Je nám 16,5 měsíce a stále sami nechodíme

esuska
27. únor 2011

Zdravím všechny a prosím o radu nebo o sdělení zkušenosti s Vašimi ratolestmi. Naší malé bude v púlce března 17 měsícú a stále sama nechodí. Pouze okolo nábytku nebo vodí chodítko. Už mě to fakt štve, ale jak jí vezmu za ruce, že jdeme, tak udělá pár krokú a jde na kolena - už ani moc neleze po 4, ale " chodí " po kolenou. Dle mudr je vše ok, když chodí kolem nábytku atd, ale mě už přijde, že má víc jak na čase.......
Máte nekdo podobnou zkušenost s " lenochem" ?
Kašlu na otázky typu - ona stále nechodí?????, ale samotnou mě to už štve. Přijde mi, že to už není normální!!! 🙂
Díky za příspěvky.

katy.m
11. dub 2011

Ahojte 🙂
Eliáška přidávám mezi lenochy 😎 😀 ,bude mu 13 měsíců,plazit se začal někdy v 8 měsících a tak mu to taky vyhovuje.Na kolínka a pár krůčků po čtyřech vpřed udělá(asi od 11 měs),kolem nábytku chodí taky od 11 měsíců nebokdyž před sebou něco tlačí,ale když se potřebuje dostat z bodu A do bodu B,plácne sebou na břicho a nožky zvednu nahoru. Taky jsem zvědavá,kdy si troufne a na první samostatné krůčky 😉

bufina
10. čer 2011

Už začínám být z malýho docela nešťastná. Teď mu bude rok a půl. korigovaně 16,5 měsíce a pořád chodí jen kolem nábytku. Takový blbosti jako lozit po sedačce, po židlích, po stole, to mu jde moc dobře... Ale nechce chodit ani za ruce. Když ho postavím a chytnu za obě ruce, tak pár vteřin stojí, ale pak si chce hned sedat... Ale přitom tráví většinu dne na nohách, kamkoliv doleze, hned si stoupá a když se má čeho držet, tak kolem toho chodí, ale sám nebo za ruce ani omylem ☹

smardik
10. čer 2011

@bufina neboj on začne, náš Honzík má 16,5 měsíce a kolem nábytku chodí skoro 3měsíce a přesně jak píšeš blbosti jako vylézt kdekoli to mu jde a včera se pustil a chodí. Dopoledne nic to chodil kolem nábytku, odpoledne to samé a večer jsme okoupili a že jdem spát a mladý pán se pustil a šel, půl hodiny tu chodil 🙂 a bylo to z ničeho nic

katy.m
10. čer 2011

@bufina Eliáš dělá to samé,co Tvůj syn,kolem zdí a nábytku mu to jde dobře,ale do prostoru se bojí,to jde po kolínkách.Jen bych Ti chtěla poradit,ať ho do ničeho nenutíš a nevodíš za ručičky,nemá se to.Tím se právě brzdí vývoj dítěte.Za ručičky jen dítě instinktivně šlape nohama dopředu,ale s chozením to nemá nic společného 😉 . Ber to i z té druhé stránky,malý bude mít zdravá zádička a Ty se příliš nenaběháš 😉

moudivlacek
10. čer 2011

@bufina tech diksuzi uz tu bylo vic,tak se omlouvam,zda uz jsem to sem psala,nemam cas to docitat zpet,ale nas mladej pan,hyperkativni,presne jak pises,delal lumparny,vsude se dostal a sam zacal chodit (za ruku nechce ani ted) az v 19mes,me doktorka tvrdila,ze do dvou let cas,no ja z toho byla hotova,v okoli,vsichni pred nebo kolem roka chodili,my furt nic,ale prislo to samo a necekane 😀 loupala jsem u linky jablicko a rikam pojd si pro jablicko (tim jsem myslela dolez si) a malej se pustil stolu a sel cca 2-3 metry pro jabko,vecer to nechtel tatovi ukazat,pak byla tyden pauza,nedal se umluvit,lakali jsme ho na vse,no a pak sam pochopil,ze po dvou je to preci jen lepsi,tak drzim palce a chapu 😉

zolik
10. čer 2011

každé mimčo má svůj čas. nemá cenu to hrotit. Dcerka chodila kolem nábytku od 9měsíců. A samostatné chůze se odvážila až v téměř 14 měsících. Takže potřebovala 1/2 roku, na odvahu k puštění a samostatné chůzi. Syn je lenivější. je to teprve pár dní co z plazení přešel na lezení, začíná se stavět a obcházet nábytek.Ale je zase odvážnější.Tak uvidím, ale dřív jak jak po roce to taky nevidím. A kamarádky holčička, co lezla, chodila kolem nábytku nejdříve - je stejně stará - tak začala chodit až v 18 měsícíh. Źádný strach. Však oni na to příjdou a aspoń nebudou mít problémy se zády, pěkně si ty zádové svaly vypracují tím lezením a plazením a věčným šplháním po něčem 😉

bufina
10. čer 2011

@zolik @moudivlacek @katy.m @smardik Díky moc 🙂 Já sem si už začala říkat jestli nemá třeba slabý nožičky, na to sem našla nějaký články o hypotonii, tak sem si už říkala jestli to není ono, no prostě už z toho magořím. Na druho u stranu si říkám že nožičky má asi v pohodě, když chodí kolem nábytku a všude leze.... Tak se snad někdy rozběhne 🙂 V úterý jdem na 18ti měsíční prohlídku, tak se zvědavá co nám řekne doktorka.

lucenek
10. čer 2011

@bufina dcera chodila od 19m...a byla narozená v termínu vše v poho...prostě až na to vyzrál její skelet tak to zkoušela, dítka sami ví....

bufina
10. čer 2011

@lucenek Dík 🙂 Mě už to začíná deptat, když tady vidím jak dítka narozený půl roku po nás už běhají a Aámek nic... Tak si tu ráda přečtu, že nejsme jediní komu to tak trvá 🙂

smardik
10. čer 2011

@bufina chápu tě ale jak chodí kolem nábytku je fakt otázka času kdy přijde na to že to jde i bez držení a ber že je narozený dřív, Honzík je narozený na termín a začal až v 16,5 měsících. starší syn byl to samé, teprve ve 13,5 měsících se postavil a chodit začal taky někdy v 16 měsícíh-přesně je narozený 25.10.2008 a první samostatné krůčky udělal až 23.2.2010 a to chodil doma, venku odmítal a šel hned na 4, první krůčky venku až o měsíc později a taky dítě narozené v termínu, žádný zdrav. problém. prostě jsou děti které se na to cítí dřív a chodí už před rokem a dětem kterým to chvíli trvá

já to beru tak že kluci začli chodit až na to byli zralí, cítili se na to

lucenek
10. čer 2011

@bufina mě to taky deptalo, ty blbé pohledy a ona ještě nechodí? a je v pořádku, áááááábych vraždila co je komu do toho.....klapky na oči a ser na to 😀

bufina
10. čer 2011

@smardik @lucenek A můžu se ještě zeptat, uměli předtím než začali chodit stát v prostoru bez držení, nebo se z ničeho nic rozchodili?

lucenek
10. čer 2011

@bufina bufi...stavěla se v dřevěné ohrádce, nemáme vysoký nábytek a tohle ji vybízelo ke šplhání, ale sárla a řvala a ani krok sama pak jeden dva v ohrádce k tátovi pak dva tři...šlo to pomalu ale získavala odvahu

smardik
10. čer 2011

@bufina jo Tom občas tak stál bez držení a přešel třeba 2,3 krůčky mezi stolem a křeslem třeba ale většinou to bylo tak nějak spontatní že si to ani neuvědomil protože sotva si to uvědomil sednul si na zadek, Honzík se včera rozchodil z ničeho nic proto to pro nás bylo tak velké překvapení

smardik
10. čer 2011

@bufina jo a ty pohledy a otázky proč nechodí mě štvali, vím jak se cítíš. ted mě zase štvou otázky ohledne Tomáška, on ještě nemluví, a věnuješ se mu, děláš s ním něco? to je divné to moje děcka už mluvili až až, děsné

lucenek
10. čer 2011

@bufina ještě stačí když dáš dítku do každé ručky vařečku, zkrátka drží něco silného jak prst a jde 😀

bufina
10. čer 2011

@smardik jo to znám, sice si říkám že mně můžou všichni políbit pr... ale stejně to ve mně hlodá... Náš Adámek zatím říká jenom ham a mňam 😀 Dcerka je strašně užvaněná, když se narodil malej, tak jí byly dva roky a tři měsíce a už sem se s ní byla shcopná bavit normálně. Synovec má 2,5 roku a teprve skládá jednoduchý věty o pár slovech. Takže to je fakt různý s mluvením.
@lucenek Dík, to zkusím, až bude chtít chodit aspoń za ruku 😀

smardik
10. čer 2011

@bufina jo taky jsem si říkala že mi všichni můžou políbit pr...ale ve člověku to stejně pořád hledá jestli je vše v pořádku, jestli něco nezanedbal. Tak Honzík zatím říká ham, mnam, Ne - oblíbené, haf a mama ale horší je to s Tomáškem, má víc jak 2,5 roku a říká ahoj, ne a to je vše, ani mama, tata, ham neumí

bufina
11. čer 2011

@smardik Se mu ten jazyk pak rychle rozváže uvidíš. Bývají děti takový že dlouho nic a najednou hezky mluví 🙂 Na druhou stranu to máš dobrý, já už kolikrát nevím jak mám Nikolce tu pusu zacpat 😀

bufina
14. čer 2011

@smardik @lucenek @katy.m Byli jsme dnes u doktorky na prohlídce v 18ti m. Nejdřív se teda doktorka zarazila že malej ještě nechodí, ale pak na něho koukla, zkusila s ním jít za ruce, to si samozřejmě sedal, u zdi taky nechtěl stát, ale pak se naštěstí předvedl hezky, takže řekla že pohybovej aparát má v pořádku, že nikde žádnej problém nevidí, jen ho mám teda vodit za ruce, zkoušet s ním chodit. Že když to nedělám, tak není zvyklej na volnej prostor kolem sebe. A to jste tu některá psala že se to dělat nemá to vodění za ruce... Tak nevím no. Ale dala nám dva měsíce, tak to se snad už rozchodí, je to dlouhá doba...

luciebx
14. čer 2011

my ted zacali vodit za rucicky a je nam 11 mesicu.. malej sam chodi okolo nabytku.. sam si stoupa... ale sam nechodi. .od sestrenky malej zacal sam az v 18 mesici

smardik
14. čer 2011

@bufina neboj rozchodí se, ještě prostě není jeho čas. ale to vodění za ruce mi dr. nedoporučoval-říkal můžu ho vodit za ruce ale pokud on sám chce třeba tak je to u nás Honzík už chodí i sám ale zatím jen doma a třeba po vyspání nebo tak, jinak upřednostnuje pořád lození po 4 nebo mi dá ruku že jdem chodit tak chodíme ale dřív jsem ho nevodila, co to chodítko jak se tlačí před sebou? s tím Honzík celkem chodil

dlabinecka
14. čer 2011

@bufina Vodění za ruce -chodítko, co se tlačí před sebou a tak nedoporučují fyzioterapeuti. Dítě má mít přirozený vývoj, přijde na to samo, nikdo ho nic učit nemusí. Naopak, když ho budeš vodit za ruce, tak nebude mít potřebu se pustit, když bude mít jistotu v Tobě.A především se mu tím můžou deformovat nožičky -mohl by teda šmajdat a tak. Ale malý je narozený dřív. U dítěte narozeného v termínu je fyziologicky uplně v pořádku, když chodí do 18ti měsíců, takže podle mě máte ještě určitě dva měsíce čas 😉 Můžete maximálně zkusit nějaké cvičení..

bbn
20. čer 2011

Dcera má 14,5 měsíce, sama bez držení chodí jen venku a u kamarádky, doma ani krok, jedině za ruku nebo za chodítkem. Když ji pustím venku, tak jde v pohodě sama i několik metrů. Zvláštní.

dlabinecka
20. čer 2011

@bbn 😀 protože venku nemá chodítko!!!

berenika39
20. čer 2011

@bufina zkus chození od někoho k někomu, to prcky motivuje - sedněte si dva naproti sobě a malého posílejte ...potřebuje mít jistotu, že někam dojede, do náruče mámy třeba🙂. volný prostor je nejistota🙂. nebo mu někam dej hračiku, co má rád, at ji donese, s plnýma rukama musí jít, ne lézt🙂.
k tomu vodění za ruce - to se nedoporučuje u malinkých do roka, v roce...když ještě na chození nejsou dost připravení, ale u staršího prcka je to ok, jen potřebuje získat jistotu, fyzicky už je na chůzi připravené, proto si myslím, že vám to v tom věku mudra poradila.

bbn
20. čer 2011

@dlabinecka by si se divila, ale má 🙂 a to stejné a venku prostě nechce. Doma jedině za ruku.

bbn
20. čer 2011

@dlabinecka by si se divila, ale má 🙂 a to stejné a doma prostě nechce. Doma jedině za ruku.

klarinetek
20. čer 2011

je to hodně o dítěti, ale na druhou stranu i o rodičích. My jsme malou od mala dávali na bříško. spávala na něm a byla na něm skoro celý den. Strašně rychle tak posílila ruce, zádové svaly a v 5 měsících nám začla lézt. Pak jsme začli trochu cvičit na gymnastickém míči - měla jsem ho v době těhotenství. Malá si zpevnila záda a nožičky a už byl jen krůček tomu, aby sama seděla. V 6měsících jsme koupili chodítko, to nám asi vydrželo měsíc , protože malá v něm absolutně nechtěla být. Neminul týden po 8měsících a malá začla chodit dle nábytku, tlačit před sebou krabici, židli a od 9 měsíců nám sama chodí bez držení. V 11 měsících nám začla chodit do schodů i ze schodů. A ted, ve 1.roce vyleze sama krásně na židli, na postel...Je to možná o té ranné fiziologii dítěte - prostě podchytit aktivity s dítětem - cvičit s ním na podložce, na míči...zpev'novat zádička, posilovat nožičky..a dítě pak samo získává jistotu pro to objevovat nové věci

bbn
20. čer 2011

Je to tak, že když jsme venku, tak se mě sama pustí a jde, ujde i pár metrů, úplně bez problémů, bez zaškobrtnutí, bez pádu. Jen co přejdeme dveře tak jde na kolena a chodit chce jen za ruku, okolo nábytku,....