Je už uzákoněno, že školka musí brát děti od 2 let?

michelle1
19. pro 2011

Prosím o radu, je již uzákoněno, že musí školky brát děti od 2 let? Prosím o č. zákona nebo podrobnosti, moc díky.

franciskatereza
26. bře 2014

Tak většinou se nejedná o dvouleté děti, ale o děti, kterým jsou tři roky řekněmě mezi zářím a listopadem. Právo zajišťuje držení místa v prácí (a rodičovského příspěvku) do tří let přesně dle narozenin a školka vás odmítá vzít protože dítěti nejsou tři (budou mu v průběhu školního roku). Fascinuje mě to vzduchoprázdno mezi třetími narozeninami a 1.zářím. Pak se stát hrooozně diví, že matky po mateřské nastupují do práce v minimálním počtu, když výplata soukromou školku sotva uhradí.

mpavlinka
26. bře 2014

Tak to si nedovedu představit a jsem proti tomu aby tak malé děti byly ve školce. Od toho jsou jesle. U dcery ve třídě (3-5let) je jeden chlapeček co mu nejsou tři roky, budou mu v létě a celá třída se řídí chlapečkem, stýská si a stále pláče a tak ho učitelka mívá na klíně a přiznala mi, že pak třeba dopolední program musí uzpůsobovat takovému dítěti, protože s ním v náručí nic neudělá. Je to pěkně nefér k ostatním dětem 😠

zickemartina
20. dub 2014

holky jak je to teda prisim s tim nastupem - syn je prosincovi - u zapisu nam rekli za nas prijmout nesmeji - pokud nenaplni stav detmi narozenimi do 30.8. musi vyhlasit druhe kolo.
ale take rekli ze pokud se v zari uvolni misto nebo v prubehu roku tak nas prijmou (dle poradniku)- budeme do jeho tretich narozenin platit skolne (aby nam drzeli misto a teprve az mu budou 3 roky bude smet navstevovat skolku fyzicky. ted chodime do jeslicek takze rezim skolky zvlada

spagatice
20. dub 2014

Syn chodí od svých dvou let do školky (od září). Je jich tam pár takových menších. Zvládají to učitelky i děti. Malej se tam moc těší. Nikdy nebrečel (možná proto, že je tam dohromady s bráchou). Místo mi nabídla sama ředitelka, protože je to školka na vesnici a měli volná místa. Ale musel být bez plen a sám jíst. Jen je pravda, že když děti třeba společně tancovali, tak si Víťa běhal dokolečka sám. Ale teď už se zapojuje.

jarunkaxyz1
20. dub 2014

Bylo by to fajn, kor když některé maminky chtějí dříve do práce....ale taky mi to přijde poměrně nereálné. Přeplněnost školek nedovolí často ani 4 letým dětem předškolní docházku.

saminomimino
20. dub 2014

zákon asi bude jedna věc praxe věc druhá,tady u nás nevezmou ani dítě 3-leté,a to by rádi vzali,ale není místo a hlavně finance,navíc s přeplněnými školkami a nedostatkem pedagogů pochybuji že dvou leté děti brát budou,takový malý člověk potřebuje 100% péči ve všech směrech,prostě na to učitelé nebudou mít čas....
Jinak tuším že zákon to nějak upravuje od příštího roku,ale praxe bude asi divoká

abalajda
20. dub 2014

Nemyslím si,tady u nás nevezmou ani mojí tříletou dceru,pry malá kapacita,zkoušeli jsme pet skolek,mám pocit,že spíš chtějí maminky donutit,podepsat mateřskou na čtyři roky,pak uz totiž takový problem dítě umístit není....

marketa11112
21. dub 2014

dobry den, pozeptam se. jsme z mostecka. myslite, ze ještě nekde existuji jesle ? v cem je rozdil oproti skolce - mimo veku dítěte. rada nebo spis budu muset, jit do práce dřív. dekuji

majklinka
5. kvě 2014

Presne tak, jde o kapacitu. Prvni maji stejne prednost predskolaci. Takze na ty dvoulete se stejne nedostane.
Podle me je to padle na hlavu. Driv byly pro ty nejmensi jesle, tak proc misto toho blbeho zakona, ktery stejne nic neresi, nezridi zpet jesle???
Jesle uz skoro nejsou. A ted, kdyz je moznost flexibilní rodicovske, by se k tomu melo prizpusobit i toto.
Rozdil mezi jeslemi a skolkou je ten, ze jesle jsou zdravotnicke zarizeni a skolka pedagogicke!!!! Dite dvoulete ma uplne jine naroky nez trilete a i kdyz je sebevic sobestacne, tak je zkratka pomalejsi. Takovy zakon je proste totalne k nicemu. Mysli se, ze tak vyhoveli pozadavkum, ale neudelali nic nez jen to, ze vydali zakon, jakoze s tim tedy jako neco udelali jen, aby byli s obliga ☹

lucifereeek
5. kvě 2014

@marketa11112 rozdíl je v tom, že v jeslích dítě může mít klidně plíny, nakrmí ho, oblečou, kdežto ve školce musí být už bez plen, musí se zvládnout najíst samo a i lehčí oblečení obléct samo, a je toho víc co musí umět když jde do školky...

ppalomino
12. kvě 2014

Dvouleté děti MOHOU být přijaté do školky, nicméně je jen málo školek, kde pro ně mají místo. Dávají přednost těm starším. Nečetla jsem všechny příspěvky, tak se omlouvám pokud to tu zaznělo. Nicméně chápu učitelky, že ty dvouleťáky tam moc nechtějí.

manka33
14. led 2016

Zdravím všechny...to co tu popisujete jako scifi...to je bohužel letos můj denní chleba...28dětí ve třídě a z toho 8 dvouletých...jedním slovem horor a to vůbec nepřeháním...Po této zkušennosti vážně uvažuji o změně povolání,je to o nervy...denně pláč,začínat každé ráno odznova...žádná možnost pokroku...o hygienických potřebách a sebeobsluze nemluvě...je někde ze zákona stanoven počet ve třídě s dvouleťáky?U vedení bohužel nemàme odvolání.děkuji za případné komentáře,opravdu melu z posledního a to je teprve leden.ří

rampepurda66
17. únor 2016

:o manka 33 Muzu se jen zeptat, to všechny maminky dvouletaku musely do prace? divim se, že nevolily jesle nebo soukrome hlídání..dvouleté dětičky zvládají skolkovy režim? Omlouvám se za asi pitome dotazy, ale neumím si představit, takhle male dite vypustit do džungle ;) jelikoz mam letni dite a druhe na ceste, nedelam si iluze, ze mi maleho vezmou ve 3letech, nase školka je neustale preplnena..přeji pevné nervy!

aktata
17. únor 2016

Pracuji jako učitelka Mateřské školy a nedovedu si představit mít v běžném kolektivu takto malé dítě/ děti. Na druhou stranu musím podotknout, že sama dám od září dceru (v té době jí budou čerstvé 2 roky) do MŠ, ale zvolila jsem soukromou, kde je max.10 dětí a tomuto věku je školka uzpůsobena.

kulatakosticka
17. únor 2016

Já to nějak nechápu. Takže podle zákona budou chtít (pokud to schválí), aby předškoláci chodili povinně a připravili se na ZŠ a zároveň se k nim nacpou malinké děti? Noo tak to ve smíšených třídách budou učitelky supermani opravdu...

lola2221
19. únor 2016

A proc je na 28deti pouze dvě učitelky nechápu 🙂 minimalne tri !
Se nedá zvládnout jinak v pohodě.

adypro
22. únor 2016

Mamka učí ve školce, v reálu tak jak to je teď dostávají přednost 1. předškoláci, to už budou za chvíli povinně, nejmenší šanci mají nejmenší děti. Dvouleté rozhodně zatím neberou a ani to není na další rok v plánu. Zbývá jen soukromá školka.

1miska
22. únor 2016

tak ono asi zalezi i "dvolete" a "dvolete" - od zari hlasim dcerku do skolky, sanci dostat se u nas ma - v zari ji bude 2 roky a 10 mesicu - takze oficialne je zarazena jako "dvouleta" ale další rok ji doma nechavat nechci, je samostatna, ma rada deti i kolektiv a pokud do skolky nastoupi tak to bude ono dvoulete dite 🙂

salot
22. únor 2016

Hledám ten zákon, o kterém tu mluvíte. Jestli jde o školský zákon, tak tam se doslova píše: "(1) Předškolní vzdělávání se organizuje pro děti ve věku zpravidla od tří do šesti let." (Celý zákon tady: http://zakony.centrum.cz/skolsky-zakon/cast-2)