Jak vařit spolu s dítětem?

barbarucha
13. led 2016

Ahoj, můj malý sym má dost špatný vztah k jídlu. Ráda bych ho proto nějak zábavně zapojila do vaření, aby získal k jídlu i jiný vztah, než že mu ho někdo šoupne rovnou pod nos a pak ho nutí něco vstřebat.
Jsem našimi potravinovými dramaty už poněkud vyčerpaná, takže i když vařím docela dost, většinou malého šoupnu k pohádce, abych to měla co nejdřív hotové a mohla se zabývat konečně už něčím jiným než jídlem a horory kolem něj. Možná i proto je prcek zanedbán, co se týče možností, aby si sám zkoušel "vařit". Tak se ptám zkušenějších žen, prosím, poraďte nějaké jednoduché návody, jak zhruba 2-3leté dítě zapojit do vaření tak, aby to vydržely moje nervy a dítě to bavilo? Díky za podporu 😉

jija
13. led 2016

ono asi záleží na tom jaké máš nervy 😉 já jsem v tomhle ohledu hodně laxní, takže u nás děti už asi od roka pravidelně v kuchyni pomáhají, když chtějí a baví je to.
třeba já škrábu brambory a krajím a ony je nakrájená dávají do hrnce, pak přidají lžičku soli co jim dám a kmín,
nebo o Vánocích vykrajují cukroví, letos jsem vůbec nevykrajovala a to mají 2 a 3 roky, starší už zkouší válet válečkem.
když dělám buchty, vážím suroviny (nebo hrnkové recepty) a oni vysypávají do místy, pak míchají mixérem (hlavně starší ač kluk, baví ho to víc jak dcerku)
v létě v necelých 3 letech starší krájel vedle mě u linky - nejdřív okurky příborovým nožem a pak mi pomáhal se žlutými fazolkami, to už měl dokonce malý ostrý nůž
ale snesu hodně, když to vysypávají, hrabou do mísy než navážím a podobně

barbarucha
autor
13. led 2016

Díky za příspěvek. potřebovala bych nějakou začátečnickou verzi pro použitější nervy 😎 . Prakticky: kde děti pracují? Ve stoje na židli u linky nebo jim to dáváš k nim dolů na malý stoleček?

konidana
13. led 2016

krájejí, melou mlýnkem maso nebo mák, hlavně tedy synek, dcerku to dlouho nebaví. Na krájení pod dozorem klidně ostrý nůž, jinak nic neukrojí... Děti od malička vaří hlavně s manželem, který je u nás doma hlavní kuchař, a děti mu u vaření nevadí. Mě pomáhaly např. jak bylo již zmíněno dávat připravené suroviny do hrnce (házet oloupané a nakrájené brambory do hrnce s vodou a úspěch zaručen - i potopa zaručena:D), nalívání těsta na palačinky na pánev, míchání krupicové kaše aby se nepřipálila... jakýkoli strojek nebo mixér je pro kluka hit:D. Může ti cokoli podávat, suroviny, nádobí, ...

atinkaa
13. led 2016

my varime vsetky tri uz dlho🙂 teda vdacne
necham vyberat receptiky...za ten cas si ja pripravim co viem ze potrebujem ....je jedno ci knizka, ak mas nejaku ktoru sa nebojis zverit..ja mam take svoje recepty zalaminovane ...babkine, mamkine tak tie listujeme, a uz su vacsie tak sa nebojim zverit ani kucharky
alebo online
alebo este je Serial na YouTube...ten si pustime ak sa chystame na nieco konk.
pozhanam link lebo neviem thelma and ...niekto Theo?, neviem z hlavy ale su to take dve postavicky a Varia ...s nimi sme napr. robili pizzu, kus iny moj recept ale najprv sme s nimi trenovali griffy 😀

ale k veci - samotne varenie, miluju pomahat mi s pripravou..teda cokolvek postupne co ditko naucis
1 - miesanie - miluju vsetky deti, nejedlici ako moja mladsia bambulka ty mozu ochutnavat, testovat a ty sa mozes tesit 😵 😵
2 - postupne krajanie - makke suroviny - banan...az po tvrdsie dla toho ako vam to pojde
- to iste plati po ditko s tebou..az po dite samo pod dozorom
to ma myslim kazdy inak...kazde dieta je inak sikovne, ine veci ma natrenovane
3 - vykrajovanie, ak pecies - pecenie s nejedlikmi je bajecne
4 - struhanie, zas dostatocne velke kusky - bezpecne, najprv spolu ale u nas skusali obe
5 - mixovanie to stale len so mnou - ja drzim a jedna z nich macka mixer tycovy...a spolu miesame ale tiez skusali a prestali sme sa bat toho zvuku vdaka tomu
6 - moje deti napr. miluju okrem pecenia a cesta a vykrajovania velmi i pripravu polievky...tu som uplne zmenila varenie vdaka nim alebo pre ne
rozdam hrnce - Dame studenu vodu a same davaju po troske pripravene zeleninky, korenie...to si miesaju...a az ked je po hre tak ja varim, zeleninovy vyvar takto krasne viete pripravit spolu
7 - my teraz uz i maso....naklepat...ci ako my vravime napalickovat...osolit, okorenit....vsetko vedia
8- natierky su tiez bezpecne na pripravu, tiez mozete rozne vykrajovat chlebik a natierat spolu ...u nas na nejedlika zabral chlebik ala vlacik, jablko

tak tolko od nas....skor ak mas cielene otazky tak sa pytaj
za preklepy vopred pardon ale mam nemeckeho strazcu gramatiky ktoreho i ked vypnem tak robi co chce 😅 🙄
teda ak tam je die tak je to ide
😀 a velke pismena to je tiez jeho praca 😎 🙄

konidana
13. led 2016

Nesmíš se bát bordelu:D Kluk v necelých dvou letech miloval mlýnek na maso a mletí v něm, a škrabkou oškrábal celou mega petržel. A samozřejmě válení těsta válečkem. Rada na tvoje nervy je neřešit to. Ale vím, že to je těžké. Na složitější vaření, kdy musím přemýšlet co kam a jak a není to jeden z mých asi pěti zažitých jednoduchých receptů(palačinky, kaše, zeleninová polívka) či jednotlivých úkonů u kterých nedělám nic jiného, taky děti nechci:D

barbarucha
autor
13. led 2016

Super, díky holky, máte moji hlubokou poklonu. Jse statečné a skvěle organizované. Malej má právě rozptylovací fázi (vše rozhazuje), krom toho nechci, aby mi lezl do sporáku (oheň), tak mám trochu obavu, že z toho bude spousta řevu. Ale nějak se zkusím vzchopit a něco vyzkoušet.
@konidana Vařícího manžela NESMÍRNĚ závidím.

konidana
13. led 2016

@barbarucha ještě jeden tip: třeba bude stačit, když malýmu dáš neškodné nádobí (plast.misky, vařečky) a nasypeš mu třeba trochu suchých těstovin , fazolí, čočky,...(co tě napadne) ať vaří sám. V mouce na podlaze se báječně čmárá... ale kdo to pak má uklízet že?

pomi22
13. led 2016

Já sice mimčo nemám ale pamatuju si že moje Maminka 🙂 Nás posadila na linku s rohlíkem a my se koukaly jak vaří a pohodově baštili 🙂) a vždy vyprávěla a vysvětlovala co a jak se dělá 🙂 😉

mrazulkav
13. led 2016

2-letá dcerka pomáhá hlavně u pečení - předvážím si přísady a postupně přisypává, míchá... nejvíc jí baví rozklepávat vajíčka (já držím, ona klepe nožem). Ale třeba oplachování brambor a jiné zeleniny je taky fajn. Míchá i v hrncích na plotně - ví, že musí opatrně, aby se nespálila (párkrát si sahla a už ví). S nožem už taky zkouší (natrénováno na plastovém jídle v hrací kuchyňce), ale držíme obě a já koriguju. Obalování řízků je taky zábava (vč. uklízení potom)... I příprava večeře - skládání šunky na namazaný rohlík apod.
Většinou si sama přistrká schůdečky z Ikey a pracuje z nich. Jinak teda ona je pomocnice od malička - hlavně co se týká vody :D mytí nádobí, vytírání (jen je potom komplet na převlečení)

luciamala1979
13. led 2016

@pomi22 taky mám takové fotky na stole je to kraaasné 🙂

jija
13. led 2016

@barbarucha děti pracují podle toho co zrovna potřebuju dělat, když byly menší seděly na kuchyňské lince, dneska tam mám občas mladší když máme jenom brambory, jinak stojí na židli u kuchyňské linky, když chtějí pracovat oba, snažím se práci přesunout ke kuchyňskému stolu¨
ono hodně záleží na tom jak máš koncipovanou kuchyni a kolik a kde máš místa

lv
13. led 2016

mimo uvedené myje zeleninu, co já oškrábu, přidává bylinky, koření (neškodné, třeba kmín, pepř mele z mlýnku..), umí už rozbíjet vajíčko snad od 2let do misky, přilívá mléko/olej do těst, nebo dostane ty fazole, suché těstoviny a misky a přesypává, míchá..sedí na lince a už se tam skoro nevejde, tak i někdy na židličce u linky..mě to baví, je to baví, je to super. Bordel se setře, zamete.

konidana
14. led 2016

dcerka se zapojuje spíš do úklidu nákupu než do vaření, ale taky super: přebere pytel brambor do koše na brambory, uklízí suché věci do špajzu - nanosit karton mouky po jedné docela zabaví...

olgas
14. led 2016

moje děti jako malinké byli u kuchyňské linky pořád, ten mladší je tam na židli taky skoro pořád- pomáhá umývat nádobí - třeba mi podává po jednom hrnečky a tak, to samo s utíráním. Když něco krájím, má příborový nůž a krájí taky, už krájel i bramboty na malé kostičky, ale to jsem využila toho , že chtěl pomáhat, ale je ochotný, abych mu třeba tu ruku držela a krájíme společně, přidávání koření , podávání hrnců atd. atd. to co psaly holky. Jako tohle zvládám dobře. Horší to je, když se začne čabrat ve dřezu a připouští pořád vodu, dřez plný a voda až na zemi, tak to mi pak trochu hrají nervy. Nicméně, hlavně se musíš připravit na to, že to třeba nebudeš mít tak rychle, jakokdyž ho posadíš k pohádce, protože prostě musíš občas utřít něco co by se tobě samé nevylilo , něco se rozsype atd.

atd. Ale potvrzuji, je to pro ně zábava a ber to tak ,že to může být dobrý i pro tebe, protože zvládneš

něco udělat i s ním a pak můžeš využít tu dobu, kdy se dítě dívá na tu pohádku sama pro sebe a ne na vaření. navíc je to fajn i na rozvíjení motoriky bez toho ,že by jsi musela vymýšlet bůhví jaké činnosti.

Ale teda rozklepávání vajíčka do misky to obdivuji, to jsem teda s dětmi ještě nezkoušela, že bych je nechala. Měla bych se zamyslet.