Děti 2+ a výchova trošku jinak. Podělme se.

blandik
29. led 2011

ahojte, zakládám tuto diskuzi s tím, že bych tady ráda vytvořila prostor pro trošku jiný přístup k výchově dětí...objevují se tady diskuze o vzdoru a zlobení děti a jak na to...nicméně jejich účelem asi není hledat jinou cestu, ale spíše si ulevit a vypovídat se...což naprosto chápu, rozumím - je to náročné s batoletem. A příspěvky o tom, jak se to dá dělat jinak jsou spíše kontraproduktivní a dokážou více naštvat než povzbudit. Nicméně mě osobně takový prostor na koníkovi chybí, protože si myslím, že všechny chceme vycházet s dětmi po dobrém, mame na to své způsoby a možná by bylo fajn se o to tady podělit....

ofelieee
26. led 2012

@majatob taky na to docházím, že je to nezbytný... a nakonec nejen před dětma 🙂 Jak měl Kuba ten rotavir, tak jsem se jala bejt strašně pozitivní opora, a když jsem mu zpívala ukolíbavku, tak se mi zlomil hlas a rozbrečela jsem se a on na mě koukal tak zmateně... prostě nám na to stejně neskočej...

holky díky... mám se eště hóóódně co učit 🙂

jo a když tu občas probleskne nějaká zajímavá knížka, dočetla jsem TVJE DÍTĚ JAKO ŠANCE PRO TEBE od Zdeňky Jordánový, sice tam se spoustou věcí nesouhlasim, některý mě vyloženě rozzlobily a jinde mi to přišlo dost povrchní a jednostranný, ale bylo tam pro mě několik zásadních myšlenek, který mi vylepšily dny s Kubou, hlavně nemyslet na dítě víc než na sebe a dělat prostě to, v co věřim, bejt upřímná. Je to hodně ve zkratce, chtěla jsem jen říct, že je to knížka, která apsoň částečně stojí za přečtení, i když je to taková trochu duchařina...

berenika39
26. led 2012

@ofelieee takže knížka k tématu...🙂. mrknu taky na ní. jinak mám podobný zážitek, zubař - chtěla jsem petrovi jen stručně po odchodu říct, že to zvládnul naprosto krásně a zoubky má zdravý....tenhle racionální plán mi nevyšel. namísto toho jsem ho vzala na ruku a začala kníkat 😢 (jo, dojetím, že je už velkej, že nebrečí u doktora, že už ho nemusím mít na klíně a domluví si s doktorkou všechno sám...prostě mě to dostalo). Tak jsem mu to řekla - hele, jsem naměkko, až si sednem do auta, budem si o tom povídat. A on koukal, mlčel, držel mě za ruku, fakt tu situaci pobral.

ofelieee
26. led 2012

@berenika39 i mě to dajímá jak krásně to píšeš 🙂 fakt to otevření emocí je hýbátko světa...

majatob
26. led 2012

holky, diky za reakce, ja si to uvedomuju uz dyl, ze to asi neni spravny, ale tedka me to teprve nakoplo se zamerit vic na sebe 😀

a ja teda taky pridam tip na cteni - OSVOBOZENÍ RODIČE, OSVOBOZENÉ DĚTI - A. Faber, E. Mazlish (jsou to ty co napsaly Sourozence bez rivality nebo Jak mluvit..)

andu
26. led 2012

@majatob : Mmmm, Magdi, už ten název mě zaujal, budu muset někde pohledat 😉 Sice bych mohla zajít do knihovny.... Ale když já mám nejraději, když mám tu knihu kdykoli k dispozici. S takovou budu mít doma víc knih než se sem vleze 😉 😀

blandik
autor
27. led 2012

@andu - ano, ty známe, posloucháme je v autě - čtyři dohody, je fajn si říct - nebudu si vytvářet doměnky, hodnotit...ono to dost pomáhá, když se člověk setká nějakým ne příliš vřelým chováním v okolí...já jsem právě začala číst Nenásilnou komunikaci a poslouchat čtyři dohody, prolíná se to.

andu
27. led 2012

@blandik: Jé, Čtyři dohody na poslouchání, hmmmm, to nezní špatně 😉 Já si pro změnu dávám Moc přítomného okamžiku 🙂

Holky, ale teď mám opět problém... Můj přítel si slova nevybírá a zvlášť v autě nejde pro peprnou nadávku daleko... No a včera Aminka řídila motorku, jezdila po obýváku jak zběsilí, troubila a najednou začala vykřikovat jistou nadávku.... Tak jsem chvíli dělala, že nic, ale když už to začala opakovat po 10., řekla jsem jí něco vy smyslu, že to říká jen tatínek. A ona na to, že ona je malý tatínek 😝 😅 A teď přemýšlím, co s tím... Jestli to nechat být a už se k tomu nevracet, pokud to nepoužije znova? Ale trochu se obávám, aby to nepoužila v nevhodnou chvíli, třeba u babiček! Nebo mě napadlo, jestli to nějak nezakamuflovat do pohádky a vymyslet nějaký příběh, kdy se s holčičkou nikdo nekamarádil, protože říkala nehezká slova... Nebo nevím. Přítele asi holt nezměním a ani nemůžu a nechci, ale že bych toužila po tom, aby Ameli mluvila stejně, to zrovna ne 😝 Přítel u toho byl, tak usuzuje, že podle jeho výrazu si bude dávat větší pozor...Ale je bohužel cholerik a třeba v tom autě je jak šílený 😀

majatob
27. led 2012

@andu u nas zabira tohle ignorovat. My sice vubec sproste nemluvime, ale od strejdy minule zaslechl dopr... a pak chodil asi 20 minut a opakovat "dopedele", my jsme delali, ze nic a vypada to, ze na to zapomnel 😅

andu
27. led 2012

@majatob : No když to bylo dopr*, taky jsem nereagovala a máš pravdu, že to zabradlo.... Ovšem tohle bylo někam jinam 😒 a největší problém je, že tatínek sprostě mluví. Já teda taky nikdy nebyla slušňačka, ale teď s dětmi se hodně krotím. Ale protože vím, že od tatínka to zaslechne, chci jí nějak vysvětlit, že to, že tak mluví on, neznamená, že tak musí mluvit taky... Asi ne moc jednoduchý požadavek na dítě ☹

majatob
27. led 2012

@andu tak to asi jedine zapracovat na tatinkovi 😅 😀

blandik
autor
27. led 2012

@andu - no myslím, že buď přítel změní slovník a začne nahrazovat určitá slova méně nevhodnými - př. doprčič...ale není reálné chtít po dítěti, aby takové slova nepoužívalo, když je slyší od svých nejbližších..oni to nemají ani kapacitu skutečně pochopit a řídit se tím, myslím, že u dětí tyto věci (řeč, chování) prostě nabíhá spontánně...dospělým taky dá práci, aby se omezili a hlídali, pokud něco nechtějí dělat, na co si zvykli...tohle si myslím, dítě moc nezvládne...ale jediné asi tak, co mě napadá - ji říct, že to je slovo, které se lidem dobře neposlouchá, a když si na to člvoěk zvykne, tak to pak může říct i třeba před babičkama nebo cizíma lidma..a zavést pravidlo - doma se takové slovo nepoužívá...a taky můžeš zkusti, když to řekne - ...tak jakoby rovnou parafrázovat - Chceš říct, že se ti nedaří/jsi smutná/ naštvaná...rovnou to převést do toho, co se dá "správně" říct...A pokud možno taková slova už doma nepoužívat ap okud se stane, že táta použije, tak aby se pak omluvitl...že mu to ujelo a nechtěl takové slovo říct, protože je hrubé, chtěl říct, že se melíbí, že je nucený jet tak pomalu (v autě..prostě říct skutečnou příčinu té nadávky)...

blandik
autor
27. led 2012

@majatob - náš pochytil ode mě Ježíšmaria - jakože mi to nevadí, ale říká to furt, když se mu nedaří (a to to nepoužívám moc často..). Sprostě nemluvíme, občas MM něco ujede, když myslí, že ho neslyší z jiného pokoje...hm, je to slyšet..ve školce pochytil - fuj, to je hovno ..pár krát to vyprodukoval u jídla, zaignorovali jsme jednou..podruhé jsem mu řekla - ty nám chceš říct, co říkají někdy děti ve školce na jídlo..a náš se tak rozsvítil, že joooo....tak mu říkám, že je to silný výraz o jídle, a že doma budeme říkat - děkuji, nedám si. Nechutná mi to...tak to zopakovat, že si nedá...a je klid, myslím, že největší lákadlo, proč to chtějí dál říkat je, když mají pocit, že rodiče to dráždí, berou to pak jako srandu.. a navíc si to spojení hodně zafixují tím do paměti...a jak se máte?

majatob
27. led 2012

@blandik hehehe, jsi mi pripomnela nase "heslo" ze skolky kdyz jsem byla mala, ale to tu snad ani nemuzu napsat 😀
u nas je to ted divoky, su strasne unavena, vubec nevim cim to je, spim cely noci jak mimino a su stejne uplne hotova, takze ani nejak nemam chut neco vymyslet, deti nastesti docela v pohode a kdyz uz neco tak se mi to dari zvladat dobre (si myslim), takze v tomhle su spokojena, ale proste jak neni ta chut a nalada, tak se ty dny tak divne vlecou, muz ma zkouskovy, tak su vecne s detma sama a uz bych potrebovala vypnout..pristi vikend jedem bez deti na vikend na bezky, tak to je ted takova moje nadeje na odpocinkovy vikend, ze naberu nejakou energii a zase bude lip 🙂

berenika39
27. led 2012

u nás probíhá: Já to na tebe kecnu!!!!
S bráchou jsou jak kočka a myš, neustále si oponují a chodí za mnou, na střídačku, mami, on mi to a to, mami, at toho nechá, mami, řekni mu, at to a to...petr to přinesl ze školky, samozřejmě, zřejmě tam na sebe žalují...vždycky mu řeknu: kdo ti co udělal? Míša? A proč to jdeš říct mě? Řekni Míšovi, co si myslíš. A jede to nanovo.
Vtipné. Velký bratr ho ještě popichuje, někdy bych jejich diskuse natočila s chutí na záznamník. Ale tak beru to tak, že se učí komunikovat🙂))

blandik
autor
27. led 2012

@majatob - hm, není nad to změnit prostředí...v tomto počasí mít nenáladu, to je hned.. tak přeji krásné podmínky pro běžkování...
@berenika39 - ha, tak to je sranda, náš taky běhá, že táta říkal..přitom táta stojí dva metry ode mě..ale reprodukuje to..Tak přeji pěkný víkend..dnes se jdu ke kadeřníkovi, tak budou mít novou mámu doma

berenika39
27. led 2012

@blandik tak si to užij !!! mě posledně po kadeřnickém výletě docela dostali, asi půl hodiny chodili po bytě, drželi se za ruku,a hledali..kde je máma??? peto, neviděl jsi naší krásnou maminku? neviděl, tatínku...kde je? nemůžeme jí najít...a pak jako výbuch smíchu, aha, tady je...neeee, to není naše maminka....no konec 😀 . Tak doufám, že si všimnou a pochválí tě🙂)).
My frčíme hodně na ironii, takových těch někdy i sarkasmech, a nejsem si jistá, jestli je to pro petra dobře, protože ještě nechápe tu míru - kdy je to vtip, co je tak akorát, kdy už je to moc..nevím, někdy na to myslím, jestli mu nemotáme hlavu.

reruna
27. led 2012

@berenika39 to je dobré - kde máme maminku🙂 ironii prý děti nechápou, nevím do kolika let, ale určitě bych si dala na to pozor... a k tomu žalování, prý se má říct, že chceš vědět, co dělá on a ne co dělá brácha...

reruna
27. led 2012

@andu že to použije v nevhodnou chvíli je téměř jisté, my jsme si užili taky svoje - Míša s tím přišel ze školky a Luki to od něj hned pochytil a hned použil při návštěvě...dalo práci ho to odnaučit a prošli jsme vším - zakazováním, nereagováním, nahrazováním jiným slovem, až to prostě přešlo a souhlasím s @blandik nejdůležitější je ohlídat sám sebe a partnera, aby tak taky nemluvil...dneska si občas vzpomenou a zanadávají, ale vždy důsledně opakuju - říkáme to a to například místo ty blbečku říkáme - Míšo tohle mi nedělej atd.)

ined77
27. led 2012

holky...jak čtu o čem se teď bavíte...tohle přesně je teď u nás, už jsem před pár dny chtěla poprosit o radu 😅 .
u nás je to slovo blbec 😒 ...ještě to není nejhorší, ale bohužel ho dnes použil u dr., naštěstí mu není moc rozumět, tak doufám, že jsem to zaznamenala jen já 😔 .blbé je auto, blbá je kačka, včera řekl mně že jsem blbá!..to mi přejít prostě nedalo, tak jsem se mu snažila vysvětlit, že takhle to nepůjde 😅 .on to používá spíš jako z legrace...samozřejmě že po upozornění to začal říkat už naschvál a x krát po sobě 😅 .tak to zkusím nahrazovat popisem co chce asi říct a uvidíme 😉 .

ined77
27. led 2012

@majatob 🙂 ...běžky si užijte, to je super program 🙂 .

@blandik 🙂 ...přeju příjemný relax 🙂 ...já bych mohla u kadeřnice spávat 😀

berenika39
27. led 2012

@reruna mě to právě je jasný, že to nemůže pobrat, my ironicky, on by to mohl vzít vážně, já na to myslím, s ním takové srandy nedělám, už jsme se o tom i doma bavili....S tím žalováním, nikde jsem nic moc nenašla, kudy vede cesta, tak si tu tvojí poznámku beru k srdci...je to pravda 😉 On to žalování nemá zatím jako s úmyslem toho druhého poškodit, spíš mi nese tu informaci a čeká, co já na to.... 😉 Každopádně to má ze školky, vyprávěl mi, jak jedna holčička pořád chodí za paní učitelkou a všechno jí říká🙂

reruna
27. led 2012

@ined77 přesně jako u nás... já pořád opravuju - kráva je blbá - kráva dává mlíčko, kravička jí travičku atd. blbé auto ne modré auto atd atd., ty blbečku ne ty moje maminko, ty ty ty, já se na tebe zlobí atd atd. a ten mladší to po mě teda vždycky zopakuje a už se i sám někdy opravuje a myslím, že ho to brzo přejde, ale půjde do školky a přinese zase něco jiného... no a tomu staršímu vysvětluju, že tak se nemluví, ale stejně to pořád zkouší. tak se hlavně hlídám já, protože mi to taky někdy ujede....
@berenika39 to s tím žalováním bylo právě v Sourozencích bez rivality - že to máme obrátit na to dítě - protože často si tím říká o pozornost. V Mamince teď taky bylo o žalování, že se má nejdřív zjistit motiv, proč dítě žaluje - tebe zlobí, že brácha dělá to a to, protože by si třeba mohl ublížit, nebo se ti to nezdá správné... když je motivem touha ochránit druhé, tak samozřejmě dítě pochválit a když naopak snaha se zalíbit, upoutat na sebe pozornost nebo třeba druhého poškodit, tak vysvětlit, že takové chování není správné a jak se asi cítí dítě, na kterého se žaluje - ale to je možné, až když je dítě schopné empatie, tam mluvili o 7 leté holčičce. Je ale důležité to udělat tak, aby se nám příště dítě nebálo něco svěřit, takže neodbývat ho - nežaluj!

berenika39
27. led 2012

@reruna neříkej mi, že si mám nakonec pořídit knížku Sourozenci bez rivality při 19ti letém věkovém rozdílu!!!! 😀
Nechci to zlehčovat, jsem ráda, že píšeš, přesně jsem myslela na to, abych ho zase neodradila od toho, aby mi vyprávěl...jak to pro něj oddělit, co je "žalování" a co je právě to "svěřím se ti". Ale možná že by už petr dokázal říct, proč za mnou jde s tou stížností 😉 , zkusím to, moc dík.

andu
27. led 2012

No, holky, ráda bych tatínka nějak v tomto směru poupravila 😀, ale to byste ho musely zažít 😀 Když jsme doma a něco takového mu ujede, omluví se. V autě je poněkud nereálné... :-/ No budu doufat, že si Ameli bude na tatínka hrát co nejčastěji a tatínek si dá pozor na pusu 😝 V autě třeba i "opravuju" tatínka, tak se jí to zkusím naučit taky.
@ined77 : Jinak Aminka to taky používá evidentně z legrace... Ani se u toho nezlobí jako tatínek... Jen prostě ví, že to říká, když řídí a tak si na něj hrála 😝

reruna
27. led 2012

@berenika39 tak myslím, že Sourozence si pořizovat fakt nemusíš 😀 ale u vás si stejně myslím nehrozí, že bys ho odbyla nějakým - nežaluj! Zkus to po něm zopakovat s vyjádřením jeho pravděpodobných pocitů - tebe zlobí, že brácha dělá to a to, protože... ale i ten tvůj způsob je dobrý - neříkej to mně, ale řekni to přímo jemu, akorát zase, když pak půjde o něco vážného třeba ve školce, kde bude hrozit třeba ublížení na zdraví atd. tak asi nebude stačit, když to řekne jen tomu dítěti - nedělej to, je to nebezpečné, ale bude lepší, když půjde "žalovat" učitelce...

andu
27. led 2012

Jinak ještě mi vrtá hlavou, jestli opravdu nepoužít tu metodu "zadních vrátek". To používá Karp - a jeho metody u nás většinou zabíraly. Dělá to tak, že něco sděluje právě formou pohádky, nebo to řekne oblíbenému plyšákovi.... (což je možná uas v rozporu s tím žalováním?) Jako že bych třeba řekla, že jsem smutná, když takhle Amelinka mluví?? Že bych byla raději, kdyby používala jiné slovo?? No asi to nechám usadit a uvidím, jestli se tatínek nechytne za nos 😉

Žalování u nás zatím není.... Ale nebojím se, že i to časem nepřijde! 😀

sariss
1. únor 2012

AHoj holky,
nejakou dobu jsem Vas necetla musim se dostat do obrazu, ale mame ted doma s Emi trosku perne chvile, zacala se vztekat, je ji 15 mesicu, zijeme v zahranici a chodi do jeslicek kde si nejaky cas musela zvykat ale ted uz tam chodi rada hned se hrne k tete zamava mame papa a jde si hrat, je tam fakt spokojena o to nejde ale tam se pry nevzteka, doma je to boj, nechce se prebalovat, jakmile ji nechci neco dat jako treba kapky do nosu ve skle, uz jednou takhgle rozbila sirup je to nebezpecne tak ji to nedavam, ale toi je pak jekot. Snazim se vysvetlovat, nekricim na ni, to kupodivu zvladam byt na ni vlidna za kazde situace ale nejak nevime co s tim. Je ted nastydla a cisteni nosu, ocicek, vse je strasny boj a musime na ni byt dva jinak je to bez sance.
Taky treba hazi s lahvi vody (se svou kojeneckou) na zem a dela to porad, sedi v zidlicce, ji a napije se a sup. Rikam ji vzdycky z eto se nedela ze tak lahev rozbije a pak kdyz zkonci jidlo chci aby mi ji podala a to udela bez problemu, usmeje se ja ji podekuju ale priste je to zas stejne. Nevim jestli ve svem veku vubec uz chape co po ni chci??? co poradite?

Dalsi dotaz knizky od Karpa? jakou mate? Co byste doporucily za knizky o vychove?

reruna
1. únor 2012

@sariss pokud se vzteká, když jí nechceš něco dát, je to normální, řekni jí, že víš, že se vzteká, protože to chtěla, ale ty že jí to bohužel dát nemůžeš a zkus jí nabídnout místo toho něco jiného neškodného, když to nezabere, tak prostě klidně počkej, až ji to přejde, píšeš, že to není problém, tak o to je to lepší, pro mě to třeba problém je, zůstat klidná v takových situacích, hlavní je být důsledná a když řekneš, že tohle ne, tak jí to pak nesmíš dát...
další věc je házení věcí dolů ze židličky, to taky děti dělají běžně, dej jí tam věci z různých materiálů, které házet může a pití jí tam nedávej, dej jí ho až ji z židličky vyndáš....tím házením se učí, jak věci padají, které jsou lehké a které těžké atd. a proto to opakuje pořád dokola a taky se jí asi líbí, když se rozčílíš, že háže na zem tu konkrétní lahvičku
Knížky bych doporučila Jak mluvit, aby nás děti poslouchaly, Respektovat a být respektován, Co, kdy a jak ve výchově dětí, teď jsem četla od Roggeho Rodiče určují hranice a je taky dobrá...

reruna
1. únor 2012

@andu zrovna jsem četla o těch sprostých slovech v té knížce Rodiče určují hranice (Jan-Uwe Rogge), že u malých dětí rodič může 2-3X zkusit to ignorovat a dělat, že to neslyšel, a když děti nedostanou tu odezvu, jakou čekaly, tak to přestanou používat, ale pokud to nefunguje, tak už se to pak ignorovat nesmí, ale musí se jednat - stanovit hranici - takto se mnou mluvit nebudeš, protože mě to uráží, já přece nejsem (kráva, blbá atd.) jsem uražená! Neříkat obecné že to SE neříká, tomu dítě nerozumí. A když se bude dítě ptát proč, tak mu to 2-3X zopakovat stejnými slovy (jsem uražená, to slovo mě uráží atd.), ale víckrát ne. Důležité je neptat se, odkud to slovo má (nebo se dozvíme, že tatínek, spolužáci atd. to říkají taky). Zdlouhavá vysvětlování děti přetěžují (a to platí obecně ve výchově vždy). nekritizujeme dítě - jsi zlý, když říkáš taková slova, ale kritizujeme ta slova samotná - to slovo je špatné.
Dále tam má zajímavý nápad, pokud s tím děti nechtějí přestat, tak jim vymezit dobu a přesný čas a místo, kdy ta slova budou povolena (prasečí koutek 15 minut denně, vždy v 9:30 například a mimo tuto dobu budou ta slova zakázaná nebo ho pošleš znovu do toho kouta), prý to funguje bezvadně třeba ve školce, prý děti nakonec ani neznají tolik slov, aby jim to stačilo na těch 15 minut, vyřádí se a stačí jim to a pak to přestanou samy od sebe používat...tak už vím, co příště navrhnu učitelce, až si bude stěžovat, že Míša ve školce mluví sprostě...

verbalinka
1. únor 2012

@reruna super nápad, ale u nás tohle absolutně nefunguje. Bohužel moje máma má tahle slova ráda a dost často je používá, takže syn se je opravdu rychle učí (ale naučil se i něco ode mě, manžela i ze školky, abych byla spravedlivá 😀 ). A on třeba jen tak začne na vše odpovídat p.del. A vysvětlování nefunguje, že jsem uražená taky ne - ještě si přijde vtipnej, takže jediný, co u nás funguje, že za každý ošklivý slovo mu beru jednu hračku. Už stačí jen říct, že ještě jednou a beru ti autobus a už to neříká 🙂