Jak čistit zuby 18 měsíčnímu dítěti? Stačí zuby kartáčkem přetřít?

Zodpovězené
1. lis 2018

Dobrý den, potřebovala bych poradit s čištěním zubů syna (rok a půl). Zatím má zhruba 9 zubů, byli jsme na první kontrole, dle paní zubařky vše v pořádku a čištění máme brát spíše jako trénink, aby si na něj zvykl. To bylo před cca 3 měsíci, ale teď se hodně změnila skladba jídelníčku, syn jí už z 90 % to, co my, včetně sladkého jídla typu pudink nebo kaše k snídani (snažím se nedávat často, nicméně syn je na sladké, po svém otci). Čištění zubů je sice pravidelně ráno i večer, ale přijde mi, že je to stále jen jakési "šmrdlání", které moc jako klasické čištění zubů nevypadá. Co se týká času, trvá to docela dlouho, nejprve čistí partner nebo já, pak si "čistí" zuby syn sám (= žvýká kartáček, točí s ním v puse atp.). Přesto mám obavy, zda to stačí, nechci dopadnout jako příbuzní, kteří u dvouletého řešili zubní kaz.

Je nutné dodržovat nějaký postup čištění již teď, nebo stačí "přetřít" zuby kartáčkem?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
určitě nestačí zuby jen "přetřít". Pokud syn normálně jí, je třeba, aby měl zoubky řádně vyčištěné. Děti se často čištění brání, nechtějí si zuby nechat čistit, ale je nutné, aby tohle období rodiče zvládli a našli cestu, která jim bude vyhovovat nejvíce. Na někoho platí pozitivní motivace, na někoho bohužel zoubky vyčistit i přes nesouhlas. Až vyčistíte Vy, nechte dítě, aby si zuby "očistilo" samo. Navíc doporučuji omezit sladké jídlo na minimum a úplně se vyhnout sladkému pití.


Přeji Vám krásný den.
Magda Kováčová