Jasle, škôlka v Prahe, Beroune. Prispievá štát na škôlku?

sonkapac
18. čer 2014

Ahojte mamičky a oteckovia. Chcela by som od vás poradiť. S rodinkou žijeme na Slovensku, no túžime ísť za prácou do Prahy. Aktuálne som na materskej dovolenke s dvoma deťmi, a tak musím riešiť aj ich. Vedeli by sme mi poradiť ako to chodí u vás? Nedarí sa mi totiž vygoogliť info o jasličkách. To vážne máte len pár a aj to súkromných a teda tak neskutočne drahých? Pozerala som Prahu a aj Beroun, lebo aj tam by sme teoreticky chceli ísť bývať (a do práce do Prahy dochádzať). Veď na jedno dieťa to mesačne vychádza 16 000 Czk! To je veľa a ešte krát 2 :( Tiež som sa niekde dočítala o firemných škôlkach. Ako veľmi sú u vás rozšírené? A koľko sa za takú platí? A posledná otázka, u nás ak musí mamička nastúpiť do práce skor ako o 3 roky, štát jej na škôlku prispeje cca 200,- Eurami (asi 5 500 Czk). Je niečo také aj uvás? A aké podmienky musí mamička spĺňať, aby ich dostala (že či by bola reálne šanca niečo také získať). Ďakujem už teraz za pomoc.

anushka111
18. čer 2014

Státních jeslích je v Praze velmi málo, před pár lety byly cca 4. Teď už je jich víc, ale moc to není a především je velmi těžké tam dítě vůbec dostat - většině maminek bez příslušného obnosu peněz se to nepodaří. Školek je dost, ale záleží kde přesně v Praze, 3 leté děti se do školky dostanou tak cca v 50% případů u 4 letých je to lepší, ale jsou i místa, kde se dostávají až předškolní. Příspěvek na školku stát neposkytuje. Pokud byste byly skutečně sociální případ, můžete zažádat o odpuštění školkovného, to je cca 800 kč + jídlo - stravné cca 700 kč, ale to byste na tom museli být skutečně hrozně, abyste měli šanci o odpuštění. Jinak soukromé jeslo/školky začínají v Praze cca od 8000 kč bez stravného, ale většinou je cena mezi 10 - 15 000. Upřímně, ve vašem případě bych se do Prahy stěhovala až při jistotě pracovního místa., jinak si ani neumím představit, jak byste vyšli. pokud byste nebydleli ve vlastním bytě - nájem tu za menší byt nespadne s poplatky pod 10 000 (vyjímkou jsou samozřejmě byty, který máte přes známého).

sonkapac
autor
18. čer 2014

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. No som veru veľmi sklamaná ako to chodí, naivne som si myslela, že to nebude až tak zlé a ťažké ☹

somalicats
18. čer 2014

@sonkapac Ono taky hodně záleží na tom, za jakou prací sem chcete jít. Nedostatkové profese jsou tu velmi dobře hodnoceny, takže pak není problém zaplatit i tu školku/jesle. Jinak ale jak psala anushka111 - náklady hlavně na bydlení nejsou zrovna nízké a s průměrným platem soukromou školku/jesle pro dvě děti nezaplatíš.

sonkapac
autor
18. čer 2014

@somalicats Keď ono aj s tou prácou je to ťažšie, teda vedieť ako je platená, keď skoro nikde nie je uvedený ponúkaný plat 🙂 a tiež sa trošku bojím či nebudem pre svoju slovenčinu menejcenná, hoci viem, že slovákov tam pracuje veľa. Ja osobne sa špecializujem na mediálnu oblasť (weby a tak), čiže teoreticky by sa to malo dať zaplatiť, ale predstava, že celý môj plat by mal ísť len na deti,...

somalicats
18. čer 2014

@sonkapac Tak ono je dobré prostě nejdřív rozeslat CV na ty nabízené pozice, které vyhovují, případně se poptat přímo (což je asi nejlepší řešení v některých profesích, sama jsem takhle natrefila na práci cca 5 minut chůze od baráku 🙂 ), pak řešit finance a pak si spočítat, jestli to má cenu. Slováků tu dělá kupa a kdy jedině slovenština může vadit je tehdy, pokud komunikuješ přímo se zákazníky (pokud nesedíš za kasou někde v marketu, tam je to asi fuk) - v mém oboru vadí spoustě lidí dost, pokud s nimi komunikuje Slovák slovensky a ne česky. Mně třeba by to bylo fuk, já se slovenštinou problémy nemám, ale ti hodně mladí a nebo pak senioři často jo.

monizami
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
sonkapac
autor
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
zoe44
23. čer 2014

Ahoj ja som tiež prisla pred rokom do Prahy aj zo synom a zacala som dostavat matersku tu v CZ ,dostavam 4200kc az do 4 rokov , coz na SR je na 3 roky sice viac ale len na 3.r.
Pracu som si nasla ihned a docela dobre platenu takže sa mi oplatilo dat ho do sukromnej skolky za 6000kc mesacne. Celodenna dochadzka a s pani ucitelkami som veeeeeelmi spokojna az mi je luto ze odtial bude odchadzat lebo sme sa chvalabohu dostali od septembra do statnej skolky. 😀
Ale ak by si mala zaujem urcite by som ti tuto terajsiu sukromnu skolku doporucila 😉 lebo nieje skolka ako skolka a toto je druha v ktorej je lebo predtým bol v inej sukromnej skolke a to bola hroza. Radsej nebudem komentovat lebo by to bolo velmi na dlho. 😠
A teda pre info NIKDY NEDAVAJTE DETI DO SUKROMNEJ SKOLKY ŠARLOTKA (Praha 4) !!!!!!!