Jesle. Jak se v nich adaptovaly vaše děti?

martin15
24. říj 2010

Ahoj, od dubna musím jít do práce a malého dát do Jeslí. Mám z toho hrůzu. Malý je dost na mě upnutý. S nikým než semnou nejde spinkat apod. Chodím s ním i do mateřského centra a tam zjištuji, že se mu tam líbí, ale pořád si mě hlídá. chci ho začít dávat do Jeslí už od Ledna na 5dní v měsíci , aby si zvykl. Jak se adaptovali v jesličkách Vaše dětičky?? Moc děkuji za každý příspěvek

moudivlacek
24. říj 2010

A mas je jisty,pokud ano,gratulace. 😉 U nas je to bez sanci a bohuzel do skolky berou 4 a 5 lety deti a pak az trilety,takze vyhlidky blby,ja bych se nebala,dat maleho ve 2 letech do jeslicek. A pokud mas tu moznost ho dat na adaptaci na tech 5 dni,tak to je suprove,ze zacatku s nim tam muzes byt a pomalicku tu dobu Tveho pobytu omezovat. Ono asi moje predstava je nejaka a realita pak bude jina 😀 tak drzim moc palecky,at si malej zvykne. A nemate nejake kamose z baraku...ze by si tam nepripadal ze zacatku tak sam

martin15
autor
24. říj 2010

@moudivlacek Ahoj, moc děkuji za příspěvek. Kámoše z baráku nemáme. Jsou to soukromé jesličky. Příští týden je jdeme omrknout. Složíme zálohu a od Ledna začneme s adaptací. Volala jsem tam tenhle týden a místečka ještě mají.

veruska007
24. říj 2010

Ahoj, neboj, jsem na tom stejne. Cekali jsme druhy miminko, ale narodilo se brzy a umrelo. Takze maly bude muset ve 2 letech do jesli. Chodila jsem s nim od malicka cvicit a byl tam spokojeny. Ted jsem ho zacala davat jednou tydne na 6h do skolicky pro studujici maminky na RD a dvakrat tam trochu brecel, ale to kdyz tam byla protivna vychovatelka, jinak se mu tam moc libi a odpoledne ani nechce domu. Po zbytek tydne mi pak nosi rano boty uz do postele, ze pujdeme pa za detma. Tak neboj.

martin15
autor
24. říj 2010

Když mu říkám, Martínku budeš chodit do školky? Tak mi řekno joo, mimi, mama 😢 . No snad si zvykne.

zuzik_p
24. říj 2010

@martin15 Nebojte se toho, v tom dubnu mu bude uz 2,5 roku. Moje dcerka si me taky vsude hlidala, i v materskem centru a ted minuly tyden jsme byli vsichni v mistnim obch,centru, kde je koutek i s hlidanim, mala tam moc chtela jit, tak jsem se trochu bala a porad kontrolovala telefon, ale uplne v pohode, po hodine jsme si ji vyzvedli a ona nechtela jit 🙂
Kamaradky syn ted pujde tasky do jeslicek (v prosinci mu budou 2 roky), uz tam parkrat byl na adaptaci a uplne v pohode.

lucie.krajcarova
18. bře 2011

@martin15 tak jak jste na tom? tak já se přidávám do klubu... malému budou dva roky, pomalu ho zvykám na soukromou školku.. ale začíná plakat, nevydrží tam ani 2,5 hodiny... a to za 3 týdny nastupuji.

teddyx2
2. dub 2011

Ahoj, mě to čeká příští rok, to budou malé dva roky. Jsem na to fakt zvědavá a hlavně doufám, že se nás vezmou. Je možné si ty státní nějak "pošéfovat" i třeba rok dopředu?

mauska
2. dub 2011

@teddyx2 já jsem malou nahlašovala už když měla 6M, do městských jeslí. Takže se raději informuj, ať nejsi překvapená, když Ti řeknou, že mají plno. Budu držet palce! 🙂

berenika39
2. dub 2011

@teddyx2 ahoj, petr chodí do státních a nešlo to, taky jsem se ptala dopředu, ale řekli i, že mám přijít, až to bude aktuální, dva tři měsíce předem, dostali jsme přihlášku, potvrdili od lékaře donesli, pak řekli, že je přijatý. dětí je ted hodně, u nás v jesličkách ted zastavili přijímání dětí na pět dní v měsíci, přednost mají celotýdenní. ale chce se to zeptat v těch tvých jeslích, konkrétně, všude jsou jiné podmínky.

luthien.k
3. dub 2011

@teddyx2, u nás to naopak bylo potřeba se nahlásit co nejdřív (státní jesle), já jsem první kontakt udělala už v září, což nakonec nejspíš vyjde akorát rok před nastoupením. Mám to "předpotvrzené", že ho vezmou, ale i tak mě upozornili, že pokud bude hodně dětí na celý týden nebo dětí maminek, co jdou do práce (já budu nadále na RD s druhým prckem), tak že ti budou mít přednost. Takže tam zajdi raději dřív než později, za to nic nedáš.
@berenika39, ahojky, odkdy chodí Petr do jesliček? A jak to zvládá?

berenika39
3. dub 2011

@luthien.k ahoj, petr chodí od dvou let a dvou měsíců. první dva měsíce chodil denně, aby pochopil, o co jde, a od třetího měsíce chodí jednou týdně a já ten den pracuji. Ted má z sebou půl roku. První týdny to bylo hodně o trpělivosti, pořád mě hledal a i když neebrečel, nebyl si jistý, kdy přijdu, jestli přijdu..prostě fakt ten prcek musí pobrat, že je to v pohodě, ráno si jde hrát do jesliček a odpo pro něj máma přijde. Byli tam fajn, když se stalo, že nebyl v pohodě a i ho tam jednou,dvakrát chytlo takové to neci,nebudu,nechte mě všichni, tak mi zavolali...chodil nejdřív na dvě hodiny,asi týden, pak na dopo a po dvou týdnech i spal. Ale petr je dobrej spáč, tak mu to nevadilo. Na ty první dva měsíce jsem ještě nechodila do práce,nechala jsem si prostor na to, abychom tu adaptaci nějak zvládli .
Ted je tam jak doma, doufám, že námto i trochu pomůže s nástupem do škoky (ovšem pokud nějakou seženu 😝 ).
Já jsem nechtěla, aby mi ho plačícího rvali z náruče, se slovy - nebojte se, on přestane. Chtěla jsem,aby sám věděl, že je tam v bezpečí.

luthien.k
4. dub 2011

@berenika39, moc děkuju za popis, jak to u vás probíhalo, určitě se nechám inspirovat, když nám to klapne. Já chci dát Tobíka do jeslí proto, že je to hodně živé a aktivní dítě vyžadující neustále nějaké podněty a myslím, že by mu to dost prospělo, teď ho hodně hlídali lidé, na které nebyl zvyklý (na konci těhu a okolo porodu) a byl naprosto v pohodě, tak doufám, že i jesle proběhnou tak. Je taky dobrý spáč, takže by mohl časem i spinkat tam, já je bohužel nemám za rohem, budu tam muset jezdit cca 20 minut cesty autem, takže dávat ho jen na dopoledne (s tím vypravováním dvou dětí - takže hodina cesty 😀) by asi nebylo moc efektivní.
Jinak mám na jesle reference od sousedky, co tam měla podobně aktivní holčinu už od půl roku a mluví o nich v superlativech, tak jsem moc zvědavá, jaké my budeme mít dojmy 🙂
Ještě jednou díky!
(P.S.: Co ekzém?)

berenika39
4. dub 2011

@luthien.k není zač , já to mám do jeslí 35km🙂))). ale pracuji v místě, tak to spojíme vždycky dohromady.

ekzem - ty máš tedy paměť! jasně že se zadařilo, mažu vitella (ichthammol a zinc oxid) a pomalu to ztatilo červenou barvu, postupně se to zmenšuje a je to jen taková suchá krusta. moc děkuju. doufám, že se máte s novým přírustkem a hezky🙂). skoro i závidím🙂))).

lucie.krajcarova
4. dub 2011

ahoj holky, tak my už zdatně bojujeme se školkojeslema - naše soukromá školka bere děti od dvou let. ale malej je teda nejmladší, úplné miminko. minulý týden jsme měli krizi, to se tam i třikrát počůral, že mu dali plínku. ale naštěstí jsem zkusila krizové kapky a moc se to zlepšilo. ráno ještě trochu kňourá, že se mu tam nechce. zato odpoledne, když pro nej přijdu, tak nebrečí, nic, ani ke mně neběží 🙂 myslím, že se s tím docela sžívá. jsem ráda. příští týden nastupuju do práce a bobek tam bude 9 hodin denně..

brisalek
5. dub 2011

@luthien.k muzu se zeptat proc davas maleho do jeslicek, kdyz jsi doma. Neber to spatne jen me to zajima. Ja mam dcerku zapsanou do soukrome skolky, kterou tady otviraji(pobocku uz dloho fungujici skolky trochu dal). Berou tam od 2 let a male bude 26 mesicu az zacneme chodit v zari. A stejne z toho mam dost neprijemny pocit. Je hodne mamanek a hodne bojacna....Chtela bych pak treba od ledna do prace. Mala je v cervenci narozena, takze ja bych musela v cervenci do prace a ona az v zari do skolky. Coz mi prijde dost blbe. Nez si zvykne rada bych byla doma a take nez si odstune vsechny ty nove bacily.....
Kdyz to nepujde v zari a bude plakat , tak to posuneme az treba na leden🙂
@lucie.krajcarova co jsou to krizve kapky???

lucie.krajcarova
5. dub 2011

@brisalek Krizové kapky jsou bylinné kapky na uklidnění. pošlu ti odkaz. musím říct, že opravdu zabírají. zatím je kapu víc malému než sobě, jemu na úzkost a strach z odloučení, když je ve školce. od té doby, co kapu ráno, tak je ve školce daleko klidnější. řekne tam jen mama a učitelka řekne, ano maminka přijde, a už nepláče.jinak je to prostě na situace, kdy se člověk strašně rozčílí a udělal by něco špatného. kapičky to tak trochu zachrání.
http://www.e-bach.eu/index.php?page=shop.browse...
tyto jsou všeobecné. dále paní míchá kapky "na míru", na konkrétní problém.

luthien.k
5. dub 2011

@brisalek, ahoj, já bych tam Tobíka dala ráda na pár dní v týdnu proto, že on je naopak nebojácný, aktivní, vyžaduje nové podněty, nemá problém s cizími lidmi a prostě ho potřebuju zabavit 🙂 Navíc vím, že kdyby to z nějakého důvodu nešlo, tak že se nic neděje, že bude prostě s náma doma. Pokud to půjde a druhý prcek bude "v pohodě", tak bych navíc ráda taky částečně z domova pracovala.
@berenika39, jsem ráda, že se ekzém zlepšuju 🙂 To je taky další věc, když bude Tobík na chvíli v jeslích, budu mít víc času na ekzémy 😉

brisalek
8. dub 2011

@luthien.k no vidis, to mi vubec nedoslo, ze ho vlastne taky muzes vzit zase domu🙂. to je fajn, ze je maly takovy spolecensky. I kdyz mala je bojacnejsi a mamankovstejsi 🙂 nove podnety a zabavit taky vyzaduje porad🙂.

martiska36
29. srp 2012

Ahoj maminky, chtěla bych obnovit toto téma - aneb jak Vaši cca dvouleťáci zvládli jesličky/školičku. Dcerku to čeká za půl roku - to jí budou 2, máme zajištěné místo v provátním zařízení už teď, zaplacené, bude chodit jen na dopoledne, po obědě ji bude tatínek vyzvedávat.
Uvítám jakoukoliv zkušenost, radu, čeho se vyvarovat. A jde na to vůbec malý človíček ( a vlastně i mamina 😀 ) připravit ?

stelletta
5. říj 2012

@martiska36 Ahoj, jsem ráda, že je tady takové téma.
Mám holčičku, v listopadu jí budou 2 roky. Mne čeká návrat do práce a proto jsme od 1.10. začali chodit do jesliček. Zatím tedy jen na dopoledne.
První 3 dny plakala, největší krize byla včera, tj. 4. den, kdy fňukala už doma a nechtěla se oblíkat, natož někam jít.
Dnes už to bylo lepší, opakovala, že máma musí do práce a že po obědě přijde.
No podle tet by se nic nemělo uspěchat, nějaké spaní až tak 3. týden.... Jsem zvědavá, jak nám to půjde, ale měsíc je na zvykání si prý ideální.
Překvapil mě jeden tatínek, který tam vodí chlapečka stejně krátce jako já malou, že ho tam nechal spát už dnes. A to malý každý ráno v šatně hystericky řve, že nikam nejde.

sarkastrobachova
11. říj 2012

Ahoj maminy, tak koukám, že tohle je aktuální téma i pro nás... a že máte všechny asi štěstí na děti... Já mám za měsíc dvouletého kloučka a do jeslí jsem ho začala dávat v srpnu (tedy ve 21měsících). Byl vždycky nadšený z dětí, nebyl závisláček, bylo mu "fuk", jestli máma je v nějakém kolektivu nebo ne s ním (ne úplně jedno, ale byl jak se říká všude doma a s každým kamarád). Prostě pohodové dítě, které v klidu vydrží samo nebo s hlídáním i od cizí osoby, když ji zná maminka nebo tatínek... DO jeslí začal chodit, protože jsme to proste chtěli zkusit, jsem těhotná a druhé těhotenství je pro mne fakt krizové (zvracení, omdlévání, nízký tlak,... já vím nic extra, ale když je manžel v práci, občas jsem celý den náporu s prckem obrečela, protože jsem prostě neměla sílu jak mi bylo špatně). Šel do jeslí od rána od 8hod do 15.hod. Od prvního dne si tam krásně hraje s dětmi, baští, spinká, během dne prostě nemá problém... Jediný zádrhel byl ráno, když jsme ho tam předávali, tak plakal, že nejde a musela si ho vzít teta do náručí, abychom mohli odejít... Po měsící přestal plakat a ráno si prostě vzal svačinu a šel sám... To trvalo týden. Pak nám týden onemocněl a jsme opět na začátku, ba co hůře... Pláč se opět změnil v hysteráček (po ránu), začíná poplakávat už v autě, když se k jeslím blížíme, v jakémkoliv jiném dětském kolektivu mu musím vysvětlovat, že máma tam bude s ním, jinak pláče... Jak jsme ustáli ten první měsíc, tak teď se rozhoduji, jestli ho z jeslí nestáhnout... Horší je, že mi doktor začíná vyhrožovat rizikovkou a nevím, jak bychom to doma zvládali. Prcek je děsně "hyperaktivní", pořád chce lítat po venku a to na nemocenský nepůjde...
Nečekám, že mi dáte radu, každé dítě je jiné a mamina jakbysmet... Jen jsem chtěla, abyste viděly i opačnou možnost, než že si dítě rychle zvyklo a je v jeslích v pohodě... Já z toho jsem nešťastná a týden řeším dilema, co s tím... Když ho odhlásím, bude to ve školce a kdykoliv jindy stejné, protože si vybaví, že si to kdysi vyřval. Když ho nedohlásím, bude to pokračovat? A jak dlouho???

ankava
15. říj 2012

@sarkastrobachova ahoj, já začala malou dávat na jeden půl den už ve 13 měsících, do této doby vlastně nikdy nebyla beze mě, protože hlídání nemáme. Asi dvakrát ráno plakala, ale pak byla celý den v pohodě, zato když jsem pro ní přišla, tak měla teprve hysterák a nechtěla se mě pustit. Pak si zvykla, v prosínci jí budou dva, teď už chodím do práce na tři dny, ale dávám jí denně, aby měla režim. V jeslích je úplně v pohodě, jediné, čeho jsem si všimla, že se pak na mě víc lepí a taky mě hodně zkouší. V jeslích o ní říkají, že je to jedno z nejhodnějších dětí - jí, spí, nepočůrává se, nevzteká,...atd, no a doma pak zkouší, kolik vydržím 🙂 Ale hodně se tam naučí, rozvázala s mluvením a myslím, že to prospívá mě i jí, že si od sebe trochu odpočineme.
Ty se asi budeš muset rozhodnout sama, co nakonec uděláš, s miminem budeš mít zkraje spoustu starostí, tak by ti určitě pomohlo, kdyby byl malý v jeslích, ale jestli je tam moc nešťastný, tak by mě to taky moc trápilo. A když odejdete, tak se potom uklidní a přes den je v pohodě? U nás v jesličkách je chlapeček, který půl dne probrečí, tak toho je mi moc líto, ale co se dá dělat, když máma musí do práce a pak je tam holčička, která chodí od roka a pořád v pohodě a teď skoro ve dvou má období, kdy ráno strašně pláče a nechce a když odpoledne přijdu pro tu svou, tak tahle holčička je tam "kápo" a po slzách ani památky...
Přeji hodně sil a dobré rozhodnutí 🙂 a taky pohodové těhotenství

sarkastrobachova
17. říj 2012

@ankava Jojo, to je přesně ono. Celý den ve školce je zlatý a jakmile tam jsme my, ať už při vyzvedávání nebo při odevzdávání, tak řev... To samé doma,... když hlídá babička, je prcek skvělý. Když je doma tatínek, tak je prcek ukňouranej a zkouší to... Prostě je vidět, že má tatínka zmáknutého... a zkouší to hlavně ve školce... Ale to asi přijde u každého normálního dítěte... Jen to člověk řeš, protože je mu JEHO dítěte samozřejmě líto...

ankava
17. říj 2012

@sarkastrobachova jojo, my to tak taky máme, jakmile se objevím, tak je z pohodové holčičky ukňučený dítě... Tatínek je u nás taky ten hodný, ale jo nějak toto období snad zvládneme.
Chtěla jsem se tě zeptat, v kolikátém jsi týdnu? V profilu ti vyjíždí že máš termín v listopadu 2010?

sarkastrobachova
18. říj 2012

@ankava No, přesné..Dnes to bylo jak podle kopíráku. Ráno jsem prcka vzbudila, ustrojila, všechno v pohodě, dokud se neobjevil tatínek. To začal Pepíno kňourat a končil řevem v jeslích, když jsem odcházela ze třídy... Poprvé to řvaní trvalo dva měsíce skoro každý den, teď po nemoci si říkám, že to bude taky maximálně dva měsíce... Tak už máme aspoň 14 dní za sebou 🙂 Člověk to musí brát pozitivně... kór když jsou ta mrňata celý den v pohodě...
A ten termín jsem měla v listopadu 2010, ten už máme za sebou 🙂 Teď nás čeká druhý potomek a to v únoru 🙂 Takže teď nějaký 23.tt zhruba? 🙂

ankava
18. říj 2012

@sarkastrobachova no tak to máme ty prcky skoro nastejno, moje je v prosinci 🙂 Dneska mě naprosto dostala, ráno jako vždy nechtěla bundu, boty, šla v holínkách.... pak se zasekla u kytiček, já už spěchala, tak jsem na ní tlačila, aby šla a pak jí říkám, no tak jo, tak já jedu do školky sama a ty tu zůstaneš beze mě .... no a ona na mě.... ahoooj, sama... běž......

sarkastrobachova
19. říj 2012

@ankava No, to je výborný...To mi ani neříkej 🙂 Já už taky vyzkoušela všechno možný... Ale dneska hysterák už od probuzení,... nechce boty, ale bačkůrky, nechce šusťáky, ale jen tepláky,..prostě chce všechno tak, jako když ho oblíkám doma... Tak jsem ho pak asi 15 minut uklidňovala a nakonec se nasnídal a vyrazil s tátou do jeslí... Nejhorší je, že se ve mně pere máma přísná, co to prostě zlomí, a MÁMA, která zruší jesle a bude si ňufat prcka doma (nejen ňufat, ale i z něj lézt po zdi, když budu potřebovat něco udělat nebo někam zajet). Ach jo,.. nějak ztrácím naději, že ho to přejde,...

sarkastrobachova
19. říj 2012

@ankava Ještě se chci zeptat, nemáš náhodou zkušenosti s Bachovými esencemi? Dost maminek je doporučuje, moje "osobní" bylinkářka taky,... přemýšlím, jestli je nezkusit.,.. Kór když jsou to "jen" bylinky...

ankava
26. říj 2012

@sarkastrobachova to vůbec nemám, já se v bylinkách naprosto nevyznám... co se týká mé umanuté dcerky, tak věřím mé mámě, že já jsem byla taky taková, a že mě to přešlo až ve škole.... takže už přežít jen pár let 😀
jinak se kopírujeme.... bundu ne ,boty ne... včera jsem jí nesla do auta bosou a boty v tašce, jinak bychom neodjely.
Dneska máme v jesličkách maškarní, tak jsem zvědavá, jestli se bude chtít navléct do toho oblečku.... a nechat namalovat.
Taky se to ve mě pere, jak dalece jí ustupovat nebo být ta zlá.

sarkastrobachova
26. říj 2012

@ankava No, tak my měli tento týden opět další dva úspěchy, kdy do té školky vyloženě vběhl sám a s úsměvem na tváři... Změna jako hrom, tak jsem zvědavá na pondělí. Ale zítra odpoledne jedeme do jeslí na heloween párty a tak snad nebude mít takovou pauzu a to prostředí nebude v pondělí tak stresující. Takže nakonec bez bylinek další dvě vlaštovky..
A s tím kostýmkem, já tu teď našívám ocásek na punčošky a ouška budeme dávat na vlásky a zítra bude za kocoura a maminka za čaroděje, tak mám dnes večer o zábavu postaráno. Stejně nebude chtít mít nic na sobě jak ho znám... Tak si to moc užijte a dejte vědět, jaký byl karneval... 😎