Holčička 10 měsíců se neplazí, neleze, nejde na kolínka

dzejn002
28. bře 2017

Maminky, zajímají mě Vaše zkušenosti. Na kontrole v 10 měsících jsme dostaly pro motorické opoždění o 2- 3 měsíce poukaz na rehabilitaci (Vojtova metoda). Malá dosud neleze, neplazí se, ani se nestaví na kolínka. Jinak je to zdravé, hodné a velice čiperné a veselé miminko. Pouze motoricky zaostává ty 3 měsíce, jinak psycho-vývoj, tam je spíše napřed, je velice kontaktní, umí máma, táta, baba, dede, listuje si knížkama a směje se obrázkům, má ráda děti, pořád něco vymýšlí. Máte nějaké tipy na cvičení - doma, v Praze? Uvítám všechny věcné komentáře. Zatím jsme to brali tak, že se malá vyvíjí svým tempem, ale máme skvělou paní doktorku, která nechce nic podcenit a proto nás odesílá prozatím na rehabilitaci. Mě zajímá především, co bych pro malou mohla navíc udělat já. ;) Děkuji.

betelgeuzz
28. bře 2017

Kup si knížku Rozvíjej se, děťátko, tam je podrobný popis, jak postupně se má dítě vyvíjet a cviky, jak se tomu dá pomoci, spousta fotek. Mladší dcera se mezi 6 a 8 měsícem zastavila ve vývoji, taky nás poslala dětská na rehabku, ale než jsme dostali termín, tak jsem ji pomocí těch cviků rozhýbala. Pak jsme dostali už jen nějaké podpůrné cviky.

dzejn002
autor
28. bře 2017

Děkuji za tip, knížku jsem měla půjčenou, když se malá narodila, tak si ji znova seženu. ;)

winter
28. bře 2017

@dzejn002 Pokud se jedná o hypotonický syndrom, měli byste si ještě vyžádat vyšetření dětského neurologa. Nás takto poslali, když bylo dceři 9 měsíců a tato diagnóza nám byla diagnostikována. Celkem 9 měsíců jsme docházeli 1x týdně na rehabilitaci, doma jsme 5x denně cvičili Vojtovku (někomu stačí i méně). Výsledek byl, že se dcera přesně na 1 roce posadila a v 18 měsících začala chodit. Doporučuji hlavně najít dobrou dětskou fyzioterapeutku, pevné nervy a důslednost. 🙂
Jinak jsme na doporučení fyzioterapeutky koupili dětský fittball a nafukovací válec na lezení. Dostali jsme od ní cviky, dost nám to pomohlo.

dzejn002
autor
28. bře 2017

@winter O tomto syndromu mi zatím ani paní doktorka neříkala, ale jsme domluvené, že pokud cvičení nepovede k nějakému pokroku, tak nás pošle na neurologii. Na první cvičení jdeme za týden. Děkuji za tipy na fittball a válec na lezení, najdu si je a budu se na ně na cvičení ptát. 🙂

bonulinka
28. bře 2017

@dzejn002 Zkuste se zeptat přímo eficenka , někde tuším psala, že pracuje jako fyzioterapeutka.

dzejn002
autor
28. bře 2017

@eficenka Můžu Vás poprosit o názor?

yerry
28. bře 2017

@dzejn002 starší dcera mela taky napsanou vojtovku v 9 měs. Ne lezla a neplatila se. Je se prohrála v zadech. Rehabilitační doktorka ji z koukla řekla Re Vojta možná nebude potřeba a začali jsme bobathem. .. po prvním dni a pár zkouškách doma se začala plazit po druhém rehabilitačním dni šla na čtyři a po třetim začala lezt. Na čtvrtém dni jsme si s rehabilitační jen popovídali. Dala mi pár rad a tim to skončilo. V roce obcházela nábytek a ve 14 měs. Sd pustila sama do prostoru a hned začala i běhat. ...
Nebojte se rehabilitace. Možná Vaše dite taky potřebuje jen ukázat jak na to a půjde to samo.... bobathova metoda je mnohem šetrnější než vojtovka ☺

dzejn002
autor
28. bře 2017

@yerry Děkuji, třeba to budeme mít podobně a fyzioterapeutka malou "nakopne" správným směrem. 🙂 Právě ta Vojtova metoda se mi úplně nezdá, když je malá jinak zdravé miminko... ;)

soyevita
28. bře 2017

@dzejn002 Vojtovku jsme cvičily od 9m pro něco podobného ,co popisuješ.
Cvičili jsem poctivě 4x denně 2měsíce.Nakoplo ji to neskutečně.V roce pak chodila.
Vůbec se toho neboj

dzejn002
autor
28. bře 2017

@soyevita A plakal Ti u cvičení prcek nebo to bylo v tomto věku v pohodě? Jsem zvědavá, připadá nám, že malé chybí fakt kousek, ale už dlouho... 🙂

soyevita
28. bře 2017

@dzejn002 Plakala,ale asi ne tolik jako ty malý mimča.Co naděláš:-/
Omezuješ ji ve svobodě a to se nelíbí nikomu.

winter
29. bře 2017

Mě dcera u Vojtovky brečela strašně, ale vytrvala jsem. Pořád jsem si říkala, že to dělám pro ni. Někomu pomůže jen trochu nakopnout, my to měli vážnější... naštěstí se dcera po pár měsících naprosto srovnala.

verunka_korunka
29. bře 2017

@dzejn002 tu hypotonii uvidí i dobrá fyzioterapeutka. Já chodila do Podolí, nevím, jestli se tam dá objednat i když dítě není vedeno v rizikových poradnách pro nedonošené, ale na neurologii chodíme jinam a tam má i pan doktor vedle dětskou fyzioterapeutku se kterou spolupracuje. Cvičení bylo sice s řevem, ale je potřeba si říkat že je to nebolí a pomůže. Nám to rozhodně pomohlo. A knížka rozvíjej se děťátko je fajn na kontrolu jestli je vše ok a na způsob motivace dítěte. Ale za mě byla mnohem lepší a pro nás přínosnější něžná náruč rodičů, ale to už je v tvém případě už pasé.

verunka_korunka
29. bře 2017

A ještě něco, kamarádi u nejstaršího syna taky nejdřív brali jo tak má své tempo, začali cvičit vojtovku cca jak vy a zpětné když teď má kluk 3 roky říkají, že si to měli pohlídat a cvičit dřív... On je navíc hodně velký, vysoký a tím pádem takový slon v porcelánu.... Takže vše opožděně včetně chůze... Ale teď už to na něm není poznat vůbec i před rokem byl už ok...

dzejn002
autor
29. bře 2017

@winter Právě z mého pohledu tu Vojtovku pokládám za opodstatněnou v případech, kdy je to vážnější, jako píšeš ty (jsem zdravotník, tak jsem se už setkala s různými případy a navštívila různé stacionáře a mluvila s fyzioterapeuty). Tomu naprosto rozumím a taky bych to tak v zájmu malé brala, že je to pro její dobro a podstoupila to bez debat. Ale když ji vidím jako zdravé a čiperné miminko, tak je pro mě skoro nemyslitelné nechat ji toto podstoupit a nehnutě se na ni dívat. Ona je strašný pohodář a pláče jen když se bouchne nebo když je unavená a volá mě. Nedokážu se přenést přes to, že by měla plakat a vidět maminku jak jen beze slov přihlíží a nijak ji nepomůže, je mi to z toho smutno, protože bych takovou situaci brala jako vlastní selhání. Ale uvidíme, určitě tam půjdeme a zkusíme a necháme si poradit, třeba to nakonec bude i jiná forma rehabilitace než Vojtovka. 🙂

betelgeuzz
29. bře 2017

A jak víš, že by na rehabce mělo jít o vojtovku? Fyzioterapeut dítě vyšetří a navrhne vhodné cvičení. rehabilitace neznamená automaticky vojtovku.

dzejn002
autor
29. bře 2017

@verunka_korunka Nás to popravdě do kontroly u paní doktorky opravdu neznepokojovalo, protože i my dva s manželem jsme podle našich maminek začali lozit i chodit později, proto jsme to dosud neřešili. Ale jsem ráda, že je v dnešní době možnost, jak to vše pohlídat a zkontrolovat, zda opravdu není něco špatně.

dzejn002
autor
29. bře 2017

@betelgeuzz Hned jsem se ptala o jakou formu rehabilitace půjde a paní doktorka mluvila o Vojtovce a přímo jsme dostali kontakt na fyzioterapeutku, která cvičí právě Vojtovku. Ale snad to opravdu posoudí ještě na místě. ;)

betelgeuzz
29. bře 2017

@dzejn002 ale o formě rehabilitace nerozhoduje dětský lékař, od toho je fyzioterapeut, neurolog, nebo rehabilitační doktor. A to, že fyzioterapeut dělá vojtovku neznamená, že nezná i jiné formy rehabilitace. Z mojí zkušenosti vybírají tu nejšetrnější formu. Jak jsem psala výš, u mladší jsme cvičily jen cviky, které z vojtovky vycházely, ale bylo to naprosto pohodové cvičení. Se starší jsem cvičila vojtovku od narození, ze začátku to bylo s pláčem, ono se to dětem nelíbí, že je nutíme dělat něco, co nechcou, ale nebolí to. Po pár měsících to cvičila dokonce s úsměvem 🙂
Ale uvidíš, pokud by chtěl vojtovku, měl by ti i vysvětlit a ukázat, proč je nutná, co malá neumí, kde je problém. Aby jsi i ty byla přesvědčená, že je cvičení potřeba. Ono někdy laickému pohledu může připadat, že jde jen o lenost, pomalost a problém může být větší.

dzejn002
autor
29. bře 2017

@betelgeuzz Děkuji, tolik do jejich práce nevidím. ;) Vím, že to děti nebolí, ale... 🙂 Prostě se jen snažím zjistit víc informací a pohledů na věc, abych zbytečně netrvala na něčem, co je ve skutečnosti hloupost. Souhlasím s Tebou - nejsem dětský lékař ani fyzioterapeut a i když malá vypadá zdravě, tak je na odbornících, aby to posoudili. Na druhou stranu ji nechci trápit zbytečně, třeba je opravdu jen pomalejší. Člověk by rád udělal to nejlepší, ale někdy to není tak jednoduché. ;)

betelgeuzz
29. bře 2017

@dzejn002 Jasně chápu, však se fyzioterapeuta ptej, ať ti všechno vysvětlí, ne jen ve stylu: tohle cvičte a tady je zpráva, ve které nerozumíš ani slovu 🙂

dzejn002
autor
29. bře 2017

@betelgeuzz A dneska ráno jsme se s manželem domluvili, že po práci zajdeme koupit nějaký kusový koberec, aby malá měla lepší podmínky. Máme doma všude parkety (podnájem, proto bez koberců) a v obyváku má velký koutek s pěnovým puzzle proti chladu a možná i to jak jí to klouže je překážka k rozlození se. 🙂

yerry
29. bře 2017

@dzejn002 každopádně ji musí vidět odborný lékař. .... možná je to nějaká prkotina a jen potřebuje aby ji na vedli na správnou cestu, nebo taky ne a bude potřebovat pomoct. .... ono ji to neublíží a ty budeš vědět na cem jste....
Uprimne kniha Evy Kiedronove tvůj problém nevyresi. ... už vícekrát bylo i v médiích zmiňováno ze její praktiky nejsou úplně správné....

verunka_korunka
29. bře 2017

@dzejn002 vojtovka dle me neni nic zleho, jedna se o mackani refleznich bodu aby dite udelalo urcity pohyb. I my meli cviky na reflexni plazení. A vzdy se u toho na dite mluvi a povidas si s nim. Nektere deti to vezmou v pohodě a jinym se nelibi ze je s nimi manipulovano a oni to zrovna nechtějí. Vim ze pro spoustu maminek je to silena predstava videt sve dite plakat a pritom vis ze to delas ty. Ja jsem uz trochu otupela, cviceni vojtovky, porad nejake ockovani, odbery krve... to je teprve řev.
A fyzioterapeutka s tim detskym neurologem co jsem si ho nasla je kousek od opatov-haje mudr.gloser. klidne se mrkni na jeho stranky. Ctu ze jsi praha 4 tak se ti to mozna bude hodit. Ale fyzioterapeutku neznam, jen jeho. Hodne stesti a sílu na cvičení přejeme.

dzejn002
autor
29. bře 2017

@verunka_korunka Asi máš pravdu, že je to i o úhlu pohledu. Pro mě byly v práci odběry a podobné zákroky na denním pořádku a nenapadlo by mě se nad tím pozastavovat ani u dětí a nad Vojtovkou se najednou pozastavuju, protože je to něco na co nejsem zvyklá a neznám to dobře. ;) Taky mám asi štěstí, že jak ty odběry a očkování beru v pohodě, tak to malá asi vycítí a na očkování je v pohodě, zaplače dvě vteřiny a je v pohodě. Takže základem je klidná matka. No už se na to úterý i těším! 🙂 Potom napíšu, jak jsme dopadly. Děkuji za kontakt na neurologa, pokud nás i tam časem pošlou, tak to využiju.

verunka_korunka
29. bře 2017

@dzejn002 to ja jsem i na ty odbery v klidu, ale preci jen kdyz ji to brali od narozeni z paty a v poradne ze zapesti tak ze se to jen napichlo a pak mordovali ohybanim koncetiny kazdou kapku tak to byl fakt mazec. Nejhorsi to bylo na podzim kdy ji tam uz nechali jehlu, nemohli ji nejriv trefit, takze na nekolikrat a stejne jim to neteklo ani po mordovani ruky. Vcera to uz vypadalo o cosi lepe, ale taky zadna sláva. Zatim nejlip to zvladl pan doktor s moji asistencí 🙂

inusska
14. dub 2017

Tak my jsme to doma meli stejne. Az nakonec fyzio lekar zjistil, ze ma maly od narozeni hodne zablokovany krk. Nesel dokonce ani do druheho vzprimeni, to vase dela?

Jinak po prvnim odblokovani zacal ukazkove plazit, najednou byl vsude, desne pohyblivej. Po druhem odblokovani sel krasne na 4, takze zatim sice plazi (je mu skoro rok), ale na 4 umi, udela i par temp lezenim, ale to plazeni ma asi hodne zafixovane, je pekelne rychlej (ma styl neco mezi plazenim a lezeni). Vcera si poprve stoupl.

Je ale dost hypotonicky, takze pokud mate podobny problem, tak je dost mozne, ze u vas ten progres bude mnohem rychlejsi.

dzejn002
autor
14. dub 2017

Tak malá dopadla na rehabilitaci moc dobře. Ještě než jsme se tam vůbec dostaly, tak nám doma několikrát ze strachu z Vojtovkx ukázala, jak se bude platit. Fyzioterapeutka ne malé nenašla žádný problém a potvrdila, že malá jde opravdu akorát svým tempem. 🙂 Ukázala mi taky jeden cvok, který máme dělat na stole - pokrčrná kolena na stole a chodidla za hranou volně a pohupovat malou v bocích zatímco se opírá o ručičky. Po asi třech dnech cvičení dvakrát denně malá začala zvedat zadeček od země a pérovat na kolínkách. Teď už je na plazení odborník a poloha na boku alá plážový povaleč vítězí 🙂 jsem ráda, že se potvrdily naše domněnky a malá je úplně v pořádku - lenoška po tatínkovi. 😉

soyevita
14. dub 2017

@dzejn002 No to je super,stačilo jen malinko "popostrčit"👍

soleilll
14. dub 2017

@dzejn002 Mám stejně starou dceru a plazit se začala před necelým měsícem, spíš couvala. Teď se umí plazit "na vojáka", tedy na předloktích a asi 2 dny občas zvedne i zadek od země a chvilku péruje na kolenou. Je prostě líná. Ze zad na břicho se otáčí od 4. měsíce, pak několik měsíců žádný posun. Ležet na břiše jí vyhovovalo a nic víc nepotřebovala. Až za dalších pár měsíců se naučila otočit i z břicha na záda a pomalu lézt pomocí přitahování dlaní. Taky se doteď sama se neposadí. Ale na žádné kontrole jsem neslyšela, že by byla opožděná (to jsem říkala spíš já). 🙂 Nejhorší jsou všechny ty tabulky a weby, jako je tenhle, kde je řečený, co jaký dítě už má umět. Navíc každá matka se spíš pochlubí, že její osmiměsíční dítě se už staví, než že v roce a půl ještě nechodí. 🙂 Aspoň máme dýl klid. 😉