Děti 2+ a výchova trošku jinak. Podělme se.

blandik
29. led 2011

ahojte, zakládám tuto diskuzi s tím, že bych tady ráda vytvořila prostor pro trošku jiný přístup k výchově dětí...objevují se tady diskuze o vzdoru a zlobení děti a jak na to...nicméně jejich účelem asi není hledat jinou cestu, ale spíše si ulevit a vypovídat se...což naprosto chápu, rozumím - je to náročné s batoletem. A příspěvky o tom, jak se to dá dělat jinak jsou spíše kontraproduktivní a dokážou více naštvat než povzbudit. Nicméně mě osobně takový prostor na koníkovi chybí, protože si myslím, že všechny chceme vycházet s dětmi po dobrém, mame na to své způsoby a možná by bylo fajn se o to tady podělit....

reruna
4. čer 2013

@martinahost no nemáš to lehké s takovým cholerikem, na rovinu mu řekni, že by se měl krotit, že při takových jeho výbuších máš i ty sama strach, ne tak ta malá...ale samozřejmě v klidu, až s ním bude řeč.

snazilkabara
17. čer 2013

Ahoj, přišla jsem se sem poradit. Mám dvouletou dceru. Myslím, ze jsme ji dost rozmazlili, bylo to první díte, takže nenechat ani pul minuty brecet a udělat vse co chce hlavně aby byla ona spokojena. Jsme teď ve vzteky čím období a je to s ni opravdu někdy těžké. Mívá špatně nálady a je protivná, nic nechce, řve, kope apod. Do toho máme teď asi týden problém s usinanim. Proste nechce jít spát a řve v postýlce. Nikdy to nedělala na spaní byla skvělá. Proste jsme ji tam vždy dali, řekli dobrou a usnula si sama. Poradíte něco, jak pracovat s takovou zmenou? Máme ještě 7mi měsíčního kluka a ty večery jsou dost náročné...

reruna
17. čer 2013

@snazilkabara moje rada - prostě to přežít, tímhle si musí projít všichni. S tím spaním - možná už nepotřebuje spát přes den tolik, možná už vůbec....a večery jsou teď dlouhé, je dlouho světlo, tak je to možná i tím

berenika39
17. čer 2013

@snazilkabara možná by pomohlo, abyste si děti rozdělili? myslím jen na chvíli..uspávání, večery....šlo by to? aby i starší měla svoje jisté....aby s ní mohl někdo usínat. to, že byla vždycky skvělá - tak jak píšeš, bohužel neznamená, že se to nezmění. ale zase na druhou stranu - je to jen na chvíli, uviídš, že se to zase vrátí . může to mít hodně příčin - věk, sourozenec, který si už vyžaduje část vaší pozornosti, horko, delší den.....nemyslím, že by to bylo tím, že byste si ji rozmazlili. ona jen volá o pomoc, jinak to neumí, tak se snaží, co to jde....třeba kdyby to šlo - mít chvíli jen pro ní, nebo jeden z vás den jen pro ní, pořád, pravidelně. děti v tomhle věku potřbeují jistotu, mají co dělat sami se sebou.....

fender
18. čer 2013

na centru objevili naomi, nestačím se divit 😅 😅 😅 😅 sice v hodně light verzi ale je to pokrok.
diskuzi pod tím nečtěte, pokud se nechcete vytočit.

http://zena.centrum.cz/deti/batolata-a-predskol...

betelgeuzz
19. čer 2013

@fender hezké, masochisticky jsem nahlídla i na diskuzi, no jako obvykle - podívej, jak jsi ošklivá, když brečíš, používání vařechy a označování to za "mast na zadek", zkusím to po dobrém jednou a když to nejde, dostane na zadek ☹ I když mám pocit, že podobných článků přibývá, na lidi to moc vliv nemá ☹

fender
19. čer 2013

@betelgeuzz viď???? nebo možná, a tím se snažím se neustále uklidňovat - ti, na něž to vliv má, prostě do takových diskuzí nepíšou..... co???? 😅

cervena_vila
20. čer 2013

@fender jasně, každý to zkusil jednou a od té doby se radši nezapojuje, aby ho neukamenovali 😉

bbberta
24. čer 2013

@fender takovy clanek jsi sem ani nemela davat..ja taky zabrousila do diskuse...a fakt nechapu.. pravidelne docitam (smiruju) toto téma - a tesi me, ze jsou i fajn maminy, které premysli a neresi si vlastní mindráky a stresy na detech 😝 fakt je mi z toho smutno.. u vas vždy nacerpam optimismus, ze to jde i jinak...i když narocne to tedy je, o tom zadna...a kor když clovek nema v okoli takřka zadnou podporu...trosku me desi, ze i vy zbehle mivate občas pochybnosti a obtize a obavam se, co nastane za mazec, az pribude mimco..

cervena_vila
24. čer 2013

@bbberta Neboj, až budeš mít druhé, nebude to takový stres, jako u prvního, protože přeci už všechno umíš 😉
A budeš dostávat dvojnásob lásky, než dosud. To za tu nejistotu stojí 😵

jasminy
24. čer 2013

Ahoj,prosím o radu nebo názor. S dcerou nebyly větší problémy. Období vzteku je jakžtakž pryč. Začala dobře komunikovat, poslechla (někdy sice až na podruhé), ale dobrý. Ze dne na den, zatím jen doma a před spaním, začala vdorovat. Nechce poslechnout (např. sleze z postele a nechce zpátky, stoupá si na postel atd.). Nikdy jsem ji neuhodila. Jen dnes jsem ji trochu plácla přes zadek (poprvé) a stejně to nezabralo. Venku zatím poslechne, dělá to jen doma. Většinou odejdu z pokoje. Přijde a chce, abych šla zpátky nebo pláče volá mamíííí, slíbí, že poslechne a je to zas stejné. Jak se zachovat?Co byste udělaly vy?

jasminy
24. čer 2013

Ještě mě napadlo, myslíte, že může vycítit, že už.nevím, jak se zachovat?

snazilkabara
24. čer 2013

@jasminy také by mě zajímala rada. My zatím dvouletou dceru nechává mě v postýlce protože z postele bez zábran by proste utekla a byl by hisak....

berenika39
24. čer 2013

@jasminy no, upřímně - nechtít po ní, aby poslechla...nemyslím, že by měla skákat po něčí hlavě 😉 , ale děti rozhodně neposlouchají jen proto, že my to chceme. mělo by z toho zmizet to "poslouchání". měla by věci dělat proto, že ví, proč je dělá. ne proto, že máma řekla. to je sice krátkodobě dobře ddosažitelné - plácnutím, okřiknutím, z pozice moci, autority, ale ve výsledku je to nic moc☹.
předem, hodně předem, a potom ještě několikrát před akcí (ukládání k spánku třeba) si jí vezmi na klín, sedni si k ní a z očí do očí - to neskutečně funguje - když víš, že vnímá - si nastavte nějaký pravidlo, na něčem se domluvte. je už velká, moc dobře ví.....mělo by to být pro obě přijatelný, že může vylízt dvakrát, ale pak už je čas odpočívat...a pak můžeš trvat na dodržení domluvy. Když to bude i její rozhodnutí - že po (pohádce, čůrání, pití) bude už ležet, bude se jí líp "dodržovat". Musí to vycházet i z ní, musí to pochopit. Jen slepé poslouchání je strašně nebezpečný. Dítě by někdy později mohlo poslouchat někoho jiného - slepě. Třeba toho, kdo vede partu na ulici. Možná drsné přirovnání, ale poslušnost není dobrá cesta. V\chování , slušné chování, odkoukané od nás, určitě ano, ale dělat věci jen proto, že někdo řekl, ...no...s tím opatrně.....
(p.s. tak to vidím a dělám já, není to dogma).

jasminy
24. čer 2013

@berenika39 Máme před spaním dohodu, že si může ještě jednou dojít pro nějakou věc, se kterou si chce před spaním hrát - puzzle, knížku, hračku... Fungovalo to dobře, až dneska to prostě najednou nešlo (i když je pravda, že nám do toho někdy zasahuje babička)....Nekřičím na ní ani jí neplácám, protože vím, že to na ní nefunguje.

berenika39
24. čer 2013

@jasminy me se moc osvedcilo u situaci, kde to jde, resit proste predem
mit plan, a toho se pak. uz drzet. opakovane muzes chtit, aby veci byly tak, jak jste se domluvily. porad dokola , trvat si na svem - slusne, korektne - odvolat se na to, jak jste domluvene. dusledne
drzim palce, neboj, je to zase jen prechodna zalezitost,pisu ted z mobilu, muzeme to dopovidat zitra 🙂

cervena_vila
24. čer 2013

@jasminy A co chtěla? Předpokládám, že pro každé jednání je nějaký důvod.
Tak mě napadá, co prostě zopakovat "máme dohodu, jednou vylézt a spát, už jsi venku z postele, takže jdu splnit svou část" a zhasnout. A jít taky (na oko) spát. Pak už nemá jinou možnost, než zalézt do postele, ne? V nejhorším ji pak najdeš spící na koberci a něčím ji přikryješ 😅

jasminy
25. čer 2013

@berenika39 Ach jo, už jsem si myslela, že jsme z nejhoršího venku a vždycky přijde něco jiného. A to počasí k tomu asi přispělo. Teď jsme chodily míň ven. Ale dneska, i když prší, vyženu ji ven do louží a odpo se pojedeme někam podívat.

dagmarkaaa
25. čer 2013

@jasminy tak to by me taky docela zajimali jak na to aby dite dobrovolne slo spat... My mame 3,5 letou dceru a je pro nas vycerpavajici ze chodi spat pozde (no dobre ted je dyl svetlo tak treba po 21h) a potrebuje nasi (vetsinou moji) asistenci aby usnula. Takze vecer po precteni pohadky si lehnu k ni do pokoje na zem a delam ze spim, nekdy to trva dyl tak ji chci nechat samotnou ale jeji argument je ze nechce byt sama .... Zatim se stalo malokdy ze usinala sama a je to fakt narocne s ni...

bbberta
25. čer 2013

@cervena_vila ja myslim, ze psychicky bude druhé ditko v pohode...tak nejak mam pocit, ze druhé bude kldine, spave, bez problemu kojene,... 🙂 ale když i zde citam, ze to je zahul...natoz pro me.. ale předem se nestresuju..

bbberta
25. čer 2013

@cervena_vila tu situaci, co resi jasminy si dokazu představit..jasne..trvam na dodrzeni dohody...zhasnu...on si rozsviti svou lampičku...seberu...bude chtit ven z pokoje..zamknu.. (vse s vhodnym komentářem a pripominanim dohody)...vztekne se a bude rvat a rvat a rvat... tak by to asi v horsim pripade bylo u nas...a asi to i bude aktualni, doted usina jen s nekym za ruku (nam to ani moc nevadi, ja jsem rada, ze je to mazel), ale jednak chci zmenu kvůli mimcu (pak bude asi tezke to zkoordinovat) a taky bude mit nove od zitrka vyvýšenou postel, kam s nim manzel nepoleze...jsem moooc zvedava, jak to bude probihat..realisticky odhad - skonci u nas v loznici🙂

cervena_vila
25. čer 2013

@bbberta To byl jen můj nástin. Pro mě je taky uspávání vyčerpávající, holky obě chodí spát, až když se setmí, protože se navzájem "hecují" ve večerním blbnutí. Minule jsem si říkala, že prostě zhasnu, půjdu spát a bude mi jedno, jak to skončí, protože po hodině a půl dřiny přišel manžel z práce a mohlo se začít na novo. A to je necpu do postýlky v sedm! Ale starší má kruhy pod očima až na tváře, mladší kňourá, a stejně je nemůžu naladit na spánek. U nás to prostě řešíme tak, že jdeme spát všichni. A pak, když žížalky usnou, ještě "ožijeme" (a nebo taky ne). Ale máme společné spaní, takže usínání v pokojíčku nevím, jak funguje... Věřím, že pokojík zamknout je spíš k vzteku než k spánku.

cervena_vila
25. čer 2013

A přidám jednu otřepanou, ale funkční myšlenku: Užívejte si toho, že je můžete uspávat. Až budou v pubertě, nebudete na ně smět ani sáhnout, natož držet před spaním za ruku 😅 😉

fender
25. čer 2013

@cervena_vila moje řeč 😵 pro mě je to večerní ukládání a "uspávání" nejhezčí část dne 😅 čteme pohádku, válíme se, povídáme si, tulíme se..... dokud se chce tulit se mnou, jsem ochotna tam být dvě hodiny 😀

berenika39
25. čer 2013

Já nevím, mě to přijde prostě fér, že s tříletým dítětem - cca - se už dá diskutovat na téma: spát je dobrý proto, že...když bude svítit něco, tak to je nepříjemný na oči..kdo je ráno dobře vyspaný, tak má lepší den...(ted si vymýšlím), ale prostě dítě by mělo pochopit a samo od sebe zalízt a ležet. at si spí kdy chce, ale petr taky třeba už dávno ví, že chodíme do práce, že jsme večer unavený, po celým dni a i my v tu dobu, kdy jde spát, dpočíváme. takže by nás nemusel rušit....my ho taky nerušíme...prostě takové dítě už může brát ohledy, trochu se vcítit do situace, a samo se rizhodnout, že jo, ted je čas, ted jdem do pelechu. těšit se na zítra.
jakmile je to boj (já zhasnu-on rozsvítí, já zavřu, on otevře) , tak je to špatně. to je takový kolotoč, kdo z koho a nemá to vítěze, jen dva naštvaný lidi☹. to je škoda🙂.

@bbberta to je právě to, co ted píšu - jakmile je to bitva mezi rodiči a dětmi, nefunguje to. když si rozsvítí svojí lampičku, a ty mu ji sebereš,je to přesně pro něj další impuls - je naštvaný, proč jsi mu ji sebrala. normálně bych mu řekla, že je čas na spaní, svítit se nemůže , protože se špatně při tom usíná a tečka. sedmkrát dokola. neříkej, že to nepochopí. a nebo - nech mu ji svítit? to by nešlo? 🙂)))) \když chce ven z pokoje, taqk ho třeba třicetkrát v klidu vrat, že on spí, vy opdočíváte a ruší vás to. nic víc. žádné zamykání, žádné kontraproduktivní akce. přišel zase? vrátit. slušně, v klidu. mě se taková rozumná důslednost vyplatila. a nikdy z toho nebyly žádný breky, vzteky, nervy. zkus.

bbberta
27. čer 2013

@berenika39 souhlas. On malej spat chce, to chape..i by spal sam v pokojiku (vi, ze po uspani odchazime), ale u usinani vyzaduje drzet za ruku. Ja to asi blbe napsala. Uzivam si uspávání a jeho blizkost, ale ted u te vysoke postele by to znamenalo stat i hodku u neho a drzet za ruku..zvladnu max.15min. Mel to byt jen pokus, jestli uz je zraly na samostatne usnuti..prvni noc skoncil u nas a vcera stal manzel u postele a drzel ho za ruku. Poo spava se mnou v loznici, ale vecer uspava vzdy manzel a spolecne ttrvale spani je blbe, i proto ze vetsinu noci ma manzel puštěnou telku:(

bbberta
27. čer 2013

@berenika39 ja psala co by se delo (s tou lampickou atd) v realu by to bylo jak jsi psala x krat zopakuji a trvam..tj ano zhasnu nebo seberu.... nerekla bych ze jde o boj. Nikdo jsme nebyl nastvany, proste mi prijde, ze na to jen neni pripraveny

jenovefa
11. črc 2013

Ahoj holky, jen malý příspěvek ohledně věty "bude to tak/uděláme to a to nebo..." a ta druhá alternativa je pro dítě nepřijatelná - Tomík asi před rokem velmi rychle odhalil podstatu tohoto pseudovýběru a řekl mi: "mámo, a není tohle náhodou vyhrožování?" Už ani nevim, jakou blbost jsem mu odpověděla... 😝 😀

eveluska
12. črc 2013

@jenovefa 😀 Ja ted casto rikam, ze ja jdu neco delat - koupat se, jedu nakupovat atd. a proste se zacnu chystat/odchazet a on za mnou prileti, ze chce taky 🙂 zatim to funguje vyborne 🙂

eveluska
12. črc 2013

@bbberta udelejte si pohodlnou variantu, dejte si tam karimatku na zem a uspete ho sice v jeho pokojicku, ale tak, aby to bylo i pro tebe pohodlny, pak ho prendas do postele - slo by to? 🙂