Jak naučit jíst dítě samo?

27. srp 2020

ahoj. mam 2 rocniho syna a neumi jist sám hlavní jidla. ovoce, zeleninu nakrajenou vezme do ruky v pohode, to umi snist. Taky umi vidličkou. Ale hlavní jidlo, polevku nebo chleba na snidani ne a ani moc nechce se naucit. Ja vim, je to moje chyba. Nejak jsem to neresila kdyz byl malý, pak jsem byla tehotná a nechtelo se mi resit ten bordel okolo no a zrazu ma 2 a neumi :/ prosím, poraďte, jak na to,jak ho motivovat. Dnes jsem zkousela, tak vzal lzicku a krásne si dal jidlo do úst ale druhou už nechtel. Dekuji

goovana
27. srp 2020

Formou nějaké odměny? Ze když to sní jako velký kluk dostane to a to??

zuzita15
27. srp 2020

A umi to, jen nechce, nebo to ani neumi? Podle me do toho nektere deti musi teprve dozrat. Mam 2letou dcerku a umi pouzivat lzici i vidlicku, ale nechce. Jidlo pro ni nikdy nebyla priorita, takze rady typu “dej pred ni jidlo, jestli chce jist, at se snazi”, nikdy nefungovaly, ji to jidlo nezajimalo. Ted zacina obdobi “ja sama”, takze se obcas naji, ale kdyz nechce, nehne s ni ani lokomotiva. Neresim, jednou se jist nauci, resp. zacne chtit

cilkat
27. srp 2020

Jak moc dobře či špatně jí? pokud dobře, prostě bych ho nechala se s tím prát (a nenadávala za bordel, nepopoháněla a pod...). A pokud jí mizerně... krmím svého skoro pětiletého, protože tak sní víc. Přesněji řečeno - protože se tak nají víc, než jen z akutního hladu, ale taky tak, aby za půl hodiny nežebral zmrzku. Zatímco šestnáctiměsíční sedí vedle v sedačce a futruje se sám, pětileťáka krmím, protože jídlo je taaaková nůůůda. Ve školce jí bez potíží sám.

klokanka31
27. srp 2020

A chleba byl vcelku nebo na koníčky?

autor
27. srp 2020

jo, ti odmeny jsou dobrej nápad. jen on je palicatej, snad to zabere. a jestli to umi, tak tu lzicku jednu dal ale musela jsem korigovat, takže myslím ze umi, ale možná ne 100%tne jeste. Taky to jidlo není priorita pro nej. Ji kdyz ma hlad a taky kdyz jim ja tak mne leze furt do talire. jinak kdyz ma hlad tak ji pekne. takže musím zkusit ho proste nechat at to zkousi sám. chleba jsem jeste nezkousela mu dám samému jist ale vetsinou je vcelku nebo na vetsi kousky.

keksik002
27. srp 2020

Prostě nekrmit, ukazat jak na to, jist zaroven s nim ale prostě vydrzet a nekrmit

jane46
27. srp 2020

Mam nejedliky... Dcerka do 1,5 nejedla nic a teprve po druhych narozeninach muzu rict, ze neco ji... Takze nejake cviceni s priborem nehrozilo. Starsi sice jedl, ale nerad polevky, jen "sucha" jidla a jidlo je nuda. Polevky a lzici mu vnutili az ve skolce vlastne. Takze aby se oba najedli sedim u nich porad. Starsi kdyz musi, tak se v pohode naji sam. Ale mladsi radsi umre hlady nez sama jist. Je ji 2,5

malytlustyhroch
27. srp 2020

Syn neměl nějaký extra váhový problém, který bych musela řešit, takže od určité doby, tak asi kolem těch dvou let jsem odmítla krmit ho jídlama, která má vyloženě rád (těstoviny, maso...) a později se zavedlo, že ho klidně chvilku krmím, ale teprve až dojím, do té doby ať se krmí sám nebo čeká. Teď jsou mu čtyři, platí to takhle stále, ale ve většině případů se nají sám. Jinak nechali jsme ho ať se sám snaží fakt brzy, vlastně od začátku příkrmů, ale nechat se krmit to není jen o tom, jestli se umí najíst nebo neumí, ale taky o kontaktu atd.

eithelwing
28. srp 2020

Na střídačku? Jednou dá lžičku mamka, jednou sám.
Já teď občas krmíme tříletou, ale má nově sourozence, takže to neresismt.

hafika
28. srp 2020

Jestli to dobře chápu, tak máte k němu ještě miminko. Syn se ve dvou nakrmit sám nedokázal, čekala jsem dvojčata a nebyla moc síla to řešit. Dostával k jídlu lžičku, ale spíš jsem ho krmila já. Spravilo se to až 7-8 měsících dvojčat, kdy už měla dvojčata zavedené příkrmy a navíc spala po obědě stejně jako brácha. Zavedla jsem společný oběd pro všechny po procházce. Dvojčata byla v jídelních židlickách v kuchyni, syn u stolu, já tak nějak napůl u stolu a napůl u židliček. A jedli jsme jak vláček. Lžička první mimino, druhé mimino, syn, já a tak pořád dokola. Trvalo to dlouho, tak se prostě velmi brzy začal krmit sám. Pak jsem mu třeba na závěr i pomohla, ale to hlavní zvládal. Tak třeba by to mohlo pomoci i u vás. Jo a dvojčata motivovalo, že jsem je krmila na střídačku, takže už v roce dostala k misce i lžičku a zkoušela i sama a asi v roce a půl už se dokázala z části nakrmit, i když jsme jim částečně dál pomáhali asi do 3 let.

autor
28. srp 2020

dekuju, zkusim to a uvidíme 😊 kdyz to nepujde, dám mu jeste čas 😉

katkatomaskova
28. srp 2020

@zuzita15 Přesně jak u nás. Dcera má taky dva, a ji jídlo zdržuje od ostatních činností 😂 Nemá čas jíst. To už jsem taky zkoušela, posadit ji k jídlu, před ni postavit jogurt a ať baští sama. Nejdřív tak pět minut držkuje 😂 Pak sní dvě lžičky a jde od toho. Teď právě to na ni aplikuju třetí den, a přemýšlím, z čeho je sakra živá, protože ona prostě jíst nebude... 😂 My navíc ještě bojujeme s plínama, teď už aspoň překonala obrovskou averzi k nočníku (trpí na zácpy a od doby, co to řeším šetrným projímadlem místo čípků), tak na něm dokáže i pět minut posedět v klidu a bez rozčilování, což je posun 🙂 Ale zatím se mi nedaří chytit tu potřebu, a ona si sama od sebe neřekne 🙄 Takže ona je na všechno jinak šikovná, hezky mluví, dobře se učí nové věci, ale na něco je pěkně vyčuraná 😂 Tak to budu pomalu zkoušet, jednou k tomu dozraje 🙂

autor
28. srp 2020

@katkatomaskova nás má taký jeste pliny, nechce se mu ani od toho pritom mi prijde že už mu plina vadí, neumi si rict a zjevne to neresi. na nočník si ale v pohode sedne no nic vic. a náš teda nemluvi ani. jedine mama tata 🤷‍♀️

zuzita15
28. srp 2020

@katkatomaskova tak to jsou nase holky totozne 🤣🤣 akorat moje teda sedne na nocnik, klidne se vycura, vykaka, ale pak zas pul dne pocuranej celej byt, takze plinu ma zatim stale, uz jsem na to nemela nervy a ona asi taky ne 😆

katkatomaskova
28. srp 2020

@zuzita15 Tak to jsem zkoušela jeden den, sundat z ní plínu a nechat ji free - když už pak byl podruhé počuraný gauč, vzdala jsem to... 😂 Louži na zemi vyřeším, ale ten gauč, to už bylo blbý.. 😂