Děti 2+ a výchova trošku jinak. Podělme se.

blandik
29. led 2011

ahojte, zakládám tuto diskuzi s tím, že bych tady ráda vytvořila prostor pro trošku jiný přístup k výchově dětí...objevují se tady diskuze o vzdoru a zlobení děti a jak na to...nicméně jejich účelem asi není hledat jinou cestu, ale spíše si ulevit a vypovídat se...což naprosto chápu, rozumím - je to náročné s batoletem. A příspěvky o tom, jak se to dá dělat jinak jsou spíše kontraproduktivní a dokážou více naštvat než povzbudit. Nicméně mě osobně takový prostor na koníkovi chybí, protože si myslím, že všechny chceme vycházet s dětmi po dobrém, mame na to své způsoby a možná by bylo fajn se o to tady podělit....

majatob
11. led 2012

@andu hele, vsak vis jaky u nas byly bitky 😅 zlepsilo se to az kdyz se narodil Stepan (jaka z toho vyplyva rada?) 😀 😀 😀 taky si myslim, ze hodne pomohlo, ze jsem zavedla rezim, nemeli pak tolik casu se rvat a casem se to tak nejak uklidnilo, ted uz je to uplna pohodicka, T. a B. jsou uplne super partaci posledni dobou 🙂
ale jinak neporadim, u nas to vypadalo stejne jak u vas-dopoledne jeste v klidu a odpoledne uz jsme rvali vsichni 😅

majatob
11. led 2012

@blandik @ined77 tak co holky, jak dopadl "jezci program"? zaujalo to prcky?
Moji loupeznici posledni dny odmitaji jakoukoli organizovanou zabavu, tak mam nejak moc volno, az su z toho nesva 😀

andu
11. led 2012

@majatob :Hehe, Maji, tuhle tvou radu zkusím přednést příteli! 😀 😀 😀 No právě jsem si na tebe vzpomněla, že jste to doma taky měli veselé, tak mě napadlo, jestli jsi neobjevila nějaký zázračný způsob, jak to vyřešit 😉 S tím programem se obávám, že na takový režim jsem příliš pohodlná 😀 Ale možná mi nic jiného nezbude 😅

majatob
11. led 2012

@andu bohuzel neprisla, asi si to museli prozit a az cas to vyresil...kdyz je vidim ted, tak si rikam, ze to ten jejich vztah treba posililo a ted uz je jen tak neco nerozhodi...ale treba taky ne, ze 😀

andu
11. led 2012

@majatob: A jak dlouho to teda u vás nakonec trvalo? Ať můžu odpočítávat 😀 Hlavně teda doufám, že to tak už nebude pořád 😀 Ona si Am. ani nenechá vysvětlit, že ona pištět jako Jája nemusí, protože umí mluvit a že ho třeba může učit nějaká slova a ták....😅

majatob
11. led 2012

@andu od B. pul roku, kdyz zacala lizt po ctyrech...takze 6 mesicu nez se narodil S. a pak jeste do leta, ale uz v mnohem mnohem mirnejsi forme, to byly jeste tak 4 mesice...takze tak 10 mesicu, prazdniny-podzim se jeste sem tam porvali, ale uz spis vyjmecne, ted je prosinec a leden uplnej klid 😵

andu
11. led 2012

@majatob : Sakryš, si snad to 3. budeme muset fakt pořídit! 😀 Né, obávám se, že to bych teď psychicky neustála... No a podle tvých propočtů, pokud by na žárlení nemělo vliv narození Štěpánka, by nám chyběly ještě cca 3 měsíce! Tak to jsem vááážně zvědavá 😀 Ještě se trochu bojím, jaké to bude až Jáchym začne chodit 😉 😀

blandik
autor
11. led 2012

@brambora20 - je to tak, taky jsem se toho bála, ale spíše z toho pohledu, jak to malý zvládne (je to šílená změna..)..ale zvládnul to celkem v pohodě a do školky se těší...jen mě vadí, že vidím ten vliv, tu změnu v chování, jak si doma zkouší chování ostatních dětí a jednání učitelek taky není vždy košer..ale zase já mám asi fakt neskutečné nároky v tomto ohledu...
@majatob - ježčí program - ano líbil, vyráběli jsme ježka z plastelíny (a kopu dalších zvířátek), koukali na naturfoto...a povídali příběh před spaním - ten se mu moc líbil, spojila jsem povídání o ježcích (slepí, měkké bodlinky atd..) s příběhem, jak táta najde ježčí mládě, co se nestačilo zahrabat..dva večery to chtěl číst a tři dny jsem byla táta, který zachraňuje ježka ze sněhu, Miška i předváděl, jak ježek dostal průjem, když se napil mlíka u lidí... 🙂 u nás to je všechno přes hraní, že si to pak chce prožít na vlastním těle..ale chci v tom pokračovat..napadlo mě - co takhle si založit téma, kde bychom dávaly tipy na takové programy...? odkazy na stránky...Opravdu jsi mě probudila z hybernace a jsem za to vděčná...baví mě pro něj připravovat nějaký program, jen mi to trvá věčnost...mám ráda systém a koncept...a tak dlouho hledávám....přebrala jsem si to, že malý nemá sám od sebe zájem o aktivity, tak mu je teď i víde nabízím - včera krájel nožem (novým, ostrým jak hrom) papriku a okurku do salátu...nedávno ládoval pračku..
K tomu podnikání, aby člověk měl čas, taky mě to občas napadá...někdy dumám, jestli nezačít učit english, ale i to by nejspíše nestačilo, protože moje představa školky by byla asi tak 2-3x týdně na dopoledne..aby měl kolektiv, užil si to, ale měli jsme i dva dny svého tempa dopoledne...Utopie...
@fender - malý se do školky těší, ráno je převlečený celkem rychle, ale odpol je to věčnost..a já z něj slyším ten vliv, ty slova, ty výrazy, jak si to doma zkouší, tóny, vidím tam děti, jak se chovají a jak se je snaží (podle mě) neefektivně učitelky srovnat...neřeknou pouze pravidlo, ale klasická klišé, která se otírají o důstojnost dítěte..Miška mi nedávno řekl, když jsem vytřela podlahu - Tebe já mamko chválím..(a chtěl taky pochválit..)...Někdy mám takový pocit, že ty tříleté děti bývají ve školce "hodné", ale jakoby do sebe nasávaly všechno to, co tam ty starší děti dělají (ty ksichtíky, když jim učitelka něco zakáže, jak se snaží dělat něco tajně), ty mladší to nedělají, ale podle mě (a vidím to doma) ,že si to trénují na nečisto, reflektují, co viděly..a pak to po čtvrtém roce začne, začnou už veřejně se chovat tak, jak viděly se chovat ostatní děti dříve...jestli to dává smysl..

majatob
11. led 2012

@andu 😀 😀 😀
hele, u nas chozeni nebylo spatny, protoze jsem z Tobika udelala "pana dulezityho", co vodi segru za ruku a pomaha ji, ale v tom nejhorsim obdobi nevim jestli by byl ochotnej na neco takovyho pristoupit 😅

majatob
11. led 2012

@blandik super, vypada to, ze jste si to fakt uzili 😵 nechces prepsat ten pribeh? tos vymyslela nebo nekde nasla? 😵 to tema je fajn napad, kdyz ho zalozis, rada se pridam, ikdyz momentalne jaksi nemam s cim prispivat 😀

fender
11. led 2012

@blandik a daří se ti vysvětlovat mu, proč je to a to správné, nebo nesprávné, přestože to ve školce dělají jinak? je ten domácí základ silnější než vliv okolí?

majatob
11. led 2012

@blandik ja myslim, ze anglictina ted frci, ze by ses tim asi uzivila, ne? zacatky jsou vzdycky tezky, taky z toho mam hruzu uz ted, ale kdyz to nezkusis, tak nezjistis jestli to je nebo neni mozny 🙂

blandik
autor
11. led 2012

@berenika39 - cítím, že jet o tak nesprávné...Miškovi se taky líbí ve školce, ne že by se nemohl dočkat, ale žádné prostesty, vídím, že nějaký kolektiv potřebuje, doma si to zkouší, fakt přijedem domů, nechce si ani námi hrát a vezme si auta a reprodukuje dialogy ze školky...pak jíme, pak možná něco tak na 30min, to většinou chce honit a lechtat - jsem slepice a on žížala a chci ho sezobnout:o))) ale příjde mi hrozné, že se většinově formuje podle modelu ve školce, že jsme spolu tak málo..Třeba na jaře to nabyde jiné dimenze... ☹

blandik
autor
11. led 2012

@majatob tak já ho založím a dám tam ten příběh, mám ho v počítači a pak sem dám odkaz:o) těším se..

majatob
11. led 2012

@blandik bezva 😵

blandik
autor
11. led 2012

@fender - hm, jak kdy - třeba se skřítky, obry a čerty zápasím - že říkám malému, že neexistují, že to je jen příběh, co si někdo vymyslel, že existují jen lidi, zvířátka a rostliny...ale co dělám, když něco říká nebo dělá (co se mi nelíbí) nebo povídá, že on je hodný ve školce...tak říkám - že každý je někdy hodný a někdy ne...a že je to o tom, že se snažíme dělat věci správně, ale ne vždy se nám to podaří...asi chápu, že tyto malé děti žijí v absolutismu - hodný nebo zlý (potřebují tohle jasné rozdělení světa, ty nuance se naučí chápat později...)..ale i tak si to nemůžu odpustit...Takže větišnou nějak odkážu na to správné konání...Podle mě to kopírování probíhá nevědomě, takže se proti tomu nedá moc bojovat, určitě ne silou nebo nějak moc racionálně...ale spíše se snažím sílit jeho zodpovědnost, to, že já nejsem ten, co ho bude kontrolovat, ale že věřím, že se zachová správně, že řeknu, že se snažíme se zachovat správně..nebo se m něco nepovede (udělá to nesprávně), tak ho chápu se slovy - to se někdy stane, chceme udělat správnou věc, ale nevyjde to...taky je to určitým způsobem programování, ale jak jinak nevím...

berenika39
11. led 2012

@blandik jenže ono to moc nejde přeprat, takhle to bude už pořád...bohužel. ani petr není typ, že by plakal při dochodu ze školky, ale to, co tam dělají, ho baví, je tam spokojený, nicméně - doma je doma, a kvůli tomu se už naučil dny v týdnu, odpočítává, a ví, že sobota je prostě společná doma. taky vkládám do jara naděje 😀 😀 , alespon aby nebylo tak dlouho tma, protože to prostě evokuje omezenost - ráno tma, navečer tma. k tomu to počasí, ješt neviděl sníh, bydlíme u labe, v nížině, takže teplo a bláto 🙄 .
měla jsem i stavy,a není to tak dlouho, že jsem meditovala, jestli ještě nezůstat doma a dávat petra do školky dva dny, a tři dny být doma. mě přijde pořád takový prtě....

blandik
autor
11. led 2012

@majatob - jen nevím, jestli by mě uživilo vyučovat pouze cca od 8-11 tři dny v týdnu:o)) Angličtina právě přestala frčet, krize, firmy šetří..tak jak před třemi lety jazykovky pořád sháněly někoho na učení..tak teD´, co jsem slyšela, mají lektoři těžké časy...učila jsem jen krátce před miškou, po odpolednách po práci...

blandik
autor
11. led 2012

@berenika39 - taky mě to někdy napadá, jenže bych musela klasicky dát výpověď a vydat do sociláních sítí...ale taky mi je líto, že tenhle čas, kdy je malinký takto proklouzává...nedovedu si přestavit, že až bude chodit do školy, tak v tom prťavém čase ještě budem dělat úkoly...nebo jak to dělají jiné lidé, předpokládám, že už i pracují na plný úvazek...raději nepředjímat budoucnost..

blandik
autor
11. led 2012

@majatob @berenika39 @fender a všichni, co máte zájem - tak jsem to založila, uvidíme, jestli se to ujme: tady je cesta:
Volná diskuze / nápady na "vzdělávací a zábavný program" pro děti

těším se..

blandik
autor
11. led 2012

a je tam ježek 😉

lusy82
11. led 2012

Ahoj, ne že bych vám do toho chtěla mluvit. Jen s tím podnikáním. Já podnikala jako kadeřnice ( pravda, v jiném městě a za nájem, vodu a el. ) ale já spíše právě uvažuju o tom že v tom pokračovat nebudu, že je lepší se nechat zaměsrnat. To podnikání je náročný na čas aby sis vůbec vydělala. A hlavně nejhorší je rozjezd. Alezase z domova to učení AJ si myslím, když budou lidi a necháš si za to dost zaplatit není špatný. Vlastně kromě soc. a zdr. poj. ( asi 8000,- měsíčně dohromady ) bys neplatila nic. Kromě daně jednou za rok. Tak jen abych ulehčila rozhodování z vlastní zkušenosti. 🙂

ofelieee
11. led 2012

ahojte holky, nemáte tady některá zkušennosti s Montessori? Ať už programy pro rodiče s dětmi nebo školičkama pro děti... občas zajdu s Kubou do centra v Brně v Řečkovicích ,ale jsem z toho nějaká rozpačitá, ráda bych se zeptala, kdo třeba chodíte, co od toho pro svoje děti čekáte, co jim to dává? Případně jestli jste k tomu nečetly nějakou literaturu, mám pocit, že my chybí nějakej myšlenkovej základ, na čem to celý stojí, proč se dělá to, co se dělá, a co třeba je vklad osobnosti paní z centra... nevím, jestli se ptám srozumitelně...

dagina
11. led 2012

Ahojky,

@blandik nemůžu tu novou diskusi najít.... 😒 , dáš prosím odkaz?!

dagina
11. led 2012

Už to mám 🙂

majatob
11. led 2012

@blandik tak jsem taky prihodila, ale jeste jsme z toho nedelali nic, protoze jsou shnilousi, takze nevim jestli se bude libit nebo ne 😀

dagina
11. led 2012

@majatob prej shnilouši 😀

majatob
11. led 2012

@dagina no a ne? 😀

dagina
11. led 2012

Tak jsem si ty moudra vytiskla, po večerech nastuduji 😵. My jsme ujetý na ježky, hlavně mladší, jak vidí ježka, může se zbláznit. 🙂

blandik
autor
11. led 2012

@ofelieee - zajímala jsem se o to, chodila jsem rok do motni klubu s malým...Dobrá knížku tuším napsala Olga Zelinková, ale teď ji na nteu nemůžu najít...byla tenká, přehledná, jasná..