Jak naučit dítě správně dýchat?

hanule05
25. led 2009

ahoj,

už jsem jednou do diskuse psala. Mám 20ti měsíční holčičku, u které stále řeším jeden problém, dýchá pouze ústy. Je to nepříjemné, hlavně teď v zimě, ale taky to přináší různé zdravotní problémy.

Měla bych prosbu, nemáte někdo zkušenosti, jak naučit dítě dýchat nosem?

Už mám jednu radu - ve vaně si hrát s brčkem - nadechnout nosem a vydechnout do brčka a dělat bubliny. Zatím se nám to nedaří - stále se nadechuje pusou i když má v puse brčko.

Za jakoukoliv radu budu ráda.

Děkuju a hezký zbytek neděle přiji

nika251
25. led 2009

Ahoj. Hm, keby bola mladsia, povedala by som ez dudlik- ten jej ,,zapcha,, usta. Alebo pockat kym bude trosku vacsia a pochopi to. drzim palce

bibinka
25. led 2009

hanule- skús dať malú vyšetriť na krčnom, zrejme má zväčšené nosné mandle a teda sa jej nosom ani dýchať nedá. také malé deti majú nosové dutiny príliš malinkaté a mandle "radi" upchávajú tieto priestory.Ona s ana tvoj pokyn nadýchne noštekom, ale vo väčšine času si nájde "alternatívu"-dýcha cez ústa, je jej to pohodlnejšie ako prekonávať odpor, ktorý robia tie mandličky.Nehľadiac na to, že to môže spôsobiť aj vážnejšie problémy, napr.časté zápaly prínosových dutín, a najhorišie aj dočasnú retardáciu(dieťa nadobudne tupý výraz tváre),pretože sa mozog nedokáže dostatočne okysličiť.

lienka79
25. led 2009

tiez sa priklanam k nazoru,ist na krcne..ci nema problem s nosnou mandlou...

hanule05
autor
25. led 2009

Ahoj, díky za odpovědi,

ale na krčním jsme už byly, nosní mandli má trošičku zvětšenou, ale prý to na operaci není.

Když jí dám dudlík, tak dýchá bez problému nosem. Pořád ji říkám, aby dýchala nosem, poslechne párkrát se nadýchne nosem, ale pak zase dýchá pusou.

Myslím si, že to má spíš z toho, že delší dobu měla ucpaný nos a zvykla si dýchat nosem.

Pořád přemýšlím o tom, že ji nechám vyndat tu mandli i když ji nemá velkou, ale nevím, jestli by to k něčemu bylo.... jsou to starosti....

bibinka
25. led 2009

skús vymeniť krčného dr., môže mať iný názor.trebárs ju nechá okamžite vyoperovať,ja by som na tom trvala. každopádne je malá už naučená takto dýchať. A neustálym upozorňovaním z tvojej strany sa môže "zaťať" a naschvál dýchať pusinkou.

kili
25. led 2009

hanule, a ako často má ten dudlík? myslím, že by bolo dobré ho mať nonstop, aby si zas zvykla dýchať nosom, tak ako pri tej rýme si zvykla dýchať ústami.

hanule05
autor
25. led 2009

bibinko: říkala jsem si, že bych zkusila jiného krčaře, ale při představě, že nový doktor bude zase Aničku vyšetřovat, tak se mi do toho moc nechce - byla to hrůza, tenkrát zvracela krev a od té doby se strašně bojí doktora.

kili: dudlík má přes den občas, jen když si řekne. To by ho musela mít skutečně nonstop - od rána do rána. A moje praktická doktorka mi zase tvrdí, že když má dudlík často, tak bude mít předkus a že se rychleji kazí zuby.

Takže teď zkoušíme nosní kapky s kortokoidama, co nám doktorka napsala, protože malá mívá často ucpaný nos, ale moc nám to nepomáhá, nos má ucpaný skoro pořád, buďto jednu nebo druhou dírku.

Tak nevím (a ani doktoři) čím to je, nosní mandle, alergie nebo co.

kili
25. led 2009

hanula, ale predkus sa spraví až keď rastú trvalé zuby 😉 . a keď bude mať dudlík nonstop týždeň, tak sa rozhodne nič nestane, však potom jej ho zoberieš. jasné, že ho nebude mať niekoľko rokov. ten týždeň určite bude stačiť na to, aby zas zabudla dýchať ústamy. však chorá tiež nebola väčnosť, keď zabudla dýchať nosom 😉
no a na ucpaný nos skús zvlhčovač vzduchu a možno pomôže aj na noc dať k posteli horúcu vodu so solou 😒

bibinka
25. led 2009

hm, a nemá upchatý noštek práve z tých kortikoidov? Ak pomáha cumeľ, tak jej ho nechaj, kili má pravdu, že za týždeň nebude ten predkus navždy. A pokiaľ mám ja info od mojej zubnej, tak cumeľ do dvoch rokov nespôsobuje trvalé zmeny podnebia a zuboradia.PO druhom roku sa zúbky vyrovnajú.Môj syn mal škaredý predkus z cumľa a ako sme ho v 1 3/4roku odstránili, zúbky sa mu krásne vyrovnali. Toto teda nerieš.
Skús krčiara v nemocnici, nejakého detského odborníka.Neviem odkiaľ si,ale pozisťuj si a zájdi s malou za ním. Pri vyšetrovaní by dieťa nemalo krvácať! čo je to za mäsiara? 😅

hanule05
autor
26. led 2009

bibinko:

ucpaný nos má už delší dobu, ty kortikoidy bere teprv necelý týden, doktorka říkala, že jsou na dlouhodobou léčbu, tak uvidíme.

Na tom krčním malou doktorka vyšetřila tak, že jí nejprv takovou slabou tyčkou projela nosní dírky, jestli tam nemá třeba kuličku a pak jí vyšetřila nosní mandli tak, že jí strčila ruku do pusy a prstem nahmatala mandli, už předem mě upozornila, že malá může trochu vyzvracet krev, protože jí může prasknout nějaká cévka, prý je to normální. Ale pro malou to byl tak hrozný zážitek, že se od té doby bojí doktorů, stačí aby nějakého viděla a začne brečet. Předtím se jich vůbec nebála a nebrečela ani při očkováních.

Ta krční doktorka nám byla doporučená naší praktickou doktorkou, že je prý na malá děti šikovná. Tak když řekla, že má nosní mandli trošku zvětšenou a na vyndání to není, tak jí věřím a nechce se mi zkoušet dalšího, protože nechci malou zase takhle mučit.

A jak má delší dobu problémy s těma ucpanýma nosníma dírkama (buď je ucpaná ta nebo druhá), tak si myslím, že kvůli tomu začala dýchat pusou.

Dudlík jí nechávám, tak jak chce, ale začínám pozorovat, že je na něm čím dál víc závislá, předtím ho skoro vůbec nechtěla, jenom na noc. Tak mám strach, aby z ní nebyl ubrečenej závisláček, když ho nebude mít.

bibinka
26. led 2009

hanule- no to je zapeklité, ja neodsudzujem tú dr.,no niekedy je dobré vyskúšať aj názor iného lekára. samozrejme nie na úkor stresu, ktorý zažije také malé dieťa. Ja sama mám skúsenosť, že moji dvaja synovia majú paniku keď vidia našu milú pani dr. a to im iba brala krv. Tkaže vyskúšaj tú liečbu, uvidíš či sa malej polepší. No ak ťa poslúchne keď jej hovoríš aby dýchala noštekom a ono to ide, neostávati iné ako jej to furt hovoriť.
Dudlík je ozaj asi blbosť, pokiaľ cítiš, že by sa naň veľmi upäla a stal by sa z nej závislák. Ty si ju poznáš najlepšie a rob čo ti káže intuícia. 😉

cairka
26. led 2009

hanule, no moja malá je na krčnom varená-pečená, má vybratú nosnú mandľu, ale NIKDY jej žiadna doktorka nepchala ruky do pusy, ved to si ani predstaviť neviem dospelácku ruku v tej malej pusinke 😨

hanule05
autor
26. led 2009

cairko:

prosím tě, jak vyšetřili tvojí holčičku? Tady to dělají tak, že strčí ruku do pusy a prstem sáhnou za horní měkké patro, až nahmatají mandli.

A jaké problémy měla? Anička má ucpaný nos, jde slyšet, že "funí" - nemá volné dírky, nebo má ucpanou jednu dírku, druhá ucpaná není. Netrpí rýmou a nebývá nemocná, jenom občas, když rýmu chytneme od nějakého dítěte. Jenom má problémy s tím ucpaným nosem, hlavně když si lehne.

yukki
26. led 2009

Cairka čau, ináč aj kike jedna doktorrka tak vyšetrila - a to si mala počuť ten rev! Musí to fest zabolieť. Ale sestrička jej potom dala cukrík, tak Kika by sa bola dala snáď ešte raz vyšetriť, keby jej ešte jeden dali.

cairka
27. led 2009

hanule, no malej len kukala takými tými kleštikmi do nosa, tiež jej prešla tou paličkou a v puse len takým kovovým čudom - tiež asi žiadna výhra
malá mala viaceré typické príznaky zväčšených a zapálených mandlí - dhotrvajúca zvýšená teplota (do 37,4, trvala asi mesiac pred objednaním a potom sme čakali 5 mesiacov na zákrok, takže skoro pol roka), nepočula dobre, chrčivo dýchala - tak ako keby chrápala, ale aj cez deň, dýchala len pusou. všetko to prešlo takmer okamžite po zákroku. jediné čo neprešlo bolo, že tvrdili, že má na tej mandli ložisko bacilov a teda po vybratí bude menej často chorá, ale to moc nevyšlo 😒 každopádne kto zažil to chrčanie asi pochopí, že som vdačná len za to, že to prešlo. hoci tie menej časté infekty by boli príjemný bonus 😵

cairka
27. led 2009

yukki, aj vanesku tak naučili na cukríky, že vždy ked ideme k nejakému dr, tak si na drzovku pýta 😠 ako s injekciami nemá problémy, ale také vyštrenie neviem, či by predýchala, tiež by asi prehodnotila svoj vzťah k doktorom 😝

miriamkac
27. led 2009

Caute...citala som vas uz vcera, ale pridam sa
hanulka...urcite skus ineho ORL, mne malej brali mandlu ked mala asi 2,5 roka,ale cakali sme na to skoro rok. Dovtedy hlavne v noci dychala ustami, dudlik nezaberal, lebo koli tomu, aby mohla vobec nejako dychat ho vypluvala.My sme cely ten rok boli na fenistilovych kvapkach, tie nam zaberali. Ale pokial nefunguje ten kortikoidny sprej /viem o com pisem, lebo ja som nim liecena/ , pricina je niekde inde...skus druheho lekara. Ja som bola s detmi viackrat na ORL a u viacerych lekaroch, ale ziaden nestrkal prsty detom do ust!!

hanule05
autor
27. led 2009

miriamkac:

díky za odpověď, napiš mi prosím ještě, jak dlouho tvoje malá měla tyhle problémy, jak dlouho dýchala pusou? Jestli to byly měsíce nebo roky?

Mám totiž strach, že když bude Aňuška dýchat pusou delší dobu, tak bude mít problémy s okysličováním mozku a bude mít "dočasnou retardaci", jak jsem někde četla. Pak taky problémy s vývojem horního patra, protože jak má stále otevřenou pusu, tak jí jazyk netlačí na patro. Pak se taky nezvlhčuje sliznice v nose, atd. atd.

Je to hrůza, když si přečtu, co všechno může způsobit dýchání pusou.

Ty fenistilové kapky jsou na co?

bibinka
27. led 2009

hanule-antihistaminiká,t.j.protialergické kvapky.

motylik136
19. led 2012

@hanule05 môžem sa spýtať, keď ste mali tento problém s vašou dcérou, mala vtedy aj trošku soplík?alebo len zapchatý nos?lebo moja má teraz podobný problém, no má iba 8 mesiacov..ako ste to vtedy vyriešili?

hanule05
autor
19. led 2012

@motylik136 ahoj, tenkrát na rýmy skoro vůbec netrpěla, to začalo až po příchodu do školky. To dýchání pusou řešíme doteď, nechali jsme ji vyndat nosní mandli a uvidíme, jestli to pomůže, ale moc tomu nevěřím. Taky je středně těžká alergička skoro na všechno, takže ucpaný nos bude mít asi celý žívot.

motylik136
20. led 2012

@hanule05 našej teraz brali výter z nosa aj hrdla, tak uvidíme aké budú výsledky...a potom asi začnú behačky po doktoroch...možno že to má teraz aj zo zúbkov, neviem...

ovvce
10. pro 2017

Ahoj, muzu se zeptat, jak jste dobojovaly s mandlema a dychanim nosem? Podarilo se naucit? Prave to resim s 3letou dcerkou...
Dekuji