Je tu ještě někdo, kdo ve 12 měsících neleze a nesedí?

snufi
30. črc 2012

Ahoj maminky, už začínám být pomalu zoufalá. Malá je podle všech doktorů zdravé dítě. Ale stále se jen plazíme. Minulý týden měla jeden rok a stále neleze, sama si nesedne, nestoupá... Připadá mi to nějaké divné... Je na tom někdo podobně?

sarulinda
30. črc 2012

@snufi: ahoj, syn začal lézt přesně na 11 měsíců, do té doby se jen plazil, sedl si týden před narozeninama, ale stál už kolem 10 měsíce. U nás třeba jde zajít si na konzultaci na rehabilitace, podívají se a řeknou ti co a jak, přeci jen fyzioterapeut má víc zkušeností než pediatr 😉 , tak zkus třeba tohle

popellka
30. črc 2012

Ahojky, tak my jsme se ani neplazily, 14 dní před prvníma narozeninama si malá teprve sama sedla, den po narozeninách začla lézt a poprvý si stoupla v pátek - takže koncem 13. měsíce 😉

cernalu
30. črc 2012

tak my se zatím taky jen plazíme, nesedíme a nelezeme, od min týdne cvičíme Vojtovku, aby jsme mu trochu pomohli 🙂

paja.83
30. črc 2012

taky se hlásím, 21. srpna budem mít rok, Natálka neleze, sama se neposadí, jen se plazí a dostane se kolínka, to zkouší asi posledních 14 dní, ani se nestavíme. Byli jsme už u neurologa, ten řekl, že je v pořádku, jen se ji pomůže cvičením dostat se na 4 a pak přijde to ostatní. Ještě než jsme šli na první cvičení, tak se Natálka dostala sama na kolínka, Je to asi 14 dní a zatím nic nového nepřichází. Na cvičení jsme dostali jeden cvik, který s ní cvičím, ale mám problémy ji udržet, takže to trochu flákám a věřím, že mi malá brzy předvede něco nového. Ale zoufalá jsem občas taky.

paja.83
30. črc 2012

jsem ráda, že v tom nejsem sama 😉

aaaaandi
30. črc 2012

Tak náš Táda se začal plazit dva dny před prvníma narozeninama, asi za týden se vyhoupnul na 4 a v ten samý den si i sednul, než se ale rozlezl, tak mu to trvalo skoro měsíc. Postavil se na 15. měsíci, teď je mu 20 měsíců a stále sám nechodí, jen za ruku, ale zase mu to jde skvěle 😀

katkvy
30. črc 2012

Tak my máme jeden rok teď ve středu a zatím se jen plazíme. Nelozíme, nesedíme. Ale cvičení vojtovky už máme za sebou několik měsíců a nejsem si moc jistá, jestli ty pokroky, které dělá jsou cvičením, nebo by k nim dospěl postupně i sám.

ivasa
30. črc 2012

Ahoj! Dcera se také jen plazila, nelezla dlooouho, sedla si den před 1. rokem, ale pořádně až tak po měsíci a začala chodit v 18ti měsích. Byla v pořádku, jen prý neměla potřebu a necítila se na to. A je fakt, že pak rychle všechno dohnala. Můžu říct, že jsem si kolikrát říkala, že snad ani sedět nezačne, pak zase že chodit nezačne, ale bylo to všechno v pořádku 😉 Ani jsem s ní nikam nechodila, potřebovala jen čas 😉 Syn je pravý opak, je zase na všechno moc rychlí 😝

paja.83
30. črc 2012

Natálku rehabilitační sestra označila za pohodářku a lenocha a má pravdu, dcera i teď tráví dost času na zádech, nožky nahoře a je spokojená, u toho si vykládá a nic ji nechybí. 😝

slundo
30. črc 2012

je to spíš trošku pozdější vývoj, který ale nemusí nic znamenat !!!! A dr. nic neřeší ? Rahabka by určitě pomohla . Jinak některý děti jsou jen líný a nebo si prostě dávají na čas a pak najednou dohoní vše v krátký době 🙂

alisek
31. črc 2012

ahoj, syn začal lézt až ve 13. měsících ale rozlezl se až od 14měs. a vydrželo mu to až do 22 měs. a co se týče sezení tak začal sedět kolem 20 měs. ale musím uvést že syn je motoricky opožděný cca o půl roku..ale bojovali jsme fest..já myslím že to uvás ještě nemusí značit vývojovou vadu, ještě bych jí dala čas.

katkvy
31. črc 2012

@alisek ahoj, můžu se zeptat jaké máte vyhlídky do budoucna, jestli bude vše v pořádku? Promiň, jestli je ta otázka nevhodně položená, nemyslím to nijak zle. Jen chci vědět, jaké tyto děti, mezi které taky patříme, mají vyhlídky.

alisek
1. srp 2012

@katkvy ahoj, vyhlídky dobré neboj, jen jsou prostě motoricky opožděnější oproti vrstevníkům. Syn už necelé 3 měsíce chodí sám a ted má už chůzy celkem dobrou, takže bys to na něm ani nepoznala. ještě nás ve 3letech čeká psycholog (chodíme do rizikové poradny pro předčasně narozené děti) a pak se uvidí, jestli se srovnal ve vývoji s vrstevníky nebo bude mít i jíné poruchy, tzn. učení atd. ale zatím to nevypadá, žvatlá dost, ukazuje, je zvídavej. Ale věřím že je to ted pro tebe v nedohlednu, já byla už zoufalá a myslela si že nikdy chodit nebude,mkor když se každej ptal, páč to byl skoro dvouleťák.

katkvy
1. srp 2012

@alisek děkuji, potěšila jste mě. Honzík, je narozený jen o měsíc dřív, ale ve 4 měsících měl těžkou operaci lebečních švů a já se pořád hrozně bojím, jestli to nejsou nějaké následky. Zrovna dnes má rok a já jsem z toho dost zkleslá, moc jsem si přála, aby jsme u dortu aspoň seděli. Bohužel se nepovedlo.

alisek
1. srp 2012

@katkvy nebuďte z toho smutná, naopak se radujte že je tak daleko, vše zvládnul, je zdravý a přesto že nechodí je mooc šikovný, můj Honzík taky v roce sám neseděl, pololežel v židličce a přesto jsem byla na něj moc pyšná ale jsou dny kdy jsem byla z toho zoufalá, prostě oni jdou svým tempem a nakonec jim nic neuteče, tak přeju malýmu Honzíčkovi vše nejlepší hlavně zdravíčko k jeho prvním narozeninám a at za rok si k dortu doběhne sám 🙂 dočkáte se!!!

pajajana
1. srp 2012

Ahoj, v okolí máme jen šikovné děti (10 měsících už skoro chodí) a všichni už na nás koukají divně. My se jen plazíme a válíme sudy. Na kolínka se malej vůbec nedostane. Teď se trochu začal opírat víc o ručičky. Chodíme na rehabilitaci - máme 2 cviky na stimulaci. Je ale šíleně těžký ho udržet. Máme taky cvičit na nafukovacím válci, ale to vůbec nefunguje.

alisek
1. srp 2012

@pajajana můžu ti napsat, že může být hůř, na "šikovný děti" se vykašly, to tvoje je taky ale jinak!!! a cvičení s téměř dvouletým dítětem je daleko horší než s ročním, věř mi, skončula jsem - prozatím - s rehabilitací v červnu, tedy měsíc před druhými narozeninami

cervik1111
1. srp 2012

od švagrové holčička bude mít 14měsícu a taky nic,po roce se sama posadila,ale nějaká snaha na nožky vůbec.Na rehabkách jim říkali,že jsou dětí,které mají tak slabé svaly.Cvičí,švagrové se pokroky zdají..tak uvidíme,kdy se malá rozchodí....taky už jsem si říkala jestli je všechno v pořádku,ale jak to čtu,tak je to docela časté 🙂

paja.83
1. srp 2012

No my třeba máme o den staršího kamaráda, ten se například poprvé přetočil už někdy kolem 4. měsíce a Natálka až v 7,5 měsících, on už v 6 měsících péroval na kolínkách, v tomto věku byla naše nejoblíbenější poloha na zádech, být na bříšku nesnášela od malinka, snažila jsem se ji dávat na bříško často, ale ten řev potom, takže jsem ji zase za chvíli přetáčela zpátky. Natálka se až těsně po 10 měsíci začala plazit a on už lezl jak drak a ťapal za ruce. Je těžké nesrovnávat, když ho vidíte téměř každý den. Jsem ráda, že Natálka se aspoň už dostane na kolínka, začíná se za všechno přitahovat a sedí u toho vlastně na patách, normálně si ještě nesedá. Můžu ji takhle nechávat sedět na patách? Já myslím, že když se do této polohy dostala sama, že to snad nevadí, ale dělá to furt, kde může, tam se přitáhne. Na lezení to zatím nevypadá, jak se chce k něčemu dostat, lehne na břicho a plazí se. 😖

katkvy
1. srp 2012

@alisek moc děkuje za přání i za povzbuzení. Ještě se zeptám, předpokládám, že jste určitě cvičili. Jak dlouho, myslím, do jaké dovednosti? Mě neuroložka slíbila, že jakmile začne lozit a sedne si, že už nebudeme muset. Rehabilitační ovšem řekla, že to takhle říct nejde a ještě se uvidí.

pajajana
1. srp 2012

no my začali cvičit ve 3 měsících, protože jsme měli na bříšku špatné držení ručičky (asymetrie zádových svalů). To se v 6 měsící srovnalo, ale na rehabilitaci jsme už zůstali. Začali jsme pro změnu stimulovat otáčení a teď jsme přešli na stimulaci lezení🙂 Neuroložka nám říká, že to zatím není nutné ale pokud na ty rehabilitace chodíme, tak ať jsou to jen takové lehké cviky a malého do toho nenutíme. Že to prostě nění nic urgentního a spíš to má být pro něj zábava. Na rehabilitaci si myslí to samé a tak jen stimulujeme 2 cvikama a hrajeme si občas na gymnastickém míči nebo nafukovacím válci. 1x za měsíc se jdeme na rehabilitaci ukázat jestli jsou pokroky.

venika86
1. srp 2012

Narazila jsem na Vaše téma, tak taky přispěju. Adam byl těžký hypotonik (neměl žádné svaly). Poprvé pásl koníky až po 4. měsíci. Od tří měsíců jsme cvičili Vojtovku a to až do roka a čtvrt. Adámek se vůbec neplazil. V 11 měsících začal lézt, sedl si a v roce si poprvé stoupl. Sám začal chodit asi před měsícem.
Když mu byl měsíc, byl na operaci s hlavičkou a od toho ty neurologické problémy. Jinak co se týče délky cvičení. Mě taky utěšovali tím, že jakmile začne lézt, tak můžeeme přestat, ale pak mi sama rehabka řekla, že se musí většinou počkat na to, až dítě začne chodit, aby měli jistotu, že chodí správně. Já civčila jen rok proto, že se mi pak narodil druhý syn a opravdu nebylo moc jak to zkoubit. Ale naštěstí to všechno Adula dohnal sám 🙂

katkvy
1. srp 2012

@venika86 Můžeš mi prosím napsat jakou jste měli operaci? Klidně i do IP. Taky jsme byli na operaci a zajímalo by mě, jestli se jednalo o totéž a jestli ty problémy můžou být od toho?

venika86
1. srp 2012

@katkvy Adámek má hydrocefalus. Zjistili mi to už ve 20.tt a jsou to zvětšené mozkomíšní komory. Způsobuje to zvětšování hlavičky a utlačování mozku. Jednou jsem v televizi viděla chlapečka, co měl neskutečně velkou hlavu, prostě jak nějakej lebkoun. Tehdy jsem nechápala, co to vlastně je. No, a nakonec to vím, protože to postihlo i mého syna. Naštěstí je odoperovaný a naprosto v pořádku 😵

katkvy
1. srp 2012

@venika86 vím co to je, my byli operování se srostlými lebečními švy. Kdyby se to neoperovalo, hrozilo by nám to samé, co vám. Taky jsem, před tím, neměla vůbec ponětí, co vše se může stát a teď už mám o nemocech, co se týká hlavičky docela přehled.

venika86
1. srp 2012

@katkvy takže vidíš, že všechno jde překonat 🙂 Adámek je čilý, naprosto zdravý, zvýdavý a hlavně zlobivý kluk 🙂 I kdyby Honzík začal chodit až ve dvou letech, tak je to předse jedno. Nohy ho ponesou celej život, tak ať si je šetří 😉 Mám kamarádku a její syn je o měsíc starší než Adámek (má stejnou diagnózu jako my) a ještě sám nechodí. Ale je moc šikovnej. Leze, sedí a chodí s takovým tím vozíkem. Takže si myslím, že to taky za chvíli příjde

alisek
1. srp 2012

@katkvy cvičila jsem s malým odpříchodu z nem,, od jeho měsíce a půl (září 2010) a pozastavili nám cvičení teď v červnu, když se malý rozchodil. taky myslím, že budete cvišit do doby než začnete chodit, takpreju at je to co nejdrive

alisek
1. srp 2012

@paja.83 syn taky seděl dlouho jen na patách a nic mu není,nech ji býtona ji ta pozice bude stimulovat k objevování

katkvy
1. srp 2012

@venika86
@alisek
Děkuju za informace vám oboum.

peta79
12. srp 2012

Ahoj holky. Chci vás povzbudit 🙂 Malý se narodil o měsíc dřív, od 6.měsíce jsme cvičili Vojtovku. V roce "jen" válel sudy, ani nechtěl lézt. Chodit okolo nábytku začal až v 18 měsících a sám v necelých 20měsících. Potom už to šlo rychle a není vidět žádný rozdíl mezi ním a jeho vrstevníky.
Od začátku byl moc šikovný v jemné motorice ( v tom je zase napřed).
Myslím, že je chyba, chtít každé dítě "nacpat" do nějaké tabulky. Je to zbytečný tlak na rodiče(hlavně maminky). Mně ani tak nevadilo, že ještě nechodí, viděla jsem, že je šikovný v jiných věcech, ale ty věčné dotazy okolí. Manželova teta ( nikdy se nevdala a nemá děti) nám volala 2x týdně, jen aby se zeptala, jestli už chodí a mluví... 😖