous
10. led 2012

Holky, prosim o radu na tuhle situaci: Ve tri v noci 2-lety syn z niceho nic rev, ze chce knizky s krteckem...tak jsem ho nejdriv ukecavala, ze krtecek ted spi, ze vsichni spime, ze je tma, atd. Nakonec mu tata pro ty knizky dosel a dal mu je do postylky a v tu chvili uplne otocil, ze krtecka nechce a vsechny knizky vyhazel z postylky na zem a rval jeste vic... za chvili zas, ze knizky chce...tak jsem ho vytahla z postylky, at si je posbira, ale on ze je mam sbirat ja a on s nima akorat hazel pres celou loznici...tak sel znova do postylky. Manza mi rek, at ho necham a spim 😅 Jako nechapu, jak mam v takovem kravalu spat, ja byla po tech 15min totalne vzhuru a nespala jsem pak jeste vic jak hodinu... Po dalsich asi 10min kriku doslova poprosil, ze si ty knizky posbira sam, tak jsem ho zas vyndala, knizky si dal do postylky a pak si lehnul a usnul... Kazdym dnem nam ma prijit jeho nova postel a chceme ho prestehovat do jeho pokoje...

ined77
10. led 2012

@majatob 🙂 ....tak jsem se inspirovala a teď jsem dopřipravila ježčí odpoledne 😀 .jsem zvědavá co na to matýnek 😅 .
teď je mám doma oba, protože jsou pochlazení a mají bolení krčku.včera jsme byli u dr., ale naštěstí to asi nic velkého nebude, tak vymýšlím program 🙂 .

@tygrous 🙂 ...a nemohlo se malému něco jen zdát? 😅 náš malý se takhle také občas s něčím vzbudil, ale většinou jsem ani nerozsvěcovala, jen jsem mu potichoučku něco povídala až zase usnul.

@dana3262 🙂 ...s tím kojením to je na prd ☹ .já buď pouštěla pohádku nebo měla malého u sebe nalepeného 😅 , ale on byl už přeci jen o chlup větší.taky knížka zabírala, ale zase nevím jestli by ti u ní chlapeček vydržel.

nae
10. led 2012

@tygrous Tak u nas to je bohuzial bezne taketo situacie, syn mava zive sny, zacne jacat zo spanku, potom sa prebere, ze chce pit. Davam mu vodu, chyti hysterak, ze nieeeee, dam vodu prec, chyti hysterak, ze chce vodu a stale dokola. Nezabera absolutne nic....a dokaze ho to drzat dost dlho...
Obcas je to napr. tym, ze sa mu chce sucasne curat a tlaci ho to, a asi preto nervaci, ale je to naozaj dost vycerpavajuce.
Tak som zvedava, ake rady sem napisu skusenejsie maminy.