Jak moc jsou samostatné vaše děti ve 2,5 letech?

jitka3011
5. bře 2018

Dobrý den ,chci se zeptat jak moc jsou samostatné vaše děti ve 2,5 letech . Můj syn pochopil kouzlo nočníku až teď . Sám se neobleče, s vyslekanim je to podobné ,sám jen ponožky ,mikinu když mu rozepnu zip ,zbytek vůbec , vzteká se že mu to nejde . Pije sám z hrníčku ,naji se sám vydlickou ,lžičkou nic moc . Měl by jít v září do školky a mám strach že do té doby se to moc nezlepší a nevezmou ho . Taky moc nemluví

gnozka
5. bře 2018

Dcera má dva a čtvrt . Bez pleny je sice půl roku ale má třeba týden kdy se proste počurava a hotovo . Lžičku ji sama ale estetika je hodně vzdálena 😂 kolikrát si říkám ze až bude ve školce bez brindaku ze to bude masakr 🙂) obleče si sama kalhotky a tepláky . Tričko s pomoci . Ale to až poslední dva týdny . Proste každé ráno si k ni sednu a dam ji to na zem stane snaží . Když začne dělat blbiny a lítá nahata tak ji řeknu ze dokud se neoblekne tak se nehnem a sednu si a s úsměvem čekám🙂 nerozciluju se . Mám čas 😊 trenink děla mistra . Učím ji kde má oblečení . Vždycky ráno se Ji ptám kde má to a to a ať si něco vybere co si chce oblect . U bundy si umí rozepnout zip s sunda si ji . Ale někdy má taky potíže a vzteky se . Tak ji uklidnim ze o nic nejde a pomůžu ji . Když přijdeme z venku máme takový rituál . Řeknu ji at si sunda čepici , sálu bundu a umýt ruce . Děla to už automaticky ale tak nějak jsem ji k tomu vedla a vždycky hodně chvalila. Ale hlavně je to ženská !!!! Ty jsou proste jiný . Zkuste všechno dělat s nim . Mít trpělivost . A nebojte on to ve školce začne dělat 🙂 kamarádky syn se on ni nechává oblect do dneska ( je mu 5 ) šle ve školce zvládá vše na jedničku 🙂 protože musí !!

hanka303
5. bře 2018

Mám syna stejně starého a je na tom podobně jako Váš, akorát pusu nezavře 😅 Já jsem optimista, do září ještě dost času, aby se naučil spoustu věcí. Vyslekat se snaží cca posledních 14 dní, tak určitě přijde i oblékání. A ve školce případně nasměrují a pomůžou 😉

ajka198
5. bře 2018

Syn mel v listopadu 4 roky a sam se zacal oblikat az letos v lednu. Sice to neni uplne dokonale, ale uz se proste oblece. Svlikat komplet vsechno umel o chlup driv. Do skolky chodi od zari. I kdyz jsme se snazili, aby se to ucil, tak to neslo a na silu uz vubec ne. Az k tomu sam dospel, tak to najednou jde hladce. A bez pken je od 20 mesicu, mluvit zacal po 3. roce.

sviva
5. bře 2018

Přesně já píše @hanka303, byla bych taky optimista, do září je víc jak půl roku. Za takovou dobu je dítě schopné udělat obrovský kus práce. Tím spíš, pokud se na to zaměříte. Další fakt je ten, že ve věku nástupu do školky jsou na tom děti opravdu různě a nějaké odchylky se tolerují. Chodila jsem do školek jako vedoucí pedagogických praxí a byly tam děti, co pusu nezavřeli a děti, co nepromluvili, ty, které se oblékly a ty, které potřebovali buď povzbudit nebo trochu pomoci...nebo třeba chlapeček, co mi ve čtyřech letech spočítal, o kolik jsem starší. Prostě co děcko, to originál. Netrapte se srovnáváním a odchylkami. Pokud se školkou počítáte, snažte se na rozvoj samostatnosti zaměřit a uvidíte, že dojdete, kam bude potřeba. Co chcete, aby se syn naučil, nejdřív zkuste ukázat a nepomáhat, když se v tom bude trápit, zkuste trochu pomoci, když to nepůjde, až jako poslední variantu volte udělat za něj. U nás hodně pomáhá, když s ní u toho sedím, navadim, chválím, povzbuzuju.

hanih
5. bře 2018

@jitka3011 Jako bys psala o mé dceři. Té tedy bude 2,5 až v dubnu a je hrozně upovídaná, ale s tou samostatností je to v podstatě stejné. Nejhorší je, že když se na něco zaměřím, že to budem trénovat, začne to pro jistotu bojkotovat úplně. Takže třeba nočník se u nás nekoná, protože ví, že bych ji to fakt už chtěla naučit. Čekáme teď druhé mimčo a nechtěla jsem přebalovat dvě najednou. No, asi budu muset. Trochu spoléhám na to, že se samostatnost zlepší, až bude to mrně, protože se jí nebude chtít čekat... A co se týká nočníku, až začne být trochu teplo, zkusím zas sebrat plínu a uvidíme. Známá mi nedávno říkala, že jí dceru vzali do školky s plenou a ona tam od dětí okoukala, že to jde i bez ní a během měsíce byla odplenkovaná. Ale to asi nefunguje v každé školce, že? 🙂 Každopádně u nás se už u vícero situací ukázalo, že nemá cenu cokoliv nějak lámat přes koleno, protože pak je to spíš horší než lepší. Prostě to tak nějak lehce zkoušet a nechat na ní, ať si k tomu dojde sama. Ale je to někdy o nervy 🙂

jitka3011
autor
7. bře 2018

Opravdu děkuji za podpoření,vaše rady a komentáře mi zvedly náladu ,konečně se v tom necítím sama ,a bude to chtít opravdu pevné nervy a hooooodne trpělivosti ,protože syn je fakt torpédo,a zajímá ho vsechno ostatní jen ne to co po něm chci ,nebo se snažím ho naučit 🙂

betelgeuzz
7. bře 2018

@jitka3011 do školky se nedělají přijímačky, jestli splníte kritéria, které školky hodnotí (trvalé bydliště, věk apod), tak vás vezmou. Za půl roku udělá dítě ještě velký pokrok a taky vzor ostatních dětí je kouzelný, najednou jí dítě to, co nejedlo, zvládne to, co doma s maminkou odmítalo apod.

hermelinah
7. bře 2018

Každé dítě je úplně jiné... moje zase ve 2,5 nemluví, ale sám se oblékne, nají, sklidí ze stolu, když je někdo na záchodě kontroluje jestli si umyl ruce, neustále hlídá zapnuté pásy v aute celé rodině a má pocit, že vše musí dělat sám, od zamykání auta, přes placení v obchodě, vysavani, až po krajení citrónu dědovi do čaje... jen to mluvení, a nočník ho zrovna nebaví takže někdy si dojde někdy se vyčurá na zem a pak si to po sobě uklidí😀 A ten starší ten byl úplně jiný - v roce a půl bez plen, upovídanej... 🙂