Je už uzákoněno, že školka musí brát děti od 2 let?

michelle1
19. pro 2011

Prosím o radu, je již uzákoněno, že musí školky brát děti od 2 let? Prosím o č. zákona nebo podrobnosti, moc díky.

alma13277
19. pro 2011

Pochybuju, že by dítě vzít do školky museli, přesná kriteria má každá školka stanovená zřizovatelem. Dosud měli 3leté děti pouze nárok na školku. 😒 S ohledem na současné kapacity mají stále přednost předškoláci, sourozenci a další jsou až na konci. Nezbytné je potvrzení od zaměstnavatele, ale ani to v podstatě nic neznamená. ☹ Standardní formulář obsahuje sdělení, že je žena zaměstnaná (což jsou po dobu rodičáku všechny). V našem městě je situace zoufalá a naše dcera by se do státní školky dostala opravdu až jako předškolák, ačkoliv jsem práci přerušila jen do jejích 7 měsíců a jako zaměstnanec platím státu zcela vše 😝

jop
19. pro 2011

no to by bylo opravdu krásné - školka od 2 let, ale v ČR je tohle naprosté sci-fi. Viz. odpověď od alma. Jediné řešení, pokud potřebuješ do práce, je soukromá školka, která se pekelně prodraží.

veruska007
19. pro 2011

Nemusí brát děti od dvou let, pouze mohou (dříve mohly až od tří let). Platit by to mělo od roku 2012, pokud se pamatuji. Nicméně to nepovažuji za příliš reálné: za prvé je ve školách málo míst... u nás berou minimálně 4 leté děti. Za druhé se od dítěte ve školce očekává určitá samostatnost (učitelek je méně než v jeslích) - dítě se musí umět samo najíst, převléknout, nenosit pleny, ...Neznám dvouleté dítě, které by bylo naprosto soběstačné. A za třetí to nedoporučují psychologové - když už, tak jesle, kde je více personálu, dítě může jít spát, když je unavené, program je přizpůsoben malým dětem. Ve školce jsou nároky na dítě o mnoho vyšší.

Můžu doporučit jedině soukromou školku, ona je někdy i levnější než státní jesle 😉. Mívají méně dětí a mohou se jednotlivým dětem lépe věnovat.

ined77
19. pro 2011

ahoj 🙂 ,
tak u nás letos otevírali 3 nové třídy aby mohly být umístěny všechny děti.a opravdu nabrali i děti které mají 3 roky až třeba v únoru.samozřejmě že chodí zatím jen na 5 dní v měsíci.dokonce zůstalo ještě 9 míst volných.
ale také jsem slyšela, že děti od roku 2012 budou moct chodit do MŠ od 2 let.teď půjde ale o to, aby byly volné místa 😉.nikde nebylo psáno, že musí být přijaté.

lollaj
19. pro 2011

a když bych dala syna do školky od dvou let odeberou mi mateřskou?Za předpokladu, že by tam byl každý den.

brusinka.pusinka
19. pro 2011

Lolaj koukni nepříjdeš 😉
5. Dítě ve školce na plný úvazek: o rodičovskou nepřijdete

Další příjemná novinka. Konečně přestane počítání dnů a hodin, které mohlo dítě strávit ve školce, aby rodič nepřišel o dávku. Nově se nebude nijak sledovat docházka do jeslí či školky u dětí starších dvou let. To znamená, že tam mohou klidně chodit na plný úvazek a rodiče o příspěvek nepřijdou.

Omezení však zůstane u dětí mladších dvou let. Jestli nebudete chtít přijít o příspěvek, bude moci navštěvovat vaše dítě mladší než dva roky jesle, školku nebo podobné zařízení maximálně 46 hodin měsíčně.
tady je celý článek 😉 http://www.absolutin.cz/aktuality/152-rok-2012-...

llluckaaa
19. pro 2011

Tak to pochybuji. U nás nic takového nefunguje. Podle určitých kritérií schválených městem se vytvoří seznam uchazečů a z těch se pak bere, dokud jsou volná místa. Pokud má dítě před nástupem ukončený věk 3 roky, má mnohem větší šanci na přijetí. U nás letos školka vzala všechny uchazeče, takže jsem měla štěstí (protože já jsem např. doma s mladším dítětem).

brisalek
19. pro 2011

souhlasim s alma13277. Nic takoveho uzakoneho neni. Do skolky se muze dite dat od dvou let na jak dlouho chctete (ne jen na tech 5 dn v mesici) a nevezmou ti rodicak. Zadna skolka to delat nebude a ani nemusi. Jsou plne a proste 2 lete dite potrebuje zcela odlisnou peci nez 3 lete. Takze to jen podle mne zvysi pocet soukromych skolicek= jesli.

berenika39
19. pro 2011

Ne, není to možné, školka - 3 roky. Ale někde - kde je místo (kde to jééé???) berou i o něco mladší děti, než tříleté, ale jen pokud je místo! A vůbec - z praktických důvodů je to nesmysl, dvouleté dítě absolutně nemůže zvládat to, co potřebuje školka - myslím samoobsluhu, komunikaci, dovednosti, v jeslích to funguje úplně jinak (menší počet dětí, běžné plínky, pomoc se vším,krmení). Petr šel do školky dva týdny po třetích narozeninách, nejmladší ze všech, a první týdny koukal jak puk🙂.

vojtisek2007
19. pro 2011

jestli je to někde uzákoněné nebo jestli to záleží na každé školce individuálně netuším -ale Honzík šel do školky když měl 2roky 4měsíce - musela jsem nastoupit do práce, jinak bych o ní přišla...a ředitelka mi řekla, že pokud tam kam patříme nejsou státní jesle, bere děti od dvou let školka....musí nějak snižovat počet dětí ve třídě, kde jsou ty děti mezi 2-3 rokem, s naším honzíkem tam byli ještě asi 3 děti mladší tří let...a bylo jich ve třídě 15 celkem...ale už je to taky deset let zpátky....

baris
19. pro 2011

Ano, od příštího roku MOHOU být do školky umístěny 2-leté děti. Ale vidím to spíše jako sci-fi. Za prvé jsou školky přeplněné, takže nevezmou ani 3-leté děti, za druhé ještě jsem neviděla zcela samostatné 2-leté dítě, aby zvládlo školku a za třetí - učitelky v MŠ jsou zásadně proti. 😀

V běžné třídě je okolo 28 dětí a k tomu 2 učitelky na směny, takže spolu tam jsou ta cca od těch 9-13hod a to by se pak jedna pořád věnovala jen tomu dvouletému špuntovi.

Podle mého názoru je tento zákon opět "blbost". Dvouleté dítě možná vezme jen soukromá škoka, kde je na 1 učitelku tak max. 10 dětí. Vždyť co by tam dělaly ty děti? Vy dáváte dvouletému dítěti nůžky? Já ne. Místo papíru pomaluje bavičkami ruce, vlasy ..., čůrá spíše do plínky než na nočník ..

I podle psycholožky nejsou ještě v mnoha případech i 3-leté děti zraté na to, aby chodily do MŠ.

coxa
19. pro 2011

Nemusí, mohou... Ale přednost budou tutovka mít předškoláci a pak tříleťáci. 😉

akdar1
19. pro 2011

Do tří let patří dítko do JESLÍ! Jinak záleží na školce, zda má možnosti dvouleté dítě přijmout!?! Pokud bude místo, dítko bude samostané a bez plínek, pak by nemusel být problém 😎

timbouctou
19. pro 2011

akdar1 jesle jsou prima, ale musely by ve vsi být, víš? A děti potřebují kolektiv, samozřejmě je to individuální. Náš starší si vydyndal školku ve 2,5 letech, protože tam chodil jeho kamarád. Tak chodil zezačátku na 1, pak na dva a pak na tři dny. Teď chodí na celý týden a o víkendu kvílí, že nemůže do školky 😀 Jasně, že to není státní školka, ta u nás bere jen předškoláky a sourozence. Každý mladší pěti let, pokud není sourozenec pětiletého, má smůlu a rodiče taky. Takže tu holky vytvořily občanské sdružení a najaly učitelky. Může sem chodit každé dítě, které je schopné si říct na záchod a samo se najíst. A stát tuto docházku nesleduje.

derebka
19. pro 2011

No, náš Patrik má 2roky a chodí do MŠ na 5dní.

bumbrles
19. pro 2011

Ahojhky,ano je to tak....Náš Matyášek má dva a pul roku,do školky chodí od září,ale jen na 5 dní v měsíci.Od ledna ale může chodit každý den,aniž bymi vzali mateřskou....Dnes jsem se na to ptala ve školce..

gabadan
25. pro 2011

Zkuste se podívat na MMB, ta možnost chodit od dvou let neomezeně do školky/jeslí se týká jen maminek, které mají rodičovský příspěvek podle nových pravidel, ostatních ne. Prý to tak je.....

jitulik4
25. pro 2011

ANO je to uzákoněno od 1.9. 2011 pro děti od 2 let,dítě by mělo zvládat sebeobsluhu a najíst se a lepčí je školka kde jsou velkáči a maláči zvlášť.Hodně záleží na p.ředitelce....Dělala jsem v školce a v klidu to jde, nemusíš se bát.

cuma
30. pro 2011

Ano můžou a jsem pro, některé dvouleté dítě je i bystřejší než čtyřleté, je to velmi individuální, neteř byla ve 2absolutně schopná jít do školky, protože to nešlo, šla až od 2,5let a pomáhá straším dětem..tedy paradox, štvě mě jak to některé matky odsuzují, já to vítám mám MD na 2roky a pak mám dítě jako dát kam? když se musím vrátit do práce?Snad to teď bude lepší...

verca75
2. led 2012

Milé maminky, pracuji v MŠ jako učitelka. Jsem ve smíšené třídě 28 dětí od 3-6 let. Když se sejde téměř plná třída prcků, tak lítám já i má druhá kolegyně jak pometla. Nejmenší ti tříletí se sem tam pokakají, vytopí koupelku, namydlí si vlasy, rozhází hračky, schovají se, pláčou po mamince, .... Tak to chodí denně. Pokud nám chtějí dát do školky dvouleté děti, pak si myslím, že by mohli brát trochu ohled na nás nedávat nám 28 dětí do tříd. Myslím si, že by byli spokojení i ti nejmenší... 😉

peta.cz
2. led 2012

Takže na stránkách MPSV jsem našla toto:
Jsem teď na rodičovské dovolené, nemohla jsem si vybrat variantu a tak mi byla přidělena ta nejdelší. Synovi byly v říjnu dva roky, takže ještě dva roky s ním budu doma. Týká se mě nějaká změna? A budu i já moct dávat dítě do školky na celý den, aniž bych přišla o rodičovský příspěvek?
Obecně platí, že pokud rodič setrvá ve variantě pobírání rodičovského příspěvku podle současné právní úpravy, bude platit tato úprava se vším, co k ní náleží, tedy i se sledováním omezené docházky dítěte do předškolního zařízení po celou dobu pobírání rodičovského příspěvku. Pokud rodič přejde na novou úpravu rodičovského příspěvku, podle právní úpravy platné od 1. ledna 2012, bude se na něho vztahovat ustanovení o nesledování návštěvy předškolního zařízení u dětí starších 2 let věku.

Teď by mě zajímalo - JAK MÁM PŘEJÍT NA NOVOU ÚPRAVU RODIČ.PŘÍSPĚVKU? To nikde nikdo neuvádí - samozřejmě se půjdu zeptat na ÚP, jestli i k tomu budou vědět víc..jen by mě zajímalo, jestli se tu někdo (na koníku) už o ten přechod na novou úpravu rod.příspěvku na úřadě dotazoval?

karotky
3. led 2012

@verca75 ,....................věřím,že ten 1.rok bývá pro učitelky náročný(než se sladí s novými dětmi),ale na drhou stranu bývají dost často nemocné a tak se jim tam máklokdy sejdou v plném počtu.V naší školce je maximum 25 dětí na smíšenou třídu a je u nich pouze jedna učitelka(na ráno nebo na odpoledne-většinou se protřídávají,když děti spí),která si bere výpomoc jen na vycházky s dětmi mimo areál,na svačinky,obědy a ukládání ke spaní.Ostatní aktivity s dětmi zvládá s přehledem.Náš starší syn nastoupil do školky v necelých 2,5 let,na WC si musel učitelce říkat,protože tam měli vysoké záchodky a oblékání se samokrmením také nezvládal na jedničku.Učitelka si nikdy nestěžovala,ikdyž jsem se jí kolikrát vyptávala v čem by měl přidat apd. 😎
Takže si myslím,že mezi 24.měsíčním a 28.měsíčním dítětem zase takový rozdíl není,aby to bylo důvodem,proč ho do školky nepřijmout.Nám bylo před 3.roky řečeno,že počítají i s dětmi v plínkách a s dudlíkami v ústech. 😉
V dubnu zkusím přihlásit toho mladšího a uvidíme,jak budeme tentokrát ne/úspěšní. 😉

mamkamarketa
5. led 2012

koukam,ze @karotky maji neobvyklou skolku 😅 o statni skolce,ktera prijma deti s plenama a dudlikem jsem jeste neslysela.
uprimne si nedovedu predstavit 1 ucitelku a dejme tomu 18 deti z toho 5 jich ma plenu a dalsi se nenaji samo a hledaj dudliky...

jinak zakon platny je,jenze jak moc proveditelny v praxi je to tezko rict. dneska maji skolky problem prijmout 3-4lete deti,natoz pak 2lete,ze?

marooshka
5. led 2012

asi jak kde teda, ale určitě to není uzákoněno že školka musí brát děti od 2 let. U nás například neexistuje aby vzali dítě mladší 3 let. A taky se dost divim že někde ve státní školce berou děti s plenama a dudlíkem 😲
to už když moji kluci byli u zápisu ve školce (v tý době bylo málo dětí a nejstaršího mi vzali v pohodě i když jsem byla na mateřský s dalším) tak podmínka byla nemít plenu a dudlík...
takže co se týká otázky, dvouletý dítě může asi jen do soukromý školky, to jo.

martaska78
5. led 2012

Upřímně doufám, že i když to možné je, tak takhle malé dětičky brát do státních školek zatím nebudou. U nás je dost velký problém dostat dítě do školky 3-leté. A upřímně řečeno, by asi takhle malé děti museli být pospolu a ne se staršími, a to už by stejně bylo jako jesličky. U nás berou před 3 rokem jen školky soukromé. Mluvila jsem s ředitelkou školky, co do ní chodil malý a vůbec mě nepotěšila. Už nevím, co bychom měli splňovat. Malá má 3 roky v září, já mám 3-letý rodičák a v práci na mě čekají. A paní ředitelka řekla, že to vidí bledě, protože na letošní rok byl nejmladší budoucí žáček narozený v červnu a teď aby do toho měli zákonně brát dvouleťáčky, to bychom se asi nedostali vůbec. Ale je možné, že třeba ve vesnické školce, kde mají málo dětí, to uvítají 😉

zvedavaholka
5. led 2012

no pokud má školka plnou kapacitu tak rozhodně nemusí vzít 2 leté dítě a taky starší děti mají například přednost 🙂

evulinkab
5. led 2012

Souhlasim s @verca75 ....I já jsem učitelka v MŠ a taktež máme smíšené oddeleni dětí od 3do 6let(dokonce je letos u nás v oddeleni vetší polovina 3letých než tech starších) a je to teda pěkná makačka...Jak již bylo psáno-ti prcci se jeden pokaká, druhý počurá, tretí brečí, ctvrtý se poleje cajem, pátý "umývá" v umývárně špinavýma prstama od barev zrcadlo, atd atd atd...A takhle je to každý den.A o nejaké nemocnosti nemuže být ani řec.Nám celý prosinec chodi temer vsechny deti(+ - 1, 2 deti sem tam chybi, ale jinak nás je parmanentně 26).A mužu vám řict, že když jdeme na vycházku a než ty malé deti s kolegyni obleceme, tak jsme obe zpocené až na prd....(nechci být sprostá)..Takže predstava mit v MŠ 2leté deti...nedokážu si to ani predstavit.Vzdyt ani 2leté nevydrží ani takovou pozornost.Ve školce je řízená činnost, kdy ty deti neco ucime, zpíváme, hrajeme hry..a i ty 3lete deti nevydrží tak dlouho udržet pozornost, jak by si clovek přál, natož 2lete..
Krome toho na tolik deti je jen jedna učitelka s tím, že druhá pricházi až když se jde na vycházku, jsme spolu pres obed a po obede zustává zase jen jedna..ta co prisla pozdeji.Nedalo by se to zvládnout podle me.

katharin
5. led 2012

Myslím,že ti naši zákonodárci by se měli konečně probrat a podívat se pořádně do ulic,než zase nějakou ........ vymyslí,cokoliv z nových zákonů vymysleli,tak nějak nedořešili,nevím jak kde jinde,ale tady u nás v okolí sleduji asi 7 školek a nevím o tom,že by měli někde místa navíc,naopak ti tříletí se nedostanou,tak kam chtějí dát dvouleté???Po zápisech na rok 2011-2012 co už běží,tak tady bylo v každé školce minimálně 10 dětí co splňovalo tříletou variantu,ale nebylo pro ně místo,tak jak to jako chtějí řešit?

betuse
6. led 2012

Jo jo, zas někdo něco naplánuje a nepoužívá mozek....no začínám si zvykat a souhlasím s paní učitelkami, co tu už psaly( sama jsem jednou z nich) , že to bude spíše horor a to dodávám, že jestli se alespoň nezměmí počty dětí ve třídě nebo na učitelku, tak ta práce taky smdí pěkným průserem......to už pak jsme pomalu oběma nohama v kriminálu.....protože opravdu na 5 místech najednou být nemůžeme a přivázat děti někde ke stolu taky ne......

alti
9. led 2012

Problém u státních školek je málo místa a pedagogů. Ve třídě 20-30 dětí není možné chtít po jedné učitelce, aby se starala ještě o batolata. Není to totiž už výuka, ale péče s hygienou ap. u 2-letého dítěte! Státní školky jsou narvané a nedostanou se do ní ani 3 leté děti. Naši páni poslanci zase vymysleli paskvil, měli zřídit a hlavně finančně podpořit jesle. Jediná možnost umístění 2letých dětí jsou soukromé školky kde jsou na 10 dětí 2 učitelky (spíš vychovatelky). Jsou ale jen ve velkých městech a jsou dost drahé, takže vhodné jen pro finančně ohodnocené rodiče. Jediný plus vidím v této vyhlášce a to, že lze pobírat rodičák a dítě může navštěvovat školky bez omezení - využití zase jen kde je málo dětí. I na vesnicích kolem měst je plno (vlastní zkušenost) a neberou ani dítě, kde jde matka do práce rozhoduje jen stáří - čím starší dítě tím větší šance. Takže u nás jsou ve školce děti matek na mateřské s druhým dítětem a matky tříleťáků jsou doma na podpoře. SUPER! ☹