Kakání do plen u 3letého dítěte. Jak ho to odnaučit?

vladka1
28. čer 2009

Milé maminky, potřebovala bych poradit.
Kamarádka má 3letého kluka a nedaří se jí odnaučit kakání do plen.
Nemáte z vás některá podobnou zkušenost?
Díky moc za každou radu.

verbalinka
26. zář 2011

@mamkamarketa díky, asi budem čekat na zázračnou situaci, kdy jednou bude muset na záchod a tím se to prolomí. Už jsem ho jednou "donutila" za bonbony sednout si na záchod v herničce s tím, že nemám plínu. Sednul si, ale bobek neudělal. Jednou na ten záchod bude muset, hlavně bude dost divný, až budem přebalovat mimino a tříletý zadek 😀

mopom
26. zář 2011

@verbalinka ahooj, u nás je to to samé, akorát, že dcera nechce ani čůrat ani kajdit na nočník či na záchod, když ji nedám plenu, tak prostě nejde a pak brečí, že ji bolí zadeček, přesně, jak píšeš, všichni na mě tlačej a jsou chytří, ale když se pak ohradím, ať mi poradí, tak nejdřív dostanu rady typu, dej ji odměnu, nedávej ji plenu, posaď ji před televizi - néé, asi...jsem úplně blbá a tohle jsem nezkoušela 🙂 Naše malá, když už si na nočník sedne, tak na 5 vteřin a nikdy nic neudělá, vyzkoušela jsem snad už úplně všechno...chci Tě uklidnit, že v tom nejsi sama, takže asi nám zbývá jen čekat, až ti naši pokladi na to přijdou sami...já osobně už fakt nevím kudy kam

hojda
26. zář 2011

@mopom Hele třeba ve Švédsku mají děti pleny do 4 let úplně běžně kamarádka je tam za exota, že mají malého ve 2,5 letech bez plen. Pokud tě k tomu nenutí třeba školka, tak bych na to přestala tlačit a nechala tomu chvilku volný průběh. Lepší než mít dítě s bolavým bříškem a jinými problémy.

mopom
26. zář 2011

@hojda děkuji za reakci 🙂 aspoň si mě uklidnila - na chvíli, než zas vyrazím někam mezi lidi a budu se vystavovat dotazům - ona má ještě pleny?...máš recht, já si stejně nemůžu dovolit nějaké experimenty, malá prodělala zánět ledvin a když pak nečůrá celý den ( to jsem samo udělala jen 2x) tak pak mám strach, takže prostě na to prdím a budu čekat....do školky teď nastoupila, ale do soukromý na pár hodin týdně, tam jsem jim to vysvětlila, uklidnili mě, že nejsem první ani poslední a mají ji tam s plenama
do státní školky se beztak dostane jen do předškoláku a to už snad bude za náma 🙂

eloana
26. zář 2011

ahoj holky kamaradky syn je na 8 mesicichc zcela bez plen a to i v noci....ucila ho ot od narozeni- davala ho curat nad umyvadlo...
syn je mu 15m teda ani tuk na nocniku sice sedi,ale nic neudela...trosku si pripadam blbe kdyz je vidim jsou pomalu o pul roku mladsi.))nic mene nebudu nic hrotit ono to pijde samo- dcera odhodila pleny na 2 letech a to i na noc....ale kamaradky dcera kakala do tri let pouze do pleny jinak ji to proste neslo, po trech to prislo samo

mamkamarketa
26. zář 2011

@verbalinka neboj prijde na to sam. 😉 hlavne zadny stres. na chytre rady okoli se vyprdni. mam taky v okoli mamu stejne stareho kluka a porad ma tendenci srovnavat,bych nejradsi za to dala facku 😅
hlavne ho tim nestresuj,on na to prijde sam. zkus to fornou odmen. nas je desne na Tomase Masinku, koupili sme album s Tomasem a samolepky. Mala byla za curani a velka a bobek. to chodil s kazdou kapkou na wc 😅

orka57
26. lis 2011

Docela mě potěšilo (vnitřně povzbudilo) vědomí, že s kakáním do kalhotek nejsme jediné ve vesmíru!!! Začínám z toho mít opravdu nervy. Dcera, čerstvé 3 roky a nevykaká se jinak než do kalhotek (plenky). Čurání bez problémů, na noc nemáme plenku, vlastně je nenosíme vůbec, ale já neustále peru pokaděné kalhotky, punčocháče..! No a jsme ve školce, dovedete si představit jak na nás koukají ... nevěřila bych co je to za stres. Jak tak čtu, žádná z vás nemá radu "doktorskou", já s malou byla u lékaře původně kvůli zácpě, ta trvala si tak měsíc, teď už je to více-méně za námi, ale právě kvůli bolestivému kakání malá přestala chtít kakat na nočníku. Doktor mi poradil jediné: zkoušet PRAVIDELNĚ v určitou denní dobu (jedno jestli ráno nebo večer) sednout na záchod / nočník a zkoušet to. Tvrdil, že to nejde hned, ale po čase se dá vypěstovat určitý návyk. Doufala jsem, že s tím máte někdo zkušenosti ... já to zatím nedávám, pravidelnost je pro mě trochu problém. Každopádně všem maminkám "pokakánků" držím palce, ať se to zvrtne a na dobré obrátí 😅

judit22
27. lis 2011

@orka57 To je jako bys psala o Ondrovi☹ Náš Ondra kadil do léta 3x až4x denně, podotýkám, že pouze do nočníku, od dvou let se mi nikdy nepokadil do pleny. V létě zlom, zácpa, která trvala několik dní, v tu dobu si učůrával, já myslela, že má zánět močáku a ona zácpa. Pak byl pár týdnů klid, zase se kakalo normálně do nočníku, pak znovu zácpa, jak byla zácpa, tak se vykadil buď do vany nebo do kalhot. Pak dva měsíce zácpa, kakání horor, celý den chodil, že ho bolí prdka, odmítal si sednout na nočník, tak já chodila pořád za ním a když už jsem viděla, že je to na spadnutí, tak jsem ho posadila na nočník. Teď jsme ve stavu, že když se mu chce kakat a nejsem zrovna u něj, tak to jde do kalhot nebo i třeba na koberec, když se mu podaří sundat si kalhoty☹ Na nočník si odmítá sednout. A jak si přesně napsala, nedělam nic jinýho než peru slipy, punčocháče a čistim koberec☹ Je to taky děsnej stres, do školky zatím chodí pět dní v měsíci a zatím dobrý, ale od ledna nastupuje na každý den, tak se toho dost děsím. Ono stačí, že díky tomuhle všemu si i dost často učůrává, protože prostě zkouší tlačit a jde mu to všechno, že. Pro mě je tohle všechno naprosto nepochopitelné u dítěte, které od malička kadilo 4x denně, ale taktéž doufám, že se to zlomí. Držím palce i vám všem.

petrakm
27. lis 2011

@vladka1
ahoj, tak to si presne pmatuji u sve kamaradky, teda jeji 3lete dcery 😀 mela jit uz do skolky, takze velky problem..vzdycky kdyz chtela jit na velkou, tak si pribehla pro plinu a sup nekam se schovat..a nakonec ji zlomili 😵 slibili ji velkou trampolinu ,po kt hooodne touzila..

hrozinka
6. led 2012

vím, že je tato diskuze starší, ale třebas se tu ještě někdo objeví 🙂

mám skoro 3letého syna, od března 2011 je přes den bez pleny, nepotřebuje ji ani na odpolední spinkání, v prosinci mi došli pleny tak jsem si řekla, že zkusíme pleny na kakání odbourat. ( zkoušela jsem i během roku říct, chceš kakat pudem na nočník / záchod, ale vždycky řekl ne plínu, kolikrát si ji i sám donesl a řekl mami kakat) naučil se chodit pravidelně každej den. tak jsme pleny zrušili a že to zkusíme, měla jsem strach spíš hlavně z noci, vždycky před spinkáním jde 2x čůrat cca půl hodky po sobě a říkám mu kdyby se ti chtělo v noci čůrat tak mě vzbud a pudem na wc, řekne ano a že vydrží, zatím tuk tuk od pondělí fakt drží, čůrá hned jak se vzbudí na wc, s kakáním už je to horší, vysvětlila jsem mu, že pleny nejsou, že došli a nejsou penízky na další, nebo že nám je někdo ukradl ( tak se nám podařilo zbavit flašky, někdo ji ukradl) po, ut a ct se na wc vykakal, sice až večír a musela jsem z pěkného milého hlasu přejít na vyšší a zabavovat oblíbené hračky, ale zadařilo se, dnes ráno mě vzbudil s tím, že chce plínu, že musí kakat. ( vždycky toho bylo málo tak se mu to asi nashromáždilo) tak jsem říkala, plíny nám ukradlli pojd pudeme na wc má tam polstrovaný adaptér ne to už se mu nechtělo, tak jsem dala nočník a říkám pustím pohádku, nebo půjčíl mobil má tam oblíbenou hru, ale prostě ne. takže prosím o radu co dál po dobrým nešlo, vysvětlovat mamka chodí tatka chodí nepomáhá, semnou chodí na wc od doby co se plazí takže mě už zná, s tátou byl myslím 2x a stejně nic, slibovali jsme jakoukoli hračku bude chtít když začne kakat nic, slibuju kokina, slubuju modré z nebe a nic. vracet se k pleně moc nechci, když je tak šikovný a zvládá to bez ni v noci, přijde mi, že je prostě jen pohodlný a že do té pleny to bylo pro něj snažší. nějaká další rada? 🙂

meleri
6. led 2012

@hrozinka ahoj u nas to bylo podobne ze mel problem s kakanim. ja bych mu uz ty pleny nedavala i za cenu ze se pokaka. podle me je to na dobre ceste. muj syn se taky dost pokakaval nez na to prisel. proste bych plenu nedala, hlavne se na neho nezlobit jen mu klidne rict ze se kaka na zachod. u nas to trvalo asi mesic ze se pokakaval do slipu a lidi mi radili at mu dam zpatky plinu ale nedala jsem a je to ok. chce to jen vydrzet posazovat ho na tu redukci. 🙂 pevne nervy..

hrozinka
6. led 2012

@meleri dekuji za radu, Ondras se nepokakava, ale zadrzuje. tak snad ho to tez dlouho nebude.bavit 🙂

meleri
6. led 2012

@hrozinka promin pochopila jsem ze se pokakava. to se nam stalo taky nastesti to ale netrvalo dlouho. podle me je to uz takova ta "posledni krec" pred kompletnim odplenkovanim. jen to chvili trva....🙂

emitovka
11. únor 2013

@orka57 Ahoj mohl by mě někdo poradit jak mám 3 kluka naučit chodit na záchod nebo na nočník ,vždy se mi pokaká do slipů a ted začal chodit do školky a pokakal se tam.Učitelka mi volala že má průjem at si pro něj přijdu.Když jsem přišla domů tak jsem zjistila že se pokakal a žádný průjem nemá. Celou noc vydrží suchý jen to kakání.Děkuji moc za radu.

evcounek
3. kvě 2013

no my jsme měli stejný problém, na nočník čůrat chodil sám bez problémů, ale kadit ani náhodou, Loni jsem jeli do Chorvatska a já mu už měsíc předem říkala, že v Chorvatsku se kaká jen do nočníku nebo na záchod jinak ho dovede policie a už mi ho nevrátí. Nevím jestli tato metoda zabrala, faktem je že doma den odjezdu se normálně pokadil do slipů a v den příjezdu do Chorvatska si řekl, že chce dělat bobek a už nám to zůstalo. Od té doby chodíme na nočník a teď poslední 2 měsíce na záchod s redkucí. Držím palce ať se to brzy povede

losice
23. srp 2013

Holky, u nas zabrala mala lest. Taky chtel kadit jen do pliny, tak jsem ho aspon nutila si v ty pline sednout na nocnik a kakat tam. A to mu slo, takze nasledoval druhy krok: nenapadne jsem mu zacla do ty pliny vystrihovat diru, takze bobajzl pristal v nocniku 🙂 no a pak jsem mu rekla, ze ty jeho bobky jsou na pliny uz moc velky a tezky, takze ji jen roztrhnou. A dikybohu mu to prislo logicky a nejak si to v ty hlavicce pospojoval a KAKA DO NOCNIKU! Tak treba zkuste... Drzim palce 😀

aleluli
2. bře 2016

dovolte, abych se pripojita...mam tri deti a vsechny mi kakali dlouho pouze do plen....nekdo tu radi, at plenu nedas a hotovo, ale to nedoporucuji !!...zkousela jsem to tak u starsi dcery a ta radeji nekakala a zadrzovala to tak, ze mela bobky jako kamen a po jedne zkusenosti, kdy kakala s takovou bolesti, ze mela plenu od krve, tak sem si rekla, ze to asi nebyl dobry napad a nechala ji dal v plene. A kdyz ji bylo 2.5 roku, tak babicka navrhla nocnik, ze ji tam da vodu a ona se podiva, jak bobek plave a vyslo to....a od te doby klid....druha dvojcata maji 2 roky a trictvrte a kakani bez pleny nema sanci...navrhuju zachod, nocnik s vodou,kokino a zatim nic ☹.....jednou sem se o tom bavila se znamou, co mela stejny problem a te pry psycholog poradil, aby do pleny udelala diru....ze pry kdyz dite zjisti, ze plena neplni svuj ucel, tak je prestane bavit....pockam jeste mesic-dva a vyzkousim toto.....ja si myslim, ze je to stejne v hlave a kazdy to ma nejak nastavene....vsichni k tomu dospeji drive, nebo pozdeji, tak ja tedy jeste pockam....ale kdyby nekdo zkousel drive s tou dirou v plene,, dejte prosim
vedet, jak jste dopadli...🙂

victress
2. bře 2016

@aleluli už vyzkoušela s úspěchem @losice v příspěvku nad tebou🙂

sygra
19. pro 2017

@veverka.r Ahoj, hledam tady v diskuzich, mame podobny problem, syn 2,5 roku cura az na obcasnou nehodu bez problemu na nocnik, ale kakani ne a ne. Vyvadi uz jen kdyz ho chceme na nocnik nebo zachod posadit. Miva tuzsi stolici a nekdy si stezuje, ze ho to stipe, ne ale vzdycky. Mozna by mohlo pomoct projimadlo. Tak i kdyz je tenhle prispevek uz par let stary, poradite, co Vam pomohlo za prirodni projimadlo?

terezak88
19. pro 2017

@sygra ahoj moje dcera taky 2,5 roku cura sama bez problemu ale kakat ani náhodou, ona vi ze se chodi na nocnik ale vykaka se bud do plinky po obede nebo do kalhotek. Kdyz jsme ji vysvetlovali kakani na nocnik tak se tak sekla ze nechtela kakat vubec a mela z toho zacpy, takze jsem take hledala projimadla, ale pro takove prcky jsem nic nenasla, takze jsem trochu upravila jidelnicek, davam kvalitni bily jogurt s chia seminky, min sladkeho a kdyz nekakala vubec tak jsem si do sklenicky nakrajela sušené svestky s fiky a zalila vodou, udela to takovy sirup a to jsrm ji davala po lzickach, stolice byla lepsi s lip se ji kakalo. Ale pokud ti maly sni svestkovy kompot nebo rozinky tak pomaha i ti. Jinak s kakanim na nocnik ti nikdo neporadi, chce to pockat az na to prijdou sami.

lucie_91
19. pro 2017

Nám dcerka kaká pouze do plen, budou jí v lednu 3 roky. Čůrá na nočník, v tom není potíž, řekne si sama, ale na kakání si donese plínku, pak si odběhne, vykaká se a přijde si pak nechat bobka oddělat. Necháváme jí čas, ale teď zkusíme plínky vynechat, jak balík dojde. Do září do školky má času dost.

sygra
25. pro 2017

Diky terezak88. Stravu zkousim upravovat, ji mi dobre bile Holandie, s ovocem je to jak kdy. Svestky mu moc nejedou, jedine dobre dozrale, ne co je ted v obchodaku. Ted ma v zime nejradsi mandarimky, ale vezmesi vzdycky do pusy jeden dilek, vyzvyka stavu a zbytek hmoty vyplivne. Mel rad hrozny, ted uz jich taky nesni tolik. Dava si jeste s mladsim brachou ovocne vyzivy a varene zeleninove prikrmy, tak z toho ma myslim vlakninu taky. Rozinky mi ted vybiral z vanocky a nejedl, tak zkusim ty fiky jeste. Sehnala jsem prirodni projimadlo, kde je prave koncentrat ze svestek, fiku a kukuricna vlaknina. Ale moc to nepomohlo mi prijde. Zkusim ty fiky. Taky hlidam pitny rezim, mozna mame problem tam, ale je to hrozny boj dostat do nej aspon 800 - 900 ml za den, podle tabulek by mel mit za den 1400 ml (ale zas budou nejake tekutiny i v te strave, polevka,ovoce utesuju se). Aby vypil to co pije ted, uz tak tim stravim odhaduju 1,5 hod denne, ted vzdycky odbehne, ze si jde zacvicit a pak vypije jeden lok, pak zas odbehne, zase hlt, pak si tleskame, ze vypil hrnicek... Mezitim mame jeste ruzne jine aktivity nez piti a mladsiho brasku k tomu, nevim uz jak to udelat, aby pil vic. Co se tyka sladkosti, tak ted jedl kazdyden 1 cokoladku z adventniho kalendare a jednu od Mikulase ( vetsinou takovou tu Kinder cokoladku jednu tycinku) to myslim nad neni tak moc. ???

ldik
25. pro 2017

Skoda ze jsem na tuto diskuzi narazila tak pozde - dost by me byla pozvedla na duchu 😀. Takhle aspon napisu zkusenost. Syn je introvert, palicak, a tak ma problem zkouset nove veci, vsechno je NE. Takze nebyla sance ze by pleny dobrovolne opustil. Musela jsem mu je sebrat ze dne na den, a to mu bylo az 2 3/4 kdy mi to konecne proslo. I tak jsme museli neustale hlidat a ptat se jestli nechce curat. Pak mel blok a nechtel vubec curat venku. Bud to drzel domu nebo se pocural. Takze jsem vsude tahala nekolikero nahradni obleceni vcetne bot. S kakanim mel neskutecny problem a bud si pockal az dostal plinu na spani nebo se nekde schoval a udelal bobek do kalhot. Ted jsou to tri tydny co mu to konecne docvaklo a chodi kakat na zachod. Je mu 3 a 1/4. Cely ten pulrok bylo peklo. Neustale jsem prala pokadeny veci, vysvetlovala, po dobrym, po zlym. Sam rikal kam se kaka, ale nedelal to. Naprosty zoufalstvi. Pak prisel mikulas a ja pohrozila ze kdyz nebude kadit na zachod zavolam zase certa. A fakt to zabralo. Od te doby ani jedna nehoda...

terezak88
25. pro 2017

@sygra urcite toho sladkeho neji hodně, zkus treba na par dni vysadit uplne a uvidis co to udela. Ve zdrave vyzive prodavaji zdrave sladkosti, je to ze suseneho ovoce i v cokolade tak muzes zkusit nahradit tímto, ale me to dcera neji, chce to vyzkoušet. Jinak jeste muzes probiotika na střeva.

sygra
26. pro 2017

Me muz uz hnal, at jdu hledat radu k psychologovi, ze to uz skutecne neni normalni, ze ve 2,5 letech nekaka na nocnik... Moje deti si poslechly, ze jako mama za nic nestojim a nezvladam to. Maminky v mem nejblizsim okoli naucily deti kakat soucasne s curanim. Tahle diskuse, kdyz jsem muzi precetla x prispevku hodne pomohla, uff. S kakanim se nic nezmenilo, ale uz to neni problem. Akorat s curanim, ktere mu jde do nocniku sice bezva nam asi vznikl problem s tim pitim. Vcera mi syn rikal, ze se nechce napit, aby pak nemusel curat. Takze asi nechce moc pit, aby se mu nechtelo curat tak casto a mel nad tim lepsi kontrolu ze vydrzi co nejdyl necurat. Hruza tohle. Rikam mu, ze cim vic bude curat, tim lip, ale jak mu to dostanu z hlavicky a za jak dlouho nevim. Radej na deti fakt netlacit, radej at nosi ty plinky o neco dyl, nez mit pak horsi problemy.

terezak88
26. pro 2017

@losice ty brdo vyborny napad, urcite vyzkousime 🙂

simona_33
14. led 2019

@stazina muzu se zeptat jak to dopadlo u vas s tim kakanim? Ja jsem uplne zoufala kdyz ctu, jak jsi popsala situaci u vas, tak to je presne... Nee ja nekakam, bobek patri do zachoda,... Teorie na jednicku z hvezdickou, ale kaka jen do trenek. Ja mu bohuzrl dala plenku, takze ted je i curani problem. Ma 2.5 roku a me se chce brecet a dnes jsem na nej uz fakt hoooodne nastvana...

sygra
16. led 2019

Ahoj, u nas doma se to hrozne resilo ze v tech 2,5 letech nekaka do nonocniku. On se nepokakal vetsinou jen obcas, zpravidla si rekl o plinu misto aby si rekl o nocnik. Kdyz misto pliny dostal nocnik, zadrzel to. Zlomilo se to na jare, kdy jsme ho nechali nahatyho dokud se nevykakal na travnik, pak se strefoval na noviny a nakonec do nocniku. Takze se naucil pred 3ma narozeninama. Ve skolce stejne nekakal od podzimu co tam chodi jeste ani jednou, necha si to vzdycky na doma.

simona_33
16. led 2019

@sygra ahoj. Aha tak ja prave si rikam jak to bude s tou skolkou, mel by se tam vratit v unoru a ja nu budu muset asi dat plenku... Kdyby nekakal jinak nez do plenky tak by to asi slo ale on to klidne pusti do kalhot. Ted hrajeme hru zr lovime bobky do nocniku a splachujeme tak mavame pa pa bobku.... Ale zatim to funguje jen kdyz treba vystihnu okamuit a vcasbreknu hele pojd ulovime bobek a zamavame mu... Ten timing mi teda ale nevyjde pokazde 😂 snad se to zlomi ja na to cekam, ale trochu mi dochazi trpelivost...i kdyz s tim zrejme nic neudelam.

kittyy17
16. led 2019

@simona_33 kamarádky syn v pěti letech kadil jedině do pliny, když ji nedostal, vydržel i dva dny nekadit. Zavedli systém odměn, za kakání na záchodě dostal autíčko.
Jo, hrůza, rozmazlování a tak, ale byli z něj fakt zoufalí. On vydržel dva dny a oni už měli strach...