Děti 2+ a výchova trošku jinak. Podělme se.

blandik
29. led 2011

ahojte, zakládám tuto diskuzi s tím, že bych tady ráda vytvořila prostor pro trošku jiný přístup k výchově dětí...objevují se tady diskuze o vzdoru a zlobení děti a jak na to...nicméně jejich účelem asi není hledat jinou cestu, ale spíše si ulevit a vypovídat se...což naprosto chápu, rozumím - je to náročné s batoletem. A příspěvky o tom, jak se to dá dělat jinak jsou spíše kontraproduktivní a dokážou více naštvat než povzbudit. Nicméně mě osobně takový prostor na koníkovi chybí, protože si myslím, že všechny chceme vycházet s dětmi po dobrém, mame na to své způsoby a možná by bylo fajn se o to tady podělit....

dagina
27. pro 2011

@anehap jen v rychlosti - u nás v centru máme vyhraněný "kus" zdi polepenou velkou plochou papíru přilepeného izolepou, děti tam dost čmárají, na zeď vůbec. Papír se pak vymění a je to. Ale ta černá plocha od Bereniky je také super. Jinak my máme klasiku tabuli.

majatob
27. pro 2011

ahoj holky, uz dlouho vas ctu, ale teprve dnes jsem se na sebe nastvala tolik abych se pridala a pokusila se se sebou neco udelat 😅 mam nactenych milion knizek jak by to melo byt (naposled Sourozence bez rivality-super) a stejne kdyz mam blbej den, sype se to vsechno a ja ve stresu zapominam na vsechna dobra predsevzeti ☹ takze se dam zitra dokupy a pozitri me tu mate jak na konu a asi vas budu bombardovat dotazama, pripravte se na to 😀 😀 😀

mrazulka
27. pro 2011

@lusy82 - ja se teda taky snazim nezasahovat, ale vim, ze honzik ma ty sklony tomu druhemu diteti jednu ubalit, takze ho kontroluji a zasahuji, az k to u dojde.. Nechci, aby deti bil, clovek se pak citi strasne trapne ☹

Ja mam taky jeden dotaz - nevim, co to honzika napada, ale uz trikrat se nam vysvlekl cely do naha a sedel na okne, resp. na stole, ktery je pod oknem, a koukal ven.. Nahy! A to jednou jsme spali, bylo to po obede, ani jsme to nevedeli, kdyby ho tam nekdo videl, tak na nas zavolaji socialku.. ☹ celkem nevim, jak na to reagovat a vysvetlit mu, ze to neni dobre.. Poradite?

anehap
27. pro 2011

@berenika39 díky, to je super nápad, ani jsem nevěděla, že něco takového exiistuje 😉 Malá se právě na té zdi a stole pořádně rozmachuje, jde vidět, že potřebuje prostor..... 😉 Pořídíme....ať nemáme na zdi samé graffiti 😀

anehap
27. pro 2011

@fender balící papír jsem taky zkoušela, ale asi nebyl dost velký, je fakt, že jsem měla zbytek, ještě taky zkusím 😉
Malá má 17 měsíců, to je asi na ty barvy ještě malá?

@cervena_vila Koukám, že máš podobně mazaný "kvítko" 😀 a vůbec, jsme tu jedny z mála s holčičkou 😉 Taky si říkám, že nemá cenu zatím malovat, pořizovat nový gauč(taky byl v plánu, ale plán odložen). Taky máme pastelky a sešity všude. A taky mě zkouší - přiblíží se ke stolu, ukáže ručičkou nene, ještě to nahlas zdůrazní a čmárá 😀 A když se jí manžel zeptal, kdo ten stůl počmáral, řekla: máma!!!!

@blandik díky, pořídíme tu tabuli. Kde se dá kromě netu sehnat? V papírnictví?V hračkách? Sádroše máme doma mometálně dost - vzhledem k rekonstrukci bytu, tak ho využijeme, dobrý nápad 😉

lusy82
27. pro 2011

@mrazulka Já taky zasahuju, když už jde o násilí a nebo začnou křičet. To je jasný že je nemůžem podporovat v násilí 🙂

anehap
27. pro 2011

@majatob klidně naklusej, holky jsou na dotazy připravený a mají super nápady, je fajn slyšet rady a poznatky z několika úhlů 😉
Ale stejně jsi dobrá - tři děti takhle po sobě, to já už bych sem naklusala dávno 😀
A máš pravdu - teorie je celkem v pohodě, aspoň pro mě, čtu hodně, ale praxe často pokulhává. Ale aspoň se máme kde poradit 😉

fender
27. pro 2011

@anehap na vodovky ještě asi ano, na ty prstové těžko říct.... pokud ti nějak extrémně necpe prsty do pusy (třeba náš je na to expert doted 😝 ) tak by ji to možná bavit mohlo, pokud ráda kreslí. je to zase jiné, může se v tom matlat, i po sobě, snadno to smyješ nebo vypereš.....

fender
27. pro 2011

@mrazulka hm, a neptala ses ho, k čemu to bylo dobré? přeci jen, honzík krásně mluví, možná by ti vysvětlil, že k tomu měl nějaký super důležitý důvod 😅 co ti prcci kolikrát vymyslí je neuvěřitelné.....

wsmoulinkaa
27. pro 2011

@mrazulka ...jééé no jsem ráda,že to taky někdo dělá 😀 😉 my až ted učíme už skoro 14dní nelinku bez plínek a to je děs 😝 ví že má čůrat do nočníku...ale? ona jde do pokoje když to na ní přijde a tam zaleze a čůrá,pak si to sundá a je to! Tak jdu k ní s tím,že žádný plácání a výhružky ani zvýšený hlas,ale prostě ji to vysvětluju furt dokola že musí čůrat do nočníčku,dám tam pejska,jako že čůrá a ona kouká...a za chv zase ...počůrá se 😀 ale to bych tak neřešila...ona na to jednou přijde

jo o tom svlékání...jen že od té doby co nemá plíny(jen na noc) tak ji dám plínu pyžamo dám spinkat...za půl hodky ,hodku se jdu na ni juknout a bed je vzhůru celá nahá...nebo usne celá se svlékne i s plínou...načež se mi včera k tomu posr.... do postýlky 😀 ...to nevím co s tím...pokaždé se svlékne....ted ji dávám plínu,kteroá drží jak přibitá..to má smolíka

berenika39
27. pro 2011

@majatob vítej!!! a neboj, vydržíme dost 😀 😀 😀 . i když radit tobě, to nevím...už jenom to, zvládnout logistiku s třemi svišti musí být umění. vůbec to nechápu 😀 , ale ráda se koukám na vaše fotky, vypadá to jako samá pohoda, fakt🙂.

@mrazulka určtiě bych s ním o tom mlivila, proč ho to baví. ne negativné, ale co super na tom vidí, proč je to zábava, třeba se dozvíš...a s tím pak pracovat.

wsmoulinkaa
27. pro 2011

no a u nás je ten problém,že Nela ještě nemluví...takže je to problém se s ní domluvit...ta její hatapatilka 😀 na všechno říká ne,nechci :-/

jinak už jsem si obj knížku tak jsem zvědavá až si počtu 😉 nechám ji na wc...aby si toho všiml manža a třeba se taky začte 😀

wsmoulinkaa
27. pro 2011

@reruna ten chybějící kontakt už je v pořádku....nebyl tak dobrý ale už to dohnala....a to mluvení už se taky lepší,motoriku má výbornou.....nakonec to co jsme měly řešit je v pohodě...nechápu proč ted najednou začali sledovat chování :-/ ale asi to mudr řeknu...a uvidím co mi na to poví...ted jak jsme byly naposled na psych poradně tak jsem tady psala jak jsem ji nandala na zadek,za to že si mi tam lehala a vzteka...no už bych to nedělala...je mi to ted trapný,po tom všem co tu čtu...proč mi to ale psycholožka neřekla?? mohla mi poradit,nebo nechtěla zasahovat do výchovy...nevím

wsmoulinkaa
27. pro 2011

@bbberta ..to jen,že tam to je děs když jedno dítě to může,druhé ne....že u nás tam to teda lítá plácání přes ručičku atd....ale člověk nic nezmůže,je jasný,že za ní nepůjdeš a nebudeš jí říkat,jak by měla vychovávat dítě...ale smutný to je

mrazulka
27. pro 2011

@fender
@berenika39 - ja jsem se ho ptala, ale jen se smal, ma z toho proste desnou srandu, takze nic kloudneho jsem z neho nedostala.. No, uvidim, az to udela priste, treba tentokrat bude mit nejake vysvetleni..

mrazulka
27. pro 2011

@wsmoulinkaa - honzik tohle prave nikdy nedelal, no, je to takove zvlastni 🙂 urcite na to nelinka brzy prijde! Drzim place!

majatob
27. pro 2011

@anehap @berenika39 diky holky, jste zlaty 😵
ono kdyz je klidek a pohoda, tak to jde uplne samo, deti (ty starsi) jsou ochotny docela spolupracovat, vymyslet nejak reseni, kolikrat se divim, ze to dvacetimesicni skvrne tak skvele pochopi nejakou dohodu.. no ale pak prijde den jako dnes, kdy deti nejsou uplne ve svoji kuzi, ja su z toho fnukani a hadani se nervozni a tim to jeste zhorsuju a vecer uz se neovladam, kricim, samej zakaz a rozkaz 😝 a pak kdyz usnou a ja na ne koukam, je mi do breku, ze jsem se nechala takhle unyst a neovladla se ☹ a tohle se proste musi zmenit, citim, ze je to jen a jen moje selhani a ten pocit, ze neco nezvladam nenavidim a zvlast kdyz se to tyka tech, ktery miluju nejvic ze vsech 😢
ach jo, uz bych zase rvala, nejak se mnou mlati hormony ted po bitve 😀

majatob
27. pro 2011

jinak k tomu malovani na zed...u nas tim prosli zatim dva starsi, momentalne mame na zdi vzornik barev vsech pastelek co se prostredni dostaly pod ruku 😀 nejak me to netrapi, az je to prestane zajimat, tak vymalujem 😀 koberec mame pokreslenej taky...vyhodi se az se budem stehovat 😅
a se vsema detma malujem hlavne temperama, Tobik a Bibca uz jsou rozumni a Stepanka hlidam, aby si nedaval ruce do pusy a v pohode 🙂

wsmoulinkaa
27. pro 2011

@mrazulka ..no ona to taky nikdy nedělala...ani jsem nevěděla že se umí svléknout 😀 od té doby co to vím...se už sama konečně svlékne když se jde koupat.... ale proč se pořád svléká v postýlce než jde spát taky nevíme...no asi nějaký rapl zase 😉

berenika39
27. pro 2011

@mrazulka no já petra vždycky navádím, jako aby něco vyzvěděla...když třeba dělá nějaké ptákoviny...Péťo, dělá táta to a to, dělá máma to a to, dělá Míša to a to...a on přemýšlí, zjistí, že ne, pak se doberem k tomu, proč on to dělá..ale zase, je to o věku, s menším dítětem je to težší. Třeba by šlo ho nechávat lítat nahatého chvíli před koupáním, jako hru, aby si to užil. Jsem sama zvědavá, proč to dělá, napiš pak 😉 . Mám synovce, v lednu šest let, a ten se vždycky, podotýkám vždycky, když jde na velkou, svleče úplně celý. Ve školce nechodí, jen výhradně doma, takže ho nechávají, ale nevím, co za tím vězí.
@wsmoulinkaa já si skoro myslím, že kdybys nechala psychol. poradnu plavat, byla bys klidnější. Mimochodem, tvoje obavy, tvůj stres, tvoje nejistota, to všechno se na malou přenáší. A naopak - tvoje pohoda a vyrovnanost je pro ní plus. Takže když už víš, že se nic strašného neděje - protože to by nešlo všechno jak má a vývoj by nepostupoval jak má - tak bys mohla zapomenout na jejich rádoby diagnozu. Si myslím, že oni musí něco vytvořit, něco najít, když už tam jste. Nějakou výjimečnost má každé dítě, věř, že by našli něco na každém, nebo skoro každém. Nakonec - ten kontakt na ně máš, a když si budeš nejistá, zase zajdete pro radu. To, že jsi jí tam dala na zadek už vypust z hlavy a nevracej se k tomu, je to pryč a už víš, že to nebylo to pravé. To je jediný pozitivní výstup z té návštěvy v poradně. Píši jen svůj názor, nechci jakkoliv podceňovat případné problémy, ale prostě si mslím, že malá se v rámci svého věku jen hodně prosazuje.

wsmoulinkaa
27. pro 2011

@berenika39 jo na to jsem také myslela...dětské mudr jsem řekla tuhle,že tam už asi nepůjdu a ona že musím...no tak to jestli musím můžu snad rozhonout já že?!
Dnes jsem mluvila s kamarádkou a opatrně ji naznačila o této diskuzi a že mi přijde ta knížka...no a světe div se, jsem vůbec nečekala,že je stejného názoru jako vy a perfektně jsme si pokrafaly...tak jsem ráda že tu někdo takový je 😉 a pomůže mi 🙂

tak dobrou 😔 😉

berenika39
27. pro 2011

@wsmoulinkaa můžeš se zkusit poradit ještě nekde jinde, abys měla klid na duši, to je tak jediné, ale nechala bych malé čas, tři, čtyři měsíce, uvidíš, že je úplně stejně "povedená" jako ostatní děti.
dobrou. a moc držím palce.

radka_h
27. pro 2011

@mrazulka Nevím čím to je,ale můj syn (3 roky) se doma taky z ničeho nic slíkne donaha a začne lítat sem a tam to samé i moje neteř taky 3roky. jestli v tom cítěj nějakou volnost.... Naštěstí se svléká jen doma a ne třeba ve školce. je to,ale jen nárazový neni to pravidlem. 🙂

mrazulka
28. pro 2011

@berenika39 - honzik mel pred nejakou dobou zanet mocaku, mam strach, aby se mu to nevratilo, v noci se budil co hodinu, ze chce curat a pak to buzeni jeste nejakou dobu trvalo nez se to dalo do poradku, tak ho ted moc naheho litat nechci nechavat, mudra rikala, ze se to muze vratit, hlavne, aby nebehal boso atd., nicmene zkusim to z nej "vypacit" 🙂 jinak jsme s manzelem vcera museli uznat, ze je honzik viditelne klidnejsi, kdyz jsem klidnejsi i ja..

mrazulka
28. pro 2011

@radka_h - asi je to pro nej nejaky druh zabavy, akorat nechapu, proc pak leze na to okno 🙂 do skolky jeste nechodi, ma 2,5 roku, jinde se zatim nesvlekl 🙂

pet.s
28. pro 2011

@mrazulka svlékání je normální..moje děti to dělaly v tomhle věku obě...já myslím, že je to zaujatost tím, že to dokážou ze sebe sundat
neptej se ho, proč to dělá, neumí to pojmenovat. Já jsem jako malá(cca předškolní) mačkala nahé břicho na takový studený plech na balkoně. Naši se mšě taky vyptávali proč to dělám. Já to dodnes neumím pojmenovat. Líbilo se mi jak to studí.-)))
To že je malej klidnější když jsi v pohodě ty, to je jasné.Děti nás vnímají mnohem víc než si myslíme.-))j nevím jak ty,ale já dodnes na moji mámě poznám, že ji něco žere, nebo že je smutná a mám z toho ouzko kolem žaludku a to jsem stará koza.-)))))

pet.s
28. pro 2011

@lusy82 a nešlo by si promluvit s bráchou, at se vžije do pocitů toho malého, když ho furt straší. Já to úplně nenávidím..převedu si to vždy na sebe jakou já třeba mám hrůzu jít sama v noci někde a přesně tenhle pocit vyvolávat ještě v dítěti? Jak by švagrové bylo, kdyby ji hodili do cely s masovým sadistickým vrahem a pak ji řekli..to byla jen sranda?????
S tím plácnutím přes ruku nebo zadeček. Já Ti nevím jetsli je dobře se mu omlouvat. Ale já jsem ještě z generace, kdy dát dítěti na zadek bylo normální. Já bych se omlouvala, až kdyby třebas dostal neprávem. Taky mi párkrát ujely u velkých nervy a to pak jsem se omluvila a vysvětlila, proč jsem,tak reagovala. Ale pokud mu už přes tu ruku dám a oprávněně nezlehčovala bych ten "výkon rozhodnutí", ab yto příště mělo ten účinek. Já jsem teda měla první dceru abnormálně těžké dítě k vychovávání. Adoptovaná, hyperaktivní, ADHD syndrom, hrůza děs. Ted ji bude 18 a je to super mladá ženská,ale dětství a puberta stála za to.-)Pomáhalo mi, varování. Když nepřestaneš dostaneš na zadek. Počítám 1, 2, 3 a pak dostala přes zadek. Měla dost času na to, aby zpracovala to, že musí přestat. Nejsem pro tělesné tresty, ale tvrdím, že někdy vhodně cílená facka je víc než hodinové vysvětlování. Snad mě tu neukamenujete. Vy vychováváte roztomilá batolátka, já zpacifikovávám dva puboše.
U Terezky je to v mnohém jiné. Jsem stará a klidnější. Ona je abnormálně klidné dítě. Řekla bych, že vyrůstá mezi 4 dospělými tak nějak mimochodem.-))))Poslechne když řeknu ne. A taky za to poslechnutí chválím. Protože my jim zakazujeme určité chování, ale už jim neřekneme jaké chování je správné. Když prostě něco udělá správně, tak chválím. Ale na plácnutí přes ručičku už taky došlo. Jenže naše slečna bude divadelní diva, padla k zemi a plakala tak srdceryvně až přiběhli ti starší dva, hodili na mě ošklivé pohledy a odnesli si malou k sobě 😀 😀 😀
Umí se i vzteknout a to většinou překračuji a odcházím do jiné místnosti. Ne kvůli výchovnému efektu,ale kvůli svému psychickému zdraví. 😀 😀 😀
Ale děvčata, já vám jen řeknu, že i když to děláme každá po svém a jinak, tak to děláme správně, protože jedinou výchovnou chybou je nedostatek lásky a nezájem 😉

pet.s
28. pro 2011

@wsmoulinkaa jéjej koukám, že jsi od Mladé Boleslavi, ke kterému psychologovi s malou chodíš. Já chodila s naší Bárou po všech čertech. Vždy jsem si jen vyselachla diagnozu a nabídku léků, které jsme odmítla. Pomohli nám až v Praze v Klíčku, kde konečně došlo na to, že taky někdo pracoval s Bárou. Jenže t už Báře bylo 15 let a bylo pozdě.
A jak ti mud říká, že musíš???? nemusíš!! Já se připojuji k názoru bereniky39, že někdy možná lépe se na psychologa vykašlat a jít si podle svého.
Já k nim pozbyla důvěru když mi 28 letý psycholog bezdětný poradil na problém, že Bára kolem 3 roku vůbec nespala (spala po 15 minutách někde ve stoje opřená u sedačky, v noci mi usínala někdy ve 1 hod, ve 2, ve 3. Spala do 6 hod.Čím víc nespala, tím víc lítala a byla agresivnější) k tomu jsem měla tříměsíční miminko, ubrečené(takže jsme k němu po 30 minutách vstávala) a manžela na směny. Pan psycholog pravil, když se ji nechce spát, tak at nespí. Povídám mu,ale pane doktore, já potřebuji spát!Odpověděl. To je otázka priorit, bud vaše pohodlí a nebo zdraví dítěte!!!!! Magor!!! Přestala jsem k němu chodit. Tohle nemělo význam. 🙄

blandik
autor
28. pro 2011

@anehap -my jsme koupili tapetu tabulovou v hornbachu, možná kolem 300kč..jinde nevím.

mrazulka
28. pro 2011

@pet.s - díky 🙂 mě jen zarazilo, že ho najdu vždycky na tom okně, ale to bude asi podobné tomu, že sis dávala na bříško ten studený plech 🙂) já vím, že se říká , že když je matka v pohodě, tak je i dítě.. jenže, jak jsem vzteklina, tak někdy to nezvládám 🙂 teď se ale hodně snažím, protože nechci, aby byl honzajs mým obrazem, že.. 🙂