Do školky od tří let nebo raději od čtyř?

iveta107
11. bře 2014

blíží se nám zápis do školky a já ač nejprve rozhodnutá, že by jsme malou do školky dali najednou nevím, samostatná ještě moc není, ale do září by se vše naučila o to strach nemám.Prostě nevím jestli je lepší aby ještě rok byla doma nebo byla v kolektivu?

luciebx
11. bře 2014

malej chodi od 3 let a jak se zmenil.. hoodne se rozmluvil krasne zacal jist I jidla ktery mi doma jist nechtel, za me urcite cim drive tim lepe... deti se krasne osamostatni, a nauci se vychazet v kolektivu cizich lidi.. ja osobne mam jen dobre zkusenosti

popellka
11. bře 2014

Tak to já rozhodnutá jsem, nejradši bych dala malou do školky už teď, protože na ní jde vidět, že kolem sebe potřebuje mít děti, vyhraje si s nimi, není žádný jedlík, ale se svoji o rok starší kamarádkou se i pěkně nají, navíc ve školce mívají různé akce a aktivity, které doma nemá, spoustu věcí se tam naučí, takže já bych se toho nebála 😉

monapink
11. bře 2014

Kazde dite je jine..ma zkusenost je,pokud je to mozne,nechat rozhodnuti na diteti,ve trech letech se uz domluvis a vis,zda chce byt s Tebou nebo hlidacima babickama doma.Ja dcerku do ted nechavala doma,smenuju,bud jsem byla doma ja nebo byla s babickama nebo tatinkem,v posledni dobe zacala sama projevovat zajem o skolku,v materskem centru ji to nebavilo s mrnatama,kterych tam byla vetsina..Ve skolce je nyni spokojena a nadsena,mam pocit ze dozrala do tohoto stadia-v cerstvych trech letech nebo i drive,by to nezvladla a brecela by! Chodi tam nyni kratce,tak doufam,ze se nesekne 🙂 a pokud jo,opet bych ji nechala doma a pockala,az bude chtit,jsem zastancem pokud to jde,ne kazdy ma hlidani,nechat rozhodnuti na diteti a do skolky nenutit 😉 krome teda predskolaku,ale to je zase vec jina.

anetka1701
11. bře 2014

Dcerku jsem dala na dva dny v týdnu do soukromé školky ve dvou a půl letech. A to, co to s ní udělalo je neskutečné - osamostatnila se, strašně se toho naučila... Školka jí dává fakt hodně :o) Pokud je možnost, neváhala bych... A pokud holt to malé vyhovovat nebude, dá se ještě školka na rok odložit...

ivuska22
11. bře 2014

Mam stejny dilema. A asi ho nedam. Prece jen mladsi bracha by byl pyk doma sam. Ja chodila az do predskolaku jako mala a nasledky snad nemam zadny 🙂

petkula
11. bře 2014

@iveta107 my jsme šli k zápisu až když měl syn 4 a nic mu neuteklo. Bylo to dokonce lepší v tom, že mladší syn nebyl sám - hráli si spolu. K zápisu bych být tebou asi šla už teď a když malou vezmou, vždycky se můžeš rozhodnout ji tam pak nedat nebo může nastoupit třeba až o pár měsíců později.

xvitk101
11. bře 2014

Syn by mel jit ted k zapisu, ale do "skolicky" v rodinnem centru chodi uz ted. Vylozene potrebuje deti. Vzdy se moc tesi a je videt, ze je tam spokojeny. Ma taky mladsiho sourozence, ale ten mu vse bori, leze mu do hracek a zatim je to jen kote na vecerni kockovani. Myslim, ze uz ted by skolka obema prospela.

mataharyy
11. bře 2014

Myslím že je to dost individuální, jsou děti kterým to prospěje co nejdříve a jsou děti u kterých je lepší počkat... Nejstarší syn začal chodit do školky když mu byli tři a chodil pár týdnů a pak jsme ho odhlásili, nebyl tam spokojený a když jsem byla doma, nebylo co řešit (je fakt že na tom měla velký podíl "paní učitelka" 😠 ". Mezi tím jsme se přestěhovali a do školky ho nevzali, takže doufám že ho vezmou letos, co by předškoláka, aby se připravil na jiný režim a přístup, zároveň s ním budu hlásit i prostředního, protože tomu to rozhodně neuškodí, když půjde teď. Každý z nich je úplně jiný a je to hodně znát, starší je cíťa, prostřední zase "ranař"... Pokud si nejsi jistá a máš možnost rok počkat, tak bych to asi nelámala a počkala, ale pokud máš dojem že dítku bude v kolektivu dobře, že je dostatečně duševně vyzrálé, aby to vzalo s klidem, tak jí školka může být kuprospěchu 😉

teriza1
12. bře 2014

Z vlastní zkušenosti vím, že u obou mých dětiček bylo ve 3letech fakt brzy a stačil jen půl rok a byly připravené se odpoutat od maminky bez pláče. Oba šli těsně po 3,5roku poprvé do školky a v pohodě. Ano, občas se ze začátku plakalo, ale nebylo to nějaké to srdceryvné plakání, které jsem občas ve školce zažila. Většinou se rozplakalo nějaké dítě v šatně, tak u nás se začalo taky 😉 Určitě je to hodně individuální a jako matka to vypozoruješ hravě 😉

petrajurinova
12. bře 2014

@iveta107 to záleží hlavně na dítěti, jeho povaze, vyspělosti, míře závislosti na mamince a dalších aspektech. Naši šli oba do školky v necelých 3 letech - kluk 3 měsíce před narozeninami a dcera 1 měsíc před narozeninami. A oba byli nadšení, strašně se tam těšili, nepadla žádná slzička, prostě naběhli mezi děti a na mamku si vzpomněli až když jsem pro ně odpoledne přišla. Zvládali to v pohodě a rychle se mezi dětma doučili co neuměli (oba začali nepř. pořádně mluvit až ve školce). Na druhou stranu vím, že tam chodí i děti, kterým už bude pomalu 5, nastupovali ve 4 letech s "cirkusem" a do dneska si pořádně nezvykli a přesvědčují maminky, že chtějí zůstat doma (třeba s mladším sourozencem a pod.)

zazana81
12. bře 2014

Naše dcera chodí do školky od 2,5 roku 1 x týdně, od 3 let denně. Je tam spokojená, ale kdyby si mohla vybrat, je radši doma ... Nikdy to není, že by do té školky šla a strašně se tam těšila. Jestli máš možnost i vůli, nech si jí doma.

veruska007
12. bře 2014

Za mne ano. Prostředního vezmou od září, bude mít 3 roky, těší se už rok. Každé ráno odcházíme ze školky od staršího s řevem, prostřední mi visí na bráně a řve a řve. Oba naši starší kluci začali chodit okolo 1,5 roku na jeden, dva dny v týdnu do soukromé školičky, od začátku tam byli nadšení. Nikdy neplakali, spoustu věcí se naučili... je to ale hodně o povaze. U nás je spíš za trest, když nechám kluky doma. Nejstarší vstává před 5.h, aby byl ve školce první. Když pro něj jdeme odpoledne dřív, pošle nás pryč, že si chce ještě hrát. A to mají i s námi doma pestrý program. Ale hry s vrstevníky je prostě těší víc. Znám zas i čtyřleté děti, které ve školce řvou a řvou. Takže individuálně zhodnotit.

little_frog
12. bře 2014

čím dřív do školky, tím líp! dítěti vyhovuje kolektiv, učí se, opakuje, vnímá sociální chování... já pracovala v jesličkách a doporučila bych dávat na půl dny už od dvou let. rodič má sice pocit, že dítě odkládá v takovém věku, ale kdybyste viděli, jak jsou ty děti spolu šťastné 🙂 ve čtyřech letech už se bude cítit trochu out a bude to pravda, protože ostatní, kteří nastoupili ve třech už budou mít zažité sociální chování v dětském kolektivu a čím starší dítě, tím hůře si přivyká... toť můj názor

andelka
19. bře 2014

Starší šel do školky ve 3 a čtvrt a pohoda. Zvykl si bez problémů, slzičky byly první tři dny, po týdnu tam začal i spát. Nevadí mu ani když je kvůli nemoci měsíc doma, do školky pak jde rád a v pohodě. Mladšího kdyby vzali během roku ve 3letech byla bych ráda, jinak půjde až ve 3,5. Už teď je vidět že by tam zůstal, když chodíme pro brášku odpoledne. Staršímu školka dost prospěla.

andysek232
24. kvě 2015

mrnous jde tedka od září do školky ... do ted jswem ho dávala sem tam do soukromé školky a zvládal to takže to nezávisí jestli od 3 nebo4 LET...

ninive211
24. kvě 2015

@ivuska22 Já chodila jako malá taky až do předškoláků (a vzhledem k tomu, že jsem listopadová, tak to bylo téměř až v 6 letech), do té doby doma s mamkou a mladší ségrou. A myslím, že to byla velká chyba, já jsem od povahy introvert a tady to držení se mámy za sukně hodně dlouho to možná ještě umocnilo, v 6 letech jsem přišla do třídy, kde už byl zajetý kolektiv, tak jsme moc nezapadla, no prostě osobně si myslím, že do školky čím dřív, tím líp...ale zase ne dřív jak v těch třech letech, do té doby zase ty děti podle mě moc zralé nejsou na to odtrhnout se od mámy (samozřejmě, až na výjimky extrémně společenských dětí, které ten kolektiv fakt potřebují, zase druhý extrém dávat dítě do jeslí od 10 měsíců taky není vůbec dobře).

loafeer
24. kvě 2015

Našemu byly v září tři a potřeboval školku a kolektiv jak koza drbání, doma jsem ho už nedokázala zabavit a spíš jsme se spolu otravovali....Ve školce se mu líbí, hrozně moc se toho naučil, druhá stránka věci je, že byl každou chvíli nemocný, takže suma sumárum, do školky sice chodil, ale doma byl kvůli maroděni víc

andysek232
24. kvě 2015

Nas zase nechce mluvit takze do skolky pujde uz jen kvuli tomu aby se rozmluvil

madeila
24. kvě 2015

čím dřív tím líp, 3 roky je ideální.

krystalka
25. kvě 2015

Každé dítě je jiné, náš by to ve 3 letech absolutně nedal, ve 3,5 zvládal v pohodě miniškolku kde bylo jen několik dětí, do školky začal chodit ve 4,5 a bylo to pro něj tak akorát...

andysek232
25. kvě 2015

Podle toho jak které dítě.... Ale to podle toho jak to cítíte vy a hlavně dítě... Románek chodil do soukromé školky a zvládal to bravurně,takže jak které dítě

kammka
25. kvě 2015

@iveta107 je to strašně individuální.. záleží i na celkovém zdravotním stavu, náš kluk třeba hodně marodil, chytil všechno, co kolem holky ve školce proletělo a odnesl to vždycky strašnýma horečkama, kašlem atd., takže já bych teda byla pro ještě klidně rok počkat.. kolem mně by nikdo dítě ve třech letech nedal, kdyby bohužel nemusel kvůli penězům. já sama jdu na půl úvazku plus k tomu budu mít dohodu v další práci.. hlídat bude babička, která přijede, když budu mít dvanáctihodinovou směnu v pracovní den, jinak bude kluk ve školce jen na půl dne,aby byl mezi dětmi, pokud nebude nějaká epidemie, takže počítám s tím, že přes zimu ho tam dávat nebudu.. ale u nás je asi jiná situace než u vás. kluk měl tekutinu ve středouší, téměř neslyšel, díky častým nemocem v miminkovském a batolecím věku je dost opožděný, k tomu plena, které se nemůžeme zbavit, je pozadu tak o rok.. pokud je vaše dítko v pořádku, je zdravé, mluví a zvládá běžnou hygienu, nají se, tak bych ho do školky dala, ale počítejte s tím, že pravděpodobně bude stejně dost doma kvůli infekcím všeho druhu.. některé děti jsou zdravé, ale to jsou spíše vyjímky.

andysek232
30. kvě 2015

@kammka pravda závisí to také na tom že ve školkách se vyskytují nemoce a tak takže je to podle vás jak se citíte na ti jhestli chcete dát dítě do školky či ne 🙂

ladik1
30. kvě 2015

Ahoj! Myslím, že to je induviduální - o synovi pochybuju ještě teď ve 4 letech, že to zvládne (loni jsem ho nedala. dcerku jsem ale přihlásila už taky, chci aby šla jak to půjde (jsou od sebe 2 roky)... každy jsou jiná povaha, ona miluje, když je v kolektivu, je průrazná...syn je takový Budulínek🙂 a druhá věc nemoci - jestli je doma mladší dítko, nespěchalal bych se školkou, starší přítáhne co 14 ní ze školky nějakou nemoc...

andysek232
30. kvě 2015

přesně tak já mám doma 3 letýho klučíka a také jsem přmýšlela o tom jestli ho dám či ne...
ale nakonec jsem ho teda přihlásila abych mohla jit pracovat...
Ale vždy to je na danném človéku a hlavně dítěti jakou má povahu ..