Jaká nejmenší hmotnost dít. v 1 r. se považuje za norm.?

radka.k
16. pro 2010

Ahoj, mám dvojčata narozená v 35tt s porodní váhou 1,6kg a 2,2kg. Oba kluci byli plně kojení do 6 měs, potom jsme začali s příkrmy. Oba jedí moc hezky, teď v 10měs. jíme: ráno kaše (aby pořádně rostli), svačina ovoce, oběd maso-zelenina, svačina piškoty, jogurt, pečivo, mléko a večeře kaše a v noci každý třikrát kojení. Kakají min.2x , častěji 3x denně, takže jídla mají opravdu dost. Ten menší je stále opravdu malinký, má přesně 6kg a vypadá asi tak jako 4měsíční miminko. Mám strach, jestli to dožene. Myslím, že normální váha v roce je 8-10kg. Takže kolik kg by mělo dítě v roce mít, aby to ještě nebyl podprůměr?

bufina
16. pro 2010

Takhle je to těžký říct, by se u nějaké podprůměrné hmotnosti dalo mluvit u dítěte narozrnýho v termínu, kdyby v roce vážilo míň, ale u předčasně narozených dětí je to prostě jiný... Hlavní je, že prospívají a podle pediatričky a doktorů na neurologii (pokud tam chodíte) bylo vše ok, to je nejdůležitější....

baca
16. pro 2010

Ta norma je vždycky zavádějící. Moje dcera se narodila v termínu s váhou 2,8 kg. V roce měla 8,8. Někdo má 10 kg v 5 měsících. U dvojčat je snad měnší váha normální. A když pěkně jí, tak bych si hlavu nedělala.

iluss
16. pro 2010

Moje dcerka se narodila v necelém 36tt s porodní váhou 2,68kg. Od počátku byla hrozný jedlík a rostla neuvěřitelnou rychlostí. Na jednom roce měla přesně 10kg.

Moje známá má ale holčičku, která se narodila normálně v termínu, taky hodně baší, ale od malička je drobnější, v jednom roce měla necelých 7 kilo. V deseti měsících vypadala jako tříměsíční a vypadalo to opravdu legračně, když takové jakoby maličké díťátko už chodilo.

Každé dítě je jiné a nejdůležitější je, že tvoje děti krásně jedí a hezky prospívají, potom je myslím celkem jedno, jestli
maj o kilo víc nebo míň. Tak holt budou drobnější postavy.

alcatko.j
16. pro 2010

Mam dve dcery

Nela, porodní vaha 2960 g 49 cm, v roce vazila 6750 g a merila 74 cm

Thea, porodní vaha 3 280 g a 49 cm, v roce 6900 g a 72 cm.

Chapu, ze te to trapi, ale dulezite je, jestli ji, pribíra tak nejak aspon trosku, jestli vaha nestagnuje..jestli dite prospiva, je vesele, hrave, skotaci..jestli neni unavene...
Je dobre mit podporu v pediatrovi, on ma zkusenosti, on te uklidni, pozna, jestli je vse v poradku. Jestli mas pochybnosti, tak pozadej o nejake testy, ze zacatku treba krev, aby se vyloucilo, ze deti nemaji nejakou alergii apod🙂
Ale urcite to bude v poradku. I my dopseli jsme nekdo hubeny, nekdo silnejsi s nadvahou, nekdo ma velky zadek, nekdo hubene nohy . Nekdy snime obr talir, jindy neni chut..Vim, ze u deti je to osemetne, ale urcite to bude dobre, bud to deti dozenou, nebo holt budou drobnejsi🙂

1980mat
16. pro 2010

Radko,

já myslím, že speciálně u Tvých dětí je nutné brát v úvahu, že jsou to dvojčátka, která se narodila předčasně a tak by k tomu měl také Váš pediatr přistupovat. Někde jsem četla, že na děti narozené předčasně mají doktoři jiné speciální tabulky, jak by měli růst a přibývat na váze a nevztahují se na ně klasické percentilové grafy jako na děti narozené v termínu. Já myslím, že jste v normě a jestli máš pochybnosti, tak to určitě prober s Vaším pediatrem či jiným odborníkem. Já měla problém opačný. První syn se narodil extrémně velký (4600 g a 53 cm) a ani dcera nebyla zrovna drobek (3950 g a 48 cm), takže moje děti se od narození taky vymikají grafům a jsou nad tou horní percentilovou hranicí. Syn měl třeba v roce 85 cm a 11300 g. Je pravda, že záleží také na výšce rodičů. Když jsou rodiče malí, nelze čekat, že jejich děti budou obříci. Můj manžel má skoro dva metry, já skoro metr osmdesát, tak ani naše děti nejsou drobci.

kikimaruska
16. pro 2010

Jak píší holky, u předčasně narozených dětí je to individuální, vždyt i na spoustu věcí, jako třeba očkování, zavádění příkrmů, dovednosti se i počítá korigovaný věk a ne skutečný. Syn se narodil ve 28+3 tt, 950 g (840) a 35 cm. Na roce měl 7,1 kg a 67 cm a ještě sám ani neseděl...a přesto jsme sklidili pochvalu. Když to tak vezmeš, tak normální donošená mimi v roce svoji hmotnost ztrojnásobí, a takovýhle drobečci ji třeba zšestinásobí...a to je hodně velký úspěch, přestože prostě váhy donošeného mimi nedosáhnou...to se vyrovná až někdy po 3-6 roce, ... 😉 .Jo a jinak nedonošená miminka rostou a přibírají i nárazově...stále nic a najednou jakoby ze dne na den vyrostli třeba o 3 cm 🙂

maly_prcek
16. pro 2010

Ahoj, jíte víc jak náš syn a to je cvalík, který chce jíst prakticky neustále 🙂
Por. váha 3kg, v roce necelých 10kg (v půl roce měl 8,5kg!)
Já jsem v roce měla něco málo přes 7kg (por. váha 2,60, v termínu, vše OK), jsem drobek, máme to v rodině...

Taky bych vycházela z toho, jak děti jí a jestli rovnoměrně přibývají. A to je u vás ok, takže bych si s tím nedělala hlavu 😉 Každý má ten rytmus jiný, nabrat kila jde velmi rychle, navíc celkově se přibírá víc přes zimu, v létě se zas víc roste do výšky...

jita06
16. pro 2010

Naše malá měla porodní váhu 3450g a 48 cm. Rodila jsem v 42+6tt. V roce má 7500g a 70cm. Pokud je jinak vše ok, moc bych se tím netrápila.
Já jsem byla taky malá a drobná a dnes mám opačný problém . Můj strýc měl pri narození 4kg a dnes má 50kg i s postelý 🙂 Manžel byl taky nedonošený 1,7kg a dnes má 90kg 🙂

fiallinka
16. pro 2010

radko, pokud ti jde o tabulkovou váhu, tak existují percentilové grafy, ty jsou uvedeny i ve zdravotní průkazce, kterou máš pro děti doma, a tam to můžeš srovnat - http://www.rustovyhormon.cz/percentilove-rustov... tady se taky mrkni... jako jo, mají málo, ale jestli rostou a jedí a vyvíjí se ok, což asi jo, tak to bude ok - doktor už by asi problém viděl...

Takže to asi jsou prostě hodní hoši a nechtějí, aby mamka tahala těžký kočár.

shaula
16. pro 2010

Radko, chápu, že tě to trápí, ale zbytečně je neporovnávej s tabulkami, dvojčata jsou v trochu jiné situaci 😉 Ty tabulky jsou opravdu zavádějící, počítané na monodítě narozené v termínu. Obecně se uvádí, že dítě by v půlroce mělo mít minimálně dvojnásobek porodní váhy a v roce trojnásobek. Takže to hravě splňujete 😉 Jste pod dohledem pediatričky, kdyby něco nebylo pořádku, určitě by to už řešila.

Já mám taky dvojčata, narozeni 35+5 s porodními váhami 2,35 a 2,25 kg. V roce měli 7,6 a 7,8 kg, podle pediatričky jsou drobnější a štíhlejší (tuším někde na hranici 3.percentilu), ale stále v normě.
Za měsíc jim bude 2,5 roku a váží 11 kg, takže taky žádná sláva 😀 Ale vidím na nich, že jsou v pohodě, nic jim nechybí, tak není proč se tím trápit 😉 Měj se krásně a užívej si dětiček 🙂

irasek
17. pro 2010

Ahoj Radko, syna mám též v 35tt, PV 1,9kg, v roce 8,5kg, ve 2 letech 10,6kg a momentálně ve 2,5 letech 11,5kg. Od začátku žádná sláva 😖 , ale dle všech dr je zcela v pořádku. Je v pohodě, zdravý, ale prostě drobnější... U nás jsou teda každodenní boje s jídlem, takže pochybuji, že bude někdy obřík 😀.
Veliká škoda, že jde pouze o otázku, že není nějaká diskuze, kde bysme si mohly předávat info, jak na ty nejedlíky "neobříky".

mkr
17. pro 2010

malá byla 35 tt a měla 48cm 2900 gr v roce 8,5 kg, podle mě jim jen chybí ta váha porodní, kterou mají děti běžně vyšší, neteř se narodila v 37 tt a měla 1,6 kg dlouho nebyla očkovaná, protože nám nešlo přesáhnout 5 kg, ještě teď vypadá jako miminko v 9 měsících

brisalek
17. pro 2010

holky budte radi...vsichni budou rikat"takovy maly/a a tak sikovny" 🙂 ne jako nam, kteri bychom potrebovali cedulku "nejsem blby jsou mi 4 roky" ale vypadam na 7🙂 😀 . Je to podle me proste v genech. Porodni vaha se ma v roce priblizne ztrojnasobit. Takze mnohem "horsi" je to podle me u deti, ktere meli normalni PV a pak maji jen 7kg v roce nez kdyz ma porodni 2kg . Ja jsem z dvojcat narodili jsme se take ve 36tt(protoze jeste pri mem rozeni nikdo nevedel, ze bude jeste segra🙂). Mely jsme 2,45g a 2,25g a v roce jsme meli pres 10kg, ale subar nam delali zasadne do ryzoveho odvaru a cpali nas jak husy, abychom my chudatka nedonosene🙂 hezky rostly. Ale zase musim rict ,. ze jsme delaly vse stejne nebo i driv jako donosene deti(treba chodili v 10-11mesich a podobne). Takze fakt, kdyz jsou jinak v pohode, spokojene, maji primereny psychomotoricky vyvoj....holt budou drobnejsi.