Děti, které lezou až v roce a déle

1980mat
9. zář 2009

Ahoj, mám syna s opožděným motorickým vývojem. Všechny etapy vývoje u něj nastávají s cca půlročním zpožděním za jeho vrstevníky. Teď je mu 14 měsíců a teprve pomalu začíná lézt. Najde se tu nějaká maminka, jejíž děcko lezlo taky až po roce? A jak dlouho Vám trvalo než se děcko rozlezlo tak, že bylo schopno samo prolézt celý byt, aniž by přecházelo v plazení? Syn už tak měsíc přešlapuje na čtyřech na místě a občas popoleze o desítky centimetrů, ale ještě neleze na větší vzdálenosti. Jednou popolezl o pět metrů, ale stále preferuje plazení před lezením. Jak dlouho trval Vašim dětem přechod od plazení k lezení?

keba
21. zář 2009

ewuli:tak to mooc gratulujeme 🙂 a jsu ráda že slyším i takový príma pokrok!Snad i my se ze dne na den dočkáme....

caira
22. zář 2009

u nas se tez lezlo az pozdeji, presne ve 13 mesicich zacala s armadnim plazenim,po 3 dnech uz regulerne lezla a v 15.5 mesicich chodila...vsechno dohnala behem 2.5 mesice 😀 a to vpodstate do tech 13 mesicu jen sedela, nebo valela sudy atd a tot vse...

bereninka
23. zář 2009

Tak mně malý plazí od 8 měs. SEdí od 10 měs. Na kolíka jde od 11 měs. Udělá tak 5 kroků a pak radši přejde do plazení, máme plovoučku. Jinak si už stoupá, ale ne moc často.

CO myslíte, bude mi ještě lézt?

eliotka
28. zář 2009

Tak jak, holky?
Mně malý plazí a napůl leze, ale většinou spíš zase jde do plazení. Začal stát a přecházet u nábytku.
Akorát je blbý, že máme doma málo věcí, o který se může zachytit a chodit okolo.
Nebo myslíte, že by se to naučil, kdyby se jen přidržoval plochy, zdi, skříně? nebo se musí vyloženě něčeho držet?

Zatím přechází kolem sedačky, to je jedniné místo, kterého se může držet. Jinak je vše vysoko a vlastně máme celistvou stěnu nábytku, k kterou nelze chytit.

Myslíte, že to vadí? Stačí ta sedačka?

mayerka
28. zář 2009

ahoj.. Náš Jára ještě neplazí, neleze, nesedí. Chodíme na neurologii, ale dr mi tvrdí, že je vše OK, je prý jen línej. No, už začínám bejt dost nervozní. Za 14 dní jdeme na kontrolu k pediatrovi, tak to s nim ještě zkonzultuju. Umí se mi postavit na kolínka asi měsíc, ale ani ťuk, že by se někam přemístil...

eliotka
28. zář 2009

mayerko: u nás to přišlo v jeden den naráz. V jeden den se postavil na kolínka, sednul si a stoupnul si.
Do té doby jen plazil. 😉

petrahav
14. říj 2009

Ahojky. Mýmu chlapeckovi je 11 měs. a ještě neleze. Válí sudy a plazí se jako partyzán. Tak nevím jestli je to v poho. Už jsem z toho docela nervozní,asi to bude lenoch. Co vaše zlatíčka?

helcenka
14. říj 2009

Ahoj všechny, myslím, že vás všechny musím podpořit. Mám 21 měsíčního chlapečka, samostatně začal chodit v 16. měsících, předtím jen tak postával u gauče, ani ostatního nábytku se nedržel. Hodně pomohlo, že jsme trénovali chození za ruku a vymysleli jsme hru, kde jsme si naproti sobě s manželem stoupli a malýho si "posílali". Nejdřív 1 krůček a po týdnu třeba větší vzdálenost. Vymyslela jsem tenkrát k tomu nějakou básničku a malý se tomu hrozně smál a ani nevěděl, že jde sám. Jinak vůbec nelezl, rovnou na ručičky a kolínka a dělal hafíka, asi v 11. měsících. Je na svůj věk dost velký, žádný opožděný vývoj nemá. Za dva měsíce po tom, co začal chodit, jsme ho nemohli ani chytit, jak lítal. Na druhé straně v roce už nekakal do plenek, jenom na nočník, v roce a půl znal všechny barvy, věděl, co přesně tatínek dělá v práci i jak se to dělá, říkal celá slova. Teď umí věty, skloňuje. Ale když ho vidím, jak si hraje s ostatními dětmi v mateřském centru, kam chodíme, tak je mezi nimi pohybově méně zdatný a jak říkáme, je to taková naše malá "brambora". Každé dítě je jiné a je zbytečné dělat si starosti, že ve 14 měsících třeba ještě nechodí, nebo 10 měsících neleze. Mám zkoušku z neonatologie, ale když se malý narodil, zařekla jsem se, že zapomenu veškerý vývoj novorozenců a batolat a budu se výhradně věnovat našemu drobečkovi a tomu, jak se vyvíjí on. 😵 😀 🙂

amira55
26. říj 2009

ahojte tak malý se narodil v 36tt a od 3. měsíce cvičíme vojtovku-v 6.měs. se přetáčel, v 8. se začal plazit, od 10. měsíce stojí a chodí kolem opory, teprve nedávno začal sedět i když v kyfóze. lezení používá jen občas takže chůze v nedohlednu....

mayerka
27. říj 2009

Ahoj, tak povzbuzení pro ostatní maminky: 6.října - byl mu přesně rok - se začal plazit. 6 dní nato začal běhat po kolenou a dalších 8 dní nato si začal sedat. Do roka jen ležel na břiše, teď mi tu lítá jak torpédo 🙂 Takže trpělivost

eliotka
28. říj 2009

Holky, nevíte, proč se děti nesmějí vodit za ručky?
Můj malý chodí dobře okolo nábytku, to už dlouho, a kdyžý ho vezmu za ručky, chodí taky pěkně, našlapuje na celou nohu, umí u za jednu ruku. Ale slyšela jsem, že dokud se děcko nepostaví samo v prostoru, vodit se nesmí.
Já si ale myslím, že takhle mu ukážu, že taky může chodit jinde, než u nábytku, a že o to větší zájem pak bude mít, zkoušet to sám? Co si o tom myslíte?

petrahav
2. lis 2009

Ahoj mayerka. Mýmu prckovi bude rok 7.11. a jestě neleze. Jen valí sudy a plazí se jak partyzán. I když už si asi týden začíná davat kolínka pod sebe,ale pak se mu nohy rozjedou. Jdem příští týden na roční prohlídku,tak mám z toho trochu strach,co nám řekne. Tak drž palce,aby se mi malej konečně rozlezl jako tobě. Pak se ozvu. 🙂

ronie
2. lis 2009

eliotko myslí se tím ovdění kdy dítě má ruce nahoře-těžiště se tím přesouvá úplně jinam, takže se tím samostatná chůze oddaluje,páteř je zkřivená..Pokud chceš mu pomoci, pode mu ruku v jeho úrovni-nejlépe si klekni, podej mu ruku, aby se mohl lehce opřít,ale nesmí na ní nijak viset...jde o to, aby bylo nejvíc na dítěti, aby muselo držet samo rovnováhu, ty budeš vlastně jen nahrazovat ten nábytek okolo kterého obchází-takže se přidržuje v úrovni dejme tomu pasu...

eliotka
2. lis 2009

ronie, to jsem ráda, že jsi mi to vysvětlila. Díky. Furt s emluví o otm, že děti se nesmí vodit a už se méně ví,. proč. Když mu ty ruce dám (a on je má nahoře), přidržuje se jen lehounce, ale i tak to radši nebudu riskovat, aby měl pak problémy v budoucnu. Díky za vysvětlení! 😉

petrahav: mně malý taky začal lézt pozdě, ale když si dává kolínka, to je na dobré cestě. 🙂
Můj si je dával pod sebe, pak začal lézt jen někde, na kobertci a tak, (asi po týdnu) a trošku.
Hodně moc na kolíkách začal být až v roce a 14 dní.

molicova
4. pro 2009

Ahojky, tak Tomáškovi je 13 měsíců a plazil se přesně do 13 měsíců, ale v 10 měsících si sám sedl a od 11 měsíců si stoupá a chodí kolem nábytku. Je to teď pár dní(je mu 13m a týden) a začal lézt po čtyřech. Nevidim na tom nic špatného, když začnou děti lézt či chodt později. Nemá cenu je do ničeho nutit. My máme v bytě všude plovoučku a Tomíčka to prostě tlačilo do kolen a klouzalo mu to. Takže se plazil tak, že střídal nohy ale nelezl. Tak jsem dala do obýváku jeho hrací koberec a pozbírala jsem ruzné běhounky a koberečky po bytě a dala mu je na místa, kde leze nejvíc. Také jsem mu uděla takové protiskuzové návleky na kolínka aby mu to opravdu neklouzalo. A když jsem ho viděla plazit, tak jsem přiskočila a nadzvihla jsem ho aby lezl po čtyřech. Nevím teda jestli to úplně pomohlo, ale každopádně začal léz sám a je strašně spokojený. 😀

akdar1
9. led 2010

Ahojik. Hlavně neplašit...! Vím, že po boji je každý generál, ale byli jsme na tom podobně... V 9ti měsících jsme začali cvičit Vojtovku, neboť neměl rád polohu na bříšku a neplazil se ani nelezl. Po měsíci jsem změnila terapeuta a do měsíce byly první výsledky... Syn se začal otáčet na bříško s radostí, stavěl se do kleku. Téměř v roce se z ničeho nic rozlezl vpřed, pak asi dva měsíce obcházel stůl a chodil za jednu ruku, kolem čtrnáctého měsíce se pomalu pustil a v patnácti měsících udělal první nemotorné kroky 🙂

alisek
3. kvě 2012

@1980mat ahoj narazila jsem na tuto diskuzi,neřeším už lezení(syn začal lézt taky kolem 14měs.) ale dodnes ještě sám nechodí,už teda začíná, doted jen za ruku anebo se něčeho přidržuje,jen mě zajímalo kdy začal lézt tvůj syn?

nana.76
10. kvě 2012

moje mala začala lozit až po roce moje doktorka nam řekla at ji nechame byt že každe ditě je jine tak jsem to nějak neřešila a mala až sama chtěla tak začala 🙂

iveta107
17. kvě 2012

já nevím do které diskuze napsat ze svým problémem tak to zkusím tady snad mě někdo poradí.Týká se to sezení, od šesti měsíců chodím s malou na rehabilitaci protože se nepřetáčela.To už teď zvládá skvěle hlavně když jí chci oblékat nebo přebalovat 😠 pak se také nedávno začla plazit a na čtyřech se pohupuje na kolínkách, ale sama si ještě nesedne.Jsem tam i když se to nemá jsme jí na zkoušku posadili jako jestli udrží rovnováhu, to ale jen opravdu na minutku, potom když jí krmím tak na mě sedí, no v jejím věku by to už ani jinak nešlo.No a jednoho dne jí nesu do kočárku a malá si hned chtěla sedat místo lehu a tak jsem jí nechala sedět a od té doby si v kočárku odmítá lehnout.Mám z toho, ale nepříjemné pocity jestli si nezničí páteř když to sama ještě nedovede.Co mám, ale dělat ona si už nechce lehnout ☹ Nenajde se tu třeba maminka které dítě samo sedělo déle a i přesto si také samo posazení vynutilo?Nebo co bych měla dělat aby malá neměla nějaké následky?

iveta107
18. kvě 2012

najde se tu někdo kdo poradí?

ined77
18. kvě 2012

@iveta107 ...ahoj 🙂 , já myslím, že se tím nemusíš tolik stresovat...malá se pravděpodobně posadí brzy už sama, jak je na kolínkách a houpe se, tak je k tomu samostatnému sedu už jen krůček 😉 ..hodně dětí přijde na to, jak se posadit "špatně", ale tvoje maličká už je dost "velká" a tu páteř už má dost pevnou 😉 .jiné by to bylo třeba u 6ti měsíčního dítka 😉 .

svatula
19. led 2015

Ahojte,mám taky "problém" s mým synem je taky takový liný..Ma 10 měsíců a teprve 14dni se plazí..Jen se hci teda zeptat jak jsem si četla vaše příspěvky ,tak kdyz vaše děti jsou taky linější a vše dělají později než jak říkají tabulky,jestli jste jim věřily a nebo jste cvičili vojtovku a navštěvovali rehabky? 😒 Víte,my už 2 měsíce cvičíme bobatha...Ja synovi věřím,ale ti doktoři mě stresuji a díky tomu to máme napjaté i doma...Neurolog říka,že syn nemá vadu jen že ho stejně musíme nějak donutit...ale jak chcete nutit tak malé ditě.. ? ☹ Děkuji 🙂

tarra27
19. led 2015

@svatula naše první dcera začala lezt a jen líně na 10 ti měs...a na 16 začala chodit....pak to šlo rychle.....já bych to nehrotila 😉

svatula
19. led 2015

@tarra27 děkuji za fakt rychlou odpověď 😉 Jen ještě vaše dětska doktorka to neřešila?Víš naše nás poslala na rehabky ,pak chodíme i k neurologii..a všude říkám,že je to dědičné...že manžel taky začal chodit až v 15m.a ani nevíš jak až sem zjíšťovala jak to měli všichni v rodině 🙂 Jen se bojím ať něco nezanedbám,ale poslední 2 měsíce nic jiného neděla jen ho pořád sleduju tak moc ,že mi utekl že mu narost i prvni zub.Uplně jsem to zazdila porad koukam jen na nožicky a sedim netu jestli v tom nejsem sama a jak to řeší ostatní.. ☹ dík 🙂

tarra27
19. led 2015

@svatula doktorka se nás ptala a my řekli na 9mes že jo, že si popoleze, že se divíme, že ted před ní ne....a fakt začala možná až na 11mes zkraje.....my to nehrotili...neuznáváme děti podle tabulek.....naše třeba fakt lezla chvíli....A to moje kamoška měla dceru, která chodila na 8měs!!! kdyby nelezlo díte na roce a půl, tak bych řekla, ok, zkusíme rhb a neurologii...ale takhle mi to přijde strašně brzy...

zrovna nedávno jse psala, jak všichni řeší a chodí dnes na RHB, neurologii, logopedii a k psychologovi.....mě to přijde na hlavu....nestresovat deti a ani rodiče....

a to samé jsme řešili na nočník...straší dcera nechtela ani videt....to byl hysterák...ani na wc s podsedátkem, bez, na nočník - máme doma 3! trun jako královna, malý záchodek a klasický nočník plus vlastne od mojí mamky křesílko.....a na nic....ani ránu...až se proste ve třech letech a jednom mesíicí probudila, řekla, že plenku ne a nemá ji....ted byla nemocná, tak ji dostala na noc pro jistotu.....ale nchce, nemá...a od dne kdy se rozhodla, začala chodit na wc bez sedátka, sama se utře, spláchne, umyje si mýdlem ruce.....
a že se do mě pouštěl kde kdo....tchýne pomlouvala po rodine....samozřejme já enchopná matka....
a ještě teda nemají super výslovnost, jenže žijeme v zahraničí a zase používají i druhý jazyk...mají to těžší...

ale na co já osobně jsem hrdá, že se mají ráda, pomahají sobe, nám i cizím detem...nejsou zle....objímají se i samy od sebe a řeknou jak se mají rády....a to je pro mě podstatné....ne srovnání podle tabulek...když jedna druhé pomůže, polituje, když jsou nemocné...berou na sebe ohledy.....

takže závěrem., žádné donucování....a žádné hrocení ničeho....a vše se ukáže časem. Dnes jsou tabulky takové, za 5let budou jiné....a deti nejsou armáda.... 😉 jen to psychicky ustát 😉

frami
27. led 2015

Můj mladší syn se začal plazit v 11 měsících, lézt těsně po roce a chodit v 15 měsících. Nikdy mi nepřišlo, že by byl opožděný. Samozřejmě, že byl pomalejší než ostatní děti, ale nenapadlo mě to řešit. Teď jsou mu 2,5 a v obratnosti se mu většina rychlejších dětí v jeho věku nevyrovná. Vidím na něm, jak je na pohyb šikovný. Asi je to prostě dané vývojem, některé děti se vyvíjí rychleji, někdo dřív dospívá, jinému zase rychleji rostou zuby. Prostě je to individuální. A s dědičností moc nevím, starší syn byl o něco rychlejší, chodil na 13 měsících. Ale my s manželem jsme oba chodili na 10 měsících.

1980mat
autor
4. čer 2016

Ahoj, jako zakladatelka této diskuze se ozývám po několika letech, abych povzbudila všechny maminky s malými děcky, které se vyvíjejí poněkud odlišně od svých vrstevníků. Můj syn Ondra v červenci oslaví osmé narozeniny. V raném dětství se vyvíjel opravdu pomalu. Lezl ve 14 měsících, chodil ve 20 měsících, na prolézačky lezl déle a na kole také jezdil déle než vrstevníci, ale pak přišel okamžik (asi okolo pěti let), kdy se naprosto bez jakýchkoliv zásahů ze strany lékařů a nás rodičů jeho vývoj vyrovnal vrstevníkům a nyní je naopak ve stadiu, kdy je na tom fyzicky a s motorikou mnohem lépe než většina vrstevníků. Úplně propadl sportu - hraje dvakrát týdně volejbal a na turnajích vždy obsazuje první místo, na zahradě se ségrou, tátou a kamarády hraje denně fotbal, hokej, basket, dokáže bez problému ujet na jeden zátah 20 km na kole, v zimě bruslí na ledě (chodíme na zimní stadion) apod. A po psychické stránce je rovněž vyrovnaný. Nyní končí první třídu. Do školy šel s tím, že už uměl plynně číst a ve školce četl místo učitelek dětem pohádky. Žádný předmět ve škole mu nedělá problém a v tělocviku patří mezi nejlepší. Chci tím všechny povzbudit a ujistit, že to, jak se dítě vyvíjí v raném dětství nemusí mít na jeho další vývoj žádný vliv a i z dítěte s opožděným psychomotorickým vývojem může za pár let vyrůst jedinec, který bude nosit samé jedničky a vynikat v nějakém sportu. Držím všem palce, ať se nenecháte otrávit okolím a věříte, že i Vaše dítě jednou všechno dohoní, ba naopak třeba ještě předčí ty, kteří se jako batolata vyvíjeli mnohem rychleji.

winter
4. čer 2016

Dcera v 9 měsících ani náznak lezení, ani se nechtěla otáčet. U neurologa konstatován hypotonický syndrom, začali jsme rehabilitovat, docházet do stacionáře, Vojtova metoda - cvičení 5x denně. Ve 12 měsících začala sedět, postavila se v 16 měsících a v 18 měsících začala chodit. Do 3 let jsme všechno dohnaly, dnes chodí do 1. třídy a všechno je v pořádku. Doporučuji určitě poradit se s pediatrem, neurologem a fyzioterapeutem, kteří určí diagnózu a správný postup. U nás bylo vyšetření a následné cvičení nutností - vzhledem ke komplikacím během porodu.

mandarinka21
2. zář 2016

@1980mat Ahoj, gratuluju k velkym pokrokum! Muzu se jeste zeptat na psychomotoricky vyvoj kolem roku? Nepamatujes si, zda ti dite delalo papa, jak jsi veliky, paci paci, chytalo veci mezi prsty, atd., prosim? My v rodine taky resime opozdilce. Teprve kolem roku se zacal plazit, sedat si. Je to ale hubenour, ma kolem 7,5 kg. Na vaze uz delsi dobu stoji, nepribyva. On to neni zadny velky jedlik, ale se srovnanim s ostatnimi detmi to neni nijak zasadni.
Diky!