Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Do školky ano nebo ne ve 26 měsících?

nugetka20
4. zář 2018

Váhám a nevím, jdu si pro inspiraci 🙂

Synovi byly v červnu 2 roky. Je to živel, miluje děti, společnost, traktory ... 🙂 už od malička je zvyklý na širší rodinu. Kojila jsem do 2 let, pak si babička konečně uprosila první spaní u ní, dokonce už u ní byl i na jeden celý víkend. Udělá mi (nebo manželovi) pápá, chytne babču za ruku a táhne jí k hračkám, nebo běží k sousedům za dětma. Stejně to má s celým světem - všichni tu jsou v jeho očích jen pro něj, nebojí se, nestydí, prostě život je sranda a jen ta "hloupá" máma prudí, že některé věci ne a nemůže a nesmí... 🙂

Syn bude jedináček (druhé mít nemůžu), bydlíme na vesnici, kde nemá vrstevníky, jen asi 3 8-10-leté kluky. Snažím se s ním jezdit do mateřského centra, aby si pohrál v jiném prostředí, s dětma. Cítí se tam skvěle, nevolá mě, občas mi přinese hračku, pak zase běží a jde si hrát jinam. Dětský kolektiv vyhledává i jinde - dnes mi ve městě vzal čáru z hřiště, když na tom vedlejším si hrály školkové děti, musel mezi ně. Šílená scéna, učitelky stály bokem, jen se smály a já tam lovila svého uličníka a snažila se mu vysvětlit, že tam nesmíme, že si s nima nemůže hrát ....slzy jako hrachy, křičel ne vzteky, ale lítostivě.....:(

V pátek mi přišla informace od vedení místní mateřské školy, že mají nedostatek 3-letých dětí ve třídě a nabírají i 2-leté, samozřejmě odplínkované. To není problém, resp. jsme bez plíny od července, takže občas nehoda přijde, ne že ne (pustí to dřív, než jsou gatě dole). Váhám, zda ho tam dát, třeba na 2 dopoledne týdně. Nerada bych, aby byl syn nějak postihován, že ještě nemá to odplínkování dokonalé, nebo aby s ním prostě neměly zbytečně moc starostí. Rodičák mám ještě skoro rok, do školky ho dávat nemusím, věnuji se mu denně, je mu teprve čerstěv 2 roky ....ale tak nějak cítím, že máma je pro něj málo.

Řešil jste někdo podobnou věc? Jak to dítě snášelo? Je lepší dát na ty 2 dny, nebo celý týden, aby v tom neměl zmatek? Váhám, co je pro něj lepší....

leniczka23
4. zář 2018

Ja bych to zkusila, za zkousku nic nedas..nejsem pro nejake postupne adaptace, proste hned na cely tyden. Jen treba po obede chodit.
Nemyslim si ze bys byla nejaka spatna te ho das ve 2 letech do.skolky. Jen bych si treba zatim.nezarizovala zadnou praci az bych videla ze to zvlada.
Muj syn sel ve 2letech a 10 mesicich a ok.

irena1111
4. zář 2018

Podle toho jak to popisuješ bych ho tam klidně zkusila dát. Maminčin závislák to evidentně není a pokud je ta možnost školky tak bych to využila. Zkusila bych se domluvit nejprve třeba 2x v týdnu na dopoledne, později třeba 3x v týdnu a pak klidně i denně. Prostě postupně přidávat podle toho jak se bude synovi líbit. Nebála bych se toho a zkusila bych to.

dominikacifkova
4. zář 2018

Podle toho co jsi o synovi napsala, se toho neboj a jsi do toho. Můj syn také bude jedináček a když jsem měla možnost se letos v lednu vrátit do práce na plný úvazek, tak jsem syna dala do jesliček. V té době mu byli 2 roky a 2 měsíce. Také miloval dětičky a s mámou se doma nudil. Byl tam hrozně spokojenej a hrozně mu tam pobyt prospěl ( rozmluvil se, osamostatnil se ). Teď od září je už v normální školičce a s adaptací nemá problém. Držím palečky ať se synovi ve školce líbí.

glimmer
4. zář 2018

podle toho co jste o synkovi napsala, bych se toho nebála ... naše Anička byla to samé ... šla do školky když jí bylo 2,5 roku a hned jsem jí dávala na celé dopoledne, po celý týden (byla jsem doma, před porodem syna). U nás naopak byla ve školce scéna, že ještě nechce domů po obědě, takže nakonec tam byla až do 15 hodin 🙂

chimneysweeper1
4. zář 2018

Váš popis dost sedí na našeho syna, tomu je sice teprve 17m, ale rodičák máme plánován do jeho 2,5 roku a od 2 ho chceme na zkoušku dávat do miniškolky na den, na dva...věřím, že to bude v pohodě a od září pak půjde na celý týden. Na vašem místě bych neváhala a zkusila to.

lilulilu
4. zář 2018

Taky bych se toho nebála 🙂 Zkusila bych to. Já jsem obě děti od 2 a čtvrt roku dávala na 2 dny (cca od 8,30 do 15 hodin) do firemní školky, co jsme měli v práci. Nebyly takový "střelci" jako ten Tvůj, ve školce bylo méně dětí než ve standardní a bylo to moc fajn. Naučily se být s někým jiným, bez problémů tam spaly a přechod do "velké" školky proběhl dobře.

suromana
4. zář 2018

Syn to má podobně, s mámou už je nuda, do státní školky ho ale nevezmou, bydlím v širším centru Prahy, tak jde na jedno dopoledne do soukromé, už je taky bez plen, když to bude zvládat, může jít i na dvě. Ostatní dny chodíme plavat a cvičit, plus jedno dopoledne do mateřského centra. Tak to snad bude mít od září pestřejší.

merope
4. zář 2018

Podle toho, co píšeš, se domluv s učitelkami stran toho odplínkování, ale občasná nehoda se stává, raději dej prostě vícero náhradního oblečení a bude. A pokud budou učitelky v pohodě, tak určitě dej do školky - klidně zatím na 2 dopoledne nebo pořeš s učitelkami, jak by jim to vyhovovalo. V týdnu budeš mít aspoň čas na sebe, doma si uklidíš, vydechneš a dítě bude zjevně spokojené. A uvidíš, jak se mu tam bude líbit a jak to tobě bude vyhovovat. Pokud budeš mít doma školkového závisláka, může to skončit nějak jako: "A co kdybys dneska nešel do školky a jeli jsme na výlet?" "Ale je školka?" "Ano, školka je, já že bychom jeli na výlet." "Na výlet můžeme, když není školka."

Prostě od jistého věku děti společnost vrstevníků vyhledávají. Je klíčové, aby neměl pocit, že ho tam "odkládáš" a nechceš ho. A když řekne, že nechce, tak že tam nemusí, že může být i s mamkou doma. Ale tipuji, že skončíte na všech dopolednech s výjimkou těch, kdy pojedete k babičce 🙂.

gabrolo
4. zář 2018

@nugetka20 Já bych to taky zkusila, pokud je schopen se i najíst sám a případně mu pomůžou, tak bych to zkusila. Jako co horšího se může stát, případně ho ze školky zase odhlásíš a je to.

normalnimatka
4. zář 2018

tak můžeš to zkusit, podel mě je problém, že jakmile začne dítě chodit trochu, tak to láká ho tam odládat čím dál víc, páč pohodlíčko atd.... jako rozptýlení fajn, ale fakt takhle minimálně, jako píšeš. dvě dopoledne tejdně až až.
na celotejdenní docházku určitě ne, byť by to byly jen dopoledne třeba.

hani1234
4. zář 2018

Naše malá měla v červnu taky 2 roky a myslela jsem si, jak moc není samostatná .. Není, vůbec, všude mě hledá, u vseho musím asistovat. A protože vím, ze jí program jen se mnou opravdu nestačí, tak jsem ji přihlásila na dva kroužky.. Aby se trochu oťukala a přišla do kontaktu s jinými dětmi, které nijak víc nezná.. Ne, necejtí se tam dobře , chce byt jen se mnou ve svém prostředí. Jsem z toho dost překvapena, s dětmi , co už zná se chova úplně jinak, cizí prostředí a lidi pro ni zatím nejsou. Nemohla bych ji udělat to, ze bych ji dala do školky

merope
4. zář 2018

@hani1234 Tak ono každé dítě je opravdu hodně jiné - synovec ve dvou letech byl hned ráno po snídani nastoupený s kyblíčkem u dveří a když mu ségra oznámila, že dneska do školky nejde (chodil jen pár dní v týdnu), smutně si šel zazvonit aspoň na souseda. Do školky (miniškolka - do 10 dětí) chodil od 18 měsíců a opravdu ty ostatní děti potřeboval. Ale sama jsem dělala v miniškolce a měli jsme tam dvouletého chlapečka, na kterém bylo moc znát, že na to vůbec není zralý. Maminka ho tam dle mého i trošku odkládala a on tam dost brečel. Podle mě je ten hlavní rozdíl ale přesně v tomto - zda dítě dáš do školky, protože vypadá, že se mu tam bude líbit a dítě bude vědět, že tam jde proto, aby si mohlo hrát s ostatními - nebo zda to dítě cítí, že ho tam potřebuješ v podstatě odložit.

ladyhacek
4. zář 2018

Syn sel ve 2,5 letech. Take se našlo hodně názoru, ze jde brzo .
Ale skolku miluje, nijdy neukapla ani slzy, ted sel uz druhym rokem.
Odpenkovany byl také těsně pred nástupem a měl asi 2 nehody. Problem to nebyl. Oni dle me i chodi " hromadné" jako jdeme ven dojdete si, jde se jist kdo chce na záchod.....
Pokud miluje děti ( muj sym ano) nebála bych se. Syn chodil hned na celý tyden, ale jen dopoledne

avlin
4. zář 2018

Mám to v plánu podobně, nevidím na tom nic špatného. naší malé je teprve 18 měsíců a už teď cítím, že potřebuje i jiné děti a jiné činosti než s maminkou. Jak je mezi dětmi, snaží se být více samostatná, více komunikovat slovy atd.....Chodíme na "kroužky" atd... tam mě nepotřebuje, jde hned za dětmi, i když " zmizím" na toaletu" je jí to jendo hraje si dál, ani mě nehladá. CHtěla bych to spíš pro ni a pro její rozvoj na jeden max 2 dny v týdnu a vidělo by se, ale uvidíme v plánu to je až od 2 let (což je v únoru ).

hani1234
4. zář 2018

@merope No právě , a to nejlíp vědí rodiče , jestli ho do školky dávají za tím účelem, aby si užívalo děti kolem sebe , nebo proto, ze na nej proste nemají čas .. A poper se s tím sám😑 Na moji dceři vidím, ze potřebuje nejdřív lidi kolem sebe hodně poznat a pak je přijmout (je jako já ).. Společnost má rada, ale začíná si hodně vybírat, koho k sobě pustí a neumí moc bojovat o svoje místo .. Což mě překvapuje , protože byla taková jadrnější . Ale holt se to mění a my se prizpusobime 🤷🏼‍♀️ Jen chci říct, ze když jsem ji dneska viděla, jak pláče , když jsem se od ni vzdálila asi na minutu , tak mně jí bylo strašně líto , byla tak zoufalá. Neumím si představit , jak by se trápila ve skolce .

merope
4. zář 2018

@hani1234 Jo, to je přesně ono - některé děti k tomu prostě nedospějí ani ve 3 letech - a některé už v 18 měsících chtějí kamarády kolem sebe. Pak je ideál přesně nějaký ten kroužek případně postupně teřba soukromá školka, kde můžou být i rodiče s dítětem (sice mě to trošku rušilo, když tam byli rodiče, ale zase těm prckům to pomáhá - potom jsme dělali i to, že rodiče šli jen do vedlejší kanceláře a "byli po ruce" a pak šel rodič třeba jen na hodinu ven na procházku). Tím se dá zkusit, zda si dítě na prostředí zvykne a pak už je to v pohodě - nebo opravdu nezvykne a chce být u rodiče tak jako tak. Ony k tomu ty děti postupně samy dospějí. V okolí mám pocit, že běžnější je, že ve 2 letech už si dítě hraje s vrstevníky a umí "vypnout" rodiče klidně na delší čas - ale není to vůbec pravidlem. Samozřejmě pak záleží, jak moc rodiče potřebují do práce.

blondynka400
4. zář 2018

@nugetka20 určitě to zkus a uvidíš. Za mne zatím stačí dopoledne, ale ideálně každý den. Dobrá je pravidelnost... Ne jednou ano a jednou ne. Děti to zbytečně mate. Moje obě šly postupně ve 2 letech, nejdřív dopoledne a pak celý den a úplně pohoda a cca odpovídaly popisu co píšete. První šla práce hned na všechny dopoledne, druhá to měla proměnlivé dle mé potřeby a když to srovnám, ta pravidelnost je fakt lepší....

suromana
5. zář 2018

@blondynka400
My to právě teď od září máme tak, že každý den dopoledne někam jdeme, jeden den cvičení, jeden den tancování, jeden den plavání, pak dopolední program v mateřském centru a v pátek zkušebně školka. My to chceme zatím jen zkusit, a když se mu tam bude líbit, tak přidáme ještě jeden den ve školce, na celý týden bych tam syna hned nedala. To až bude mít tři roky a aspoň už bude vědět, do čeho jde. Teď ho stejně vezmou jen v soukromé.

nugetka20
autor
5. zář 2018

Moc Vám děkuji za názor. Od včerejška nad tím přemýšlím. Zítra se dohodnu ve školce a zkusím ho dávat třeba čtvrtek - pátek dopoledne, na ty 4 hodinky (střídačka Po-St-Pá mi přijde matoucí právě) a pak budu přidávat, jak se bude tvářit.

blondynka400
5. zář 2018

@suromana je to věc názoru, ale jeden den v týdnu je prostě málo a dětem tak děláte zbytečně v hlavě guláš... Nikdo neříká hned každý den, ale 2-3x do týdne je za mne minimum. Dítě školku (správně vybranou) chápe mnohem dříve než ve 3 letech. I když ono se nedá paušalizovat, každé dítě je jiné a zralé je v jiný věk. V řadě státních berou dříve než ve 3 letech...

@nugetka20 za mne je tedy pondělí středa pátek lepší než čtvrtek a pátek. Mezi tím je moc času....

kajsav
5. zář 2018

Určitě bych ho tam zkusila dát, dle popisu bude určitě spokojený 😉 syn začal brzo mluvit a taky hodně tíhne k tomu dětskému kolektivu, už se s námi doma nudil, takže v březnu, kdy mu byly dva roky, začal chodit do soukromé školičky na půl dne a je spokojený. Jak už psal někdo předemnou 1x týdně je málo, 2x-3x je asi ideál, děti rychle zapomínají a pak v té školce bude jakoby pořád začínat.

suromana
6. zář 2018

@blondynka400
Já nechci syna odložit do školky, a už vůbec ne státní, v tak ranném věku, k státním školkám mám celkem nedůvěru, spousta kamarádů kolem mne, co jim děti přešly ze soukromých školek do státních (žijeme totiž v Praze a tu často nevezmou tříleté dítě do státní školky), tvrdili, jaký to byl šok, pro děti i pro rodiče, prostě nebe a dudy. Chci jen, aby si zvykl být i čtyři hodiny bez mámy, v soukromém zařízení, kde se mu bude někdo věnovat. Navíc já s ním trávím ráda čas, nechci se ho tak brzo zbavit. Netlačí mě ani finance, nemusím už do práce, manžel nás v pohodě uživí a taky nechce dát syna do školky už teď. Na státní školství máme stejný názor. Babičky máme 300 km daleko, takže hlídání babiček nefunguje.

blondynka400
6. zář 2018

@suromana já mám názor ohledně státních versus soukromých školek trošku jiný. Mám zkušenosti se 3 soukromými školkami a 2 státními. A můžu ti říct, že ve státní školce jsem mnohem víc spokojená než v soukromé a moje děti též (nebo tedy ta jedna byla). Je to jenom o lidech a dobrém výběru. I státní školka může být fakt dobrá. Uznávám, že teď ta druhá státní školka je maličko horší než ta první (ta byla v Praze a vzali mi obě děti ještě před třetím rokem), ale pořád lepší, než všechny ty soukromé. A to to byly všechno dražší a vyhlášené soukromé školky. Nemůžu říct, že by byly špatné, ale rozhodně se toho tam holky naučily méně a přišlo mi to vždycky komerční, to ve státní neznám. Možná jsem měla jenom štěstí na lidi, netuším, ale státní školky bych fakt neodsuzovala...
Ad to zbavení, to že bude chodit pravidelně do školky není o zbavení nebo o potřebě. Aby si dítě přivyklo, je potřeba pravidelnost a jednou za týden je prostě málo, tím mu fakt neprospějete....

nugetka20
autor
7. zář 2018

@blondynka400 Budu reagovat jen na to poslední - mluvila jsem o tom přímo s učitelkami ve třídě. Prý čtvrtek - pátek a postupné přidávání je pro to dítě lepší, než když jeden den jo a druhej den ne a zase jo a zase ne ......

xleli
23. říj 2018

Dcera nastupovala ve 2,5 letech. Doma mi utíkala za dětmi. Do školky se těšila. S nástupem a zvykáním nebyl problém. Být tebou, zkusila bych dát. U nás učitelky doporučují dávat hned na celý týden, aby si zvykly na pravidelný režim (brát raději po obědě, než jen některé dny). Po 14 dnech doporučili dvěma dětem z oddělení dvouleťáků odklad na 3 měsíce (ubrečené, přestaly si říkat na nočník, začaly se v noci budit...) a cituji p. uč. "po třech měsících se jim vrátily vývojově úplně jiné děti". Od ledna zkusím dát i syna (bude mít 2r 3m), ale je to větší mamiňák, tak se bojím. Práci budu řešit až jak zvládne nástup.

soleilll
23. říj 2018

@nugetka20 Mám úplně stejně starou dceru a taky už začala chodit do školky. U nás byl opačný problém s kapacitou MŠ, ale od nového roku musím zpátky do práce, tak jsem se ji tam snažila "dostat". Je stejně společenská, jako tvůj syn. Já to spíš přikládala tomu, že má staršího bratra a je na děti opravdu zvyklá. Od půl roku ji hlídali i jiní, žádnou závislačku jsem nepěstovala.
Zatím chodí 2x týdně na dopoledne (jindy zatím není místo), ale už poprvé, když jsme šly ze školky, mi po cestě 2x utekla, že se tam chce vrátit. 😀 Nevím, jestli na to věříš, ale to jsou ti blíženci - jsou strašně společenští, takže si myslím, že v kolektivu jsou jako doma. I když si min. do 3 let bude syn hrát sám a ostatní děti jen pozorovat, bude určitě v pohodě. Nebála bych se toho.

sunnurse
23. říj 2018

Dcera měla 2 roky v červenci a od října chodí zatím na jedno dopoledne týdně do miniškolky. Já jsem doma se synem a El se s námi nudila. Jeden den máme dětskou kavárnu, druhý den cvičení a třetí den školku. A myslím, že je to akorát. 🙂 Určitě to zkuste, doma může zůstat kdykoliv

nugetka20
autor
26. říj 2018

Moc děkuji všem. Nakonec to dopadlo tak, že syn chodí na 2 dny v týdnu, na dopoledne. Je nadšený, v kolektivu šťastný. Ani slzička nebyla 🙂 Udělá mi pápá, dá pusu a frčí si hrát. Jsem naprosto šťastná (a za ty 2 dopoledne stihnu aspoň pořádně uklidit, oběhat úřady, doktory .... je to paráda).

Sem začni psát odpověď...

Odešli