Je nám 16,5 měsíce a stále sami nechodíme

esuska
27. únor 2011

Zdravím všechny a prosím o radu nebo o sdělení zkušenosti s Vašimi ratolestmi. Naší malé bude v púlce března 17 měsícú a stále sama nechodí. Pouze okolo nábytku nebo vodí chodítko. Už mě to fakt štve, ale jak jí vezmu za ruce, že jdeme, tak udělá pár krokú a jde na kolena - už ani moc neleze po 4, ale " chodí " po kolenou. Dle mudr je vše ok, když chodí kolem nábytku atd, ale mě už přijde, že má víc jak na čase.......
Máte nekdo podobnou zkušenost s " lenochem" ?
Kašlu na otázky typu - ona stále nechodí?????, ale samotnou mě to už štve. Přijde mi, že to už není normální!!! 🙂
Díky za příspěvky.

berenika39
20. čer 2011

@bbn no @dlabinečka to spíš myslela tak, že by bylo fajn, kdyby to chodítko doma neměla k dispozici...aby jí to nutilo jít sama🙂

bbn
20. čer 2011

@berenika39 já vím, ale ona ho má k dispozici teď spíš venku, dali jsme ho ven ten stejný den, co začala venku chodit a právě proto, aby jí to doma nelákalo. Ale žádný vliv to na to nemá. I když ho má venku, tak si na něj venku ani nevzpomene a chodí, a doma jako když mávne kouzelným proutkem a je na kolenou, a kdybych jí ho nabídla, tak samozřejmě by šla s ním.

storm07
20. čer 2011

Nic si z toho nedělejte.Nám je tedy skoro 14 měsíců a taky nechodíme. Tchýně do mě ryje i s mluvením. Ale musí se odvážit sama. A není to jen v rodičích,ale i v dítku samotném. Malá byla odmalička pohybově nadaná - brzy se otáčela a naučila se válet sudy,aby nemusela být na místě. O vánocích začala lézt i dopředu a hned druhej den se začala stavět a pomalinku ťapkat kolem nabáytku. Sice¨už před rokem stála sama v prostoru, chodila kolem nábytku, udělala i nějaký krůček ke křeslu nebo mezi námi a tím to skončilo. Je opatrná. Kolikrát je na ní vidět,že přemýšlí, zda se má pustit,ale nakonec zvítězí strach a jde po 4. Jsem proti chodítkům, takže mi nezbývá nic jiného než trpělivě čekat.

storm07
20. čer 2011

A ještě jsem zapomněla napsat, že už 2 měsíce nám strká ruce do ruk téměř s větou Jdeme ťapat a když jí řeknu jdi sama, tak se začne vztekt. 14 dní chodí občas i za 1 ruku. Těžko jí to budu zakazovat

dlabinecka
20. čer 2011

@klarinetek Sorry, ale to je spíš o tom dítěti, než o rodičích. Ne každé dítě je ochotné trávit celý den an bříšku, někeré děti to naopak vysloveně nesnášejí byt jen na minutu. My jsme s malou cvičili, nosili jí v šátku a nakonec jsme skončilina vojtovce a chodit jen tak rozhodně nebude. To je o vrozených dispozicích dítěte. Rodiče tomu můžou pomoct, ale rozhodně to není otázka měsíců..

dlabinecka
20. čer 2011

@bbn Přesně, jak píše @berenika39 Chodítka bych uplně zrušila stejně jako vodeění za ruce. doma nemá takovou potřebu. když něco chce, tak si došlape kolem nábytku nebo si doleze, venku nepoleze, protože to není moc pohodlné, že? Myslim si, že je to normální přechod z fáze do fáze. Během pár dní začne běhat i doma 😉

klarinetek
20. čer 2011

@dlabinecka : nemůžu s tebou souhlasit, že je to jen o dítěti. Něco o tom vím, jelikož jsem vystudovaná speciální pedagožka a o tomhle opravdu dost vím. Chodítka nejsou lékaři doporučována kvůli zádíčkům, které dítě ještě nemá zpevněné, ale jinak chodítko naprosto pomáhá aby dítě získalo jistotu a důvěru v nohou. Kdyby dítě bylo od mala na bříšku tak mu to vadit nebude, ale jak může matka poznat co vlastně dítě chce nebo ne, když neumí mluvit. Ale je fakt že jen samotné bříško to není, také se s ním musí cvičit a je to hodně o dítěti ale i o rodiči, jestli si řekne " ON SE TO NAUČÍ" "POČKÁME AŽ ZAČNE SÁM" ale nikdy ho k tomu nijak nemotivujeme. Malá byla měsíc v chodítku a bylo to úplně v pořádku. Pokud máš k dítěti takový postup tak se určitě brzo chodit nenaučí....

bufina
20. čer 2011

@klarinetek No jasně, když se dítě motivuje,. cvičí, tak je možný že dělá všechno dřív.... Ale taky se může nechat, ať si všechno dělá až mu to bude vyhovovat, do ničeho ho netlačit... Tak bude chodit později no, se svět nezboří. V pravěku neměli doktory, fyzioterapeuty a taky se narovnali 😀 Mně malej třeba začal sám si sedat ve 13ti měsících. Do ničeho sem ho netlačila, až zjistil že je to na hraní přece jen lepší poloha, tak už seděl.

dlabinecka
20. čer 2011

@klarinetek Mám švagrovou dětskou fyzioterapeutku. A i na základě rozhovoru s ní nevidím důvod proč bych měla dceru učit chodit!!!! Fyziologicky je zcela vpořádku, když dítě začne chodit do 18ti měsíců. Děti se mají motivovat, ale ne cokoliv učit. Dcerce se vytáčí nožička, následkem porodu má oslabenou jednu část těla, kdybych jí dala do chodítka podpořím tím tak akorát to, že bude celý život šmajdat. Nechápu to, tohle není soutěž. Miminko sice neumí mluvit, ale co se mu líbí nebo nelí¨bí najevo dát umí. A měla jsem dceru dávat na bříško,když na něm křičela?!?

petra49
20. čer 2011

Ahoj holky, musím se přidat, jsem též fyzioterapeut, ale né dětský a s malým cvičím Vojtovku. Je nám přes 10m a zatim se jen plazíme a začínáme na 4. Nejde o to kdy něco udělají, ale jak - jestli správně zapojují svaly, protože když ne, tak si pak celý život už budou na sebe nabalovat špatný náviky. V 10 problémy mít třeba nebudou, ale ve 30 jo 😖

weri1
23. čer 2011

nevím kam všichni spěchají....moje tchýně si myslí, že Beník neumí chodit ptž ho to neučím 😒 bude mít 11 měsíců....lést se naučil sám, stavět se naučil sám a to jsem ho neučila, takže si myslím, že i chodit se naučí sám

dlabinecka
23. čer 2011

@petra49 Přééésně, takhle mi to bylo vysvětleno. Stejně jako vám se mi malá dlouho plazila -a to stylem "raněný voják", v tom byl zásadní problém....

dlabinecka
23. čer 2011

@weri1 A tchýně jsou fakt nejhorší!!! Přesně tak -chodit už ty děti budou vždycky, tak kam spěchat -měsíc, dva -nebo pět - klidně si počkám...

weri1
23. čer 2011

@dlabinecka ona má jediný štěstí, že ji mám ráda, a že je hodně stará a tenkrát to tak prostě bylo, ale ona to bere podle manžela, že chodil v 10 měsících a já ji na to řeknu, že Beník bude po mě, že já jsem chodila až v 16. měs. Jak říkáš....všichni chodíme, tak proč by se to nenaučili naše děti, já nikam nespěchám, já si užívám "miminkovství" 😀

weri1
23. čer 2011

@dlabinecka ona má jediný štěstí, že ji mám ráda, a že je hodně stará a tenkrát to tak prostě bylo, ale ona to bere podle manžela, že chodil v 10 měsících a já ji na to řeknu, že Beník bude po mě, že já jsem chodila až v 16. měs. Jak říkáš....všichni chodíme, tak proč by se to nenaučily naše děti, já nikam nespěchám, já si užívám "miminkovství" 😀

weri1
23. čer 2011

a Beník se teda neplazil

bufina
24. čer 2011

@weri1 To já si taky říkám že si užívám víc miminka a ještě navíc když se narodil o šest týdnů dřív. Takhle je mu teď rok a půl a stejně mám pořád před sebou to těšení se na první krůčky...

@dlabinecka Malej se plazil a začal lézt ve 14,5 měsíci, v den kdy si poprvé stoupnul. Teď teda začal chodit doma s Nikolčiným kočárkem. Má jeden takovej robustní, dřevěnej, kterej se nepřevrátí, takže když se ho drží, tak přejde celej barák.

dlabinecka
24. čer 2011

@weri1 Malá není po nikom,jen byl prostě menší problém u porodu. já chdoila na 11ti měsících, ale manžel taky chodila až nas 13,5, takže si myslim, že to nebude taky zlý. Fyzioterapeutky tipujou, že Elí bude chodit tak na 15ti měsících, což není nijak pozdě... Jinak to, že se neplazil podle mě neva,ne? Horší je, když nechtějí lézt....
@bufina Ty máš malýho narozenýho dřív, takže určitě není na místě se hroutit. Chodit začne, možná dýl, než většina dětí, ale začne. A opravdu si užiješ dýl miminko. já mám jen ten menší problém, že jsem znovu těhotná a zatím mě trošku zneklidnuje myšlenka na nechodící batole a novorozence 😅

jasekd
24. čer 2011

@dlabinecka Nechodici batole a novorozence mam, a da se 😉 Konec tehotenstvi byl narocnej, Martin sam nesedel, nelezl, jen plazil, vsude jsem ho poponasela, ale holky, co jim deti behaji, je zas musej nahanet, si nevyberes 😉 Mne tohle prijde i lepsi. Ted bude mit 15 mesicu a co umi: plazit, lezt po 4, sedet na patickach , v kleku nebo takovej ten prekazkovej sed, u toho mavat rukama nad hlavou, stoupne si, snazi se o takove to spravne nakroceni, ale vetsinu stejne tahne rucickama a nohy ma jeste krive, slabe a vytocene ven u toho. Stoupne si jen u zidle, kresla nebo stolku, kde se muze chytit nebo zaprit briskem, u zdi se nepostavi. Krucky nedela, spis preslapuje na miste a premejsli, jak se dostat dolu, super, kdyz zrovna kojim 😀 Mluvim na nej, rikam dolu, dolu a haci a kdyz nehrozi, ze si rozrazi lebku, tak ho necham a on se nejak dolu dostane, trochu se bojim o zuby, urazy o hranu postylky znam z prace 😝
Jinak me moc "pobavil" nazor, ze jsme to zavinily tim, ze jsme deti neucily (jak tu nekdo napsal), tak jsme asi spatne matky... Ja Martinka ucim leccos, pravda, ze je takova povaha linejsi, neni moc zvidavej, teda ted uz ano, ale trvalo mu to dyl, dlouho ani nic moc nekramaril apod, zato ted nestiham hlidat, co kde sroubuje, nici a ji 😠 😀 Takze nase dite se trochu ucit musi, ale vseho s mirou. Kolem porodu bylo vse OK, trochu problem s tlacenim, trvalo to dele, ale 10-10-10, pry je uplne zdravy, jen motoricky opozdeny cca o 3 mesice, ted jdem v cervenci na neurologii, tak snad bude vse v mezich moznosti OK. Mezi lidma bohuzel nepredvede ani to, co uz umi, takze to s nim vypada jeste hur a nektere ty komentare a pohledy bych nikomu neprala, ale to asi znate. Ted se jeho chovani jeste trochu zhorsilo s prichodem Vendulky, ze se min snazi, vzteka se, place a chce chovat. Je jeste moc malej a je toho na nej moc...
Pokud uz jsem sem neco takoveho psala, omlouvam se, techto diskusi je nejak vic a tim, ze mame s M. tento "problem", tak je ctu a pisu 😅

dlabinecka
24. čer 2011

@jasekd Jej, tak ted jsi mě svým příspěvkem docela potěšila. Koukám, že rozdíl mezi dětmi máš ještě menší, než budu mít já a očividně žiješ 😅 Já z toho mám hrůzu. Je fakt, že všechno má své pro i proti, běhavé dítě bych musela chytat. Ale já mám fakt děs z těhlech situací , jak píšeš - já budu kojit mrnouse a ona se mi někde přizabije 😖 A jak je zvládáš přenášet oba?!? Ještě by mě, tak pro srovnání zajímalo, jaký máš sourozenecký kočárek(bez něj bys to asi nedala, že? 😅 ) akorát mě teda moc nepotěšilo, to že se zasekl po příchodu sestřičky. Já si vůbec nedokážu představit, jak Eliška zareaguje ☹

dlabinecka
24. čer 2011

@jasekd Jinak s tím učením je to opravdu blábol 😉

jasekd
24. čer 2011

@dlabinecka Takze: kocar mame jetej Jane powertwin, dobry, hezky ovladatelnej, neni tezkej, nevyhoda, pokud by Vendy byla velika, tak se brzo dozadu s vloznou taskou nevejde. Ted ma 2 mesice a asi 5,2 kg a 56 cm a uz je ji tam plno. Vetsina holek si ho chvali. Pak mam Manducu na Vendy a bud na M. jeho puvodni kocar sportak nebo stare golfky, pak jsem schopna jit i do prace a pres dve patra deti sama vynest, V. na sobe a M. na golfech. Kdyz jdu na gyndu s obema (prohlidka po 6tinedeli nebo ted Mirena), tak kocar zamknu venku, a V. bud v Manduce a M. v ruce, nebo M. na ruce a V. ve vlozne tasce, oteviram si loktem atd 😝 V nemocnici a u pediatra je bezbarier. pristup, tam je to OK, problem je, kdyz se oba maji uplne svlikat na prohlidku, to nevim, co driv a uvitam, kdyz mi nekdo pomuze, treba sestricka z prace si odbehne (delala jsem na stejnym stredisku jako je ped.).
Jinak si to po sobe ctu a vyznelo to trochu blbe, takze... S prichodem Vendy udelal velky pokrok, psychicky vubec, ale i fyzicky jde dopredu, doma je zlatej a hraje si i sam a celkove to jde, na me moc nezarli, spis na tatinka. Zato na verejnosti dela ostudu a jen se vali na dece, kdyz jsme treba na hristi nebo u prehrady, rve a nechce ani po 4 lezt. Navic se boji travy a pisku, takze se ani nehne, spis se po mne plazi, kdyz kojim, a snazi se V. odstranit 😅 Zas mi ale nikam nezdrhne 😀 Doma se k V. chova naopak hezky, smeje se na ni, dela "mala" a kdyz se ji snazi prastit, je to proste jen proto, ze je malinkej. Takze tak, jinak opravdu naopak s miminem dela vetsi pokroky, ale nejspis by prisly i tak. Jinak kdyz jsem byla v porodnici, zvladl to super, on neni maman ani ted, muze ho hlidat kdokoli a to i pres noc 🙂 Mam jeste vyhodu, ze M. vazi jen cca 9,8 kg, je spis drobnejsi. Kocar pouzivam nejvic, mne noseni zas tak k srdci neprirostlo, je mi v tom vedro a satek neovladam, navic obe moje deti sjou v kocarku krasne spinkaci, v Manduce mi V. tolik nevydrzi a Martin ji nesnasel jako malej, libi se mu az ted, chodej s manzelem nakupovat. Klidne se ptej, co te zajima 😉 Ja se toho bala strasne a jde to. Hlavne se nenech zdeptat tim, ze ke konci tehotenstvi budes pomala a nebudes moc zvladat, ja byla desna a ted ty dve deti jsou lepsi nez jedno a pupek 🙂 Taky jsem se bala porodu, nebyl vubec lehci nez prvni, naopak delsi a trochu bolestivejsi, vyvolavali mi ho, ale daleko lip jsem ho zvladla a mam krasne vzpominky 🙂 Ale zabrala mi hned prvni tableta a krome te tbl a prasknuti vody ke konci a nutnych ATB na streptokoka me nechali byt, nekdy az moc, proste jak to nepostupovalo moc rychle, tak si me nikdo nevsimal 😀 To jsem pak vyznamne chodila po chodbe, aby si me vsimli, bylo mi blbe zvonit, abych se pak zas dozvedela, ze zadnej posun v nalezu neni 😀 Drzim palce, abys to mela tentokrat jednodussi a kdyz uz vis, co a jak, tak to taky pujde lip. Ja ani nevim, ceho jsem se bala vic, jestli pporodu nebo pak pece o ty dva, a oboje se dalo 🙂

katy.m
15. črc 2011

Ahojte
Holky,tak Eliášek se trošku rozchodil,hrozně rád chodí za jednu ruku nebo za chodítkem,sám si troufne jen občas a to max 3-5 kroků(je na sebe v prostoru dost opatrný),pak ztratí rovnováhu a šup sebou na zem na zadek nebo to doleze po kolínkách.
Vím,že děti mají zpočátku chůzi kolébavou,ale Eliášek ty nožky jakoby od kyčlí vytáčí ven(ale trochu),mám to řešit s mudrou nebo se to srovná?

bufina
16. črc 2011

@katy.m Tak to je šikula 🙂 Ti bude za chvílu už běhat. U nás taky trochu pokrok. Když se malej má čeho držet, tak chodí hezky, třeba Nikolčin kočárek pro panenky nebo chodítko, ale za jednu ruku si asi ještě není tak jistej, to má hodně rozkročený nohy a po chvilce si chce sedat. No ještě budeme muset pořádně trénovat.

jop
18. črc 2011

@katy.m ahoj, syn začal chodit v 16,5 měsících a bylo to přesně jak píšeš - opatrný, 5 kroků a dost. Posílali jsme si ho s manželem mezi sebou, postupně jsme zvětšovali vzdálenost a během pár dní chodil už přes celý byt. Pozor na to vodění za jednu ruku, měl by tu ručku mít co nejníž, vytahovat nahoru se nemá. Taky nám vytáčel dokonce jenom jednu nožku víc nabok, ale srovnalo se to během několika dní samo.

barun
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
weri1
26. črc 2011

@barun tak malej má rok a už asi měsíc poslouchám od lidí jestli už chodí 😠

kalo
26. črc 2011

@barun
@weri1 Holky, ti co se takto vyptávají, jsou fakt paka 😠 😠 Předpokládám, že jejich děti byly už v roce bez plínek a uměly samozřejmě chodit a mluvit 😖 To znám, taky jsem si vyslechla....

jasekd
8. srp 2011

@barun Mame kluka, na konci srpna mu bude 17 mesicu, a nechodi, jen kolem nabytku, a to zacal nedavno. V prostoru se ani nepostavi. To, jestli neni postizenej, posloucham uz dlouho, i misto pozdravu od naprosto cizich lidi 😔 Je sledovan na neurologii se zaverem motoricka retardace cca 3-4 mesice bez rehabilitace, doktor je v klidu, ja tolik ne, a dela to ten tlak okoli. Furt ty blbe kecy, nejdriv "jak to, ze jetse nerodite" , pak "kojite?" pripadne" proc nekojite", pak "sedi?", "uz chodi?", nebere to konce. On je i mensi, takze vypada mladsi, tak by nam mozna i dali pokoj, jenze ja vozim vzadu v tandem kocarku dalsi miminko, tak to jim taky vrta hlavou, kdyz mam mimino cca 3 mesicni, tak kolik asi je starsimu... Furt je co resit. Ve 14,5 mesicich kdyby malej usel par kroku, udelam ohnostroj 😀 A narozenej byl 40+0, Apgar 10-10-10, takze nemame ani "vymluvu" na nedonosenost apod.

johanka33
8. srp 2011

Ahoj všem,

naší malí bude 27/8 18 měsíců a sama také nechodí, Minulý týden se teprve sama postavila.....přitom motoricky je zcela v pořádku. Je pravdou, že je to baculka, ale vliv to prý na to nemá, leze tak rychle, že jí ani nedoženu....začala až na 15 měsících. Přitom seděla už v 5. měsících.....jsem spíš vytočená na ty řeči okolo!!!!! Jinak sama zpívá již několik písniček a krásně vyslovuje....každé dítě je šikovné zkrátka na něco jiného!!!! Také budu přešťastná za první samostatný krok...držte se všechny....jednou to přijít musí....hlavně pevné nervy 😎