Je možné dát dítě do školky před třetím rokem?

popi111
27. srp 2013

ahojky holky,
chtěla bych se zeptat, třeba máte někdo zkušenost. Je možné v dnešní době dát dítě do školky, 3 měsíce před dosažením tří let a přitom zůstat doma, pobírat rodičák a nastoupit do práce až den po jeho narozeninách? Mám ještě původní čerpání rodičovské, tak nevím, zda se na mě ty letošní novinky vztahují, aspon ohledně té školky, někdo říká, že může dítě chodit do mš od dvou let a pobírat dále rodičák. Mám na mysli celodenní nebo půldenní docházku, ne jen pět dní v měsíci.

martasek
27. srp 2013

Normálně může chodit do školky i na celý den a o rodičák nepřijdeš, mě tak malá chodila už od ledna a tři roky měla až v březnu, brala jsem ji teda po obědě, ale chodila každý den. Od prosince 2012 (pokud se nepletu) platí novela zákona, kdy je to možné právě už u dětí od dvou let 🙂

samaan
27. srp 2013

ahoj, mám úplně stejnou situaci,klukum budou v listopadu tři roky a v září nastupují do školky. Podléhají tříměsíční zkušební době,protože jim nejsou ještě tři. Pobírám rodičák do listopadu a pak nastupuji do práce. Puldenní ani jiná docházka už neexistuje. Platí pouze celodenní docházka,přičemž se dá domluvit s paní učitelkou,že některý den zůstane dítě doma,nebo půjde dřív. Tak mi to bylo řečeno na úřadech i ve školce.

kimby
27. srp 2013

Dcera (ročník 2010), byla přijata v průběhu školního roku (na základě zápisu, kde původně přijata nebyla pro počet dětí) od 1. února 2013, 3 let dosáhla na konci března 2013, problém by jste mít neměla též žádný, neboť jak píše v první odpovědi paní, je novela zákona, kde ten věk je od 2let. Rodičák by jste měla normálně dobrat do 3let věku dítěte (ať už budete v práci či ještě doma).
- Díky legislativním změnám od 1.1.2012 pak v případech dětí starších dvou let přestane být od roku 2012 nárok na RP omezen dobou docházky do předškolních zařízení-obvykle MŠ. U dětí mladších dvou let pak bude pro umístění v zařízení(Jesle,MŠ) pro děti zavedeno jednotné konto 46 hodin za měsíc.

antarres
28. srp 2013

u nás se striktně řídí datem narození a dřív jak ve 3 letech prostě nevezmou....Je tu nával...

llluckaaa
28. srp 2013

Zrovna včera jsem to u nás obíhala a osobně zjisťovala. Na pracáku mi řekli, že ikdyž půjdu do práce nebo dítě celodenně do školky po 2. roce věku a před 3. narozeninami, že o rodičák nepřijdu. Mám ještě tu starou tříletou verzi.
Z pracáku vedla moje cesta do školky, kde jsem řešila, jestli mi dítě přijmou. Ano, Kačku by mi vzali (tady to mám komplikované, protože mi ji vzali jinam, než chci a řeším s nimi přesun na jiné místo). Není problém, aby školku celodenně navštěvovalo dítě mladší 3 let, ale záleží, jestli mají volno. U nás je u zápisu nejdůležitější kritériem věk dítěte, takže ty mladší mají menší šanci se tam dostat.

cuci25
28. srp 2013

zákon to sice dovoluje umístit dítě od dvou let do školky, ale otázka je, v jaké školce budou mít volná místa. Když všude slyším, jak se do spousty školek nedostanou ani děti tříletý a starší, protože prostě nemají místo, tak pochybuju, že vezmou dítko mladší 😒 Já mám v plánu udělat něco podobnýho, dceři budou tři roky příští rok v lednu, ale já bych ji chtěla dát do školky už od příštího září, to jí budou 2 roky a 8 měsíců. Bydlím na malém městě a prý tu ve školce plný stav nemají, tak jsem zvědavá, když to půjde, budu ráda, když ne, tak se svět nezboří 🙂

reynocek
29. srp 2013

Řeším zrovna to samé. Sice jsem tomu vůbec nevěřila, ale u nás se ten zázrak stal. Dceři budou 3 roky v prosinci a včera nám oznámila ředitelka, že nám malou do školky od září vezmou. Samozřejmě jsem hned začala zjišťovat, jestli mi neseberou rodičovský příspěvek. Ale ředitelka mě ujistila, že už můžu dát malou do školky před třetím rokem a rodičák mi zůstane a navíc jsem to našla i tady: http://info.edu.cz/cs/node/22333, včetně čísla zákona. Takže snad to tak je 🙂

margeta
29. srp 2013

Mě na úřadě vysvětlili, že někdy od listopadu nebo prosince 2012 se sledují jen děti do dvou let. Pak už dítě může do školky na celý den bez toho, aby člověk přišel o rodičák. Taky mi dítě šlo o trošku dřív a problém s tím nebyl.

spagatice
29. srp 2013

Náš prcek jde v pondělí, v den svých druhých narozenin, do školky spolu se starším synem. Do práce chodím už měsíc, rodičák mám ten maximální, ještě nemám vybráno 220 tisíc, takže v září i říjnu ještě něco dostanu. Prostě od dvou let věku dítěte můžete normálně pracovati pobírat rodičák.