Dítě ve 2 letech - co už umí?

drahuska1977
6. čer 2018

Ráda bych se zeptala co umí vaše dítě ve 2 letech mám pocit že mala nic neumí a ani se snad nenaučí. V květnu mela 2 a umí pár slov asi 20 neumí barvy nechce na nočník ji teda sama. Jsem úplně z toho nestastna aby se vůbec rozmluvila a naučila bez plyn atd. A co teprve až půjde příští rok do školky. Některé děti v jejím věku mluví ve větách chodi bez plin atd. Jak to máte u vás. (syn 12 ten už ve 2 letech byl bez plin rikal básničky
věděl vše ona.

blahova_andrea
6. čer 2018

@drahuska1977 to mluvení by mě až tak netrápilo. to má každý nastavený jinak. ale na tom nočníku bych teda zapracovala. umět ve dvou letech barvy taky není potřeba, i když to mnozí umí. důležitá je samoobsluha. to jídlo, oblékání, hygiena...neboj...že jí něco nejde teď neznamená, že za půl roku nebude přebornice 😉

drahuska1977
autor
6. čer 2018

@blahova_andrea děkuji za podporu ten nočník zkusíme a sice sedí ale nevycura se

zmrzlinka
6. čer 2018

Dcere budou dva v září. Na nocnik ani nahodou. Nemluví. Umi pár slov. Nají se teda sama a umí si svléknout a obout si boty. Myslim že ma čas a všechno se časem naučí.

blahova_andrea
6. čer 2018

@drahuska1977 tak to zkuste rovnou na velký záchod, nebo venku na kytičky, mravence...na každé dítě platí něco jiného. v tomto věku je to už ale hlavně o tvé vytrvalosti a trpělivosti. nevyčůrá se tam nikdy? po jídle, před spaním, po spaní?...

martiniquest
6. čer 2018

Prestan prosim sve dite srovnavat s ostatnimi, jinak ji zadelas na pekny problem a sobe na neurozu. Mam v okoli spoustu 2 letych deti (vcetne sveho syna, ktery bude mit 2 roky v srpnu). Umi vetsinou par slov. Vetu neslozi zadne. Barvu poznaji mozna jednu, dve. Na nocnik se teprve uci. Pokud chces z dcery vychovat sebevedomeho cloveka, prehodnot svuj pristup.
A moc jsem nepochopila, co myslis tim PLYNEM ("naucila bez plyn"), o kterem pises v uvodu.

snahnah
6. čer 2018

@drahuska1977 Zrovna včera jsem měla u zkoušky otázku batole 🙂 co popisuješ je v normě. Doporučuji pročíst odbornou literaturu, pěkně je to zpracované tady https://www.ulozto.cz/!YtwnObo5Ld1o/simickova-c...

drahuska1977
autor
6. čer 2018

@blahova_andrea jednou se vycurala tak jsme ji tleskaly a pak už zase ne

drahuska1977
autor
6. čer 2018

@martiniquest myslela jsem tím jako pemprsky,

drahuska1977
autor
6. čer 2018

@snahnah děkuji prectu

priefi
6. čer 2018

@drahuska1977 syn je na to podobne, umi cca 21 slov, na nocnik neumi, jist sam neji. Je to indivindi. Ale nelamala bych to pres hul. Kamaradka mela problem taky s odplinkovanim, holcicka proste na nocnik nesla. Kdyz mela 2,5, tak to slo najednou ze dne na den. Pochopila o co go hned. Od jine zname syn skoro nemluvil, ze dne na den kolem 2,5r zacal mluvit vetami, sice ne jeste excelentne, ale uz se domluvili hezky. Proste no stress, ono to vsechno prijde.

prcekverunka
6. čer 2018

@drahuska1977 Každé dítě je jiné. Mám dvě malé dcerky. Starší do tří let mluvila jen pár slov, básničky, písničky - neexistovalo. Jedla ve dvou letech sama, ale jedla strašně málo, bez plen byla ve 14 měs.přes den a ve 20 měs. komplet. Barvičky uměla cca ve 2,5 letech. Teď má 4 roky, umí napočítat, umí písmenka z celé abecedy, krásně mluví, dobře vyslovuje a strašně ráda se učí vše nové.
Mladší dcerka má 2 a půl roku, a mluví krásně, už před druhým rokem začala mluvit ve větách. Umí básničky, písničky, je bez plen od roka a půl, jí sama od začátku, nikdy jsem ji nekrmila. Ale zase ne a ne se naučit ty barvičky a moc se jí nechce se převlékat...každé dítě je jiné a nemá smysl je srovnávat.

calvac
6. čer 2018

@drahuska1977 Syn ve dvou letech neumel temer nic,rikal asi 10 slov,barvy vubec,nocnik vubec ani ve dne,sedel na nem a nic nedelal. Oblekani problem.

terezak88
6. čer 2018

Moje dcera zacala mluvit az ve 2,5 letech a behem tyde mluvila cesky, anglicky, zacaly jsme pocitat, abecedu , barvy, basnicky a pisnicky.... uz jsem byla taky na nervy, ale bylo mi jasne ze mi rozumi a ze ma svuj cas, jak je videt mela :D plinky jsem sundala ve 2 letech a 2 mesicich a behem tydne pochopila co po no chci, ale kazde dite ma svuj cas. Dulezite je nenutit a jak uz tu nekdo pise tak zkusit co na ni zabere, zachod, mravenci, kyticky atd. Preji hodne stesti 🙂

anetacib
6. čer 2018

Ahoj, bud uplne v klidu syn když měl 2 roky tak řekl maximálně 5 slov a jinak mluvil po svem. Když jsme zkoušeli nočník tak jsme to většinou vzdali protoze to byl hysterak ze tam bejt nechce. Všemu rozumnel ale proste sám nechtěl. Ted má 2,5 roku chodi na nočník bez problému i dudaka nemá a mluvi už taky krasne akorát Máme problémy s barvami on ví co to je za barvu ale neřekne ji ale řekne jaka to je postavička z pohádky. :D takže vazne to nelamej přes koleno ono to samo přijde AZ bude připravena tak ti začne povídat ze dne na den. ;)

kata_b
6. čer 2018

ahojky, pokud si s tim delas starosti, tak se zeptej u pediatra, kam chodite 🙂 ale myslim, ze ve dvou letech to jeste muze byt normalni, ze to potom vsechno rychleji dozene 🙂

mrav
6. čer 2018

Každý umí ve 2 letech něco jiného,žádné dítě není přesně podle tabulek. To, že něco neumí ted neznamená, že to nebude umět až půjde do školky. Na tom nočníku bych zapracoval, ale nenutil. Každé dítě má své tempo vývoje. Má dcera začala mluvit ve větách snad před 2 měsícema. A to jsme se ještě loni museli spolu vyrovnávat se smrtí její mámy. Takže neboj, bude to dobré. Do nástupu do školky zbývá ještě dost času.

ange_de_la_morte
6. čer 2018

@drahuska1977 : dej ji čas, neříkám nemluvit s ní a nečíst, ale netlač na ni ... každé dítě je jiné a často dojde k obratu během chvilky .... syn měl na noc plínu do 4,5 let a žádné drama z toho nikdo nic nedělal, ona to všechno dožené

martiniquest
6. čer 2018

@drahuska1977 Jo pamprsky, tak by mozna bylo fajn psat slovo pliny gramaticky spravne...s ypsilonem to ma uplne jiny vyznam...

zelenaesmolda
6. čer 2018

@martiniquest jo taky me to zarazilo :D

@drahuska1977 stezujes si ze dcera neumi mluvit ale ja pevne doufam,ze bude mluvit lip nez ty pises protoze to je des bes.chvili mi trvalo nez jsem pochopila co myslis tim,ze je mala bez "plyn"

kaja2016
6. čer 2018

@drahuska1977 Kazdy dite je jiny. Znam hodne takovych dvouletych deti jako tvoje. Bud v klidu🙂

nafuka
6. čer 2018

Ve dvou letech jsem si mohla o nočníku nechat leda tak zdát, teď už je to v pohodě. Mluvit moc neumí doteď. Barvy neřeším. Co kdyby tebe někdo srovnával třeba se sousedkou, kolegyní nebo s kýmkoliv jiným? Takže radím hlavně klid.

karlajasmine
6. čer 2018

Kazdy dite je jiny.. muj syn mluvil ve 2 letech v celych vetach, pocital do peti a umel vsechny barvy, ale nevim, v cem ti pomuze, kdyz ti tohle napisu :D Zato na nocnik se naucil az ve 2 letech a 4 mesicich a dodnes mame problem s kakanim do nocniku.

dc2015
6. čer 2018

Doporučila bych opak toho co mnohé maminky, co se týká nočníku, netlačit , naopak nechat tomu svůj čas. Syn na to přišel sám asi ve 2 letech a 3 měsících, možná 4. Dneska je mu rok a půl a nemáme problém ani s kakáním, dopoledne usne málokdy, ale když, spí bez plínky. Prostě potřeboval svůj čas. Ve 2 letech už sice mluvil pěkně, ale mnoho dětí jeho věku skoro vůbec... A tlačit je to nejhorší, co může rodič dělat. Z pedagogické praxe vám řeknu, že jsou 2 postoje rodičů, které mohou dítěti hodně ublížit: žádné nároky a žádná péče a přehnané nároky a tlak. Zkrátka extrémy. Nechte svému dítěti čas 🙂 Je zcela v normě.

Jinak můj syn vypadá, že barvy neumí, podle barviček nic třídit nebude, ale pak jdeme a řekne mi: "Maminko, to je zelená škodovka..." Protože to ho zajímá 🙂 Ne vždycky mají děti náladu dělat to, co my po nich chceme, že :D

kotty
6. čer 2018

Naše bude mít dva roky v srpnu - momentálně jsme ve fázi , že se celkem hatmatilkou domluvíme a začíná spojovat, jako že babí není, babí halo .. , na nočník teda chodí ale je to v okolí dost individuální, začíná objevovat samostrojení a obouvání, celkově obsluhování se, sice to není dokonalé ale snaží se... barvičky zatím vůbec, to by mě netrápilo.. vědomostní věci jsou až poslední, prvější je ten praktický život 🙂

cherris
6. čer 2018

Náš všemu rozumí, nočník začíná, nají se sám, řekne pár slov, nespojuje, je pohybově nadaný, dělá kliky, dřepy, ukazovací básničky, ukáže části těla, napodobí zvířata. Barvy jsme ani ještě neučili, nehrotíme...

soleilll
6. čer 2018

@drahuska1977 Dcera narozená na konci května - mele pantem sice pořád, ale svou řečí a nikdo jí nerozumí. Umí tak 30 slov, ale jen max 10 by jí rozumněl i někdo jiný, než já. Snaží se ale opakovat, když nějaký předmět nebo zvíře pojmenuju. Důležitější je pasivní slovní zásoba - tedy, že rozumí, co po ní chceš. O barvách není ani řeč a třídění podle barev jsem ji neučila. Vkládání tvarů a jednoduchých dřevěných puzzle neumí a nebaví ji. Nočník nedává, teprve teď pomalounku začínám zkoušet. (Zkoušela jsem to už někdy v dubnu, po týdnu nervů na obou stranách jsem se na to vyprdla.) Oblékat ani vyslíkat se neumí, básničky neříká ani nedoplňuje např. poslední slovo v rýmu. Vůbec to neřeším. 😉
Do školky půjde nejdřív od nového roku a do té doby je ještě strašně moc času...

zuzkaasteli
6. čer 2018

Moc to řešíš.to chce klid.ditko se mění každý měsíc.ted je to tak a za dva tři měsíce jinak.zacina léto,teploucko, ať je doma na zahrádce nahalata nebo jen statický bo tričko,super nácvik na curani. A mluvení bych zacala vyřešit až kolem tři.. zbytečně se stresujes a a porovnávas.to nedelej.hlavni je zdraví a užívat si společně chvile

zdenkaklok
6. čer 2018

@drahuska1977 S mluvením bych to nějak nepřeháněla. Danielka ve dvou letech skoro nemluvila a během půl roku si výrazně doplnila slovní zásobu, že jsem úplně koukala. Na nočníku bych zapracovala. Teď je léto, tak jí zkus sundat plenku a vysvětli jí, že má chodit na nočník, třeba si ho děj k záchodu a choď s ní. Připrav se na počůrané věci, ale pokud vydržíte, tak to zvládne, pokud je na to připravená. Barvičky se učte formou zábavy, třeba v přírodě, tam je barviček 🙂.

hanih
6. čer 2018

Přikláním se k tomu, co tu píšou i ostatní. Každé dítě je jiné a nemá smysl je takto porovnávat. Ale já s tím taky občas mívám problém. Dcera je taková dost individuální, ve dvou letech krásně povídala, uměla poznat většinu písmenek a napočítat do deseti, ale třeba barvy se naučila až teď kolem 2,5 roku, na nočník začala chodit před týdnem (jsou jí 2 roky a 7 měsíců) a na nějakou samostatnost (oblékání, samostatné jezení apod.) zvysoka kašle. Snažím se ji to nějak nenásilně, pokud možno formou hry, učit, ale taky mi to dává zabrat. Co se týká nočníku, některé maminky tu píšou, abyste na tom zapracovali. Já říkám ano, ale zas to moc nehrotit. Prostě zkoušet. Já poprvé bez plen dceru nechala loni v létě, vydržela jsem dva týdny a pleny jsem zas vrátila, protože bylo zřejmé, že sice ví, co se po ní chce, ale neumí si s tím poradit. Zkusila jsem to znovu na podzim se stejným výsledkem a znovu v lednu dopadla jsem taky stejně. Až teď přišla, že už plínu nechce a od té doby měla sice pár nehod, ale většinou si buď řekne, nebo dokonce sama dojde na nočník. Dokonce mě budí i v noci, když chce čůrat. Takže zkoušet to, ale s klidem a dát na to dítku čas.

kata267
7. čer 2018

Tak asi bych se teda mela taky zacit stresovat 😂 mala 2 roky, mluvi par slov jinak si mele tou svou zahadnou reci ktere nikdo nerozumi, oblikat se zkousi ale bez pomoci to neda, nocnik/wc tak to je uplne science fiction kdyz ji necham bez pliny tak se pocura a no stres a o nocniku nebo curani na mravence/travicku atd.si muzu nechat jen zdat....takze tak....bud v klidu kazdy dite to ma proste jinak jak pisou ostatni