Indiánská metoda učení dítěte na nočník-máte zkušenost?

loc
2. črc 2016

Ode dneška zkouším, tak chci znát zkušenosti těch z Vás, které tuto metodu na dětech vyzkoušely🙂. Pokud nevíte, o co jde a zajímá Vás to, přidávám odkaz na článek, kde je vše popsané🙂. http://www.vanickovani.cz/jak-se-zbavit-plenek/
Díky za případné příspěvky😉!

terunka88
2. črc 2016

Zkoušíme se synem od minulého čtvrtka (čili 10. den), zatím načuráno všude 🙂
Hlásí až když čurá... Za tu dobu je pokrok, že mu vadí, že je v mokru (a vadí mu to i v plíně, když ji bohužel párkrát přes den měl za tu dobu - např. když jsme jeli dál autem nebo šli k doktorce), ví, že čurá a kde se čurá (když zahlásí a vidím, že čurá, tak se ho snažím hned šoupnout na nočník - sám tu tendenci nemá, ale většinou už toho tam nestihne moc udělat), ale "na povel" se ještě do nočníku nevyčurá, přijde mi, že to ještě neumí nějak ovládat, protože někdy se třeba na nočník na chvilku posadí, ale když se nevyčurá ihned, tak tam sedět nevydrží a pak se počurá třeba za 5 minut na koberec.. To samý bobek, manžel ho včera večer uspával, tak malej najednou, že chce na nočník, tak si tam 2x šel na chvilku sednout, ale nic neudělal a chvíli na to se pokadil do plíny..
Tak nevím, no, snažím se pořád vydržet, ale už mi to vytírání a převlíkání leze trochu krkem 😀 Nicméně problém je, že i kdybych mu chtěla zpět nasadit plínu, tak jemu vadí i ta plína, tak jsme trochu v začarovaným kruhu 😀 Takže doufám, že už mu to co nejdřív všechno docvakne 🙂

marci81
2. črc 2016

Tomu se říká indiánská metoda? Tak to jsem nevěděla, ale přesně tak jsem to praktikovala. Přesně ve dvou letech jsem dceři pleny sebrala a dávala jen na noc.

loc
autor
2. črc 2016

@terunka88 Já myslím, že je to na dobré cestě, najednou to přijde😉. Chápu, že je to otrava, ale Tobě asi ani nic jiného nezbývá, když už nechce plenky... Ale určitě se to brzy naučí🙂. Ted' to máš s tím bříškem náročnější (vím podle sebe😀), ale přeju Ti, aby se to malej naučil, než se mimčo narodí, protože pak už není vůbec čas... Na to jsme "doplatili" i my. Syna jsem na nočník dávala od 16 m, nejdřív řval a zvdal se, nenutila jsem, ale pravidelně a důsledně sundavala plenku a dávala mu nočník k zadečku a vše vysvětlovala a asi po týdnu už si tam sedal a postupem času tam čůral a kakal. Ve 20 m (než se malej narodil) už si i občas sám říkal, skoro všechno dělal tam. Ale když jsem byla v porodnici, byl u babičky a ta ho tam nedávala - řval jí tam jako mně ze začátku a strašně se zhoršil. Já už taky pak neměla tolik času (i když jsem se snažila ho pořád posazovat), navíc syna občas hlídá babička a ta ho tam nedává (nebo jen nepravidelně), takže teď ve 23 m nedělá do nočníku skoro nic ☹. I kakat mi tam přestal, když prdí a dám ho tam, nic neudělá a když vstane, vykadí se vždy na stejném místě do plenky. Dnes poprvé je bez pleny, do nočníku zatím nic neudělal, ale při posledním čůrání už ukazoval a koukal dolu a upozorňoval nás. Tak doufám, že si to začíná uvědomovat...

@marci81 a za jak dlouho se to malá naučila?😉 Jinak mě to napadlo už dřív, sebrat mu plenu, ale tím, že mám 2 děti a plno práce, tak jsem se k tomu neodhodlala, až teď po přečtení toho článku a vidině toho, že to fakt může fungovat, a to celkem za krátký čas🙂

terunka88
2. črc 2016

@loc Děkuju. No právě, už toho mám teď trochu plný zuby, hlavně kvůli tomu břichu, občas si říkám, že jsme si vybrali dost blbý načasování 😀 Ale zas mi taky přijde, že pak s mimčem to bude ze začátku záhul a do toho ještě řešit tohle.. A přijde mi škoda k tomu nevyužít léta. Naštěstí manželovi teď začala 3 týdenní dovolená, takže moc doufám, že se to během té doby malej naučí. Já to právě předtím vůbec neřešila, přijde mi, že před těma 2. narozeninama to moc dětí nepobere, resp. třeba jo, ale je s tím daleko víc práce a "učení" než pak později.
Taky držím palce!!!

leneee
2. črc 2016

Dceri jsem ve dvou letech rekla,ze uz je na plenky velka, ze je nosi jen miminka.Mela taky velky vzor ve starsi kamaradce,ktera u nas pri navsteve chodila na zachod s prkynkem-vzdy jsem to dcerce pripomnela,at si rika,ze uz je taky velka holka jako ta kamaradka... Ctvrty den byla bez nehody,do 14dni jsme prestali davat pleny i v noci. Dodnes (pul roku pote,vse v poradku)-v klidu a bez stresu.

patrusa
2. črc 2016

Aniz bych vedela, ze to je nejaka netoda, tam jsem synovi ve 23 mesich pleny sebrala a ta 14 dni bylo hotovo a ta daksi 2 mesice i ba noc. U dvery jsem to zkusila v 17 mesicich a bylo to brzo, ted 19,5 mesicich si dnes po 3 dnech bez plen prvne rekla, ze chce. Preci jen 2 riky ji budou v listopadu a to je pobekud blbe pocasi na pripadne nehody

loc
autor
3. črc 2016

@terunka88 Taky děkuju😉. To určitě malej zvládne, když má manžel dovču. Přeju, ať se zadaří!

@leneee To je super, za tak krátkou dobu 😉 ! My bohužel vzor v nikom nemáme, ale i přesto doufám, že mu to půjde rychle🙂.

@patrusa to je jasný, na podzim je dost zima a jak to pak bez plen dělat třeba venku, že? Jinak zralost se prý pozná podle toho, že dítě už neučůrává po částech, ale čůrá ve větším množství jednou za čas + na kakání vyhledává soukromí🙂 držím palce, ať to malá zvládne😉

zuz.ik
3. črc 2016

Tak já jsem syna učila napůl indiánskou metodou, ani jsem o tom nevěděla 🙂 Úspěch se dostavil do týdne, druhý syn už byl větší oříšek a s kakáním na nočník zatím bojujem 🙂.

cabo
3. črc 2016

Mohu se k tomu zeptat- jak jste to delali venku? Sli jste bez plin a nosili s sebou nahradni obleceni?
Ptam se proto ze jsme se synem porad venku (dopoledne 2,5hod, odpoledne az 3,5hod). Chtela bych tuto metodu vyzkouset, jen nevim. Navic mame doma koberce.....

veveruse14
3. črc 2016

já jsem ten článek našla před časem a řekla si že to zkusím, mám syna kterému jsou za pár dní dva roky, jenže do toho mám třiiměsíční holčičku, manžel pořád pryč, tak se trochu bojím začít-jak tak čtu tak bude asi dobré aby si vzal manžel dovolenou....🙂
včera jsem nechala na zahradě syna běhat bez plin-když se vyčůral, tak čučel jak puk a byl dost překvapený, co se mu to děje -ale právě čůrá po menších částech, tak nevím jestli pro něj už nastal čas. Jinak na nočník je ochoten si sednout pouze oblečený, nahý začne brečet a okamžitě vstává, nejde ho tam tam udržet ani hračkou nebo pohádkou, takže tam ještě nikdy nic neudělal.
zajímalo by mě-když dítě běhá bez plín,tak převlečení není problém, ale co boty? možná blbý dotaz ale to si do nich nenačůraji?
a jak to rěšíte když máte ještě třeba mladší dítě?to si učení necháváte na dobu když je doma ještě tatínek?

terunka88
3. črc 2016

@cabo Jo, na ven hodně náhradního oblečení a bez plíny. Koberec máme v obýváku (naštěstí tmavý), no už se na něj párkrát počural, tak to holt vždycky vysajem papírovýma utěrkama a vyčistíme přípravkem na koberce. Až se to naučí, tak ho necháme vyčistit celý.
@veveruse14 Syn ze začátku taky učůrával.. Dvě hodiny třeba nic a pak 3x za půl hodiny. Ale po pár dnech se to upravilo. Na nočníku taky nechce moc sedět, "jentak" si na něj nesedne. Zkuste to doma, až bude bez plíny jen v tepláčcích a počurá se, jestli mu to bude vadit, že je v mokrém. A ukázat, že se čurá do nočníku. Případně když vidíte, že zrovna čurá, tak ho rychle nastrčit na nočník. Boty má na ven náhradní, ale on je i často bosky. Když si do nich načurá, tak hodím do pračky nebo umyju v ruce.

veveruse14
3. črc 2016

@terunka88 zkusím, je fakt že nesnáší mokré oblečení, když se třeba polije nebo jsme venku a začíná pršet....tak hned hlásí mokro a je z toho nepříčetný. hlavně se na to musím asi psychicky připravit nejvíc já 🙂

verusky
3. črc 2016

ja nocnik resim ted se treti dcerou. a je to jako s prvnima dcerama- prisla doba, kdy to tak nejak zacaly chapat a to od určitého dne zrusim plinky přes den a zacne nocnicek na plno. ano, koberec občas dostane loužičku, občas je bobek v kalhotkách, venku na zahrade mame nocnicek druhy. zítra to bude 14 dni, co jsme zacaly, tentokrát trosku později, protože jsem odchazela od muze, stehovala se a nemela jsem moc sil (protože se soudíme o ty dve male deti). jenze rano předtím (zavedla jsem nocnik aspoň po spani) se mi mala sekla a tak jsem rekla- devce, zítra začínáme, protože jak do toho pujde uz moc rozumu (a vzdoru), zbavime se plinek az za rok.
mala mi moc nepije, takze i přes spani v poledne ci v noci ma plinku suchou a ted, po tech dvou týdnech, uz slusne odhadne, kdy se ji chce kakat (říká bobo a zkousi sedat) a na curani, když se ji opravdu nechce, tak nesedne, uz to poznam. jen nekdy nepohlidam, když se chce, to pak peru 🙂
rekla bych, ze jsme uspesni...
jinou metodu neznam a zafungovala mi zatím u tri deti, ctvrte si rok pocka 🙂 a treti dcerka ma rok a 10 mesicu 🙂

bachovy_esence_poradna
3. črc 2016

@loc že to je indiánská metoda jsem vůbec netušila, ale přesně takhle jsem odplenkovávala syna... a trvalo to od 18 do 30 měsíců, tedy přesně rok 😨
plenku jsem opravdu už nedala, hodně jsem chválila atd., vše co je tam popsáno... přesto to trvalo rok

u mladší dcerky jsem se tedy zařekla, že nabídnu a uvidíme a nebudeme to "hrotit" - naštěstí americká strana rodiny odplenkování nijak neřešila, v zahraničí to není až takový středobod... a česká strana to řešila minimálně...
reakce dcerky byla napoprvé nula a to denně vídala bráchu jak chodí na nočník nebo wc (byly jí skoro 2 roky).....podruhé jsem zkoušela za dva měsíce, to už ji to lehce zajímalo, ale nehod byly mraky a po dvou týdnech jsme odložili, i přes chválení byla vystresovaná... potřetí jsme zkusili ve 2 letech a 5 měsících... odplenkovaná byla za tři týdny, naprosto v klidu nejen pro ni, ale i pro mě (minimum praní, převlékání a vysvětlování, proběhlo to bez nějaké větší pozornosti a víceméně samospádemú...

paradoxně byly tak obě děti odplenkované přesně ve 2,5 letech... jen s úplně jiným množstvím "práce" z mojí strany (a to jsem vyzkoušela snad všechno, pamatuju,že jsme i pouštěli speciální pohádky o chození na nočník 😀 )

takže z mojí zkušenosti dokud není dítě připravené, tak nepomůže žádná metoda, ani když je dodržovaná důsledně...
jakmile je dítě připravené, tak to jde ráz na ráz....

marivani
3. črc 2016

Použila jsem tuto metodu na dceru a za týden to pochopila.Zvládla to v 19,5měsících.

verusky
3. črc 2016

@veveruse14 jo, jo, nejvic sil musíš mit Ty, jde o to se na to plne zamerit 🙂

astyna
4. črc 2016

ahoj holky, mám čerstvě 8měsíčního synka, myslíte, že to pro něj má smysl? Tchýně je ze staré školy a pořád se diví, že malému dávám ještě plenky 😠 moje máma je zase jiná a spíš radí, at nočník nabízím, než vnucuju, ale ten můj šibal je takový "Vyčůraný", že u tchyně se vyčůrá a ještě si pomalu zatleská, ale se mnou ani "tuk"...

terunka88
4. črc 2016

@astyna Urcite nema.. Zkusila bych nejdriv za rok. Mrknete na ten clanek v uvodnim prispevku.

astyna
4. črc 2016

@terunka88

ano já to četla celé, jen mě zajímalo, jestli má někdo zkušenost s mladším dítětem 🙂

terunka88
4. črc 2016

@astyna Myslím, že tam v komentářích jsou i zkušenosti s mladšími dětmi. Asi takhle - já myslím, že by to bylo přesně jak psala @bachovy_esence_poradna výše - že by to trvalo třeba rok než by to ten prcek pochopil nebo jakože než by byl na 100% bez plínek. Takže asi záleží na tom, zda se vám s tím chce takovou dobu "patlat" nebo se vyprdnete na chytré rady okolí a zkusíte to za ten rok nebo i později a pak to budete mít s daleko menší námahou 😉

astyna
4. črc 2016

@terunka88

Já si také myslím, že si tak malý prcek to v hlavě ještě neporovná, co po něm vlastně chci a nějaké úspěchy jsou jen náhodou...Každopádně já nikam nespěchám, raději ten čas s ním vyplním jinak 🙂

dondiska
4. črc 2016

Přeji krásný den, z vlastní zkušenosti (3)děti....u prvního syna jsem poslechla svou maminku abych od doby co začne sedat ,ho posazovala do rohu postílky na nočník a ono to vyšlo do jeho roku chodil na nočník sám ...v 15 mes.jsme byli i bez pleny v noci. Obdobně to vyšlo i u druhého syna jen dcera s ohledem na vrozenou vadu moč.měchýře se nám to protáhlo...a nehod mimo nočník bylo docela málo,oni to braly jako samozřejmnost tím jak to bylo od malinka....🙂

loc
autor
4. črc 2016

@cabo plenka se nema davat ani na ven, aby dite nebylo zmatene, ze ji nekdy ma a nekdy ne. S sebou samozrejme nahradni obleceni. Ja mam stesti, ze syn se zatim venku pocural jen 2 x (byli jsme zatim 5x) a vzdy vsede, takze mokre boty jsme resit nemuseli🙂. Byt tebou, urcite bych to zkusila, prvni dny bych treba zkratila vychazky 😉.

@veveruse14 jj, s mladsim ditkem je to narocne, doporucuju, aby si pokud mozno tatinek vzal volno nebo pomohl nekdo jiny z rodiny. Proto jsme to nechali na ted, kdy jsou statni svatky. Akorat jdeme v sobotu na svatbu, tak nam to trochu narusi, ale co se da delat... Dnes jsem s obema sama doma a je to hruza, zrovna jako na potvoru, kdyz jsem kojila, se syn vykadil ridkou kasi na koberec a jeste do toho stoupnul☹.

@bachovy_esence_poradna rok bych to teda nevydrzela, mas muj obdiv 😉. U syna to zkusim 14 dni a pokud nebude zlepseni, odlozim to na pozdeji.

verusky
4. črc 2016

@loc mame stejne stara ditka... no nekdy se podari, s tim mrnětem je to na nic, taky mame krkolomne situace, dnes jsem utirala zadek po nocniku během kojeni, tak si maly porval... uz jsem trosku otupela, ze idealni to nebude 🙂 taky třeba malovala curankama na zed nad nocnikem a tak..... ale metoda je to dobra... 🙂
u nas dnes první loužička v loznici... a to dva dny nebylo nic...

loc
autor
4. črc 2016

@verusky jj, situace jsou to nekdy prekerni 😀. A z te louzicky si nic nedelej, nehody asi jeste nejaky budou, nez si to zazije 🙂. Ale jste už jen krůček od cile, zavidim 😉. U nas ted treti den je dalsi zlepseni v tom, ze kdyz cura na nocnik, kouka, jak ta moc tece a upozornuje nas na to a pak sleze dolu a prohlizi si to. My ho samozrejme moooc chvalime, tak snad mu to brzy docvakne a bude chtit curat uz jenom tam 😀

bachovy_esence_poradna
4. črc 2016

@loc já to u syna vydržela tak dlouho jen proto, že jsem byla už těhotná a chtěla jsem, aby byl bez plenek starší... a navíc bylo léto... a on byl velmi napřed ve všem ostatním, takže si nejen okolí, ale i já myslela, že něco tak "triviálního" pochopí max za tři měsíce

dnes už vím, že to byl nesmysl.... hlavně to nijak nesouvisí s IQ 😉
jsou děti, které třeba nemluví, ale chodí zase na nočník brzy...

důležité je to nehrotit, protože následky na psychice / sebevědomí můžou být větší než si člověk v tu chvíli uvědomuje (v dobré víře, že zlepší hygienu, ušetří práci, praní, peníze a dítě něco naučí)....
navíc jde o období kdy toho děti mají na naučení se velmi mnoho - nedávno se naučili chodit, začínají víc mluvit, rostou jim zuby, často jim do toho přibyde sourozenec, učí se jíst kousky jídla atd. atd.... těch nároků na ně je někdy opravdu dost....

veveruse14
4. črc 2016

@loc no tak si přesně představuju že by to dopadlo u nás 🙂 máme koberce jen kusové, ale zato s vysokým vlasem-zvažuju je po čas učeni srolovat a postavit do kouta. a pohovku potáhnout igelitem 😀

cabo
6. črc 2016

@loc No ty procházky jsou problem. Syn je na ne zvyklý odmala a kdyz je treba i hnusné počasí a musime byt doma je šílený. 😉
No ale zkusit to chci.
Jeste dotaz-na stolici vam chodi deti doma? Maly to ma totiz hodně nepravidelné a povětšinu venku.... A taky diky tomu ze snida jogurty tak neni uplne tuha. Takze se obavam, ze kdyz si nerelne nedopadne to nejlip.
A jak resite sezeni na gauci? Rikam si, ze pod nej dam prebalovaci podložku.
A mam hned vynechat i plinu na noc?
Děkuji za odpověď

sisstin
6. črc 2016

Ja jsem to tak udelala, ani jsem nevedela, ze to je indianska metoda :D ale syn mel cerstve tri roky uz. Do tydne bez plen bez nehod, na noc do mesice.

loc
autor
7. črc 2016

@cabo Syn nastesti kaka jen doma, venku se nevykadil snad od 1 roku... A vlastne venku ani moc necura. Ale pokud by byl zvyklej kadit venku, ja bych mu urcite plenu dala, taky ji miva ridsi a neumim si predstavit, jak to venku utrit. Jinak na gauc podlozku, to same do autosedacky (udelat diru na pas) a v noci i na denni spanek se plenka dava, to se dite uci az pozdeji 😉