Je moje dieťa nadpriemerne inteligentné? Ako naňho?

danagerg
19. říj 2012

nakolko poznam ako sa mamicky radi v diskusiach napadaju a urazaju, otvorila som si nick len na tuto temu. nepisem sem preto ze sa potrebujem nafukovat, ale zaujimalo by ma ci vase deti, alebo inak vacsina deti dokaze co moj syn. zda sa mi ze toho vie viac ako rovesnici ale nemam celkom s kym porovnat. takze ma 16 mesiacov, kaka len na wc a aj kazde cikanie hlasi, jeho slovna zasoba je asi 200 slov v prvom jazyku, 50 v druhom a zo 15 v tretom. rad si vymysla slovne hracky ako skracovanie slov - napr namiesto oko hovri ok a smeje sa na tom, nikto ho ot neucil. hracky ho absoutne nezaujimaju, chce len citat, pozna uz niektore pismena a cita, stale hlasi ked je niecoho 2 ks, jedine co ho okrem citania bavi je kreslit a rozpravat sa. ako ho zamestnat? snazim sa co to da, ale sediet s nim cely den a citat sa naozaj neda, ked si potrebujem daco doma porobit stoji za mnou s knizkou a kuka a opakuje citat citat a mna moze aj porazit. dakujem za odpovede a tipy.

apollo11
19. říj 2012

@danagerg Co bys ráda slyšela? 🙂 Čti s ním dál, kresli, povídej, je to normální bystré dítě.
Moje malá měla kolem roka a půl určitě přes 200 slov, před 2. rokem uměla abecedu, nejradši má povídání u knížek a nikdy mě nenapadlo, že je kvůli tomu nadprůměrně inteligentní. Zase jí nepůjdou jiné věci.
V něčem se vyvíjejí rychleji, v nečem můžou zůstat zaseklí měsíce a rovesníci je doženou.. V tomhle věku nedělej žádné závěry 🙂

marton
19. říj 2012

@danagerg Ahojky,mě tedy tvůj chlapeček přijde více jak bystrý 🙂 .A to co Apollo11 přijde jako normální tak mě ne.V 16 měsících taková slovní zásoba,chození na nočník či wc.....ve dvou letech abeceda.No musím se nad svými dětmi zamyslet 😉 .Máte opravdu šikovné dětičky.

dagina
20. říj 2012

@danagerg dle toho co píšeš...dle mě, kde je dáno více je zase ubráno jinde - v tom, že potřebuje stále svojí asistenci a nezabaví se sám ani na chvíli. V roce a čtvrt toto všechno umět.., těžko říct, ale pokud se ti to úplně nezdá, bych se přinejmenším poradila s mudrou, případně s jiným odborníkem jak s takovým dítětem pracovat....zase přeskakovat určitou etapu vývoje asi také není úplně OK...no abych pravdu řekla, jsem ráda, že mám normální děti 😎.

danagerg
autor
20. říj 2012

@apollo11 pisala som sem hlavne preto ze ma zaujima to porovnanie - ak je to normalka ze dieta v jeho veku je na tom takto, ok, ale podla deti co poznam - jeho rovesnikov sa mi to nezda, vacsina pozna tak zo 5 slov, stale si v plenkach ale hlavne ked pridu k nam hraju sa s jednou hrackou za druhou zatial co nas maly pocita lyzicky a taha ma za gate aby som mu precitala letak co nasiel na zemi. Rozumiem o com hovoris ze moze prist cas kedy ho vsetci dobehnu a predbehnu, skor ma fakt zaujimalo ci nateraz vie viac ako ine deti v jeho veku a ako ho vzhladom na to zabavit bez toho aby som cely den presedela pod kniznicou s pastelkami v ruke 🙂

evaviki
20. říj 2012

@danagerg podla toho, co si napisala, vie teraz urcite podstatne viac ako deti v jeho veku.. a skus ho naucit hrat sa sameho, aj to je dolezite.. potom ziskas cas na uklid, vareni a pod..

luciebx
20. říj 2012

je teda fajn ze tvoje ditko v 16 mesicich umi na zachod a ze si rekne.. podle me je toto spis o treningu.. ale kazda na to mame jiny nazor.. to ze pises ze umi 3 jazyky.. nenapsalas jake..slovensky? anglicky? nemecky? to ze zkracuje slovo oko na ok.. to neni chytrost podle me.. proste si to zkracuje.. moje ditko taky nerekne letadlo.. ale rekne lalalo.. a nepovazuji to za extremnost..
jak uz tu nekdo psal.. to ze s nim musis sedet cely dny teda neni uplne ok.. nas maly je teda furt v plenkach to je fakt.. ale cely den si zahraje sam.. kresli si.. sedi u knizky.. a na nic me nepotrebuje.. takze ono je to pro a proti..
taky bych za sla za dr.. treba vas posle nekam na nejaky testy a tam ti reknou v cem vynika a v cem zase je pozadu.. me teda prijde na 16 mesicu docela brzy delat nejaky zavery.. urcite jsi na nej pysna.. to sme vsechny maminky pysne na sve deti..

danagerg
autor
20. říj 2012

@luciebx no to mi bolo celkom jasne ze sa tu dockam takychto reakcii - preto ma ani nenapadlo poslat tuto otazku z mojho bezneho profilu 🙂 ano som nanho pysna a rovnako by som bola pysna keby sa s nakakanym v plenke hral s legom ;) co sa tyka jazykov je to slovencina francuzstina a anglictina, a co sa tyka toho skracovania slov nejedna sa o to ze ich skracuje aby sa lahsie vyslovili - vie ich povedat aj cele ale ked chce niekoho pobavit vedome skracuje slova na jednu slabiku a rehoce sa na tom
takze neslo mi o to aby tu niekto robil uuuu a oooo nad tym co moje dieta dokaze, zaujimalo ma co bezne (ne)robia deti v jeho veku a rady ako ho zaujat nejakymi neparovymi aktivitami co moze robit aj sam, skor nez nam byt tak zapadne prachom ze nebudeme vediet najst veci 🙂

llluckaaa
20. říj 2012

Když si odpustím svoje obvyklé komentáře, že nemám ráda srovnávání schopností dětí podle jejich věku 😉 , tak tady je můj názor, který tě zajímá: běžné mi to rozhodně nepřijde a žádné podobné dítě ve svém okolí nemám. Ale na druhou stravnu bych ho teď neoznačovala za geniální - každé dítě se zajímá o něco jiného a vyniká v něčem jiném. U tvého to bude v mluvení a hry se slovy, dítě mojí kámošky zase úžasně skládá puzzle a to moje krásně jezdí na plastové motorce 😉 Z hraček na zabavení mě napadá třeba takový ten dětský laptop, který má určitě nějakou hru se slovy, je tam počítání ap. Nebo by se určitě dala koupit nějaká knížka, která má i audionahrávku, takže když se potřebuješ věnovat např. vaření, dítě by si mohlo prohlížet knížku a u toho poslouchat. A nebo můžeš nahrát sebe a pak to děcku pouštět. Pokud ho podobné věci baví, proč ho v tom nepodporovat. Ale stejně bych ho podporovala, aby se rozvíjelo i v jiných činnostech - samostatnosti, pohybově na prolézačkách ap.

veruska007
20. říj 2012

@danagerg Ahoj, taky mám pocit, že moje dítě je chytřejší 😉, malý znal ve dvou letech všechny barvy, většinu písmenek... v 1,5 roce chodil na dva dny v týdnu do soukromé školky, kromě plínek zapadl mezi 3leťáky, sebeobsluhu zvládal, mluvil dobře... ale ony se většinou děti do předškolního věku cca srovnají. Já třeba byla jako dítě dost nemocná a nic jsem nesměla a od 4 let jsem si četla knížky z knihovny. Ve škole jsem se nudila a vysokou i doktorát hravě zvládla o rok dřív... jenže inteligence není všecho. Navíc to není jednolitá vlastnost, ale můžeš mít různě rozvinuté jednotlivé složky...

Já to u malýho řešila tak první dva roky a teď jsem to nechala plavat. Nijak zvlášť ho nerozvíjím, v některých dovednostech ve školce exceluje, v některých ne... no, fakt už to neřeším. Však ve škole se ukáže 😉

monyliny
20. říj 2012

No,jestli se do toho můžu vložit,tak být tebou,byla bych na své dítě pyšná a podporovala ho.Protože to běžné chování v tomto věku není.Vím to sama.Má dcera-teď je jí 8 let je nadprůměrně inteligentní,je premiant ve třídě a zajímají ji věci,o které její vrstevníci nemají zájem. V 6 měsících začala mluvit. V roce zpívala-správně artikulovala a udržela melodii.Od čtyř čte a od pěti uměla počítat do 1000.Já vím,je to někdy únavný ,hlavně,když tu pusu nezavře 🙂 ,ale vrátí se ti to.Já jí moc nepodporovala,protože jsem sama učitelka a bála jsem se,že ji škola bavit nebude.jenže ty děcka si sami k tomu dojdou a vyhledávají to.Určitě nic nezkazíš tím,když ho budeš brát často ven mezi vrstevníky a do přírody za sportem.

luciebx
20. říj 2012

@danagerg ale ja ti nepsala nic ve zlem.. me jen prijde ze na 16 mesicu je na nejaky zavery brzy.. a tak kdyz si to chces nejak vic dokazat.. at ti to posoudi dr ze fakt mas nadprumerne ditko..

apollo11
20. říj 2012

@marton
@dagina
@danagerg Ok, já nemyslela normální ve smyslu, že je takových dětí hodně, ale že nevidím důvod nakládat s ním zatím jinak než s normálním dítětem 😉 jak stojí v otázce tématu. Na psychologické diagnózy je opravdu brzy. A svoje dítě jsem k tomuto šampionovi určitě nepřirovnávala, jenom jsem chtěla říct, že taky brzy mluvila a uměla barvy ap. a přesto je "normální" a pomalejší třeba zas jinde. Tu zkušenost, že bych nevěděla co s ní, protože je moc chytrá, nemám 😅
@danagerg Pokud nevíš, jak ho zabavit, doporučila bych různé montessori aktivity, je toho na netu plno 😉

juju
20. říj 2012

@danagerg urcite si na neho pysna 🙂 ale podla mna najlepsie ti poradi detska psychologicka (nie mamicky) ktora presne vie vyvojove fazy a ako pokracovat vyvijat jeho prednostia a stimulovat nedostatky. ale ako mnohe baby pisu, daj pozor aby si ho nepodporovala len v jednom a to dalsie sa zanedba lebo na rozvijanie talentu je este velmi malicky ale musi urcite rozvijat vsetky stranky svojej osoby a tela 😉 v jednej knizke o vyhove deti som citala, ze je nebezpecne sa sustredit len na silne stranky dietatka, moze to napachat vela skody v buducnosti. Vela stastia a skus ist za psychologickou 😉

brisalek
22. říj 2012

ahoj, určitě je chytrý a šikovný, jak moc je "nadprůměrný" musí posoudit asi odborník. Dcera také uměla v 18 měsících všechna písmenka abecedy, ale slov tak 50. Synovec byl také ve všem napřed a hodně, chodil v 8 měsících v roce apůl už znal spoustu říkanek a básničeka, mluvil plynule a perfektně kromě ř i vyslovoval atd, atd. a opravdu je dost chytrý , ale na druhou stranu zase trochu nezvladatelný a rozmazlený , takže je dobře, že o tom přemýšlíš. Je to náročné si pořád s takovým dítětem hrát a ještě tak, aby se aspoň nějak rozvíjel, takže znova bych doporučila odborníka. Nevím jakou máš dětskou dr., ale myslíš, že většina to bude spíše bagatelizivat, takže radši dobrého dětského psychologa, který tě pochopí a poradí jak nenásilně pokračovat a zlepšovat ty nej stránky a nezanedbat ty slabší, které tyhle děti vždycky nějaké mají🙂.

sasanka03
23. říj 2012

Chtěla jsem něco přidat, ale už mě předešly jiné maminky. Ano, určitě je tvůj syn napřed, zvládá věci, které mnohé děti v tomto věku nezvládají, ale jak už tady holky psaly, chce to rozhodně pohled odborníka...myslím, že nějaké najdeš i pod pedagogicko psychologickou poradnou. A jinak z mé strany jen pohled takový, že je hezké, že jeho rozumové učení (myslím učení nových poznatků) je napřed, ale je potřeba rozvíjet taky další složky učení a o těch nepíšeš (senzomotorické- co dokáže pohybově???jezdí na odrážecím kole?skáče snožmo?udělá kotoul? nebo sociální učení- navazuje vztahy s vrstevníky, nebojí se dětí umí s nimi vycházet, je samostatný, obleče se???,...atd)prostě posuzuje se všechno a já třeba radši rozvíjím u syna sociální učení, protože poznatkové nikdy neztratí, to je mu prostě vrozené a ty (škola, školky) jej jen posouváš dál, ale to sociální jak promeškáš, už těžko nějak nahradíš.

vendullka
23. říj 2012

@apollo11 naše malá na tom byla stejně🙂

zazana81
26. lis 2012

Dcera mě cca od 14 měsíců vždy od rána naháněla po bytě s knížkou a volala "číst číst". Ve dvou letech uměla napočítat do 10 a abecedu. Také už pozná některá písmenka. Mluví už jako dospělá, čímž chci říct, že řekne vše, co potřebuje. To asi díky tomu čtení. Umí několik knížek nazpaměť (když si k nim sedne, vypadá to, že opravdu čte) a sama si zpívá písničky (např. na tý louce zelený apod...) Některé děti jsou asi humanitně zaměřené 🙂 Určitě má ale zase rezervy v jiných oblastech, např. pozdě chodila...

mamina19844
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
mamina19844
Odpověď byla odstraněná
Zobraz