Je rozdíl mít dvě a tři děti?

andrrriiik
31. srp 2015

Ahoj holky,slyšela jsem názory,že rozdíl je jedno a dvě děti,a dvě a tři vyjde nastejno.Co je na tom pravdy?Je velký rozdíl mít dvě a tři děti z hlediska finančního?

lamarika
31. srp 2015

@andrrriiik největší šok je podle mě opravdu z jednoho dítěte na dvě. Pak už dvě nebo tři je víceméně jedno. Do toho kolotoče další samo zapadne. A co se týče financí, tak rozdíl mezi dvěma nebo třema jde znát. Ano, některé věci mohou mít po sobě, ale některé ne. K tomu pak kroužky, příspěvky do školek, škol, jídlo, atd.. . Finanční navýšení tam prostě je

andrrriiik
autor
31. srp 2015

@lamarika Jsem si i myslela,že to takhle bude.A je to znát finančně dost?Nemáme se špatně,tak normálně,ale manžel třetí nechce,že to stojí moc peněz tři děti oproti dvou.Já si zas myslím,že z normálního rodinného příjmu se zvládnou v pohodě i tři děti.

lamarika
31. srp 2015

@andrrriiik neměla jsem moc možnost posoudit jak velký je to rozdíl mezi dvěma a třema, protože je máme celkem po sobě. Ale Když si vezmu, že skoro všechno platím třikrát místo dvakrát. . . Okolo nás je spousta rodin co má 3 děti a taky zvládají utáhnout to v pohodě. Pokud teď vycházíte a jste schopni ještě něco našetřit, tak třetí vás nezrujnuje 😉 je třeba pořešit auto, jestli máte dostatečně velké a pak už vás čekají jen menší položky

indy2
31. srp 2015

Nedavno jsem tak koutkem oka zahledla reportaz se statistickymi udaji a i kdyz si nepamatuji presna cisla, ta hlavni myslenka mi utkvela v pameti. Jednalo se o zivotni naklady a zivotni uroven. Rodiny s max. dvema detmi na tom byly prumerne dobre. Jakmile uz byly deti tri, rodice museli vice vydelavat a presto zivotni naklady stouply natolik, ze vetsina techto rodin mely financni potize ci spise spadaly do te rizikove skupiny soc. slabych. Ale porad jsou to jen cisla a statistiky a myslim, ze zalezi na kazdem, aby si doma porovnal prijmy x vydaje a na zaklade toho zhodnotil, zda treti dite finance zvladnou tak, aby se nemuselo ostatnim ubirat 🙂 a neni to samozrejme jen o prijmech..ale i o zazemi atd.. jako uzivite dve, uzivite i treti 🙂 ale na ty pozdejsi konicky, potreby do skoly, krouzky, skoly v prirode, dovoleny apod..znat to urcite byt musi 🙂

shine2015
31. srp 2015

@andrrriiik my treti cekame. Holky mame cca po roce a ted po trech letech od mladsi cekame kluka. Nwktere obleceni maji po sobe ale nektere ne,jelikoz je kazda uplne jine telesne konstituce. Kocarek mame neutralni po prvni dceri trojkombinaci plus jak byly hned po sobe,mame i easy wallker duo,ktery ale asi uz nevyuzijeme...pouze sportak teda. Obleceni na kluka bude nove nebo po nekom ale ne z toho co jsme doposud meli....holt ruzovo fialova kombinace by mu nesedela 🙂 ale spacacek mame zluty,fusak taky....ale co mi prijde,ted holky nastupuji obe do skolky nebo jsou nahlasene ale pujdou podle potreby a i toho jak budou chtit nechceme to lamat....a statni skolka pro jednu srps 150kc,na pul roku divadla,vylety atd poplatek 500kc,skolkovne 210 mes a jidlo celodenni cca 720kc na mesic. Nepocitam backorky,cvicky,holinky,plastenku....a vse 2x....ve skole nebo v pripade krouzku budou vydaje vetsi,o tom zadna....ted jsme koukali na kurz plavani pro deti od 4let na pul roku pro jednu 1500kc jednou tydne na 50min....a to pak jspu tanecky,sbor,popripade piano nebo kytara,vylety se skolou.....nebo i kdyz jen jako rodina chcete na hory,jednak vybaveni - lyze a obleceni a jednak musite mit prostory kde to mate....kola,kruhy,rukavky,clun,nafukovaci hracky do vody.....a lyze,lyzaky,prilby,atd a vubec zimni obleceni....my to ted prave resime 🙂) prostor kde vse mit....je to mazec a to mame rodinny dum..
Presto vsechno ale jsme treti planovali a chceme ho...a rozhodli bychom se stejne. Ale manzel pomaha a i vydelava ....ono az pujde treti do skolky tak zase ja do prace a necim taky prilepsim financni situaci....co me osobne prijde trochu nefer ze nejsou casto hotely nebo ski pas pro rodinu se tremi detmi ale casto vyhody 2 dospeli a dve deti...

keny123
31. srp 2015

taky se ted prvním mesicem snažíme o treti manzel nechtel vůbec ale tak nejak jsem vysadila prášky ,ví o tom a nechráníme se....ale taky o tom moc nemluvime a já diufám že si to nerozmyslí 🙂

hodne lidí zvládá tři tak proč ne....

andy80
31. srp 2015

No tak rozdíl rozhodně bude. Už je rozdíl vypravovat jedno dítě do školy a pak dvě, pak ještě tři. My jsme do třetího šli, ale jen z důvodu, že víme, že to finančně zvládneme, Manžel vydělá dost peněz a máme i dost našetřeno. Už teď vidím, že to ale bude velký finanční nárůst. Už jsme začali pořizovat výbavu a je to znát 🙂 . Podle mě je blbost, že v tom není rozdíl. Musí být! Je rozdíl kupovat 4x do roka dvoje boty nebo troje boty. Je rozdíl kupovat na vánoce dvěma nebo třem dětem, určitě je rozdíl platit ve škole obědy pro dvě děti nebo tři a je rozdíl kupovat potraviny pro čtyřčlennou nebo pětičlennou rodinu. Je třeba všechno promyslet a pokud manžel nechce, asi ví proč. U nás chtěl především manžel. Pravda, moc mě přemlouvat nemusel, děti už jsou velké, tak se ještě jednou potěšíme miminkem, pak už si počkáme na vnoučátka 😀

ducik
31. srp 2015

@andy80 tak ono je výbava a výbava. Kdo má omezené příjmy nebo rezervy, vystačí s málem. Samozřejmě na poplatcích se pak setri tezko 😉

andrrriiik
autor
31. srp 2015

Tak s oblečením by problém nebyl,u obou jsem měla vždy po někom,málokdy kupuju sama,takže u třetího by to bylo stejné,auto máme dost velké,holt ty kroužky a školy by stály no... 😒 Jinak manžel chtěl vždy tři děti,najednou mu stačí dvě,tak nevím,proč tak otočil.Ale nemyslím,že jde jen o finance.U syna jsem měla po šestinedělí poporodní deprese,tak asi má strach,že by to bylo znova ☹ Tak teď snad jen doufat,že si to rozmyslí 🙂

michaela_2
31. srp 2015

@andrrriiik My máme zatím skřítky dva 🙂. Manžel ale pochází ze 4 dětí a celkově se i aktuálně, v našem okolí, objevuje čím dál více rodin, se 3 dětma.
Já si myslím, že dokud jsou děti malé a třetí teprve miminko, tak náklady o tolik vyšší nejsou. Čím více ale děti rostou, tím sice klesá potřeba osobní péče, ze strany rodičů ( už to není kolotoč přebalování, krmení a hlídání každého pohybu), ale naopak rostou ty finanční náklady.
Určitě musí být znát, pokud člověk platí 2 nebo 3 školy v přírodě. Obědy. Nákupy jídla a drogerie pro starší děti domů ( 3 děti prostě zbaští více jogurtů a ovoce než 2). Navíc pokud rodina žije aktivnějším způsobem - lyžování v zimě, sem tam nějaký výlet o víkendech, tam se to také projeví. Pokud děti mají svoje koníčky, kroužky atd. prostě to pak platíš ještě za jednoho.
Takže finančně bych se připravila, že to znát bude - postupem času víc a víc 🙂.

rozzaarka
31. srp 2015

Osobně bych chtěla 3 děti, ale kvůli finanční stránce se toho bojím. Ani ne tak jídlo a žití, ale jak už holky psaly - kroužky, koníčky, třeba představa dovolené u moře, na horách... Říkám si, jestli nedat dvěma i ty věci 'navic', než u 3 přemýšlet a vysvětlovat jim, že nemůže dělat hokej/mažoretky a na dovolenou nejedeme, protože na to nemáme peníze. Uvidíme, má!e se dobře, umí!e hospodařit, tak uvidíme, jestli budeme pak chtít rodinu ještě rozšířit a jestli na to budou prostředky🙂 až se z mateřské vrátím do práce, taky to bude jiné.
Každopádně děkuji za toto téma, řada si přečti zkušenosti zkušenějších🙂

yildiz
31. srp 2015

ahoooj ...ja uz 3 deti mam ...a za nejaky ten mesic pribude 4..ale uz fakt posledni ...no je fakt ze prvni dcerka uz je teemer dospela brzo ji ceka 18 takze to uz mezi deti nepocitam...takze mam dve male 3roky a 17mes ...zatim vse o.k. nejstarsi miluje kone a ma to jak skolu tak jako konicek a ze to zrovna neni nejlevnejsi "kun" ale ma vse co potrebuje ! takze rozhodne nestrada ...no mladsi od zitra do skolky ...a uvidime ..casek zatim jsou male a moc toho nepotrebuji u nas zni teda pravidlo lepsi satit nez zivit ..a to doslova...a pak az budou chodit do skoly tak ja zase budu v praci takze to bude taky zase jine nez na rodicaku ...to asi u kazdeho ...a holkam doprejeme co se da ...rozhodne nechci aby stradaly a tak ...takze ne vse luxus ale s mirou a pujde to ! co taky na to svete mame nez radost z deti ze ? 🙂 takze uvidime co nas zivot prichysta a jak to dame ale myslim, ze se to da ! My byli letos i u more takze parada 🙂 a taky se da ...sice Chorvatsko ale je tam krasne...takze priste uz rozsirene verzi se jede zase ! 🙂

avdul
31. srp 2015

určitě je rozdíl mít jedno nebo dvě,ale ač nemám tři děti, tak myslím že mít dvě nebo tři vyjde téměř na stejno. V mém okolí je 6 rodin, které si pořídili třetí miminko. 3 z nich z důvodu že neměli páreček, jedna rodinka neplánovaně, a další dvě rodiny chtěli prostě 3 děti.

pav_la
1. zář 2015

My máme 3 děti, tříletá dvojčata a tříměsíční miminko. Rozdíl zatím nepozoruji. Malý vše podědil po starších, nekupovali jsme vlastně nic, krom drobností pro radost. Zatím nevidím ani moc rozdíl v chodu domácnosti a péči o děti. Prostě třetí dítě k nám tak nějak zaplulo... Ale je mi jasné, že asi bude hůř s nástupem do školky a pak do školy.

tulikiss
1. zář 2015

tak myslim si ze nejvetsi sok je mit 0 deti a jedno a pak mit jedno a dve, pak uz clovek prezije vsechno a nejspis si ani nevsimne ze je jich vic. aspon to vzdy rikala moje maminka 😀

2016
1. zář 2015

Rozdíl to rozhodně je a není jedno,jestli jedno dítě nebo dvě,dvě nebo tři.My čekáme čtvrté,nejstarší skoro 18,mladsí prvnák (náklady stouply),ale i když chodil do školky tak to bylo něco.Nikdy se nám nestalo,že by nikdo z nich neplatil alespon jeden týden nic.Divadla,kina,výlety,hudební vystoupení,focení,přehlídka dravých ptáků,no proste další a další ptákoviny.Do toho obuv,oblečení,dokupovat stále za pochodu pomůcky do škol,i školky průběžně.Dá se to,ale samozřejmě hodně záleží na příjmu celé rodiny a jak kdo žije.Naším dětem se snažíme dopřát vše co potřebují,rozhodně si nemyslím,že nějak strádají,ale záhul to je.

janii
1. zář 2015

Mám 3. 7,5roku, 3 a 1rok a 8mes. Nepřijde mi to velký rozdil mezi 2 nebo 3. Rozdíl mezi 1 a 2 je brutální ale dal myslím je pohoda 😊

pavlapl
1. zář 2015

U nás finanční rozdíl mezi 2 a 3 dětmi za první rok bylo 700kč za pleny. Veškeré vybavení a věci mám po starších dětech. Teď je to že když kupuju třeba zmrzlinu tak místo dvou koupím 3 jinak to opravdu žádný zásadní rozdíl není. Děti mám 9,5,1.

andy80
1. zář 2015

@pavlapl poznáte až budou všechny tři ve škole ☹ . Nám dnes začal školní rok, jen vybavení co jsem kupovala už v srpnu vyšlo na cca 6000 (tašky, penály, pera, pastelky, přezůvky, cvičky, tenisky, tepláky na tělocvik... atd.) , už v červnu jsme platili 2x 400,- na sešity na další školní rok, teď přinesli na pracovní sešity každý kolem 500,-, do toho bude družina, kroužky... atd. No a až to bude 3x tak to bude opravdu znát.

orchidis
1. zář 2015

@pavlapl Jejda, to se přece nedá hodnotit tak krátkozrace 😅? Co 3x lyžák, 3x škola v přírodě, 3x goretexový boty do přírody, 3x lyže, brusle, inliny?

Rozdíl to zcela jistě je a veliký, ale stojí to za to. Jen to chce přemýšlet a chovat se včas odpovědně 😉.

pavlapl
1. zář 2015

@andy80 ja jsem taky kupovala věci do školy a školky a dohromady jsem zaplatila 1000kč se vším všudy. První dcera je krasobruslařka takže budu nejmladší směřovat také tímto směrem a budu mít všechno vybavení schované. Pokud nezničí batoh do školy tak ho také schovám pro nejmladší. Já jsem dosti šetřivá a spoustu věcí také dostanu od kamarádek po jejich dětech.

andy80
1. zář 2015

@pavlapl tak to já dětem kupuji vybavení do školy vše nové, oba dostávají stejně, ať je mladší nebo starší. Aby první mělo vše nové a mladší starší poděděné to ne. My šli do třetího dítěte opravdu s tím, že nebude strádat a dostane všechno co dostávali starší. Takže u nás rozdíl opravdu bude a znatelný, ale nemáme s tím problém. A já jsem tedy opak, věci po svých dětech rozdávám po kamarádkách 😀

pavlapl
1. zář 2015

@orchidis vzhledem k tomu že je dcera krasobruslařka tak na lyže nesmí. Brusle bude nejmladší dědit po starší jako i jiné věci. Drahé boty nekupuju a když tak si vychytám slevy. Lyže určitě kupovat nebudu ani jednomu. Dá se vše dobře naplánovat. Třeba na věci od Adidasu mám 40% slevu a teď jsem pro všechny 3 nakoupila kecky jedny za 400kč. Všechno jde když se chce.

nonnni
1. zář 2015

mam tri a nejvetsi soky zacaly s nastupem do skoly. Do te doby deti houby stoji...pak je to najednou srumec. Ted to mam 2 x a uz ted se tetelim blahem, ze jednou budu platit 3 x lyzak a 3 x skolu v prirode kazdy rok a vsechny ty krouzky a extra burty, ktere chceme detem doprat + cestovani, ktereho se nehodlame vzdat.

Narozeni treti pro nas sice nakladne bylo, ale proto, ze jsem se neomezovala a navic absolutne nic nemela...mohlo to byt daleko levnejsi.

orchidis
2. zář 2015

@pavlapl No, tak nekupovat lyže ani jednomu já nepovažuju za plán, ale to je každého věc, respektive každého děti 🙂 a mě to v podstatě nezajímá. Píšu jen, že bagatelizovat rozdíl mezi dvěma a třemi dětmi na cenu zmrzky mi připadá docela drsnej vtip 😀.

zuzineckah
2. zář 2015

@andrrriiik já myslím, že to musí být hodně znát, obzvlášť když jsou děti krátce po sobě. Ono když jsou menší, tak to určitě jde, ale jakmile přijdou na ZŠ tak to žádná sranda nebude. Teď máme dceru v 7.třídě a to je pořád něco, loni ŠvP, jazykovka, teď lyžák, Londýn, taneční + další aktivity, k tomu hadry (puberťačku neutahneš na second-hand, ani bundu po sousedce). Plus ty běžné věci. Syn 2,5r je na provoz nepoměrně "levnější", i když vstupní náklady byly mazec 😀 Ale to jsme čekali - byl po letech, byl to kluk a z druhé ruky se u nás nic prostě nekupuje. Chtěli bychom ještě třetí, takže pokud se zadaří, tak nás tyhle výdaje čekají (když naběhnou do školy oba) a počítáme s nimi, vyděláváme na ně. Nikdy bych se nechtěla ocitnout v situaci, že budu muset ve 13 lifrovat děcko po brigádách, aby mělo na kredit, nebo nové tenisky.
Nemluvě o tom, že pro 5 člennou rodinu (u nás ještě k tomu 2 pejsci) už třeba vyměnit auto, resp. pořídit další, o dovolených, které neplánujeme nijak omezovat, ani nemluvím.

lenka5731
2. zář 2015

@pavlapl kolik stojí to krasobruslení? Jinak si taky myslím, že to vidíš fakt zjednodušeně.

U nás už jsme v tomto školním roce platili školu v přírodě a proběhlo velké kňourání, že spousta dětí má mobil (i ty které ho ještě v červnu neměly), novou tašku, nové penály, nové přezůvky, nové tohleto a tamto... A to měla v loni v září novou tašku i penál a k Vánocům dostala další novou tašku i penál! Chce jet v létě na školu v přírodě k moři .. Netuším, proč školy takové vícedenní aktivity pro děti vůbec vymýšlejí, tolik akcí za rok. Navíc, když bydlíme v lokalitě, kde žádné ježdění do přírody není potřeba.

zuzineckah
2. zář 2015

@pavlapl Když půjde nejstarší na lyžák ze školy, tak ho nepustíš? To doteď nikdy nelyžoval? Nebo máš možnost půjčit vše včetně oblečení?

nov777
2. zář 2015

My mame tri, ale ve skolce ani jedno, pani na hlidani bych dala stejne penize i za dve, za jedno asi mene. Myslim, ze rozdil to je hlavne ve skole, kdyz se plati ruzne aktivity, tak je to urcite znat. No, sama uvidim 😉

lu777
2. zář 2015

mám děti dvě, ale myslím, že rozdíl tam určitě bude...
a to i organizační... přece každé dítě musí někdy k doktorovi (i kdyby jen na preventivku a na zubní preventivku), někdy chodí na kroužek apod....
já jsem ze 4 dětí a nosila jsem onošené oblečení a na plno věcí nebylo... třetí dítě si umím představit, ale jednak už nejsme ani jeden nejmladší, druhak po zkušenosti z dětství jsem si řekla, že ne, že opravdu chci, aby děti měly prostor pro koníčky, mohly jet k moři apod... nijak je nerozmazluju, chodí průměrně oblečení i obutí, jíme taky tak nějak normálně, ani na žádné drahé dovolené nejezdíme (u moře byli jednou), ale prostě vím jaké to je, když někdo má hezké oblečení a může jet na hory a dítě ne, zažila jsem to....

je prostě potřeba zvážit zdroje - nejen finanční, ale i prostorové, zdravotní, časové.... aby se moc neubíralo sourozencům, ale ani třeba manželství 😉

jinak já teda za co utratím tak je když se dítě pro něco nadchne... tak ho vezmu na výstavu, koupím knížku, jsem šťastná, že ho něco baví, zajímá a jsem ráda, že mu to můžu dopřát...
zrovna dneska bude ten den, starší si moc přeje chodit na judo, tak to jdeme zkusit 🙂

jako zdaleka to nestojí vše na penězích... ale nebudu tu lhát, že ty peníze nejsou důležité... jsou 😉
za víc peněz se koupí i kvalitnější jídlo, dá se vyjet víc z města do přírody apod... a to jsou pro mě taky důležité věci... zažili jsme si finanční krizi kvůli opakované nezaměstnanosti, takže peněz si více vážím a vím,že potřeba jsou....