Děti 2+ a výchova trošku jinak. Podělme se.

blandik
29. led 2011

ahojte, zakládám tuto diskuzi s tím, že bych tady ráda vytvořila prostor pro trošku jiný přístup k výchově dětí...objevují se tady diskuze o vzdoru a zlobení děti a jak na to...nicméně jejich účelem asi není hledat jinou cestu, ale spíše si ulevit a vypovídat se...což naprosto chápu, rozumím - je to náročné s batoletem. A příspěvky o tom, jak se to dá dělat jinak jsou spíše kontraproduktivní a dokážou více naštvat než povzbudit. Nicméně mě osobně takový prostor na koníkovi chybí, protože si myslím, že všechny chceme vycházet s dětmi po dobrém, mame na to své způsoby a možná by bylo fajn se o to tady podělit....

nae
11. led 2012

@tygrous Ja chvilu cakam, lebo niekdy zo sna krici a potom hned zaspi, ale ked uz zacne hystercit, tak zasvietim lampicku, aby sa viac prebral. Obcas to pomoze. Fyzicky kontakt v tej chvili nechce, len bojuje. Niekedy proste zabera len ignoracia - najprv ponuknut vodu ci nocnik, ak nechce alebo nevnima, zhasnut a cakat, kym to prejde ...:-/

blandik
autor
11. led 2012

@majatob - jsem nadšená, je tam koncept, nápad...zrovna ta témata, co jsi tam dala, mi báječně přišla vhod, chci ho nenásilně navést na takové aktivity, a právě témata o dopravních prostředcích ho baví nejvíce...Prosím tě, kde bereš ty obrázky, to si tiskneš nebo z knížek ?...

majatob
11. led 2012

@blandik och, dekuju 🙂 obrazky k tem dopr. prostredkum jsou dobry v knizce Nemcina detem (nebo je i anglictina se stejnyma obrazkama), muzu ti je kdyztak treba nafotit aspon pro predstavu, je to tam presne rozdeleny jak jsou ty temata 🙂

ined77
11. led 2012

ahojky 🙂 ,

@tygrous 🙂 ...tak mně se zase osvědčil opak...nebudit úplně, spíš uššššššášat 😀 ,chytit za ručku, nerozsvěcovat a opravdu se snažit dělat že "spím".myslím jednou jsem rozsvítila v dobré snaze pomoct a došlo právě na vymýšlení, pohádku, čtení...teda chtěl to, ale nedostal.samozřejmě na to reagoval vřískotem...zajímavé je, že ráno se zdálo, že si nic nepamatuje 😕 .v tomhle věku může jít i o těžší zpracovávání událostí ze dne.nebyli jste někde poprvé? oslava? prostě něco nového? možná i to očko na to má vliv...mně se nikdy nepřišlo přijít na důvod....velice zřídka se to stane i dnes.ale každopádně alespoń u nás to věkem odchází 🙂 .měla jsem i kvůli tomuhle obavy dát děti k sobě do pokojíku, dnes v noci se malému něco zdálo a po fakt dlouhé době se jakoby vztekal ze spánku, ale jen chviličku...malou to naštěstí nevzbudilo, ale trnula jsem 😅 .
myslím, že to prostě časem přejde 😉 .

@majatob 🙂 ...u nás ježci také zabodovali 🙂 .připravila jsem omalovánku, pak ještě vystřihnutého ježka na malování vodovkama...ty malý zbožńuje, povídání o ježkovi...co papá, kde spí atd.a ježčí básničku, kterou jsme zpracovali na písničku a proběhlo i natur foto...moc pěkné 🙂 .u toho byl matýnek zvědavý i na krtka...z toho jsem měla jemné obavy, co na toho krtka poví...přeci jen zná krtečka jen jako pohádku, ale líbil se mu (sám upozorňoval...mami, podívej, on má ty nehétky opravdu veliké, měl by si je ostříhat 😀)( to proto, že když jdeme stříhat a malému se nechce, říkám mu, že bude mít nehtíky jako krtek 😝 😀) , pak ještě chtěl vidět zajíce, myšku, hada a křečka 😀 .tak to máme všechno teď na lednici...musíme si pořídit nástěnku a příště chce udělat žabí odpoledne 😀 .katunku to nebralo, hrála si s bagrem 😅 .jen ta říkanko písnička ji zaujala 🙂 .

@berenika39
@blandik 🙂 ....téda, já už jsem si to také představovala, ten kolotoč který pak nastane, hlavně teda boj s časem...už teď je mi z toho na nic ☹ .
co se týče odkoukaného ze školky..matýnek nám doma začal např. střílet...nataženou ručkou a pusou dělá ty zvuky...nebo z něj vylezlo...já tě zabiju 😕 .na tv se nedívá jen teda třeba na kouzelnou školku a občas na animáčka...toho hasiče a šmouly....to střílení má od iredua ze školky, on je vietnámek 😉 .nevím s čím přijde za rok 😕 .a je to 1000x za den...mami, něco ti ukážu...a letí, švihne sebou o zem, nebo píchá prstíkama do kačky, nově vyplazuje jazyk 😠 😅 .na to nevím jak reagovat, protože někdy to přejdu s takovým...nooo, tobě to sluší...a jindy mám 100 chutí na něj houknout 😒 .zkouším mu vysvětlovat, že to není pěkné chování, ale zatím se to míjí účinkem 😅 .za další nešvar si můžu sama...v autě při parkování jsem řekla...jéžiš já jsem blbá 😔 ..no a jasně že se mu to zalíbilo, takže má dny, kdy auto je blbé, stavebnice je blbá a pod. 😒 .a vůbec si za tím volantem budu muset dávat víc pozor na pusu 🤐 .

@andu 🙂 ...tak u nás je to chvilkama podobné, ale snažím se aspoń vysvětlit matýnkovi, že když se mu nelíbí, že mu kačka něco bere ať jí nabídne něco jiného.někdy to vyjde někdy ne, ale to pravé ještě přijde...malá se zatím spokojí s kde čím 😉 ..
jinak pištění a hlášky..já jsem kačka, já jsem taky miminko....to je myslím normální.on jednu dobu vyžadoval mléko do lahvičky s dudlíkem...tak ji dostal, pak ho to přešlo.ještě že aspoń dudlík nechce 😅 .i plenku už zkoušel, ale naštěstí se mu to nezalíbilo 😀 .
holky tu zmińovaly knihu sourozenci bez rivality...nemám, ale přemýšlím o ní 😉 .

blandik
autor
11. led 2012

@majatob - ne, děkuji, to není potřeba, já řeším, jestli je tisknout nebo jen sbírat z letáků a různých materiálů..přemýšlím a asi chci mu vytvořit kartičky doma - viz http://montessori-doma.sk/jazyk/j_rec.php, takže tam chci připsat i písmena - tiskací, psací...a zrovna náš má silné období na rýmování, vymýšlí si rýmy..tak chci zkusit do toho zakomponovat i ty kratičky s rýmy - že dáš na jednu nartičku - dva obrázky slov, které se rýmují a současně vědle dáš slova, kde je větším písmem (tiskacím) zvýrazněný rým - př. kOS, bOS - s tím, že b by bylo psané menším písmem tiskacím...jinak ty stránky mají dobré nápady:o)

blandik
autor
11. led 2012

@ined77 - náš střílí občas taky, trošku..taky z něj vylezlo -tati, já tě jdu zabít...já to moc neřeším...beru to, že kopíruje..není za tím skutečné vědomé chování...jen občas o tom povídám, třeba v jiném kontextu...

ined77
11. led 2012

@blandik ...no jo, asi nebo spíš určitě máš pravdu.jen mě to celkem vyděsilo, nebo spíš mě to překvapilo...víš, že má 3 roky, ale to je dobou.navíc třídu mají věkově smíšenou, takže to přináší nejen plusy ale i mínusy 😝 😉 .

majatob
11. led 2012

@ined77 bezva pak se taky pridej do toho novyho tematu at to mame pekne pohromade a je z ceho brat inspiraci 🙂

@blandik takovyhle karticky jeste nemame, musim to poradne prozkoumat 😀 ale co se mi hodne osvedcilo tak obrazkovy karticky, ze zadu velkyma pismenama napsany co to je, k tomu sada velkych pismen (po jednom) a spousta malinkych pismenek. Hodim kdyztak vedle fotku a popisek co s tim delame 🙂

ined77
11. led 2012

@majatob 🙂 ..no jo, ale, hned zkraje dvakrát ježkování? 😀

majatob
11. led 2012

@ined77 no co uz no, oblibene tema 😀

blandik
autor
11. led 2012

@majatob - určitě ráda kouknu...oni tam právě mají kartičky ve dvou sadách - na jedné jen obrázek na druhé stejný obrázek s nápisem, ak tuším i třeba samotný nápis, ale to je časově jinde...Co vím, náš se naučil písmenka z klásvesnice na počítač..a poslední dobou furt rýmuje..tak hledám na netu jestli najdu normalizovaný font pro českou abecedu..a

reruna
11. led 2012

Teda vy jste toho popsaly, na nové téma o tvoření kouknu, jak bude čas, dobrý nápad🙂
@blandik no taky mě čeká za pár měsíců návrat do práce, už teď se děsím toho, že to bude přesně tak, jak popisuješ, po 5 letech doma to bude asi děsivý šok...☹

blandik
autor
11. led 2012

@reruna - je to šok, nejprve jsem řešila, jestli to miška zvládne a teď, že nemám čas...se dvěma to bude náročné..vypravování ráno...

berenika39
11. led 2012

@blandik kuk, tady se vzdělávám...petra přepadly písmenka nedávno, moc to nechápu, lae asi se to na ně valí ze všech stran, prostě se začal ptát, tak odpovídám...
http://narovine.cz/pomucky/cesky-jazyk/
je tam super abeceda.

fender
11. led 2012

@berenika39 šupni to prosím i do nového tématu 🙂

malej je na abecedu totálně ulítlý.... co se týče mluvení, tak má asi 30 slov, ale abecedu už umí skoro celou 😝 bude dřív číst než mluvit asi nebo co..... takže super insiprace 🙂

berenika39
11. led 2012

@fender joooo nestíhám... 😀 počkejte, ženy, co jste doma, až budete muset rozpoltit osbnost mezi pracvoní povinnost a MK 🙄 😀 😀 😀 😀

fender
11. led 2012

@berenika39 nevyhrožuj 😝 😝 😀 😀 😉

ined77
11. led 2012

@berenika39 🙂 ...fujtajbl vespolek 😝 😀 .kdyby jen mezi práci a MK 😀 .

blandik
autor
11. led 2012

@berenika39 - úžasné, už koukám, zítra tisknu...děkuji.

berenika39
11. led 2012

@blandik není zač.
u té abecedy - jednotlivá písmenka - chce to ve wordu trochu upravit, dát si náhled, na mě totiž vykoukla písmenka zbytečně velká - 1ks na 1xA, zbytečně, tak jen aby se vědělo.

jzizala
11. led 2012

Ahoj ,tak sem k vám nakukuju,protože bych potřebovala radu.Máme tedˇ myslím pořádné období vzdoru.Chápu, že si tím musíme taky projít a snažím se záchvaty vzteku přecházet klidně a vysvětlit .Hodně se mi daří jim předcházet-odvést pozornost na něco jiného,ale ne vždy mě napadne,že zrovna tohle spustí záchvat.Dám př. malá dělá u oběda blbosti a viditelně už jíst nebude.Řeknu dobře uklidíme ze stolu.A to začne ne ne ne budu papat (už se začíná dostávat do vrtule),řeknu dobře tak papej a čekám,ale začne dělat znovu blbosti a nejí.Chvilku čekám a řeknu,vidím,že už nemáš hlad a jíst nechceš odneseme teda spolu talíř. A to opět začne nenene a je schopná začít do talíře bouchat a záchvat je tady. Co dělám špatně ? Takových situací je víc a dát jí na výběr ze dvou možností, jak je něco možné udělat je také spoušteč velké scény 😝 Asi si to neumí v té hlavince pořádně srovnat,ale nevím co s tím je to čím dál horší mi přijde 😒 Přítel mi říká ,že je rozmazlená,ale to si nemyslím.Když se vyvzteká tak potom sama řekne brečela jsem a je vidět,že je z toho smutná.A já tak nějak nevím jak se s tímhle vypořádat asi vydržet až tohle období přejde nebo nevím......

jzizala
11. led 2012

snad jsem to popsala aspoň trochu srozumitelně 🙂

blandik
autor
12. led 2012

@berenika39 - supr, zrovna se chystám ji jít vytisknout...hezký den 😉

berenika39
12. led 2012

@jzizala ahoj, sice se to špatně čte, ale je to normální 😉 😉 , neznám batole, ketré by si tím neprošlo🙂. za prvé: tvůj klid a pevné nervy. taky nic moc rada 😵 😵 , ale funguje, malá spolehlivě vycítí, že se dostáváš do varu 😉 . Já jsem to dělala tak, že jsem ho jednou, dvakrát nechala, ale pak jsem jednala dál, v klidu, bez dalších řečí, sice třeba bylo chvíli divadlo, ale vzala jsem ho na ruku, dala pochopení, nechala probehnout akci a za chvíli bylo dobře. když se to nechá donekonečna, je to mnohem horší. Časem pochopí, že se má rozhodnout. Fakt důležité je u toho moc nemluvit, přijmout to nerozhodné batole, zbytečně to nerozmazávat. Je to pak kolotoč a zbytečně. Na výběr je dobré dávat z možností, kterým můžeš vyjít vstříc, oni se to musí naučit a chvíli to trvá, no. Napsala jsi to srozumitelně, myslím, že tady tě každá pochopí🙂)). Tak přeji klid, nastav se na to, že je zmatená a potřebuje pomoct, že to je tak správně a neděje se nic špatného. Není to rozmazlenost.

dedulka
12. led 2012

Ahoj, měla bych na vás dotaz - syn (3 roky) mi včera předvedl neskutečné divadlo. Jak jsme vystoupili z autobusu, tak se sekl, že nikam nejde, byl to tálně "gumový", lehl si na zem a ani jsem s ním nelehla (autobusem jsme jeli snad po druhé v životě a chtěl jet dál, ne hned vystupovat-líbilo se mu to). Aby nebyl na té studené zemi, tak jsem si ho přehodila přes rameno, jak pytel brambor, to se mu samozřejmě nelíbilo, tak se strašně vztekal, křičel...dala jsem ho zpět na zem, ale opět "gumový", ležel na zemi, tak jsem ho opět chytila a více-méně na "smyka" táhla - vůbec nechtěl jít, takže pak dostal už na prdel - asi to byla chyba, ale on prostě vůbec nevnímal...pak nakonec s šíleným brekem šel...ale já nevím, jak příště na tuto situaci zareagovat??? - udělal mi to asi po druhé, ale po prvé jsem mu to jaksi vysvětlila a nakonec šel, ale včera to byla opravdu "velké divadlo" pro kolemjdoucí 🙄 a docela nápor na nervy...fakt jsem nevěděla, jak mu vysvětlit, že se takhle chovat nemá 😒

laola
12. led 2012

@dedulka ahoj bobku 🙂
Obrátila ses na správnou adresu, holky určo poradí 😉
Každopádně chápu, že to musel být zážitek... Já si připadám "neschopná vychovat dítě" teď doma. Přešla jsem na metodu "cukru" (ne tak docela, ale prostě vysvětluju, neječím a nedávám na zadek) a bohužel z každé strany jenom slyším něco o proutku, pár na prdel atd.... Ale můžu ti říct, že se s malým domluvím teda líp jak dřív... 😵
Já bych teda takto venku asi zareagovala tak, že bych se snažila odvést pozornost jinam, řekla bych mu, že autobusem zase pojedeme příště, teď musíme jít nakoupit atd. Asi to není nejlepší, ale nejspíš by to fungovalo...
No uvidíš, co napíšou ostatní... Sama jsem zvědavá 🙂

dedulka
12. led 2012

@laola Asi jo, budu se muset taky hodit do klidu - ale když on mě posl. dobou táááák vytáčí 😀
No já se mu samozřejmě snažím prvně domlouvat, ale on je taková tvrdá palice, že to snad není možné...ale určitě zkusít i metodu "cukru" - já už jsem fakt zoufalá, vyzkouším cokoliv - takže prosím i o další rady, děkuji 🙂

berenika39
12. led 2012

@dedulka ahoj. možná pro začátek stačí prostě nemluvit. než něco zahlásíš, nadechni se, počkej. moc pomáhá jen a jen mu přizvukovat /já vím, že tě to štve), odpadne tam jeho přirozený pocit - musím být v opozici, musím bojovat. Jakmile se dostanete do sporu, nemá to řešení, uzavře se kruh, ty chceš něco, co on ne a on chce něco, co ty ne. To je špatně a vždycky! z toho vyleze scéna. Nech to proběhnout.
K té konkrétní situaci - jestli to příště půjde, připrav ho na to (obecně - je fajn zkusit tyhle situace vychytat a předem naplánovat, jak veci budou, to mají děti rádi, je to pro ně jistota, mě tohle moc pomáhalo, když jsem jela na nákup, kde bylo plno lákadel a dalo se čekat, že bude chtít to a to a tamto..předem jsme se dohodli a pak už to jen dodrželi)). Doma si řekněte, že pojedete, ale potřebujete jen kousek, počítejte zastávky, ukazuj mu, že už se blížíte, kde budete vystupovat, pracuj s tou situací. Ono ho to strašně zaskočilo - zkus si to představit, máš neco, co tě strašně bere, baví te, a najednou někdo přijde a bez varování ti to sebere. taky budeš naštvaná. opravdu se to s trochou trpělivosti zvládnout, obzvláš´t když píšeš, že je to zřídka. Držím palce.
když už situace nastane, neřeš okolí (vím, snadno se to píše a hůř dělá), odejít někam mimo, vzít na ruku, počkat. Neřeš to v tom záchvatu, protože on opravdu nevnímá, neví , co se sním děje, je to věkem, vývojem, nemůže za to. přejde to.

dedulka
12. led 2012

@berenika39 dobře, děkuji, a co když zas bude gumový, lehne si na zem a nebude chtít jít, co mu říct? jak se chovat?

berenika39
12. led 2012

@dedulka nejlépe nic. někam se ukliďte, nesnaž se ho přesvědčit, aby šel, páč už víš, že stejně nepůjde. já bych prostě počkala, třeba ho vem na ruku, at se nezabahní. ani na něj nemluv, max že víš, že je naštvaný na celý svět...bude v šoku, že mu neodporuješ, že ho nikam netlačíš a odpadne důvod se vztekat dál. podstata tady toho přístupu (Respektovat a být respektován, je tu i diksuse přímo o knížce) je "nebojovat s dítětem", zkus to a uvidíš🙂.