Je normální, že si v dvou letech neumí sama hrát?

kaleilah
1. lis 2009

Ahojky, kdo mě znáte, tak asi víte že se starám o dvouletou vietnamku. Hodně jsem váhala jestli tohle téma založit, jestli je to normální nebo ne...ale zuzka si neumí vůbec hrát. 😒 Je naprosto bez fantazie, když se jí nevěnuju tak jediná věc co umí je sedět jak buchta na zadku, nebo probíhat celej byt a ječet. Nebo si sedne na zem a ječí-jako piští a má z toho srandu. Už to je na palici. 😠 mladší to druhý den dělá taky po ní a já už nemůžu.

Hlavně oba mají stejnou výchovu-zuzku mám od 4 měsíců, takže chvíli si hrajeme, chvíli si hrajou sami v pokojíku atd...a Daniel si bez problému hodinu i víc vystačí sám, dělá klasický dětský lumpárny, vysype krabici s hračkama, snaží se do toho vlést, hází hračkama do krabice, prostě normálně si hraje a blbne. Když zuzka zjistí že Dan něco dělá, naběhne do pokojíku, vezmě hračky, hází s nima jak praštěná po celým bytě a ječí. nebo prostě bezcílně bloumá po bytě. Nemá žádný vlastní nápad jak se zabavit, ale cokoliv dělá Daniel udělá taky. Je to dost ubíjející. Napadlo mě že žárlí, ale jsou dny kdy je Dan s babičkou, já jsem se zuzkou doma sama, nebo když Dan spí tak je to to samý.

Je to normální? Aby si dítě neumělo hrát?

Jinak když si s ní sednu, dám vkládací kostky, nebo cokoliv tak si hraje. ale musí se jí dát podnět. Ve dvou letech mi to přijde dost divný.
Díky moc za rady 😉

soanpe
1. lis 2009

holčičku máš v péči nebo jen hlídáš? v druhém případě bych si myslela,že je to "výchovou" doma. ale ještě jsem se nesetkala,aby se děti nezabavily.
já jsem zvyklá,že Sofí se od malinka zabaví sama i pitomou ponožkou 😅
co jí třeba koupit modelínu, nebo takový ty kuličky, co lepí k sobě,ale nepatlaj jako modelína.spíš bych jí nabídla něco ke tvoření.těžko se radí,když neznám situaci 😉

tomasek06
1. lis 2009

Taky to neznám a vůbec netušit co dělat 😕 Je to ale zvláštní. Malému taky stačí kravinka a zabaví se sám.

kaleilah
autor
1. lis 2009

Právě že jí hlídám, mám jí od jejích 4 měsíců každý den včetně víkendů, svátků apod. 11hodin denně. Když jí dám pastelky, tak si maluje, ale jak vidí že Dan třeba leze po zemi, nebo dělá něco jinýho, okamžitě přestane a šíleně se "opičí" např. před chvilkou si dan vzal čaj, lehnul si na plyšáka na zem a začal pít. zuzka okamžitě přestala česat panenku, lehla si na zem. Dan se překulil na druhou stranu, zuzka ihned to samý. Dan šel na 4, opět ihned to samý.Přijde mi to už neskutečný, jako by neměla vlastní hlavu...

Ale když dan spí, nebo prostě si hraje sám v pokoji, tak ona neví sama vco dělat. Dan si vleze sám do šuplíku, vytahá mi nádobí a vaří...mě to vůbec nevadí, jsem ráda že si umí sám hrát, zuzku nic takovýho vůbec nenapadne, musim jí neustále hledat nějakou činnost já, popř. se opičí...

radkar
1. lis 2009

Já myslím, že je to z 90% výchovou. Asi se jí rodiče moc nevěnovali, neměli čas. Ony ty děti potřebují nějakou inspiraci pro hru. To vím z vlastní zkušenosti. Dětem se musí nejdřív vše ukázat a z toho se rozvíjí jejich fantazie. Zapojovat je třeba i do uklízení a tak. Moje dcerka mi strašně ráda "pomáhá" při všech činnostech a je legrační, jakou z toho má očividnou radost, když může být užitečná. Vždycky se tváří tak důležitě. Prostě bych se jí hodně věnovala, pořád jí něco učila a ukazovala a povzbuzovala. A když se jí něco povede- př.postaví komínek atd, tak jí hodně chválit, to mají děti rády.

ivulinda
1. lis 2009

kaleilah a proč jí hlídáš??Adélka se taky sama zabaví když třeba vařím nebo dělám něco jiného.ale Aduš si tak vytáhne s krabice hračky pak je dává zase zpět,nebo si maluje,nebo jezdí na vysavači,ale většinou jezdí na svém oblíbeném autíčku.Jinak já si taky myslím,že se děti umí nějk zabavit sami,ale je možné,že je pár vyjímek

kaleilah
autor
1. lis 2009

radkar..oni si jí rodiče berou jen večer, psala jsem už že jí mám od jejích 4 měsíců a jsou jí teď dva roky. Ráno v 9 mi jí přivezou, v 8 večer si proní přijíždí.takže ona rodiče prakticky nezná. Vychovávám jí od mala já, stejně jako svýho syna. On problémy nemá, zuzka jo. ☹ Taky mi pomáhá uklízet, utírá skříňky apod, ale hlavní problém je v tom,jak jsempsala už několikrát, když jí činnost najdu, zabaví se. Ale nenapadne jí udělat nic samotnou.Když jí prostě nepostavim k něčemu, tak stojí jak solnej sloup ve dveřích a třeba i půl hodiny jen tak kouká. Třeba když malýho koupu. Nenapadne jí žádná činnost co by mohla dělat sama. Když jí dám papír a pastelky, nebo pianko a další věci, tak si hraje. Ale myslím že dvouletýmu dítěti by se činnost vymýšlet už neměla, že by mělo mít vlastní nápady

jjaanca
1. lis 2009

radkar: kdyby to bylo výchovou, tak by to bylo spíš obráceně. Já myslím, že když se dítěti rodiče hodně věnujou, tak si pak nedovede samo hru vymyslet. Četla jsem to, že by se to nemělo přehánět.
Je to určitě hooodně taky v dítěti. Moje dcera si nikdy nehrála s hrazdičkou ani s chrastítky a já se jí k tomu pokoušela marně přivést. Byla jsem u vytržení když přišla návštěva s mimčem a to si krásně hrálo.
Teď už se to pomalu zlepšuje a začíná si hrát sama.
kaleilah: tady je každá rada drahá. Asi když uvidíš že se nudí tak jí řekni ať ti ukáže jak umí hezky....... takhle to dělám já, když potřebuju vařit, tak dceři řeknu ať najde nějakou hračku a ukáže mi jak jí umí povozit v kočárku nebo tak něco. Ale že pozoruje jak něco děláš, to taky přece neni špatný ne? Když jen stojí a kouká je to pořád lepší než kdyby se dožadovala pozornosti a řvala - to dělá ta moje. 😉

kaleilah
autor
1. lis 2009

Právě zuzka je hodně klidná celkově, přijde mi že fakt jí nejvíc baví pobíhat sem tam a ječet 😝 ona právě pozornost vůbec nepotřebuje, už od malinka právě byla ten typ že kam jí posadim, tam bude celý den. Nejsem zastánce toho být 12 hodin denně s dítětem, kolikrát je prostě zavřu do pokojíku na půl hodiny a hrajte si..pokojík jak po výbuchu, hračky rozházený, danýs blbme..a zuzka sedí na gauči a kouká nebo pobíhádo kolečka a piští. 😉

Napadlo mě i jít k psychologovi s ní, ale zase to bymuseli mít snahu rodiče ☹ My se moc nedorozumíme, i k doktorce s ní chodím já. Myslím že je poznamenaná i tím že neví kam patří.Přes den u nás, na večer k rodičům, my na ní mluvíme česky, máme jiný zvyky,stolování, doma jí na zemi, jiný jídla..a hlavně, kyždej člověk má jiný priority, každá máma chce dítě naučit něco jinýho, vychovat nějakým způsobem. Já vlastně ani nevim co je důležitý pro její mámu 😠 Učim zuzku uklíet hračky, pomáhá mi věšet prádlo, prostě musí se už zapojovat do všech domácích prací...když je doma, tak se chová úplně jinak, praští do mámy, když jí něco nedovolí třískne sebou o zem a kope nohama, takovou jí já vůbec neznám, u nás doma by si to prostě nedovolila. Je to pro mě te´d hrozně složitý, jak jí vlastně vychovávat a vést...když přes den má něco jinýho než večer doma 😝

A to že stojí a kouká, jasně, je v klidu, "neotravuje" jenže mi to u dítěte přijde prostě nepřirozený 😝

berenika39
1. lis 2009

kaleilah, ona to má asi těžší než tvůj malej. má mámu, tu miluje, bez ohledu na to, že ji nechává s hlídací tetou 😉 😉 , tetu má ráda, protože s ní tráví všechen čas a dává jí zázemí....třeba je toho na tu její kebulku moc a přemýšlení o tom jí zabírá moc místa. Pak už jí nejde vymýšlet "hraní". Tak se spoléha na vás. Nemyslím, že by s í bylo něco v nepořádku, jen to má složitější. Třeba potřebuje jen čas.

A možná tím i poutá na sebe pozornost,, ve dvou letech už tuší, že se něco chystá a bude konkurence.....ví, že jí budeš pomáhat, zkouší to....

berenika39
1. lis 2009

kalei, psala jsem ještě před tvým posledním příspěvkem....

kaleilah
autor
1. lis 2009

bereniko, mě přijde že mě bere spíš jakomámu, i mi mami říká, ona vlastně vyrostla u nás jako jedináček, když jsem jí začala hlídat, byla jsem ve 3-4 měsíci těhu. Pak začala brát Dana jako vetřelce, vždyť ona u nás byla první... a teď zase na jednu stranu mi přijde že se jí věnuju hodně, hodně se i mazlíme, blbneme,( s Danýsem vůbec-on je ten typ "chlapáka", mámu potřebuje jen aby vyprala míšu na spaní nebo podala na co nedosáhne)...a že žárlí, ale nevím na co. Mě to i na jednu stranu vadí když si chci danýse vyfotit pro babičky, je něčím zaujatej..tak zuzka hned naběhne, nesmí být v ničem pozadu ☹ když vidí že se nám něco líbí co Dan dělá, hned se opičí taky,jako by měla nějaký komplex méněcennosti. Když začal Daniel lézt, zuzka úplně přestala chodit a začala nám taky lézt... Je to hrozně citlivá dušička, na jednu stranu mě mrzí, že si svoje první dítě nemůžu v klidu "užít", zuzka nás prostě v něčem omezuje-at už jde o víkendy kdy by jsme rádi někam jeli, tak už prostě jen to, že nějaký věci nemůžu dělat s Danýskem sama, ale zase na druhou stranu, nemůžu jí přestat jen tak hlídat, aby si rodiče našlijinou tetu. Není to kus hadru, už tak to má dost zamotaný v tý kebulce ☹

Tak mám pocit že jsem si toho nabrala víc než jsem měla ☹ asi jsem na to fakt ještě moc mladá ☹

berenika39
1. lis 2009

kalei, hlavně žádnou depku, klid, to, že se o ní staráš je zápřah a ač to zní sebehnusněji - dáváš jí víc, než bys musela, není to tak? takže výčitky nejsou na místě. není to totéž - vlastní dítě a prcek na hlídání.prostě to ber jak to je, a pokud bys opravdu nezvládala, najde se jiná teta, je to strašně nespravedlivý vůči zuzce, ale mít dvě děti po roce prostě ženskou musí vyčerpat. nic si nevyčítej, mysli taky na sebe a svou rodinu.

berenika39
1. lis 2009

a s tím věkem - tím to nebude. znám mladý chytrý,starý blbý, mladý blbý i starý chytrý. Pro děti je potřeba láska, ne nízký číslo v rodným listě.

kaleilah
autor
1. lis 2009

bereniko, díky 😉 a to manželovi pořád tvrdim že ty 4 děti opravdu chci 😀 😀 😀

luckahr
1. lis 2009

kaleilah, ja uz jsem si rikala v jinym tematu, kdyz jsi psala, ze Zuzku hlidas, ze to musi byt strasne narocny........a az ted porodis, tak ji budes hlidat dal? Tak to teda klobouk dolu 😅 . No kazdopadne si myslim, ze chudera fakt nevi, kam patri a proste "chape", ze vase neni a snazi se na sebe vsemozne upozornit a mozna delat to, co Danik, aby byli pro tebe stejny........nevim. Trosku nechapu jeji rodice, to opravdu neni moznost, aby se o ni jeji mama starala? To me fakt vytaci, takovy rodice 😝

kaleilah
autor
1. lis 2009

Ještě se chci zeptat, někdo navrhoval modelínu, máte zkušenosti u takovýho mláděte? Zuzka totiž pořád strká všechno do pusy, nemůžu jí to odnaučit 😝 Okousala i voskovky 🙂

luckahr
1. lis 2009

my jsme jeste nemodelovali, resp. Vendik obcas "modeluje" s Anou a v pohode, ale je fakt, ze on si veci moc do pusy nedava..............tak jedine do nekonecna vysvetlovat, ze do pusy nee

kaleilah
autor
1. lis 2009

no když jí to nebude chutnat tak to snad pochopí 😉 i když na pískovišti pochopila až na popátý 🙂

soanpe
1. lis 2009

kale
ty jo, to je situace ☹
já si myslím,že prostě ten její mozeček nebere a nechápe, proč se s ní mazlí přes den jedna "máma" a večer je s jinou mámou.otázka je,jestli se s ní biologická matka mazlí,hraje si sní atd. je to složitý. daníka třeba bere jako konkurenci,tak se mu snaží "vyrovnat" a přizpůsobit se jeho úrovni, alby se taky zalíbila.
určitě by mi jí bylo líto,ale na druhou stranu je tu daník,tvůj biologický syn a ten s tebou bude na celý život. zatím co zuzanka se s rodiči může ze dne na den odstěhovat a cítím,že jsi na ni taky citově fixovaná,tak bacha ,aby tě to nepřeválcovalo 😒 😔

kaleilah
autor
1. lis 2009

soan, zuzka je u nás právě proto, že rodiče nechtějí aby se vrátila do vietnamu, ale byla žila tady v čr...fixovaná jsem, to je fakt, přece jen je to moje "první" dítě, ale po narození dana jsem se k ní začala chovat jinak, cítim to i sama na sobě, že jí beru s rezervou. Minulý rok v lednu, to byly danovi 4 roky jeli na 6 týdnů do vietnamu, tenhle rok možnápojedou taky, mě by to hodně pomohlo, cítim že potřebuju i trochu prostoru. Ale po tom vietnamu byla zuzka jak vyměněá a bylo hodně těžká najet na zajetý věci 😝 vyhovovalo by mi aspoň jednou za 14 dnů mít volnej víkend, jenže to je pak zuzka s rodičema na stánku- ve Vojtanově 😝 , nebo u ségry její mámy-její pravý tety ve večerce 😝 😝 😝

Hlavně oni to mají tu výchovu úplně jinak nastavenou, zuzka s nima doma dost hází, dělá si co chce a nevím jestli na nějaký hraní je vůbec čas, v 8 si jí vyzvednou, a v devět chodí spát. 😅 A ráno vstává v osm a před devátou jí máme tady

soanpe
1. lis 2009

kaleilah
IP 😉

jjaanca
2. lis 2009

kale, já myslím že si s tím zas tolik nemusíš lámat hlavu. Možná to má prostě v povaze. Je fakt že to nemá jednoduchý, ale co si budem povídat, je v prostředí kde jí mají rádi a jiné děti jsou na tom mnohdy mnohem hůř.
Když jí sou 2 roky, třeba by mohla na pár hodin do jesliček aby sis trošku ulevila, kor až se ti narodí holčička.

Moje dcera je věčně nespokojená, vzteklá a hodně často pláče. Všichni říkali že to po roce přejde, nepřešlo. Mám z toho depky a taky přemýšlím co dělám špatně, ale taky si myslím že to je prostě taková povaha, protože je taková od narození.

Minulý rok bylo Danovi 4 roky? Nemyslela jsi 4 měsíce?

radkar
2. lis 2009

Nebo bych si zkusila o tom promluvit s dětskou psycholožkou. Ta Ti spíš poradí, než my tady laici 🙂 Buď ti řekne, že je to normální, že to je její povaha a nebo ti něco poradí. To že rodiče skoro nezná, k tomu se snad ani nebudu vyjadřovat. Nic proti tobě!

petka80
2. lis 2009

kale - musím teda říct, že tě fakt obdivuju, že to zvládáš, já bych to asi nedala..... A souhlasím s jjaancou, holčička to má určitě těžký, ale je zbytečný, aby ty sis to nějak brala k srdci a trápila se tím. Děláš pro ni maximum.
A pokud si hraje, když jí něco "určíš", tak bych řekla, že je to o.k.
A ono to bývá dost často, když jsou spolu děti s takhle poměrně velkým věkovým rozdílem (přeci jen roční a dvouleté děti je něco naprosto jiného), že to menší se leccos přiučí, ale to starší se "přiučí" spíš ty negativní věci nebo jak bych to řekla.

kaleilah
autor
2. lis 2009

jjaanca: jesličky tady nemáme, a hlavně to by musela souhlasim hlavně její máma

kaleilah
autor
2. lis 2009

radkar o psycholožce jsem přemýšlela, ale to by musela chtít i její máma, hlavně se mnou asi dr moc mluvit nebude, já nejsem její zák. zástupce 😉 i když nevím jestli to tak je i u psychologa, ale lék. tajemství musí zachovávat taky a já jsem vlastně cizí...

Hlavně jde o ten zuzky přístup, je taková opravdu nedětská, jak dospělá...Bylo by fajn kdyby sem napsala taky nějaká hlídací teta, vietnamci mají přece jen jinou mentalitu...

chiwule
2. lis 2009

kaleilah, určitě to nemáš jednoduchý, ale vnímám několik zásadních věcí - důležité je si uvědomit, že ty NEJSI její máma, jsi paní na hlídání, chůva. Bohužel (resp. bohudík pro Zuzku) jste se hodně sblížily, v podstatě jí mámu nahrazuješ a ona to tak bere, proto se i opičí po tvém vlastním synovi aby se ti i nadále zalíbila a zůstala součástí vaší rodiny.
Jenže, ten kdo by si v tvém případě hlavně měl dělat starosti, je Zuzky vlastní máma. Zkoušela sis s ní o tomhle promluvit? Co ona tomu říká? Vadí jí to? Nebo jí je to jedno? Bez jejích rodičů tohle nevyřešíš.
A navíc by ses měla, promiň, věnovat vlastnímu dítěti, i tomu nastávajícímu a hlídání brát jen jako práci. Svět nezachráníš, to máš stejné jako v dětských domovech, tety se nemůžou na 100% věnovat všem dětem tak aby nestrádaly. A přijde mi, že ty se snažíš být pro Zuzku dokonalou mámou... a trochu zapomínáš na svůj život, manžela a děti... Doufám, že se neurazíš, asi jsem ti moc nepomohla...

ivulinda
3. lis 2009

kaleilah a proč tu malou vietnamku hlídáš?třeba si vietnamci neumí hrát jako naše české děti a nebo ja to jak píše chiwule

jabber
3. lis 2009

Já teda musím říct, že vůbec nechápu, proč si tu holčičku pořizovali, když s ní nejsou a ani o víkendu 😕 Myslím si, že Zuzka tě má za mámu a nerozumí možná tomu, proč ona musí večer pryč a Dan ne. Má to v tý kebulce určitě zamotaný a neví čí vlastně je a ani kde je doma. Rodiče, jako jsou ti její, bych střílela 😅 🙄

soanpe
3. lis 2009

chiwule to napsala hezky.
problém bych hledala v rodičích

ivulinda
proč si myslíš,že vietnamské děti si neumí hrát jako české 😲 😲 😲
děti se rodí všude se stejným základem a vše se učí postupem života,takže pokud je Zuzanka od mala u kaleilah,tak získává české návyky.
a to,proč Zuzanku hlídá, je její ryze soukromá věc a nám do toho nic není 😉