Díte, které neleze, bude neklidné. Je to pravda?

janette.j
9. lis 2009

Ahojda, to nám bylo řečeno, jak to měli Vaše dětičky??? My máme roční berušku, lezeme kolem ní, ona kouká a nic, plazí se a staví se a obchází nábytek... 🙂

iloha
9. lis 2009

No nevím, nevím, jak u jsme na tom my.........ve dvou měsících se v pohodě otáčela na bříško a zpět, v pěti se plazila a po šestém seděla, Při plazení si nejdříve obhlédla okolí a pak vyrazila, plazila se jako rak pozadu. Lést začala zhruba až v devíti měsících a hned na to stát a chodit s oporou...........atd....
Právě pro rychlý vývoj u přetáčení jsme skončily na neurologii a dr. řekla, že to nevadí, jen jí máme pomoci aby to dělala správně a neničila si vývoj páteře a mnoho dalšího. Že každé dítě je prostě své a tak to je a bude.

Takže leze neleze, pokud to nebude nic horšího než nějaká ta dyslexie nebo dysgrafie apod. tak s tím se dá v pohodě žít, co myslíte?
....................Příčiny vzniku specifických poruch učení u jedince zahrnují jak vlivy genetické (dědičnost), tak i charakteristiky nervové soustavy (vývoj mozkových struktur před i po narození), tak i vlivy prostředí. Dnes se však již stírají rozdíly mezi dětmi bez těchto poruch a dětmi se specifickými poruchami učení a tyto děti se tedy integrují do běžných tříd. Vyžadují však individuální přístup jak učitele, školy, tak i rodiče. Když máte indicie, že by Vaše dítě mohlo mít potíže se čtením, psaním či počítáním a tedy by se u něj mohla rozvinout některá ze zmiňovaných poruch učení, klidně navštivte místní či okresní pedagogicko-psychologickou poradnu, která se specializuje kromě jiného taky na práci s dětmi s těmito potížemi.

helcenka
9. lis 2009

Když dítě neleze, neznamená to v žádném případě, že bude neklidné (můj osobní příklad - já jsem také nelezla, mám vysokou školu a jsem tak trochu flegmatik a kliďas - teda jako předškolní dítko jsem byla trochu vztekloun, ale nic hrozného).
Jinak specifické poruchy učení - různé DYS - nemají nic společného s tím, jestli dítě leze nebo neleze. Většinou jsou spojené s jiným problémem a tím je ADHD nebo ADD syndrom, tam jsou příčiny laicky řečeno vzniklé v průběhu těhotenství (prodělané nemoci nebo infekce, genetické příčiny), při porodu (nejčastěji přidušení, překotný porod) nebo v průběhu krátce po porodu (většinou nemoci a úrazy, prostředí). A to se většinou zjistí až ve škole a není to žádná tragédie.
Takže holky fakt klídek. 😀

soanpe
9. lis 2009

a nepíše se náhodou DISgrafie a ne DYSgrafie? 😅

kutcher
9. lis 2009

Detail 😉

0401
9. lis 2009

naše malá taky nelozila, dr nám doporučila cvičit Vojtu a moc nám to pomohlo, taky nám doporučila, že pokud ještě neumí lézt, neměla by se sama stavět a máme ji vždy sundat na zem a zabavit jinak, dokud nepoleze

ronie
10. lis 2009

píše se dys

a není pravda že psychomotorický vývoj a různé specifické poruchy učení a chování spolu nesouvisí, mozek funguje jako celek a všechno souvisí se vším ne nadarmo je to ,,psychomotorika,, Pokud není tento vývoj sprváný, jsou v něm odchylky, které se musí řešit například cvičením, je dost pravděpodobné, že se to promítne do pozdějšího věku různým způsobem. Každopádně děti s SPU mají dost často v anamnéze nějakou asymetrii nebo nestandart v motorickém vývoji...není to pravidlem,ale souvisí to 😉

soanpe
10. lis 2009

už jsem si to našla 🤐

helcenka
10. lis 2009

samozřejmě, že SPS souvisí s psychomotorickým vývojem, ale musí se najít vždycky příčina. Ta bývá už někde kolem vývoje v průběhu těhotenství a nebo porodu, po porodu - nejčastěji.
Ale jenom to, že dítě neleze, ještě neznamená, že bude v budoucnu neklidné nebo bude mít nějaký jiný problém. To by tam toho muselo být víc problémů, než že jenom neleze.

nikka.vo
14. lis 2009

Helcenka, je ale dost možné, že zakladatelce tématu to jen špatně vysvětlili a řekli jí to zjednodušeně. Že pokud její dítě přeskočí nějakou fázi vývoje , tudíš z plazení jde rovnou na stoupání, tak že je tu velká pravděpodobnost, že bude v budoucnu neklidné atd... ale už třeba nedodali, že ten vývoj dítě přeskočilo nejspíš z toho a toho důvodu a proto hrozí že bude neklidné. Ale to říkám fakt jen třeba...

Můj syn byl pohybově trochu dopředu, ne extrémně, ale trochu ano,ale taky nelezl, to začal až potom, co chodil 😅 Zatím neklid nepozoruju, tak uvidíme co ve škole. 😝

helcenka
14. lis 2009

to je jasný, že záleží, co tím lékařka myslela. Ale jenom důvod, že dítě neleze, není to pravé ořechové. Měla by se tedy zjistit příčina, proč dítě neleze. Třeba autorka ví víc...
Jinak my máme doktorku, ze které musím všechno "páčit", na všechno se ptát. Utrousí vždycky poznámku, ze které nevím ani patu ani hlavu...

molicova
19. lis 2009

No já si taky myslim, že je to nějakej nesmysl. Tomášek byl přenášené, 4 kilové miminko a je mu rok a jenom se plazí. Na kolínka si vlízt umí, z bříška si krásně sedá, ale prostě lézt po čtyřech se mu nechce. Chodí okolo nábytku, za jednu ruku a když ho postavím tak se chvíli udrží stát sám. Já jsem se ptala dokrotky a nic neříkala o tom, že by to bylo nějak špatně. Prostě řekla, že je línější a že lézt ani nemusí. Švagrová se do roka neplazila, špatně seděla a byl jí rok a začala chodit. No a nikdy si nestěžovala, že by špatně chodila.
Takže bych byla v klidu. Tabulky jsou pro blbce. Naše děti jsou každé jiné a nemůžeme je škatulkovat. 😀

ronie
19. lis 2009

molicová a neříkala švagrová že jí bolí záda, má skoliozu nebo jiné problémy s pohyb.aparátem, o tom to totiž je, ne ožádných tabulkách,ale o pevném základu, které lezení našim dětem dává do budoucna, do moderní doby která je pro naší páteř velmi nepříznivá 😒 Tím, nechci říct, že s výrokem v názvu tématu souhlasím, osobně si myslím, že to bylo špatně vyloženo a špatně pochopeno. Tvůj příspěvek jako nyní i můj je trochu o něčem jiném 😉 🙂

molicova
19. lis 2009

ne nic takového nemá a ani tím netrpí

molicova
19. lis 2009

jinak já chodila před rokem a mam skoliózu jak blázen a chodim na regabilitaci, takže ve škole mě to nebavilo asi jako každé dítě

romi73
19. lis 2009

úplná blbost to není. někde jsem vyčetla, že existuje nějaký reflex, který způsobuje, že dítě leze - střídá pravou levou a tak. je to strašně zjednodušeně napsaný, ale už je na mě pozdě. no a když děcko leze, tak reflex postupně vyhasíná a jakoby přestane být potřeba. a když neleze, tak ten reflex tam pořád je až do dospělosti a způsobuje, že člověk má tendence dávat nohy na stůl, houpat se na židlích, prostě nevydrží mít nohy pěkně v klidu od lavicí... prý se u takových dětí dělají něco jako terapie - hrajou si na pejsky - jakože lezou po čtyřech po zemi a tak. aby se jakoby "vylezly" a ten reflex už je neotravoval.

takže když lezou, je to asi lepší, i kvli páteři a zpevnění svalů, ale když ne, tak to není tragédie, nejde o to, že by bylo dítě vyloženě neklidný po psychický stránce, ale něco si přeskočí ve vývoji a může to způsobit výše uvedené. na mojí neteř to teda sedí přesně. nelezla a furt má obrazně řečeno s tímhle potíž. nohy neustále někde jinde než v klidu... nejlíp za krkem 🙂

papa a doufám, že jsem někoho nepopudila. jak jsem koupila, tak prodávám.

molicova
4. pro 2009

Ahoj janette.j, ještě před necelým měsícem jsem psala, že mám také ročního chlapečka, který neleze a teď jemu 13 měcíců a leze jako drak. Holt je línější a pomalejší, ale také se to naučil. Pořád mi to teda nejde nějak s tím neklidem do hlavy, ale když to říká doktorka, tak to asi pravda bude. Takže můžu být jedině ráda, že budu mít pravděpobně klidné dítě, když leze po kolenou 🙂)
Takže jestli ti malá neleze, tak určo začne. Jestli se to tedy taky už nezměnilo.
Papa Míša

janette.j
autor
5. pro 2009

molicova-ahojda všichni my už dávno lezéééééééééém 🙂 🙂 🙂 díky RONIE a jejím radám se malá rozlezla během 5 dní,ještě jednou díky RONIE 🙂 🙂 🙂