Jak naučit dítě jíst samo lžičkou?

sonkasvobodova
7. zář 2017

Dobry den, mate nejake tipy, jak naucit 14. mesicni dite jist samostatne lzickou? Dekuji.

listopadka1
7. zář 2017

Dej mu lžičku a nech ho se snažit 🙂 Já to tak udělala a dcerka se to naučila až obdivuhodně rychle, do týdne už zvládla sníst sama celou misku (samozřejmě se při tom děsně zasviní, ale nají se). Ani jsem jí nemusela moc pomáhat, jen když se v tom moc rejpala, tak jsem jí vedla ruku do pusy, ale pochopila to rychle. Myslím, že ty děti už to v tomhle věku zvládnou, jen to musí trénovat.

berenika39
7. zář 2017

a proč to musí umět? znáš někoho, dospělého, kdo se sám nenají lžičkoU?
Mám dvě děti, 28 a 9, a obě jedí samy lžičkou.
Nechceš na to změnit pohled?
Až nastane ten čas, vezme lžičku a bude jíst. Ale ted je strašně brzo. Chceš to ty? Chce to to dítě? Tipuji, že to chceš ty. Tak počkej, až to bude chtít to dítě🙂))))
V dobrém. Nepřidělávej si starosti, dej mu lžičku, vlastní, a krm ho. I za rok to tak bude v pohodě.

makky1310
7. zář 2017

Synovi je 12,5 mesice a proste chtel uz jist sam tak dostal lzicku a snazi se. Nijak jsem ho nenutila. Obcas mu ukazu jak na to a nebo vezmu druhou lzicku a krmim ho sama aby se vubec najedl. Nekdy mi ale razne rekne ne, protoze nechce abych se mu do toho pletla😀 nechavam vse na nem, a dela pokroky. Sice pak nasleduje nekolika minutovej uklid i jeho(miluje kdyz mu oplachuju ruce🙂) ale je krasny ho videt jak se snazi, je u toho desne dulezitej a pysnej na sebe❤. Jednou jsem mu dala kasi a bastil lzickou, pak se na chvily otocim a kdyz se kouknu zpatky tak to do sebe laduje rukou a aniz bych cokoliv rekla tak se na me podival, vzal si lzicku a delal jak ji kulturne 😀 pokud uz chce dej mu do ruky lzicku a ostatni zvladne postupne sam.😉

michaela6599
7. zář 2017

Mi mame 14 měsíců už to umí ,nebo aspoň to chape ale pokaždé se ještě netrefí do pusy.ucila jsem tím stylem někdy jsme si vzali obě zlicky a já ji to u sebe ukazovala ham a teď Sabinka takhle to šlo rychle,pak druhým způsobem prostě jsem ji ji dala a ať se s ní seznámí 😁

bacika
8. zář 2017

@michaela6599 Díky za tip 🙂 U Natálky to šlo v pohodě, ale je mi jasné, že u Páťi to bude o něčem jiném, tomu se nechce nic a hrozně se u všeho takového vzteká. Vyzkouším potom tvou metodu 🙂

michaela6599
8. zář 2017

@bacika tohle třeba zabere ;) vůbec není zaco.na naší malou to zabírá hodně ráda vše opakuje takže tuto metodu určitě využijeme ještě ;)

babanci
8. zář 2017

Já myslím, že je to celkem jednoduché. Dej před něj misku a do ruky lžičku. Naše vnučka, je jí 16 měsíců, se asi tak před měsícem chtěla za každou cenu krmit sama. Tak jsme jí nechali, je u toho jako prase, ale lepší se to. Asi bych počkala ještě nějakou chvilku než bude mít potřebu sám.

gnozka
8. zář 2017

U dcery jsem to taky chtela naučit kolem 14 mes . Ale proste nebyla připravena . Netrefila se , obracela lžičku a pod . Přestala jsem to řešit a krmila ji dal . Pak jsem to zkusila znova asi kolem 19 mes a ejhle zvládla sníst cely talíř kase . Proste nekteré deti to umi uz kolem roku nekteré později . Nehrotila bych to . 14 mes je jeste docela brzy . Pokud vermomoci chcete naučit tak nejlépsi je br. Kase nebo lipanek . To se detem dobre nabira a nepadá z lžičky .

ohi
8. zář 2017

Já mám 14.měsíčního syna a nechávám to na něm. Dostane lžičku nebo vidličku a zkouší,ještě se mu to nepovedlo,protože co jde,tak jí rukou a pokud je to řídké,tak mu pomáhám a to se snaží jíst lžící,já přidržuji. Ale určitě na něj nespěchám,není kam. Hlavně že má zájem to zkoušet

kacikaci
8. zář 2017

Moji prcci se se mnou začaly cca v roce prát o lžičku, že chtějí jíst sami..A tak jsem jim při každém krmení dala ještě jednu lžičku do ruky, se kterou si úřadovali sami..
Základní věc: obrnit se trpělivostí, protože jídlo je zpočátku všude, a u mě fakt fungovalo to, že jsem je nechala si jídlo osahat, aby si vyzkoušely, že polévka teče, něco je tvrdší, něco se kutálí, apod..vždy jsme ale společně uklízeli a říkali si, že jídlo je na jedení, ne na hraní (i když si ho mohli osahat)..
zkoušeli a zkoušeli a v roce a půl už jedli vidličkou a zvládli si některé věci napichovat..
pokud ale dítě nechce samo, nenutila bych..času na to mají dost

sonkasvobodova
autor
8. zář 2017

@berenika39
Ja ji k tomu nijak nenutim aby to umela. Kdyz ji krmim tak se mi prave casto stava ze nechce a bere mi lzicku z ruky, tak ji tu lzicku dam at si to zkusi sama, ale neji, jen se v tom vrta a haze to na zem. Kdyz ji chci vest ruku tak se nenecha a zacne se vztekat. Jen jsem si rikala jestli neni nejakej trik na to, jak vidim tak asi ne.

akankeo
8. zář 2017

@sonkasvobodova to bych tak trochu rekla, ze k tomu patri ze zacatku, to co popisujes

berenika39
8. zář 2017

@sonkasvobodova to je moc dobře, že chce sama, nech ji, ale nejde to prostě uspěchat, ono to přijde, samo, jako všechno🙂

babanci
8. zář 2017

@berenika39 Souhlasím. K tomu musím poznamenat, že jsem vychovala tři děti, u první jsem šla na všechno důsledně, podle knih, všechno musela umět brzy, u druhé jsem už tolik netlačila, ono to přijde a třetí? Tam s nadsázkou říkám, že se vychovala sama. A výsledek? Jsou všechny stejně šikovné a bezva. 🙂

makky1310
8. zář 2017

@sonkasvobodova jak pises, na to asi trik neni. Proste ukazuj, pomahej pokud bude chtit a zbytek je na ni.😉

bacika
26. zář 2017

@michaela6599 Doufám, že to Páťu osloví, zatím se na mě tvářil, jako co po něm chci 😀, ale myslím, že nějaký účinek to mít bude 😀 Ale asi začneme jíst ve vaně, protože to dílo co vždycky vytvoří kolem sebe je teda úžasné 🙂

michaela6599
26. zář 2017

@bacika já si myslím že jo chce to více zkoušet ,myslím si že je to děti oblíbená činnost nekde jsem to i četla 😁 sice na články nedávám ale ten článek se mi zdál rozumný už nevím jak to tam bylo psáno ale jednodušene řešení že je baví se v něčem plavat ,jak tomu dojdou na milost ".no u nás je to to stejně ještě že teď jsou ty židličky umyvatelne 😁

bacika
26. zář 2017

@michaela6599 No ještě že tak 🙂 nebýt omyvatelné, tak nevím, tak krmím malého asi venku 😀 Jo jo patlat to je baví, to měli určitě v tom článku pravdu 😀 Já myslím, že to půjde, děti jsou opice 🙂 a ještě i vidí malou jak pěkně papá sama, tak to půjde, jsem plně odhodlaná 😀