Jak mám naučit dvouletého syna mluvit?

danca722012
20. led 2014

Memu synovi budou v unoru 7 dva roky a nechce se mu moc mluvit :( a nevim jak dal 🙂 Holky poradte mi prosim 🙂

blahova_andrea
20. led 2014

to přece není nic divného. spousta chlapečků se pořádně rozmluví až ve školce. já bych mu hodně četla, jak pohádky, tak i knížky s obrázky, kde bych mu opakovala co je co, stále bych mu popisovala co dělám, proč to dělám...prostě aby slova a věty stále slyšel. jemu se to ukládá a pak tě překvapí, když to použije. ani kolikrát nebudeš vědět, že takové slovo zná nebo umí použít. dej tomu čas. ne každé dítě je ve dvou letech velkým řečníkem 😉 spíš většina ne 🙂 užívej si ještě trochu klidu. jak se rozmluví, tak tě bude denně bolet hlava 😀

mami29
20. led 2014

Vydrž, třeba nemá potřebu mluvit. Asi ví jak na vás. Můj bratr až do školky používal skoro jen "Dá". A ve školce začal. Uměl ale nepotřeboval.

mistrulka
20. led 2014

mému synovi byli 2 roky 6.1. a umí říct máma,bába,dědí,baf,bů ,kakor...., chro chro.........a možná ještě nějaký zvířátko ,ani tátat neřekně,když tak řekne káka................a vůbec mi to nevadí že nemluví,starší dcera to dožene za něj 😀 však on začne časem mluvit a uspíšit to nijak nejde

sonik05
20. led 2014

Tak s ním můžeš komunikovat pomocí Baby Signs (znaková řeč pro slyšící batolata). Taky tím zvyšuješ jeho slovní zásobu, tím jak si spolu povídáte. Není to totiž pantomima, normálně u toho mluvíš.

petrajurinova
20. led 2014

To neřeš, má čas. Naše děti obě začaly mluvit srozumitelně až po nástupu do školky. Před tím si vystačili s pár slabikami a asi 10 slovy ve své batolecí švédštině. Dneska bych občas byla i ráda, kdyby to aspoň 1 den bylo zase tak jako tehdy a ty zlatíčka aby aspoň chvíli mlčely.

pehaka
20. led 2014

🙂 žádnej stres moje sestra začala mluvit až ve 3 letech..důležité je, že vám rozumí! Můj první synek složil jednoduchou větu v roce ve 2 jsem se s nim domluvila jako s dospělým člověkem... 😀 můj mladší synek 19m umí máma ham ňam bum a všechny zvířátka 😖 ..rozumí mi, ví co po něm chci/ odnes to do koše - odnese to, podej mi kostičku - podá mi jí. kdepak je bráška?..najde ho...řekni dudu.... ječí 😀 přitom má stejnou péči jako první prohlížíme knížky, čteme povídáme si naopak se u nás díky staršímu synovi mluví mnohem víc.....prý nám nemá zatím co říct..tak čekáme, ono s to zlomí 😵 co kus, to originál 😉

klariska16
20. led 2014

Já bych to neřešila,malý bude mět 3 a zdá se mi,že někdy mluví až moc🙂 a můj bratr nemluvil skoro až do 4 let,prej nebylo o čem 🙂) takže bych tomu nechala volný průběh,každé dítko je jiné.

pejtho
20. led 2014

Přesně jak píší holky-neřešit.
Já jsem jako dítě mluvila brzy a šlapala jsem si dlouho na jazyk - šišlala jsem. A brácha začal mluvit až ve 4 letech, ale zase hned krásně vyslovoval a mluvil srozumitelně.
Jestli jsou teď nějaké rozdíly, tak ty se s nástupem do školky/školy stejně smáznou.

Jinak každopádně pro rozvoj řeči a vůbec slovní zásoby - hodně číst, vyprávět, pojmenovávat věci kolem sebe, dětské knížky, rozhovory s dítětem, pokud něco chce říct, tak ho nechat, nedoříkávat...ale to platí jak pro mluvné děti, tak i ty málomluvné 🙂

bambulal1
20. led 2014

Ahoj, můj synovec se rozmluvi až v 3rokoch do vtedy všechno rozumnel a udelal jak dospelý človek.Dokonce s ním byl brácha u lekára jestli je vše OK a ten mu taky potvrdil,že kluci moc mluvit nechtej (prej to ani neni potreba u chlapcov jak u holek 🙂) a pak z ničehi nic začal mluvit jak jeho o 2roky starší sestra.Takže ´klidek.Ja mam prcka,kterému je 8týd. sama sem zvedavá jak na tom bude.

miri9
20. led 2014

@danca722012 píšeš, že se mu mluvit nechce, ale nepíšeš, jak je na tom. v těch dvou letech je strašně důležité hlavně vědět, že dobře slyší....pokud je sluch ok, není třeba se stresovat. ve dvou letech ještě opravdu mluvit nemusí. klidně napiš do IP pro bližší info

marcinek
20. led 2014

nas Tobik mel v prosinci 2 a rekne tohle: tata, mama, papat, pápá, ktek (krtek), ne, bobo, mimi a vsechno pojmenovava a ukazuje T,Ť, takze bud v klidu. Byli jsme se zanetem str. ucha na kontrole a ze nas poslou jestli slysi. Ale asi tam nepujdem, protoze on slysi az moc dobre a dela to co po nem chci. Akorat nemluvi. Takze to chce cas a cist knizky 🙂

andryskam
20. led 2014

Náš Alexek bude mít 2 roky 15. února. Taky nemluví, ale udělá všechno - pouklízí si po sobě hračky, odnese kelímek z jogurtu do koše a lžičku hodí do dřezu, chodí pěkně na nočník, ale mluvení je na bodu mrazu. Neřeším to, však on mluvit začne 🙂 Neboj, nejsi v tom sama 😉

pellullinka
20. led 2014

Muj syn do 2 let téměř mlčel,vystacil si s ukazovanim,hekanim a slovy táta a auto. Teď pusu nezavre ani na 5minut,tvrdí mi,že mu pusa nejde zastavit a mluví moc hezky,umí r i ř 🙂
cti mu,rikej rikanky 🙂

yagga
20. led 2014

@marcinek trochu odbočuji,ale při zánětu středního ucha,zejména po jeho píchání se chodí na kontrolu zda je sluch v pořádku. Byla jsem před rokem já sama a to dokáži říct jestli slyším nebo ne. Samozřejmě to můžeš odmítnout,já jen,že ta kontrola se týká i dospělých ne jen dětí.

@danca722012 mám též dvouletého chlapečka a taky mi přijde,že mluví míň oproti jiným stejně starým holčičkám. Děti nelze srovnávat, ale kluci mají obecně dost času a pokud si umí říct o to co chtějí či toho nějak dosáhnou tak nemají potřebu mluvut. Pokud slyší chce to jen čas. Řeč jde většinou ve skocích.

marcinek
21. led 2014

@yagga to jo, ale tohle bylo na otazku zda malej mluvi a rika sykavky. Tak ja ze ne, ze skoro nemluvi. Ten zanet byl jen pocinajici, takze se to resilo kapkama, na pichani ani ATB nedoslo.

yagga
21. led 2014

@marcinek tak to jo,já jen že u mě,mě ta kontrola trochu zarazila.

karchinka
21. led 2014

@danca722012 podle mě se naučit mluvit dítě nedá, musí to přijít samo, z toho, co chytá v okolí... vidím to teď srovnáním s mladším synem, u staršího jsme dělali všechno možné, aby se rozmluvil, ale prostě to nešlo až do nástupu do školky (ve tři a půl letech), byli jsme i u psycholožky, ve čtyřech letech i u logopedky (objednací lhůta byla ale asi 4 měsíce - byly mezitím prázdniny a my to nehrotili, takže pak logopedka prohlásila, kde prý máme problém, protože za tu dobu úplná změna)... mladší je svým způsobem v tomto směru zanedbávaný 🙂, druhé dítě, nic se tak neprožívá a ani mluvení... a nemá ještě dva a začíná mluvit jak kniha, spojovat slova, ptát se (kde je, co to je), takže je to fakt asi individuální a moc s tím neuděláš, když to ještě nemá přijít

lady742
21. led 2014

no tak my jsme asi vyjímka, syn začal jednoducha slova v 19 měsicích a ve 2 letech mluví krásně ve větách, básničky, písničky, počitá do 20, ale každédítko je fakt jiné, ale rozumím obavám, mě by to taky znepokojovalo

pavlapl
24. led 2014

Mému synovi byly 3 v listopadu a ještě nemluví. On co chce to si nějak vykomunikuje a nemá potřebu mluvit. Já si myslím že kompenzuje starší sestru ta zase mluví až moc a on má rád klid. Nechávám tomu volný průběh.

petritap
20. únor 2014

Zkus mu hodně číst a říkat říkanky, on se určitě rozmluví 🙂 každé dítě to má jinak

rudolflenka
20. únor 2014

@danca722012 Dobrý den, jsem sice jen preventista řečových vad (ne logoped), ale rozhodně nedoporučuji dítě do mluvení nějak "tlačit"...zajistěte dostatek podnětů, čtěte pohádky, ukazujte si v obrázkových knížkách - pokládejte otázky (Co dělá medvídek na obrázku? -pro začátek odpovídejte sama- Medvídek spinká a má růžové pyžamko...) Prozačátek i stačí, ukazuje-li dítě na obrázek - "co je co" (medvídek, barvy,...) aby alespoň znalo význam slov...pokud k řeči nedojde do 3 roku dítěte, popřípadě nástupu do MŠ, doporučuji navštívit logopeda (Mohlo by se jednat o OVŘ,...). Ale jak už tu někdo psal, některé děti se rozmluví až později- především chlapci....Hodně dětí také nemluví z "pohodlnosti". Ví, že mamka jim rozumí "tak co by se namáhalo" 😉 u takovýchto dětí doporučuji, nejlépe se v určité situaci otočit zády (tak aby chyběl oční kontakt, jakože něco dělám a dítě mi "to" nemohlo ukázat) - dítě většinou zjistí, že je mnohem rychlejší použít řeč, než za dotyčnou osobou dojít, klepat na rameno, ukazovat "to" apod...tak hodně trpělivosti a v případě nejasností se neváhejte obrátit na pedagogicko-psychologickou poradnu nebo logopeda ve vašem okolí, určitě tím nic nezkazíte, právě naopak 🙂

kikisa311
1. led 2022

@mistrulka ahoj můžu se zeptat kdy se syn rozmluvil? Mám to s malou skoro stejné jako ty😁