Jak by mělo mluvit díte staré 2 roky a 3 měsíce?

arboretka
23. bře 2011

Syn moc nemluví jen v šechny pojmenuje v rodině a řekne jak dělají zvířata. ☹

lena27
23. bře 2011

neboj on se rozmluví. syn do 2,5 let říkal asi 20slov a pak teprve začal spojovat. neteř říkala ještě ve 3 letech jen základní slova a rozmluvila se až ve školce. do 3 let má času dost

jajinka27
23. bře 2011

jestli tě můžu uklidnit tak syn má 2r a 2m a taky skoro nemluví, přijde mi že nemáí potřebu, já mu rozumím co chce, tak co se snažit 🙂)

veruska007
23. bře 2011

Nas dvoulety chlapecek brebenti az az, umi pojmenovat temer vse, akorat nejaka slova komoli (pipik = pupi, komin = kunin a tak). Ale jinak bych ho typla tak min. na 400 slovicek. On pusu nezavre 😀 , hodne pouziva synonyma, vyzaduje dlouhou cetbu knizek.

sshiva
23. bře 2011

je to individuálne, niektoré deti sú dlho zkúpe na slovo a potom to zrazu roztočia 🙂
náš bude mať 2 roky až za 3 mesiace, ale ten sa nezastaví!!! Stále rozpráva, veľa sa pýta, moc rád si číta a aj doktorke sa zdalo že nejako moc rozpráva 😀 ...vie si aj vyskloňovať čas, zámená...netuším kde na to chodí 😀 Ale niekedy som z neho pekne unavená, a priala by som si aby bol aspoň chvíľku ticho 🙂

mamkamarketa
23. bře 2011

memu synovi jsou 2r a 3m. mluvi pouze ve slovech,ktera ale nespojuje. rekla bych,ze i se zvuky zvirat je to cca 150-200 slov,ale zase u nas je to trochu jine. my sme dvojjazycna rodina...

anta
24. bře 2011

Tak náš Honza začal mluvit ve dvou letech a to vám povím, mluví jak dospělý (občas i sprosté slovo 😀 😀 ), ale přiznám se, že si ani neuvědomuji, jak vůbec ta posloupnost v té mluvě je 😅 😅

juliet
24. bře 2011

já mám dvojčata, holčička od 2 let mluví i ve větách, chlapec umí asi 10 slov a s tím si vystačí. Dr. i logopedka říkaly vydržet do 3 let, ve školce se hodně dětí rozmluví

vendulka
24. bře 2011

u nás se taky moc nemluví , dcera má 2 roky, ale co cche, spíše potřebuje, to si řekne a my si mezi sebou rozumíme, věty neskládá jen kdo to je, co to je ale nevadí mi to, však se rozmluví až bude chtít

brisalek
24. bře 2011

Ptas se jak by melo dite mluvit? Takze chytre knihy uvadejiji ze 22-24 mesicu zna okolo 300 slov zacina casovat a sklonovat(spojovat 2 slova okolo 20 mesicu) 25-30 mesicu 300-500 slov, pojmenuje zviratka na obrazku , umi kratkou rikanku....
Ale norma je hoooodne siroka a jak uz tady vsichni psali jsou velke rozdily, ktere jsou proste normalni.
Jeden synovac zacal mluvit asi v 9 mesicich a ve 2 letech uz mluvil plynule a krome r a ř rikal vse i srozumitelne, basnicek umel spoustu...jeho mladsi bratr zacal mluvit az tak okolo 23 mesicu.

romana29
24. bře 2011

To vůbec neřeš, než se naděješ, bude mluvit tak, že bude fakt ráda, až tu pusu zavře - viz náš malý - taky jsem tomu nevěřila a těšila se, až konečně začne pořádně ve větách atd. mluvit - no fakt to byly zlatý tichý časy 😀

bertica.h
24. bře 2011

všeobecne chlapci hovoria neskor...obe naše baby hovorili velmi skoro,mladšia má rok a 8mesiacov a hovorí 5slovné vety už dost dlho,ale fyzicky je dost málo zdatná.neboj,ono to príde

blandik
24. bře 2011

malý ve dvou letech mluvit jen mama, tata, baba,a zvuky aut, vlaku...kde čeho...má 2roky a 5měsíců a mluví ve větách, tedy ne v souvětích, ale pěti slovné mluví, má dobré koncovky...výslovnost byla děsívá, hodně a rychle se lepší...

berenika39
24. bře 2011

Oni si to všechno, co na ně mluvíme, ukládají do hlaviček...u někoho to trvá déle, u někoho to jde rychleji. Nakonec to ze sebe vysypou...důležité je porozumnění, měl by reagovat na to, co říkáš, plnit "pokyny", odpovídat v mezích svých možností. Ale samotné mluvení má tak nějak čas do 2,5 - 3 let, pak bych asi logopeda řešila.
Petr nejdřív nic, skoro do dvou let jen jednotlivá slova plus hodně znakování. Ve dvou letech a třech měsících najednou jakoby nic mluvil, sice samozřejmě ne všechno srozumitelně, ale ted už 2r a 7m mluví gramaticky úplně správně, věty ne složité, ale prostě věty....jak píše @blandik, rychle se to lepší. Chce to čas.

bielanevesta
24. bře 2011

Je to individuálne, niektoré začne vo vetách už v roku a pol niekomu to trvá dlhšie, do troch rokov je podľa mňa čas niečo riešiť. Naša malá má už 3 a 3/4 roka a donedávna nerozprávala vobec žiadne slovíčka a vety už vobec nie. Lenže práve od 3 rokov chodíme na logopédiu a odvtedy sa to pomalinky lepš 🙂 Ten kto nezažil takú situáciu, tak nevie pochopiť, ako by som už bola rada aby ma z jej kecania bolela hlava😅

vajli
25. bře 2011

Syn se rozmluvil kolem 2,5let , předtím ani zvuky zvířat moc neříkal a pojmenoval jen pár věcí, teď má 2 a třičtvrtě roku a povídá pěkně 🙂 určitě do těch tří let jak psaly holky bych si s tím hlavu nelámala. Starší dcera, ta měla vyřídilku už od malička, každé dítě je prostě jiné.

jeudi
25. bře 2011

ahojky na to nejsou žádné tabulky kdy a v kolika by měl mluvit ,až bude větší nikdo nepozná zda začal dřív nebo dýl.každé dítě je jiné ,a kdyz umi pojmenovat rodinné příslušníky a zvířátka tak je to v pohodě ,náš malej toho taky moc nenamluví a nelámu si stím hlavu...nestresuj se tím jestli ti naka mamina rika ze jejich dite uz to davno umi no aco vase umi zase neco jineho a to jejich ne.a bud rada ze jeste tolika nemluvi az zacne tak si budes rikat kde jsou ty casy kdy byl ticho 😀

maly_prcek
25. bře 2011

Ahoj, na to jsou teda tabulky, jak má dítě "mluvit" ve 2r... Jako logoped o tom něco vím.
Určitě základ je porozumění - měl by velmi dobře rozumět co mu říkáš, splnit příkazy a mít už dobře rozvinutou pasivní slovní zásobu (= to, čemu rozumí). Dítě kolem 2r by mělo zvádat dvouslovné věty (2 slova, třeba máma pá, haf ham, slovo může být zkomolené nebo místo něho může být citoslovce nebo třeba i gesto=znak). Dítě by se mělo samo aktivně zajímat o věci v okolí, ukazovat na věci, chápat řeč jako něco, čím lze něčeho dosáhnout, něco dostat.

Rozdíly pochopitelně jsou veliké, norma je dítě mluvící ve větách stejně jako sotva pár slov. Ano, děti se hodně rozmluví, jak přijdou do kolektivu (jen s mámou nemá potřebu, ta všemu rozumí - ale to je naše maminkovská chyba), to že se s logo začíná až ve 3r je taky pravda (bohužel, je tam i problém s proplácením mladších dětí). Nicméně že je "to zatím jedno" bych neřekla, řeč je něco, co hodně ovlivňuje x dalších věcí (třeba zapojení do kolektivu) a určitě je daleko lepší ve 2r s dítětem hrou pracovat a dávat si na některé věci pozor než začínat ve 3r s dítětem, které nemluví, nerozumí, vzteká se a má ono i rodiče roky fixované špatné návyky atd.
Jestli chce, napiš IP.

delapa
5. dub 2011

Holky, já vím že dnes se nemluvení hned řeší atd... Snad se ale nikdo nebude zlobit, když napíšu, že hned s běžením za logopedem nesouhlasím... (Berte to jen jako názor vícematky, co mohla srovnávat...).

Jeden můj synek jako dlouleťák nemluvil nic moc. Ve třech letech komolil, ale snažil se. Denně jsem se snažila s ním udělat pokrok - naučit novou větu, valný výsledek to nemělo. (Zkoušela jsem r, k, ch - jestli nemá problém je vyslovit, jestli chápe co říkám...). A pak ve třech a půl najednou bum - a mluví krásně, rád a furt. Nešišlá, r mu jde pěkně... Neustále mele pantem. Prostě k tomu dospěl.
Já jsem jako roční dítě mluvila jako manžel ve dvouch letech - fakt rozdíl.

Naopak u jiného mého dítka - v 9. měs. nene, mama, tata, deda, babi, papa.... Prostě šikulka.
Je to individuální věc, podle mě nejde děti nacpat do tabulek...

honilklacek
Odpověď byla odstraněná
Zobraz