Jak zabavujete dítě, když potřebujete něco dělat chvíli sami?

kaja2016
6. led 2018

Milé maminky, zajímalo by mě, kdo máte podobné staré dítě jako ja( necelé dva roky), jak to děláte, aby si děti hráli nějakou dobu sami?Klidně i u různé starých děti. Pustit TV, dát tablet a podobně prosím ne🙂 Hledám inspiraci

olsett
6. led 2018

Máme lego skluzavku a plnou krabici různých postaviček, drobností (i z kindervajíček nebo lego zvířátka a jiné) a ona dokáže u toho půl hodiny sedět a každý do zvířátko sklouznout na skluzavce. V podstatě jí baví jakýkoliv drobný hračičky naházený do nějaký krabice, ona je vyndavá a pak zase zandavá... ale já si myslím, že každý dítě je fakt jiný, kolikrát zkouším co baví děti kamáred a malou to vůbec nebere

alice_s
Autor odpověď smazal
Zobraz
vetyver
6. led 2018

Mezi židlemi jsem natáhla provázek, dala kolíčky s kousky látek a vystacili si celý dopoledne (veseli kolickama, pak si z látek dělali cestičku jakoby kladinu, pak je skládali do kominku...) dcera 4,syn 2,5 🙂

bylinka36
6. led 2018

Vareni, trochu mouky, vody, nejake to koreni a vydrzi i hodini nebo umyvat nadobi, poradne ji to napenim a to ji moc bavi, taky koupani, dam ji penu do koupele, hracky a ja si vklidu zatim umyju koupelnu...

bylinka36
6. led 2018

Jo a hudba, ja to pustim pres tv, ale da se klidne pustit i jen cd, dokaze trsat klidne pul odpoledne, porad dokola stejne pisnicky....

kaja2016
autor
6. led 2018

@olsett Asi jo, každýho bude bavit něco jiného, ale tohle u nás tedy taky funguje na 100procent.Krabička, kde mám různé poklady, nebo treba taštička s kartama od obchodu.
@vetyver Děkuju, tak něco takového zkusím, ale myslím, že to asi bude zatím moc kreativní. Kdyby měla starší parťácku, asi by to taky bylo jiny🙂
@bylinka36 Jako vaření u nás taky funguje, ale bohužel tak max 10 minut, pak už chce, abych vařila kavu s ni🙂 Ten úklid koupelny, to dělám stejne🙂 A hudbu zkusím, díky za tipy!
U nás teda funguje ještě krabice s kostkama, kreslení, vkládacky, ale není to jistota..

nekiaxy
6. led 2018

U nas pri vareni syn strasne rad loupe cibuli🙂 nebo stoji na zidli u okna a hlasi. Jinak kdyz uklizim, uklizi se mniu, doatane hadru a smrdla taky. Na uplne samostatne hrani musi mit naladu, to pak klasicke kramareni, vybalovani pokladu z krabice, kostky, a top je u nas naradi a obracena drevena zidlicka, pry je porad co opravovat🙂 jeste ho bavilo strkat korunky do prasatka, ale je mladsi, rok a pul, takze na starsk mozna nezabere...

caseopea
6. led 2018

Malý už má teda dva a půl roku, ale v necelých dvou letech jsem ho bavila různě, musela jsem hlavně být ve stejné místnosti jako on nebo na dohled. Dala jsem mu třeba napařovák na knedlíky a špejle (našla jsem to někde na netu se špagetama, ale byly všude a rychle se zlomily) a malý je strkal do těch dírek a dělal z napařováku ježka 🙂. Pak stavět lego nebo si malovat, razítkovat.🙂

kaja2016
autor
8. led 2018

@nekiaxy Ty jo, to je šikovný, že oloupe cibuli.-) A dáváš mu i nůž??? Já se právě bojím dávat ostré a i malé předměty, pokud nesedí vedle ní, aby si neublížila. Třeba ty mince, to bych se taky bála. Ona také uklízí se mnou. Já bych právě raději uklízela sama, proto hledám nějakou inspiraci, jak jí zabavit.-)

kaja2016
autor
8. led 2018

@caseopea To zkusím se špejlemi, ale obávám se, že ji u toho budu muset kontrolovat, aby si nevypichla oko🙂 Ale vypadá to teda zabavne. -) Razítka! Díky!. -)

kamste
8. led 2018

trhat staré časopisy/noviny, muchlat je a házet do krabice
plato od vajíček a "hra na Popelku"
"plave/neplave"
spousta zajímavých tipů je tady http://www.montessoridoma.cz/?cat=17

kamste
8. led 2018

a taky samolepky https://www.modrykonik.cz/blog/kamste/album/pov...
máme i menší a ty jsem pak brávala i k doktorce/na úřad/do autobusu

kaja2016
autor
8. led 2018

@kamste To je oboji supr, musim to nastudovat, dekuju moc🙂❤❤❤

kamste
8. led 2018

@kaja2016 rádo se stalo
ty samolepky mám moc ráda, protože je s tím zábava a není z toho nepořádek 😀

kaja2016
autor
8. led 2018

@kamste Jo to se hodi🙂 Montessori znam, rada bych pak dcerku i do montesori skolky dala, ale nenapadlo me patrat tam po detskych hrach🙂paradoxne

nekiaxy
8. led 2018

@kaja2016 teprve mu bude rok a pul, takze nuz opravdu ne, je malinky🙂) ma svuj plastovy a dela jako ze dela smik smik, kdyz mu nejde loupat, poda mi ji a ja mu pomuzu. Kazdy den takhle spolu varime. A naradi, to mu duveruji, sroubky nepolyka, strka je do direk, penizky taky neji, treba haze po jedne do hrnce skrz vicko s dirkou a libi se mu, jak to cinka. Ani ucici vez nemame, stoji normalne na zidli. Zas opravdicle montesori je i trochu o duvere, ale kazdemu diteti lze verit jen v necem:D nuz a nuzky nepujcuju, maximalne kdyz zapomenu nuzky, tak mi je donese, ale jsem opocena az na zadech a niz🙂

sarkar
8. led 2018

U nás dodnes (necelé 3 roky) zabírá přesýpání a přelívání - buď do dětské kuchyňky co máme v kuchyni jsem jim dala normální věci na vaření - trochu mouky, bylinek apod., případně ve vaně víc druhů sprchových gelů anebo třeba i obarvená sůl a sypali jí do skleniček (původně se má vytvořit barevná mozaika, ale to syn dodnes ignoruje a prostě jen přesýpá). Hodně kelímků, lžiček a různých dalších pomůcek z domácnosti a vždycky vydržel dlouho. Dcera vydržela u puzzlí a stavebnic už od malička nebo vlastně jakékoliv tvoření - malování, lepení, navlékání korálků. Záleží na povaze dítěte.

blahova_andrea
8. led 2018

synovi jsem dala dvě různé nádobky, do jedné nasypala třeba fazole, do ruky odměrku na um a už mě nepotřeboval 🙂 nebo rád hrál na bubny - vařečky a hrnec 😀 on ale vždy rád pomáhal s tím, co jsem dělala, nijak jsem ho nevyčleňovala, nevím jakou činnost sama máš na mysli. dost ho zabavilo i přebírání prádla podle barev, uměl je brzo. nebo košík na příbory z myčky a různá brčka nebo barevné dětské lžičky. píchal to prostě do těch dírek. ale on si uměl sám hrát krásně i s klasickými hračkami.

kaja2016
autor
9. led 2018

@nekiaxy
@sarkar
@blahova_andrea ahoj holky, dekuji za inspirace. Vsechno ozkousime. Hodne z tech veci take delame, jen si asi budu muset napsat seznam, delala jsem to ze zacatku tak i s jidlem🙂, protoze pak mam prez den chvilky, kdy fakt nevim, co vymyslet. Obvykle tedy travime vetsinu dne mimo domov, ale ted je treba nemocna a to pak je trosku narocnejsi, a pasivni zabavu chci elimminovat uplne na miminum. @nekiaxy Tech malych veci se opravdu bojim, podle hesla duveruj, ale proveruj🙂 moje mamka pracovala leta na rentgenu na chirurgii a deti v tomto veku je casto polykaji a ne vzdy projdou pak sami travicim traktem. Ona tedy male veci take nikdy nepolykala, ale na vanoce jsem ji nasla v puse kousek rozbite vanocni ozdoby. Proste clovek nikdy nevi. Takze s tim si hraje jen, kdyz jsem u ni. JInak ji take zapojuju do vareni, ale casto delam neco s cim pomahat nemuze (testo-syrova vejce, maso) a nebo ji pak zacne rozcilovat, ze oskrabat bramboru jeste neumi a podobne. Hlavne chce stat u pracovni desky na zidli, ze ktere pada, takze si ty nezavadne veci beru na zem a delam to s ni tam. Budu s tim zkouset jeste experimentovat. @blahova_andrea dcerka si take dokaze hrat sama. Nikdy jsem nepocitala, jak dlouho, ale mysli, ze treba tak 10 minut, nez me zavola, taky dle denni doby a vycerpani. Myslim, ze to je na tento vek vcelku normalni. Delsi dobu si vydrzi hrat tema malejma vecma, ale to zas nechci bez dozoru. Ma rada pohyb, takze se sama zabavi delsi dobu v ruznych pohybovych hrackach, co mame doma-trampolina, prolejza JInak ji take zapojuju do uklidu, ale treba konkretne vytirani bych rada delala sama bez jeji asistence🙂

blahova_andrea
9. led 2018

@kaja2016 doporučuji pořídit nějakou stabilní židličku, schůdky, aby mohla být s tebou nahoře u pracovní plochy. mě na ní děti teda i seděly. stoličku máme jednu a druhé dítě chtělo být tak u toho 😀 u nás ale děti i klepaly maso. prostě přes to byl pytlík, nesahaly na to a pak se šly stejně umýt. díky schůdkům i umývaly nádobí. samozřejmě něco nerozbitné a až voda vystydla 😀 to vytírání chápu. to jsem dělala, když se poo spalo a nebo jsem zavelela, že mají zůstat na koberci - na lodi v bezpečí (a třeba mi něco poskládat nebo namalovat) a že jdu vytřít, že tam je divoké moře a žraloci a že tam nesmí. dveře otevřené, kolikrát seděly na kraji lodi a sledovaly mě. když je to nebavilo, šly si hrát. a taky jsem samozřejmě vysvětlovala, jak to klouže a že by se bouchly do hlavičky a měly mokré ponožky...jako musím říct, že se mi stýská po malých dětech, kdy vlastně šlo tak nějak všechno ve větším klidu. co navlíkací velké dřevěné korálky? to děti nepolykají a taky se tím na chvíli zbaví, trénují motoriku a zdobí pak maminku 😉
hraje si sama jen 10 minut? tak to já měla štěstí na asi dost samostatné děti 😅

kaja2016
autor
9. led 2018

@blahova_andrea tak mela jsi dve .-)a pak kazde dite ma jine zaliby a temperament. Zidlicku mam, ale na maso a podobne ji sahat nechci davat, v nestrezenem okamziku si ocuca prsty. To je hezke, jak vymyslis, jak zapojit deti do uklidu. Ja to take delam. Ale spis ted sbiram aktivity, jak zabavit dcerku, abych si mohla sama neco v klidu udelat.

blahova_andrea
9. led 2018

@kaja2016 tak ale dvě jsem neměla hned. druhé se narodilo, když synovi bylo víc než 2,5. živí byl a je až moc, ale i si dokázal naštěstí vystačit sám. naopak horší je nechat bez dozoru dvě malé děti než jedno 😉 mě děti na maso taky nesahaly. to neznamená, že ho nemohly mlátit paličkou 😀 je fakt, že já neměla problém si najít čas sama si něco udělat nebo jsem to dělala při dětech. já spíš obdivuji a nechápu maminky, které při dětech dokáží pracovat či studovat. na to moje kapacita nestačí. nedokážu se totiž s dětmi za zády dostatečně soustředit. nepíšeš co chceš dělat sama ani jak dlouho ti to zabere. to sama myslíš úplně? jako že dítě třeba zavřeš v pokojíčku, že na něj nevidíš a ono na tebe?

kaja2016
autor
9. led 2018

@blahova_andrea Kazde dite je jine. JJe fajn, ze mas sikovne a samostatne deti. Hledam inspiraci, jak zabavit dcerku, aby si chvilku hrala sama zatimco vytru, naklepu rizky a podobne. Samozrejme, ze to zvladneme i ted, ale hledam vic ruznych aktivit pro inspiraci, takove jak psaly holky nahore. Hodne se me libi ty aktivity od Montessori. A ne, nechci dceru zavirat v detskem pokoji a jit zatim si zatim na nakup😀

blahova_andrea
9. led 2018

@kaja2016 však i já ti radila aktivity

ladyhacek
9. led 2018

Záleží co, dost mi i pomáhá 🙂. Ale jinak mu dám modelínu, pastelky a papír,lego, puzzle - to syna hodně baví. Když vařím tak misku a vařečku, pomáá míchat, i se mnou jendou obaloval řízky, ale to pak vypadala 😀 > ale byl šťastný. Syn má necelé tři roky,a le ativiti jsou více měně už pár měsíce stejné

majus6
9. led 2018

@kaja2016 U nás mělo úspěch louskání ořechů, karton v kuchyni na dlaždičky, kladivo a jely. Navíc nezvládly sníst všechno co vyloupaly a mne zbylo na pečení 😁.

caseopea
10. led 2018

@kaja2016 Jo já jsem to poprvé zkoušela se špagetami, ale ty se za chvíli zlomí a je z nich akorát nepořádek 🙂, jo je to fakt super, třeba když vařím malý si to dá ke mě do kuchyně na zem a zapichuje 🙂, mám ho na očích, mu se líbí že je se mnou a já si můžu v klidu vařit. Na vánoce zase vykrajoval, baví ho míchat atd. A razítka jsou u nás top 😀 papír nebo omalovánky a jedém 😀