Je nám 16,5 měsíce a stále sami nechodíme

esuska
27. únor 2011

Zdravím všechny a prosím o radu nebo o sdělení zkušenosti s Vašimi ratolestmi. Naší malé bude v púlce března 17 měsícú a stále sama nechodí. Pouze okolo nábytku nebo vodí chodítko. Už mě to fakt štve, ale jak jí vezmu za ruce, že jdeme, tak udělá pár krokú a jde na kolena - už ani moc neleze po 4, ale " chodí " po kolenou. Dle mudr je vše ok, když chodí kolem nábytku atd, ale mě už přijde, že má víc jak na čase.......
Máte nekdo podobnou zkušenost s " lenochem" ?
Kašlu na otázky typu - ona stále nechodí?????, ale samotnou mě to už štve. Přijde mi, že to už není normální!!! 🙂
Díky za příspěvky.

sayast
27. únor 2011

ahojky, bud v klidu, nase zacala taky v 16,5 a zadna slava a za mesic zvladla behat, schody, jezdit na motorce, vylezt na klouzacku a velmi pohybove predehnala i deti co zacali chodit v roce 😉. takze v klidu 🙂

esuska
autor
27. únor 2011

jééé, tak to jsem ráda, že nejsme sami 😉
Už aby to ale bylo.... 🙂

moudivlacek
27. únor 2011

nam je zitra 18 mesicu a taky nechodime,zitra jdeme na kontrolu,.kadzy me ujistuje,ze je toOK,ale ja jsem z toho taky nervni,takze chapu

malej dost brzy si stoupal,chodil podle nabytku,nikdy se mu nic nestalo,ale proste se boji a nechce ani za ruce,jen podel nabytku

k.jolanka
27. únor 2011

@esuska ahoj, kamarádky syn má 13měsíců a pouze se posouvá zadečkem po podlaze, ani po čtyřech neleze-to nějak úplně přeskočil 🙂 a kolem nábytku se sotva postaví...také je nešťastná, protože všechny děti v tom věku kolem nich už chodí, ale každé dítě je jiné a určitě to je normální 😉

kristipa
27. únor 2011

@esuska ahoj, hlavně klid, náš poklad začal chodit přesně když měl 18 měsíců a jeden týden. lézt začal až teď kdy je mu 21 měsíců, předtím poskakoval po zadku než začal milostivě chodit🙂 vedle jeho vrstevníků vypadal jako hodně tělesně zaostalý což mi na radosti opravdu nepřidalo....vydrž, taky se malá rozběhne!

petra.vavra
27. únor 2011

Omlouvám se, ale já nesouhlasím, aby se čekalo. Mám vlastní zkušenost, že čekat je jen na závadu. Pokud bude zakladatelka chtít vědět víc, napiš mi do IP 😉

kocicinka
27. únor 2011

Je to normální 🙂 . Náš kluk začal chodit v 16 měsících, je zcela v pořádku. Dle našeho Dr je to do roka a půl v pohodě 🙂

kamila297
27. únor 2011

Je to skoro 4 měsíce, co jsem sem taky psala, že náš kluk dokonce ve 20 měsících ještě nechodí. Pak uplynul asi tejden a najednou se pustil a honil se s manželem po bytě 🙂 Dneska lítá, že ho nedohoníme 🙂 Je to o nervy, ale vydržte. Pokud je holčička v pořádku, musí si do toho dozrát sama a po svém. Hlavně ji nenuťte. Náš synek byl taky OK, přesto jsme preventivně chodili na Vojtovku, na neurologii, na ortopedii - prostě doktorů mraky a nikdo nic nezjistil. Venda se zkrátka bál pustit. Dokonce asi 2 měsíce předtím už sám jeden den chodil, ale pak jako když utne. Takže radím jediné: VYDRŽAŤ!!! 🙂 A hlavně berte s rezervou okolí - mohla bych vám vyrávět, co jsem si musela všechno vyslechnout a překousnout... Hodně štěstí!

zuzau2
28. únor 2011

Ahoj, do 18 měsíců je to zcela normální, já osobně si myslím, že čím déle, tím líp. A jak píšou holky nade mnou, začnou pak hned běhat, jsou si jistější, jejich chůze a pohyby jsou mnohem jistější. Moje jedna dcerka se také nechtěla pustit, docela nám pomohly capáčky s pevným kotníčkem. Já poslouchala řeči o nechození už kdy bylo holkám 11 měsíců. Mě to teda dost štvalo, nechápala jsem proř by měly ani ne roční děti chodit. Myslím, že tvoje holčička se každým dnem může rozejít...už to nebude určitě dlouho trvat....každopádně má ještě čas 🙂

bufina
28. únor 2011

Náš malej je taky lenoch. Je mu 14,5 měsíce, podle termínu porodu 13 měsíců a ještě se ani nepostavil. A teprve před měsícem začal sám sedět. Tak su teda ráda že sem narazila na tohle téma, protože su sama zvědavá v kolika měsících začne chodit.

andyalukasek2008
28. únor 2011

Ahojky, dle naší paní primářky z neuro je hraniční doba pro chození 17měs...
Já osobně bych moc nečekala, jakože jednou to přijde... Zkuste zajít za doktorkou...
Ale - každé dítě je jiné a to, že chodí kolem nábytku a tak, je dobře 🙂... A třeba venku by neťapkala s kočárkem? Myslím s velkým, třeba Luky si jej rád sám vozil 🙂...

usounek25
28. únor 2011

Ahoj, náš malej začal chodit v 15ti měsících - celkově mu všechno trvalo trochu dýl - lézt třeba začal až v 10,5 měsících. Ale musím říct, že v chození byl od začátku zase mnohem jistější - v podstatě chodil bez vodění za ruku, chodítko jsme neměli vůbec. Taky jsem z toho byla nervozní, ale dočkali jsme se. Mě zase dr. řekla a četla jsme to i jinde, že na chození je čas do 18ti měsíců. Ale pokud už obchází nábytek, chodí za ruce, tak se určitě během pár týdnů rozchodí 😉 . Samozřejmě pokud myslíš, že je něco špatně - zkus se zeptat dr., třeba vás pošle na neuro.

artlice
28. únor 2011

zdravím, koukám že v tom nejsem sama 😉 , naší malý je 13měsíců a pořád ne a ne se pustit nábytku a nebo našich rukou, ale za ručičky nám chodí už od 10měsíce a tak se strašně těšim až začne sama chodit, protože po 3měsících ustavičnýho ohýbání mám tak bolavá záda že se snad nikdy nenapraví, ale i naše doktorka tvrdí, že do 17měsíců máme ještě plno času a malá prý musí sama získat rovnováhu a jistotu než se pustí, prý děti sami vědí kdy se mají pustit a rozeběhnout se, holt každý dítě je jiný, jen doufám že nebude po mě a nezačne běhat až v 16měsících to by mi asi záda odumřela úplně 😀

renat2
28. únor 2011

Taky ještě sami nechodíme 😉 na chození je opravdu do 18ti měsíců čas... 😉
Okolo nás je spousti dětí, co chodí od roka a půl...

zdezli
14. bře 2011

Tak jsem se trochu utesila - prave dnes me chytala depka, ze nase mala jeste sama nechodi. 😔

Stavi se od neceleho roka a od te doby chodi i kolem nabytku. Nedela ji problem jit za jednu ruku, obcas se sama postavi a ujde treba i 5 krucku, ale jakmile zjisti, ze jde sama, tak si seda 😒 Asi nemate nejaky recept, jak dite zbavit strachu, co? Protoze podle me to u nas nic jineho neni...

kristipa
14. bře 2011

@zdezli ahoj, recept je jedině čas...nic jiného asi neexistuje. u nás se nakonec malej odvážil sám na větší vzdálenosti až když byl u prarodičů a oni si ho posílali mezi sebou a vzdálenost postupně zvětšovali🙂

zdezli
15. bře 2011

@kristipa dekuji za nazor - no ono mi asi nic jineho nezbyde. Taky si malou mezi sebou s manzou obcas posilame, ale to se po nas jakoby vrha a stejne celou vzdalenost neujde...

jana804
17. bře 2011

Ahojky, moje starší dcera začala chodit až v 21 měsících, bylo to o nervy, ale dneska je to v pohodě, je po pohybové stránce oproti dětem trochu pozadu, ale lepší se to. Taky jsme lítaly po doktorech, po vyšetřeních, cvičily Vojtovku, pak se rozchodila. Myslím, že na paniku je brzy, ale je to můj pohled. To, že jsem absolvovala ta vyšetření nelituju, aspoň jsem byla klidnější. Přeju hodně trpělivosti, bude to dobrý.

mpavlinka
17. bře 2011

Já chodila mezi 16 - 17 měsícem 😉

monivo
17. bře 2011

Dcera je nedonošená, narodila se v Praze Podolí a díky tomu chodíme na kontroly na neurologii a rehabilitaci. Říkali nám, že děti chodí mezi 9. - 16. měsícem. Akorát je prostě každé dítě jiné a má své tempo. Nám by měl být správně rok až za měsíc. Jiné děti už si aspoň stoupají, ta naše se jen plazí po břiše, nechce na čtyři 🙂 I když si kleká všude možně, kde to jde.

marky27
18. bře 2011

taky se přidám - je nám téměř 13 měsíců a teprve před týdnem a něco malá začla lézt po 4, do té doby se jen plazila. Začala jsem z toho mít strach, tak jsem to vzala do svých rukou a prostě ji pomáhala lézt - postavila ji na kolínka, držela pod bříškem a posunovala nožičky. Za pár dní to zvládla sama 🙂 No a předevčírem se i poprvé sama postavila, takže jsme se konečně hnuli. Ještě musíme vypilovat to stání a pak doufám udělá i konečně první krůček. Všichni se nás také ptají, japakto, že ještě nechodí atd. Prostě jim říkám, že se v životě ještě nachodí dost, tak si šetří nožičky 🙂 Nebojte, neznám jediné zdravé dítko, co by se nenaučilo chodit 😉

zdezli
18. bře 2011

@marky27 Dcerka na tom byla podobne, porad se plazila a lezt zacala tyden pred 1.narozeninami. Pak se hned postavila a zacala chodit kolem nabytku, tak jsem si myslela, ze uz to pujde rychle, ale neeeee. Uz skoro 4 mesice chodi kolem nabytku, sten, umi za ruce (i jenom za jednu, ze se mi drzi za 1 prst), ale ne a ne se pustit. A pokud ano, tak jen 5 krucku a seda si. Ale co nadelame, ze? 😅

marky27
18. bře 2011

@zdezli no tak to vás dělí od samostatného chození opravdu už jen krůček 😉 Už se taky těším, až budem takhle daleko.

dlabinecka
18. bře 2011

Podle mé švagrové-dětské fyzioterapeutky je zcela NORMÁLNÍ? když uzdravé dítě začne chodit mezi 8-18měsícem 😉 +akademických 6 týdnů - pak je načase něco řešit. nejde jen o to jestli chodí nebo ne, ale o celkový vývoj a pohyblivost 😉 Malá je taky celkem lenoch. je jí sice teprve 10 měsíců, ale neleze, nesedí, takže na chození si asi taky nejspíš pěkně počkáme 😉

zdezli
18. bře 2011

@dlabinecka tak to jsi me uklidnila 🙂 No ona dcerka nema byt akcni po kom 🤐 , takze od ni asi nemuzu chtit divy. Ale je fakt ze umi vylezt po schodech, vylezt a slezt z gauce a celkove je na tom pohybove dobre. Jen ji chybi ta odvaha se pustit...asi...

zdezli
18. bře 2011

@marky27 to pevne doufam 🙂

dlabinecka
18. bře 2011

@zdezli No, já i manžel jsme poměrně akční byli a nše dcera ani prd 😀 Trošičku mě jímá hrůza z toho, že čekám druhé dítě a budu mít doma novorozence a nechodící batole 😝 Jsem z dcery taky chvílema zoufala, když mi kamarádky s o dva měsíce mladšími děti píší, jak jejich ditko pěkně hačá, lezenebo i stojí a dcera ani náhodou -sem tam se omylem zhoupne na kolínka, ale švagrová mě vždycky uklidní 😉 Hlavně děti nikam nehnat -mají svůj systém a svojí rychlost 😉

luckyhoney
18. bře 2011

Naší Val je 15. měsíců a taky nechodíme, jen kolem nábytku nebo za ruce, udělala už asi 3-4 krůčky sama, ale prostě není dost stabilní ... je před ní ještě kus práce, sama si sedla v 9 měsících a leze přesně od 1. narozenin, sama se v prostoru postavila až tento týden. Chodíme na neurologii (podle našeho neurologa nás k němu doktorka poslala zbytečně) a tam nám neurolog řekl, že horní hranice je 18. měsíců. Prý je důležité, že jde stále dopředu, že nějaký pokrok je, když by se ve vývoji nějak zastavila, pak by to byl problém. Ale pokud dítko chodí kolem nábytku a snaží se tak je to taky podle mě o té odvaze, pustit se a zkusit to 😀
Taky mě rozčilují takové ty otázky... "ona ještě nechodí?" a útrpné tváře tázajících, kteří mě litují a Valinku považují pomalu za retarda 😠 😠 😠

zdezli
18. bře 2011

@dlabinecka o tom mi povidej, ja toho novorozence budu mit doma uz za 3 mesice 😝 uz ted se valim jako koule a do toho me Natalka porad honi, abych ji vodila za ruku...