Používáme cookies. Více informací zde. OK

Ekologie a domácnost - jaké máte na tuto problematiku názory?

martaulicna
10. srp 2019
Ahojte 🙂

Ako vidíte celý ekotrend, je to pre vás důležité?

nebo vnímáte nějakou spojitost mezi ekologií a stravováním v rodině
Děkuji 🙂
klea81
10. srp 2019

Ano, jíme bio, tridime a nekupujeme nadbytek plastů...

makronka222
10. srp 2019

Tridim, snazim se kupovat neco v plastu co nejmin. Bohuzel se tomu uplne nevyhnu. V domacnosti mame pouze eko cistici pripravky

martaulicna
autor
10. srp 2019

super, dekuji a v ktorém supermarketu nakupujete?

zelenaesmolda
10. srp 2019

@martaulicna
tak samozrejme,ze tam spojitost je.spousta potravin se uplne zbytecne bali do plastu,hodne jidla vyhazujeme,pouzivame chemii i tam,kde to neni potreba.Jednorazove plenky,tampony,vlozky atd to je pro zivotni prostredi pekny humus...

odula
10. srp 2019

Kromě trideni, bio věci a šetření vodou se taky ještě snažíme pouzivat minimum plastů. Takže plateny tašky, sitovy pytlíky na zeleninu, co jde tak do papírových sacku, nekupujem baleny vody atd.plasty jsou strašný svinstvo. Horší než plenka papiračka.

zelenaesmolda
10. srp 2019

@odula
tak ty papirove sacky taky nejsou nejak setrne k ziv.prostredi...

laka_lacenda
10. srp 2019

Tak nějak normálně. Tridim odpad snad odjakziva a snazim se zbytecne nekupovat plasty, chodím na nákup se svou taškou a tak. Ale nejsem zas žádnej extremista. 🙂 A ohledně jídla bio v supermarketech nakupuju, ale zase se mi líbí hodně nakupovat na trzích a tak. 🙂

urtica
10. srp 2019

My spíš než bio, sledujeme, zda jsou (nejen) potraviny z Čr, případně z nejbližších okolních zemí...

odula
10. srp 2019

@zelenaesmolda kazdopadne lepší než plast

zelenaesmolda
10. srp 2019

@odula
no pokud je to recyklovany papir tak jo

aklin
10. srp 2019

Omezujeme plasty, kupuji v bezobalove prodejne. Vyrabim si kosmetiku, v domacnosti staci ocet, soda a kyselina citronova.

diewcatqoo
10. srp 2019

Ja som sa nedavno po jednom incidente zamyslela nad tym, aki trendovi boli vlastne moji rodicia, ked mna a mojich surodencov vychovavali 🙂 Vyrastala som v 90tych rokoch na dedine na vychodnom slovensku. Nikdy sme nevyhadzovali jedlo, ak sa nieco zvysilo, davali sme to domacim zvieratam. Maso sme nekupovali, mali sme bud vlastne, alebo sme menili so susedmi, napr. my sme im dali vajicka a kuracie maso, oni nam mlieko a maso od kravy a podobne. Ovocie a zelenina sa tiez pestovali doma. Nikdy sme nic nebalili do plastu, ale bud do papiera alebo do latkovych vreciek. Triedili sme papier, sklo, plasty sme pouzivali minimalne. Oblecenie sme dedili jeden po druhom, na nakupy sme nosili latkovu tasku, pouzivali sme latkove kapesniky, vsetci v okoli pouzivali latkove plienky, aj ked uz boli aj jednorazovky. Vzdy sme chodievali zbierat bylinky, z ktorych sme varili rozne caje - doteraz si pamatam, kedy sa ktora bylinka zbiera a na co je dobra...
V sucasnosti zijem v malom mestecku pri Brne a zit tak, ako som bola vychovavana mi pride uplne prirodzene. Aj ked uz bohuzial nemam domace zvierata a nepestujem zeleninu a ovocie. Ale snazim sa aspon kupovat vsetko od overenych dodavatelov. Je fajn, ked su deti odmalicka vedeni k tomu, ze sa treba spravat k nasej planete s uctou. A je dobre, ked sa to vsetko robi nie preto, lebo je to trend, ale z presvedcenia.

pribylovapetra
10. srp 2019

Tak ja nevim jestli říkat ekotrend něčemu co bylo ještě v minulé generaci normální. Strašně moc veci se zmenilo od doby co jsem byla malá, bohuzel k horšímu. Žijeme v době jedové a myslíme ze to je normální protoze ostatní to taky tak dělají... Kdyz to chcete jinak,dostanete hned nalepku biomatka nebo ekoterorista.... Přiznám se, do nedavna jsem to taky moc neresila. Jenze pak mi onemocnělo dite a ja se nechci smířit s tim,ze to je normální, protoze atopak,alergie a poruchy imunity ma každé druhe dítě. Doktoři vam nepomuzou,protoze maskuji priznaky a neřeší příčinu, takze se to pak projeví zase někde jinde. A to uz byla posledni kapka zacit delat veci jinak a kdyz se o to zacnete zajimat,tak narazite na další a další oblasti kde uz nechcete jit s proudem. Jenze je to těžké, protoze jste vlastně nenormální a nebo je to šíleně drahé...

beatty
10. srp 2019

@martaulicna ekologie je cim dal dulezitejsi. Spousta veci se mohla sidit, dokud jsme nebyli v klimaticke krizi. Ted se kazdy krok pocita.
A vlastne treba primo se stravovanim souvisi. Jeden z nejhorsich producentů CO2 je masny prumysl, hlavne velkochovy dobytka.
Takze treba uz jenom omezeni masa v jidelnicku je vyrazna uleva pro planetu.

A dal co delame my doma konkretne, krome omezeni masa? Kupujeme bio mlecne vyrobky a mame domaci vejce. Hodne varime a pripravujeme si sami (napriklad presnidavky neni potreba kupovat, ze).
- na uklid domacnosti pouzivam jen vodu s octem, sodu
- na myti nadobi mame eko prasek do mycky
- na zachode zrovna tak a nepouzivame tam to zavesne cosi
- v obchode si neberu zadne plastove sacky a nosim si vlastni tasku
- od zimy cekame prichod miminka, tak pocitame s latkovymi plinkami, zadne vlhcene ubrousky...

Zkratka se snazime eliminovat produkci odpadu a pouzivani uplne zbytecnych chemikalii.
Je to velmi dulezite tema.

zelenaesmolda
10. srp 2019

@beatty
eko prasek do mycky je porad chemie...zkus mydlove orechy 🙂

beatty
10. srp 2019

@zelenaesmolda s temi zkusenost nemam zadnou. Slysela jsem o nich akorat v souvislosti s pranim, ale zjistim si vic. 👍🏼 Mycka u nas bezi denne.

pribylovapetra
10. srp 2019

@beatty pokud byste narazila na oblast uklidu,kde nestaci ocet,soda apod. ..mrkněte na znacku Sonett. Maji celou řadu produktů. Nebo treba Tierra Verde. Eshop kde nabizi je treba biooo.cz nebo dumeko.cz. Nebo dneska je vic tech shopu.

beatty
10. srp 2019

@pribylovapetra vlastne jenom na to myti v mycce a prani pouzivam "klasiku". Ale i to casem zlepsime.

marbulinekk
10. srp 2019

Pro mě je dulezita udržitelnost. Udržitelný rozvoj - aby bylo to co mám já zachováno pro další generace ( ve stejném či klidně lepším stavu).
Spojitost ekologie a stravovani..Snažím se podporovat drobné zemědělce..takže přes kpz (Komunitou podporované zemedelstvi) odebirame zeleninu, mléčné produkty (sýry. Jogurty, mleko)..maso jim 2x týdne..

Věci se snažím kupovat od českých výrobců.. i když je to těžké.. když je skoro vše z ciny:(
Taky je pro me důležité naučit moje děti aby třeba neplytvali vodou ( při cisteni zubů vypnu)..nemusi tect proudem při mytí rukou... nepoužívat jednorázové věci.. takže látkové tašky, pytlíky.plenky. je pro me normální věc.
Dětem říkám nejlepší odpad je ten co nevznikl🙂 nechci aby děti mých děti byly zasypani odpadkama:( a celkově aby měli hezké životní prostředí (bez kterého se prostě neobejdeme).. takže to pro me důležité určitě je.

michaelasv14
11. srp 2019

Tak já ten takzvaný “ekotrend” pro mě je to spis běžné už někdy od dětství minimálně 15 let ale tím, ze se o tom více mluví a je větší nabídka je to asi trend. 🤷‍♀️ Každopádně eko prostředky (vesměs soda, ocet, kys. cistronova), domácí praci prostředky (těch kvanta peněz co se na tom ušetří udělali jsme si i takový osobní roční výzkum) domácí kosmetika, Nakupování ovozel v regionálním obchode, samozřejmě vlastní pytliky, nádoby, tašky usite z různých zbytku, upcyklace všeho možného 😀 (Jo v tom se fakt vyžívám). Samozrejme minimum plastů, kompostovani, nákupy v sekáčích nebo různé faretrade obchody/e-shopy, podpora českých designérů, jak už padlo upcyklace látky shanim i v sekacich hlavne i přírodní materiál len, bavlna, ramie, konopí, vlna, kasmir apod. Látkové vložky, tamponky, kališek, pleny, látkové kapesniky. Domácí výroba jídel jako marmelády, omáčky, kompoty, presnidavky. I vybavení domácnosti je vedeno bezplastově vesměs vše (řekla bych spis úplně vše) z neplastovych materiálu masiv - s partnerem máme oba uměleckou průmyslovku on truhlar já umělecky rezrab + design a konstrukce nabytku takže by to snad byla i ostuda 😀, sklo, porcelán, kov. Proste ty materiály, které vydrží děle než plast a samozřejmě české značky. Dokonce snad polovina věci je dotáhlá od popelnici nebo ze sběrného dvora (nejsem bufeťačka, ale plno lidi se zbavuje funkčních věci, které se jim proste nehodí a daji je vedle popelnice) kolikrát stačí jen vec opravit, přetřít apod. a to si dovolím rict ze byt máme moderně zařízený. 🙂 Určitě jsem v polospánku na něco zapoměla. 😀 Pro mě už to jsou proste běžný věci.

zelenaesmolda
11. srp 2019

@beatty
ja jsem je do mycky nezkousela ale vim,ze se to pouziva.mam je na prani 🙂

Sem začni psát odpověď...

Odešli