Děti 2+ a výchova trošku jinak. Podělme se.

blandik
29. led 2011

ahojte, zakládám tuto diskuzi s tím, že bych tady ráda vytvořila prostor pro trošku jiný přístup k výchově dětí...objevují se tady diskuze o vzdoru a zlobení děti a jak na to...nicméně jejich účelem asi není hledat jinou cestu, ale spíše si ulevit a vypovídat se...což naprosto chápu, rozumím - je to náročné s batoletem. A příspěvky o tom, jak se to dá dělat jinak jsou spíše kontraproduktivní a dokážou více naštvat než povzbudit. Nicméně mě osobně takový prostor na koníkovi chybí, protože si myslím, že všechny chceme vycházet s dětmi po dobrém, mame na to své způsoby a možná by bylo fajn se o to tady podělit....

takyja
7. kvě 2012

@2veverka Ahoj, malá plivat pastu umí, ale bohužel buď plive co cca 3 vteřiny nebo vůbec... Matějčka radši nečtu 🙂

takyja
7. kvě 2012

@anehap Koupila jsem u nás v dentální klinice, ale mají i na netu...: http://zubni-pasty.heureka.cz/logona-zubni-gel-...

@hamma Moje malá pije mléko v noci i ve dvou letech. Do roka a 3/4 spala bez probuzení a pak 2 měsíce každou noc ve 2 v noci, teď občas... když nedám, spustí mega kravál...

reruna
7. kvě 2012

@takyja proč ne Matějčka? je to náš snad nejuznávanější vývojový a dětský psycholog, podle mě je to základ 🙂

takyja
8. kvě 2012

@reruna Protože bych s hrůzou zjistila, co vše dělám špatně. Mám teď moc práce, jsem nevyspaná a mám výčitky, že malé bych se měla více věnovat... je hodně šikovná a možná by mohla být ještě dál než je.. S tím nevyspáním je to hlavně díky ní, v noci řádila a já když s ní jsem, pak prostě jedu jen na půl plynu...

Ach jo, udolala jsi mne, jdu ho koupit.. 😒 Budu mít čtení na dovču. 😎 Btw. čím mám začít?

yellowbanna
8. kvě 2012

@monako3 ahoj...nas Tonda ma taky sestaveny "list priorit" 🙂 Tzn, ze kdyz je doma tata, nemuzu mu ja ani utrit nos, he... kdyz tata doma neni, musim vsechno delat ja a ne treba babicka...no, je to trochu na hlavu...ale zas je trochu vyhoda, ze v noci chce zasadne tatinka, takze vstava manzel a ne ja 😅 Ted byl ale nachlazeny, prvni noc se budil co hodinu, ocividne mu nebylo dobre, ale ode me na sebe nenechal ani sahnout, to me dost mrzelo...a samozrejme nam taky moc nevysvetli, co presne chce...
A co se druheho tyce...ja uz to brzo zjistim, jestli to zvladneme nebo ne...obcas se docela desim....

monako3
8. kvě 2012

@yellowbanna tak u nás v noci vstávám zásadně já a to jsem dneska vstávala asi 5x za noc a v 5 ráno už byl vzhůru. Dost mě to vyčerpává a pak jsme to dospavali v intervalech ted dopoledne. Jinak když jsme na návštěvě, na něj nikdo nesmí šahat, když jsme v přítomnosti my rodiče a když je na hlídání, každý si ho vychvaluje jak je hodný, že se vůbec nevsteká a v noci hezký spí. Pak mám pocit, že když jim to vykládám, tak jakobych si to vymýšlela. na jednu stranu jsem ráda, že je na hlídání hodný, ale pak mě mrzí, že to dělá jenom nám a mě potom žere co dělám špatně. 😕

neboj, určitě to zvládneš,, někteří mi tvrdí, že kdybychom měli sourozence, Kubík by se zklidnil, ale to nemůžu nikdy vědět na sto pro 😅 . ale toužíme po dalším dítěti, i když je to náročné 🙂

yellowbanna
8. kvě 2012

@monako3 to tak byva, ze deti byvaji pro "cizi" hodnejsi nez pro rodice 😉 To nema nic spolecneho s tim, ze byste delali neco spatne...ja driv pracovala ve skolce a rodice kolikrat nevychazeli z uzasu, co vsechno jejich deti nezvladnou a nedelaji, kdyz doma se stavi na hlavu...ano, nekdy to bylo o tom, ze my jsme byli duslednejsi (napr. uceni na nocnik - my to holt meli v popisu prace - byla to jesle/skolka, ja mela ve tride deti 2-3lete), ale vetsinou to bylo proste proto, ze deti maji tendence ty rodice vic zkouset a provokovat nez ostatni lidi 🙂
Jo a taky mysli na to, ze ti "hlidaci" ti nebudou vypravet o kazde "neshode", kterou s malym mohli mit, ale protoze celkove to nakonec vyslo vsechno fajn, tak ti reknou, ze byl moc hodny 😉

reruna
8. kvě 2012

@takyja nemusíš kupovat, najdeš ho určitě v každé knihovně, já kdybych měla každou knihu kupovat, tak zkrachujeme 🙂 doporučuju od něj skoro vše, začít můžeš třeba Co, kdy a jak ve výchově dětí nebo Prvních 6 let ve vývoji dítěte, Po dobrém nebo po zlém, Co děti nejvíce potřebují.... ale neboj, nemyslím, že bys měla při jeho čtení pocit, že děláš všechno špatně, je to psané optimisticky - ne ve stylu, když to dítě nestihne tehdy a tehdy, tak je konec, ale ve stylu - tady je nějaké časové rozpětí, kdy je nejlepší doba na nácvik určité dovednosti, když se to promešká, tak to neznamená, že se to dítě už nikdy v životě nenaučí, jen to bude stát asi větší úsilí 😉 Příklad - on třeba uvádí, že nejlepší doba na začátek nácviku chození na nočník je 12-15 měsíců, protože většina dětí v tomto období už umí vědomě ovládat svěrače a uvědomí si, že se jim chce, a ještě nenastala doba vzdoru, kdy děti bojkotují nočník a zvládnout by to měly kolem těch 2 let...ale zároveň tam uvádí, že některé děti se naučí dříve a některé později, takže žádný stres 😉
Jsou tam popsané vývojové fáze dítěte, což je pro rodiče určitě dobré vědět, aby věděl, co může po dítěti chtít a co prostě ještě nezvládne psychicky a fyzicky, protože k tomu ještě nedozrálo, například je spousta rodičů, kteří neví o tom, že existuje nějaké období vzdoru, neznají fáze vývoje dítěte v předškolním věku, školním věku, v pubertě - jaké změny psychické i fyzické se odehrávají a jaký to všechno má vliv na chování dítěte, pak je spousta věcí dobře vysvětlitelná a rodiče se pak nemusí pořád ptát - proč se to dítě tak chová? no protože právě prochází takovou a takovou vývojovou fází, no.......tím ale netvrdím, že i když to vím, tak mě to chování nedovede vytočit🙂))

betelgeuzz
8. kvě 2012

@monako3 V Nejšťastnější batole v okolí se píše, že děti si nechávají své nejhorší chování pro maminky, protože se s ní cítí bezpečně. Máme to brát, jako formu lichocení 😉

Já se teĎ pustila do knížky Osvobození rodiče, osvobozené děti. Je to od autorek Jak mluvit, aby nás děti poslouchaly a Sourozenci bez rivality. Jsem myslela, že tahle knížka je třetí v pořadí, ale byla napsána jako první a je z roku 74! 😲 Myslím, že tam bude přibližně to stejné, ale jinak napsané, takže nebudu čist úplně to samé.

reruna
9. kvě 2012

@betelgeuzz tak to jsem teda hoooooodně polichocená 😀 😀 😀

ined77
11. kvě 2012

@reruna ...prosím tě, svěř se mi 😀 ...které období bylo/je u vás zatím " nejnáročnější"? já se hrozně těšila, že touhle dobou už to bude "jednodušší", ale nějak není a spíše naopak 😝 ...matýnek, ten potřebuje asistenci u všeho tak nějak pořád, do toho začala i katunka...samozřejmě, to je normální 😉 .už jí nestačí např. hrát si s brýlema, hraje si tak, že je dává mně...a pořád dokola, a pod....navíc ještě ona sama nechodí, takže venku chce pořád ťapkat za ručky, takže ani tam chvíle klidu, plus je noční uplakánek...nooo, prostě tohle období je celkem výživné 😝 😅 .
všichni říkají, že první rok je nejnáročnější, ale nevím no..... 😅 , proto se ptám tebe, co by maminky už starších chlapečků 😉 🙂 .bude líp?...třeba až začne ťapkat sama? 😅

dagina
11. kvě 2012

@ined77 sice se neptáš mě, ale u nás byl první rok opravdu mega náročný. Několikrát jsem už otvírala okno a že skočím, fakt hnus.
Za to teď si to neskutečně užívám, holky si spolu super hrají, že o nich půl dne ani nevím, zalezou si do pokojíčku a já jsem doma navíc 🙂 . U mladší dcery se mě vyplatilo, že jsem jí nechala všechno nebezpečné prozkoumat - teď si ničeho nevšímá a já jí můžu nechat volně po bytě. Samozřejmě ji/je periferně hlídám..... nebo se k nim snažím přivtěrknout 🙂.

A u nás to rozhodně začalo být lepší, když začala chodit, mohla si sama zkoumat....mě už nepotřebovala. Ale třeba u kamarádky začal horor, když jí druhý syn začal chodit, ale ona je taková, že kluk nic nesmí, a pak je do všeho hrrrrr a je k neuhlídání.

Tak držím pěsti, bude lépe.

ined77
11. kvě 2012

@dagina ...aha, vidíš, vy jste taky služebně starší 🙂 .děkuju 🙂 ..
a to já kačku taky nechám zkoumat.jen dohlížím aby někde nespadla, neskřípla se vyloženě do dveří a pod.jinak má v bytě téměř vše přizpůsobené...to ještě po matýnkovi 😉 .venku ji taky nechám....hraje si třeba v písku, jen dohlížím aby ho moc nezkoumala ústy 😀 ..právě doufám v zlepšení tou samostatnou chůzí, protože jak bývaly procházky odpočinkem, jsou teď za trest...v kočárku moc být nechce a pořád ji tahat, nosit a ťapkat s ní...no záda mám jen jedny že 😅 .
mně třeba ten první rok až tak hrozný nějak nepřišel, jako jasně že byly situace, dny, kdy to bylo horší, ale nic co by se nedalo nějak zvládnout.já se hlavně těšila, že už se tolik vše nebude točit okolo miminka, ale že už bude víc času na trávení venku, v létě u vody a tak 😉 .hlavně kvůli staršímu.v současné době je pro mě méně vysilující být doma 😅 ...fyzicky, psychicky ale rozhodně ne 😀 .
akorát teda nevím jak to s tím ťapkáním u nás bude ☹ ....katunka je tak trošku línější, sama se postavila až ve 13 měsících....teď je ve fázi, že obchází nábytek, chodí za ty ručky....ale netahám ji, držím jí je v úrovni hrudníčku 😉 , jen jako opora, no a už párkrát stála pár sekund bez opory...jenže kdo ví 😔 .
každopádně jsi mi vlila trochu optimismu do žil a za to děkuju! 🙂

blandik
autor
11. kvě 2012

@ined77 - napádá mě akorát nevodit ji za ruce, nechat ji, až se sama rozejde do prostoru. Nás před tím varovala rehab.sestra, malý začal chodit sám v 15měsících, ale přešel rovnou celý pokoj, za ruce jsme ho nevodili, ani mu to neukázali, že tahle možnost tady je a ušetřili si záda svoje i jeho 😀 Myslím, že se tak člověk vyhne otročině v předklonu a dítěti to taky prospěje...

reruna
11. kvě 2012

@ined77 to má asi každý jinak, u nás byl hodně náročný ten první půlrok, pak byl chvíli klid, znovu to začalo být vyhrocené, jak malý začal lozit a brát staršímu hračky, no a jak začal chodit, tak konec - on je taková neřízená střela, to, co staršího vůbec nenapadlo brát do ruky, kam ho vůbec nenapadlo lézt, to všechno mladší vyzkoušel, do pusy strkal neustále všechno, i teď ještě strká, židličku si přitáhne a vyleze na linku, na skříň atd., což Míšu nikdy nenapadlo... prostě všude vleze, do všeho strká prsty - a to mám přístup k nim stejný, takže ono to není tak úplně o tom, jak píše dagina - že když to dítěti dovolí brát, tak si toho za chvíli ani nevšimne....to je o povaze. Dále třeba agrese - staršího nikdy nenapadlo se rvát, kousat, plácat, mladší prostě od doby, co leze, tak na sebe tímto způsobem pořád upozorňuje... venku - starší se vždy držel u mě, za ruku nebo za kočárek, mladší ne, utíkat a utíkat, hlavně loni to v létě byla docela katastrofa, normálně jsem měla už tiky - kde je, kde je, kam zase leze, co zase dává do pusy, i když spal, tak jsem každou chvíli měla záchvat paniky, že mi zase utekl, tenkrát jsem byla zralá do blázince. Tento rok zase jsou větší problémy se starším, od září zase nastoupí do školky i mladší, já do práce, takže to bude zase děsná změna, já se obávám, že nikdy už nebude klid - každé období má něco ..... pak přijde škola, úspěchy či neúspěchy a hned je tu puberta....takže oni to nikdy nebude lepší v tom, že by ses konečně přestala bát, že se jim něco stane, přát si, aby byli šťastní a zdraví - to už nás čeká až do smrti, ale neboj, teď přejde jedno náročné období, pak přijde jiné a u vás to určitě bude zase jiné, než u nás, takže možná úplně v pohodě. Já za sebe nejraději vzpomínám na dobu, kdy děti ještě nechodily jako na klidnější, jak začaly chodit, tak teprve začal fofr...

reruna
11. kvě 2012

@ined77 mě napadá na ty procházky - abys ji nevodila, když nechce být v kočárku, co takhle nějaké ty tříkolky s vodící tyčí a pásy, aby nespadla - to by ji třeba zaujalo více, než kočárek a tobě se zádům ulehčí. Já jsem kluky za ruce ani moc nevodila, dokud lozili, tak byli na procházce většinou jen v kočárku, naštěstí nebyl problém a jak začali chodit, tak jim to trvalo týden a už lítali...

dagina
11. kvě 2012

@ined77 no naše začala chodit těsně před rokem, Luci brzy poznala, že má v ségře parťačku a né jen rivalku. Jo, a do 18m to je dle mého infa OK, když dítě začne chodit...

Neli také strakala kde co do pusy, Luci vůbec. Já jsem takový šílenec, že jí to do té pusy nechám dát co si zamane. Nikdy jsem před ní neuklizela drobnosti..prostě to "uchutnala" - jednou dvakrát, zjistila, že to nic dobrého není a byl pokoj. Moc dobře rozezná lentilku od cvrnkací kuličky 🙂.

dagina
11. kvě 2012

@ined77 ty jsi psala, že ti v kočárku moc nevydrží???? Se omlouvám za nepozornost.... .

ined77
11. kvě 2012

@blandik ..jj, já vím 😔 .vím, že se to nemá, ale vzniklo to tak nějak z toho, jak ji venku zabavit ☹ ....a to jsem si naběhla 😝 .ona by ráda takhle capkala i doma, ale to neee...jen ať si pěkně obchází sama 😉 .
taky jde o to, že se mi ji venku nechce nechat moc lozit....všude je napliváno, o pejskařích ani nemluvím 😠....
s malým jsem tohle taky nedělala, ale je pěkně, starší chce být venku, na písku, na hřišti...a ona v kočárku prostě takovou dobu neusedí, i z náručí se mi dere na zem ☹.

@reruna ...jj, je pravda, že i u nás je každý jiný....a kačka je taky velký koštýř, tohle u matýnka nepamatuju, ale ono je to taky tím, že jsou oba narození v jiném ročním období...
a jinak máš samozřejmě pravdu...tohle máme až do smrti 🙂 .
a tu tříkolku máme, no ale nevím...nějak mi kačka na to přijde ještě malá
😅 ...ale za zkoušku...... 😉

ined77
11. kvě 2012

@dagina ...ale doma ji také nechám leccos ochutnat, ale venku.... 😅 ...ale písek už ochutnala a už ho taky nejí, list jsem jí lovila z krku, tak ten už snad taky nebude, pampeliška je hořká, to už taky ví 😅 .
jj, nechce být v kočárku 😝 ..teda tak, když jí dávám do ručky "zajímavé" věci....kapesníčky, klíče, matýnkovu helmu na kolo a pod., tak chvilku vydrží, ale na dlouho to není...to bych musela chodit ven asi z krosnou plnou věcí 😀

sariss
11. kvě 2012

Ahoj holky, my mame 18 mesicu a vztekaci obdobi asi na vrcholu. Mala chodi do jeslicek a tam s epry nevzteka. Pry to zkosuela a neuspel a uz je klid. Doma je to od sameho rana. neche cistou plinku, nechce vlastne nic, ani oblekat, ani byt u na sv posteli...chce si hned hrat. Nepomaha nechat ji 5 min hrat a pak az vymenit tu plinku (po cele noci ze) to se krouti jak had, krici...proste boj. A vlastne vzdy kdyz neni po jejim tak se spusti krik. Zkosuela jsem opodle Karpa, zkousim vlastne porad, rict jak se asi citi, ale ona tak krici z eme skoro nevnima, nebo ano, slysi co cche a prestane ale kdyz vidi ze stejne nedosahne sveho (naps nesmi na balkon kdyz prsi a prestoze ja chapu co chce - ze chce na bamlkon nepustim ji, protoz eprsi tak krici dal). Jedine co jde je nechat ji kricet, do max 5 minut prestane, jakoby zapomene proc krici nebo ji to prestane bavit? Zajimalo by me jak tomuhle predejit. Telesne tresty neuznavame. Ma nekdo radu?

hamma
11. kvě 2012

@sariss Ahoj, u nás je to některý dny podobně, hlavně teď poslední dobou (řekla bych, že to je i tím počasím - já jsem z toho vedra a změn tlaku taky pěkně protivná🙂). Já to řeším tak, že věci, který nejsou ty opravdu základní a nebezpečný prostě nechám na něm, aby se tomu vztekání co nejvíc předešlo. A to, co je opravdu důležitý (vyměnit pokaděnou plínku, nechodit na silnici, natřít se opalovacím krémem...), tak to udělám i přes to, že se vzteká. Holt se nedá nic dělat, tak mu to i řeknu, že je to potřeba pro to a pro to, že chápu, že mu to vadí, ale že to tak musí být. A to, že se u toho vzteká, beru prostě jako projev nesouhlasu, na kterej má nárok - my si taky nenecháme spoustu věcí líbit, akorát už to umíme říct i jinak než křikem.
Jinak přeju pevný nervy 🙂 - já už je mám docela na pochodu a to si myslím, že jsem hodně trpělivá a klidná. Naštěstí jedu na víkend pryč, tak si na chvíli odpočinu 🙂

ined77
11. kvě 2012

ježiš...prý z krosnou 😔 ...oprava na s 😅 😉

blandik
autor
11. kvě 2012

@sariss - no prostě bych zkoušela dál říkat, jak se asi cítí, aniž bych předtím ten křik nějak zakazovala nebo pitvala důvody, proč něco nejde..jen popsat její emoce...mě se v určitém obodbí stávalo, že jak jsem vystihla, proč je naštvaný, tak přestal ječet, odkýval mi to a pak ječel dál dokud se neuklidnil...podle mě je to způsob, jak mu ukazovat, jak může jednou v budoucnu vyjadřovat svůj vztek a pocity..U nás to fungovalo a teď má tři a půl a často povídá - já byl naštvaný, smutný, protože to a tamto a já jsem za to moc ráda, že mi povídá svoje pocity...

dagina
12. kvě 2012

@ined77 ještě mě napadlo..., když Neli ještě nechodila, brala jsem sebou deku a dávala jsem jí (pokud už nevydržela v kočárku, nebo mě padaly ruce) na deku, chvíli se zabavila s šiškama a kyblíkem 🙂 , a pak stejně vylézala i na písek. Ono to bude těžké, roční dítě už chce hodně poznávat, budeš se muset smířit s tím, že bude vymetat trávu, pískoviště...když tam chodíš se starším.

rozarka65
12. kvě 2012

@ined77 Ahojky, já mám o fous mladší dítko...10,5 měs.....po obědě vyzvedneme starší ze školky a jdeme většinou na hřiště,kde trávíme celé odpoledne...kočárek téměř neberu,nemá to význam....místo toho beru takovéto auto-odrážedlo...neberu pro ni žádné extra hračky - má jen svůj kyblíček,lopatičku a malý míček...klouzačka,houpačka,kolotoč..pak tam máme bílý písek,kde se hraje volejbal a je to normálně přístupné....jinak leze po celém hřišti a to je rychlost...nijak ji neomezuji,jen musím dávat pozor,co dává do pusy... 😀

rozarka65
12. kvě 2012

@dagina tak na dece vydrží tak vteřinu.... 😀

ined77
12. kvě 2012

@dagina ...no ta deka by u nás byla využitá asi tři vteřiny😀
ale jasně, vím, že chce objevovat....tak holt budeme objevovat společně 😉 .
jo a včera se sama na chviličku postavila v prostoru! 😵 ...tak třeba to nebude trvat tak dlouho, než se sama rozejde 😉 .

@rozarka65 ...no, u nás je hlavně problém v tom hřišti...nic moc pěkného to není ☹ .a ani jinde v okolí 😒 .

rozarka65
12. kvě 2012

@ined77 Aha, tak to my máme pěkné hřiště..asi čtyři roky - starostka nechala udělat z dotace (a letos z další bude hřišťátko ve školce)..chodníčky,kamínky,tráva...a vedle ve vesnici další,kam se dá jít procházkou a hned vedle rybníček,kam se chytáme na kačenky....takže se toho objevování nebojím... 🙂 A jak to,že nemáte hřiště nebo kam jít...třeba park?
A neboj, za chvilku se rozeběhne a ty nebudeš stíhat...😀 Já se bojím u své malé,že se taky za chvilku rozeběhne a ta má ještě čas, ideálně do roka...

ined77
12. kvě 2012

@rozarka65 ...pěkné 😉
no my hřiště máme a dokonce spojené s parkem, kam ale chodí i pejskaři, takže do trávy děti neradno pouštět a hřiště pamatuje ještě asi mého muže, když byl malý 😅 ☹ .na našem konci opravdu není s dětmi velice kam zajít 😒 .