Kdy dáváte děti do školky?

marketmax
14. zář 2016

ahojky zakládám tuto diskuzi ohledně děti kdy je dáváte maminky do školky.Dneska náhodou jsem potkala jednu paní co pracuje ve školce a že jí zdá brzy že maminky dávají děti do školky moc brzy že se jim tam člověk nemůže tak věnovat jak když byly jesle.Že mnohé z děti i ty co mají cc 4 roky tam pláčou že chtějí být s mámou..říkala že mnohdy jí to trhá srdce když vidí ,že děti tak smutní a že právě zjistili ,že mnoho těch dětí co prý mají ADHD údajné není tato nemoc , ale prý je to tím že maminky své děti dávají brzy od sebe a to i přesto že nemusí.Není to třeba ani kvůli tomu že nemají peníze atd.Mnoho těch dětí prý jsou pak na tom s nervama špatně..tak nevim no já svého syna chci dát do školky až ve 3 letech výjde mu to přesně.Napište své názory budu ráda děkuji 🙂

lv
14. zář 2016

Starší šla ve 3 letech a 10měsících a mladší 3r a 2měs - protože jsem šla do práce. Starší brečívala u loučení rok a půl, avšak hned si hrála, jakmile jsme jí zmizeli z očí. Mladší - měla jsem velké obavy, závislá na rodičích, nebrečela vůbec a o víkendu je zklamaná, že školka není.
Názor na adhd - paní je lékařka? neurolog, psychiatr? že pozná i bez diagnostiky, že to není adhd, měla jsem za to, že se velice důkladně, složitě testuje, než se vyřkne tato diagnoza.
A ano, považuji 3leté dítě většinou za zralé, 4leté to vyloženě potřebuje jako přípravu na školu, do 3let až na výjimky nemusí být dítě zralé.

eva1987
14. zář 2016

Podle me musi kazdy rodic poznat jestli je dite pripravene nebo ne. My jsme malou dali do jeslicek ve 2 letech a pripravena byla, neplakala, nenosila plenky atd. byla a je hodne spolecenska....

luj89
14. zář 2016

Ono si v dnešní době asi jen málokdo může vybírat... Nicméně pláčou i 10letá děcka na táboře, že jsou od maminky, zase bych to tak nedramatizovala 🙂. Navíc ADHD je vrozené, nezíská se určitě tím, že se dítěti stýská po mamince.

andryyysssek
14. zář 2016

Ahoj,dcera šla až ve 4letech,a stejně zezačátku brečela,občas brečí i teď ve škole,takže bych to moc neřešila,takhle velké dítě si zvykne.Něco jiného je u dvouletého,pokud brečí.Syn půjde v necelých třech letech,v září nastoupí,a v říjnu bude mít tři.

andryyysssek
14. zář 2016

@luj89 jinak,co se týče ADHD,není vždy vrozené.Já tuto poruchu mám,a příčina je pravděpodobně posttraumatická.

slavistka
14. zář 2016

oba šli ve 3 letech a oba ok, oba byli pripraveni, myslim,ze oboum to neco dalo-kolektiv, jiný dospělák apod. Asi každá maminka musi rozhodnout jak je na tom jeji dite, ale 3 roky vidim jako dobré.

mandala
14. zář 2016

Myslím, že ta paní přehání, přesně, jak je v příspěvku nade mnou, desetiletá dcera na táboře smutnila tolik, že jsme si pro ni museli jet, oproti tomu věřím, že některé dvouleté dítě jesle zvládne v pohodě. A přestože se všude píše, že MŠ není hlídací, ale vzdělávací ústav, většina mamin dává dítě do školky právě proto, že musí chodit do práce, málokdo si může dovolit zůstat doma jen tak. Podle mne je minimum dětí, které zvládají školku tak těžko, že je rodiče musí z MŠ stáhnout a nechat si je doma. Jinak abych odpověděla na otázku, syn nastupuje taky přesně ve třech letech, počítám s tím, že si třeba první dny pobrečí, ale to je vcelku normální, i když je samozřejmé, že by mi to srdce trhalo. 😉

crazys
14. zář 2016

Malá má v listopadu 3 roky a chodí od září a v pohodě. Chodit bude jen na dopoledne a dávali jsme ji tam, že bude v kolektivu, pomůže jí to rozmluvit atd. Já když jezdila do lázní věk 9-13 let, tak jsem první týden vždy večer brečela, jak se mi stýská po mamince, a pak když si pro mě rodiče přijeli 8tak jsem ani domů nechtěla 😀a myslím, že nemam adhd

marketmax
autor
14. zář 2016

děkuji všem za komentáře 🙂 z každého si něco vezmu 🙂

lajla
14. zář 2016

Já dávala ve 3, ale byly spíš jen přihlášené,platili jsme ale nechodily😂 tak jednou týdně?😉 Kolem 5 roku se to krapet zlomilo a do školky i chtěly...třetí 4 roky nechodi

tulena
14. zář 2016

Soukroma miniskolka od 2 a 3/4 a klasicka skolka od 4 a 3/4 - nebrecel nikdy. U druheho to vidim podobne, nejprve dame malou soukromou.

barevka
14. zář 2016

Dcerka šla a byly jí 3 roky a 1,5 měsíce a úplně v pohodě, teď nastoupil synek, jsou mu 2 roky a 4,5 měsíce a řekla bych že je v pohodě ještě víc! Chodí na celý den a když pro něho kolem 15 hodiny přijdu tak nechce domů, ale chce zůstat ve školce. Sami učitelky si chválí tyto malé děti, kterým budou 3 až v příštím roce, jak jsou šikovné a nepláčou. Dcerka měla školku vždy ráda, těšila se do ní a nerada chodila domů, teď se těší do školy a jen je jí líto, že mají málo vyučujících hodin 🙂
Dostává mě pouze to, že 3leté a víceleté děti nejsou schopné se například sami obléci, což je pro školku velký problém. Syn se sám obleče, jen mu nachystám věci a jdu do koupelny, přijde za mnou kompletně oblečený, obutý do bačkorek, vše má správně. Sám se nají, vysmrká a samozřejmě si i dojde na WC.
Je to o přístupu rodičů, vidím to sama u jiných dětí, rodiče se věnují dítěti natolik, že za něho dělají vše a ono pak není schopno se ještě ve 4 letech obléci atd... Pak má samozřejmě problémy s adaptabilitou a to je další problém.
Moje děti jsou zvyklé být od malinka u babičky třeba týden, 10 dnů. Dcerka neměla problém odjet na školku v přírodě a teď i na 3 týdny na tábor, kde oslavila 6. narozeniny!
Dnešní přístup chránit děti před vším mě děsí. Pak se není čemu divit, že jsou děti závislé na matce a nejsou schopné odloučení či vykonání jednoduché činnosti jako například oblékání.
Ale je to samozřejmě dítě od dítěte, některé děti odloučení zvládají hůř, jiné lepe. Ale Můj OSOBNÍ názor je ten, že je lepší naučit dítě odloučení dříve než později.

patrusa
14. zář 2016

@barevka muzete mi poradit, jak presvecit dite, aby se samo oblekalo? Syna to vubec nezaji a radsi bude nahaty, nez aby se jen pokusil obleknout :(. Je mu 3,5. Rada se poucim. Diky

lajla
14. zář 2016

@patrusa mám ten samý problém se třetí, krapet se to zlepšilo pred4 rokem, zbylé holky byly v pohodě po druhém roce...taky by mě to zajímalo jak na takové dítě😂

patrusa
14. zář 2016

@lajla on zvladne sam vsechno, ale tohle proste ne. Zatim chodi do soukrome skolky, takze na nej maji cas, ale od ledna by mel jit do statni a tam to bude problem :(

patrusa
14. zář 2016

Jinak k tematu, na dopo 2x tydne chodi syn od 2,5 a dcera od 16 mesicu. Dcera to zvladla mnohem lepe. Za mne urcite lepsi zacit deti zvykat driv nez pozdeji.

lajla
14. zář 2016

@patrusa v lednu bude velká zima, možná bych se krapet snažila spoléhat na to, že je to zase o půl roku dál, v zimě, a kolikrát vidina sněhu a sáňkování udělá s detma divy... každopádně jsem zvědavá co poradi
@barevka
Na to že dennodenně beham maraton abych ty dva poslední oblékla jsem si zvykla, ale co oblecu...to zase svliknou😭 no malý to odkoukal, takže to mám hned dvakrát😂 rady typu trpělivosti, vysvětlování,atd nezabírají😞

barevka
14. zář 2016

@patrusa Rozhodně nechci poučovat, každé dítě jiné, sama to vidím na mých dětech, dcerka uměla vše hned, na vše si přišla sama, synek má vše vydrilované. Každopádně na oblékání u nás fungoval výběr oblečení - jak vstal, vzala jsem ho ke skříni aby si vybral triko, on měl radost, že je po jeho a chtěl si ho hned obléknout. To byl první krok a dál to šlo celkem rychle a oblékal si vše sám. Když stávkoval tak jsme závodili kdo se obleče dřív, jak chtěl vyhrát tak se prostě naučil oblékat sám a vcelku rychle 🙂 A když se stane, že nechce a nechce, tak zavelím, že odcházíme a jde v tom v čem je a jdu ven. To se začne oblékat hned. Už byl párkrát venku i jen v pyžamku, polonahý, ale je pravda že máme zahradu, takže to před brankou otočil, že se musí obléci.
Věřím, že s některým dítětem nehnete, u nás to je taky tak, nic nedělá na první dobrou, všechno má "vytrénované" a "vydřené", ale teď je ve školce za mechra :D
A pokud i toto vše máte za sebou, nejspíš nezbývá než vydržet, podporovat, chválit za každý kousek - i strčenou ruku do rukávu a doufat, že ho to brzy pustí a přijde na to, že kluk co se obléká sám je prostě bourák 🙂 Držim palce!

patrusa
14. zář 2016

@barevka diky vyzkousime 🙂.

barevka
14. zář 2016

@lajla Jáj, to znám taky... bože co já se navysvětlovala, že co dělá ségra nemusí dělat taky.... 😒 Ano, tam i moje trpělivost přeteče a hartusim. 😖 To si pak vezmu dceru stranou a snažím se jí domluvit, že je brácha jako opička, že se mu líbí vše co dělá ona. A pokud bude dělat věci, které dělat nemá, tak je samozřejmě bude dělat taky. A hned vidím ty čertíky v očích, jak jí šrotuje v hlavě, co vše by díky tomu mohli spolu stvořit.... V tu chvíli se ale také vytasím s tím, že se nebudu zlobit jen na něho, ale v 1. řadě na ni. Protože ona má už rozum na to, aby věděla co si může dovolit a co už je přes čáru. To mi vždy odkýve, slíbí že se polepší a chvíli to klape. Do té doby než se jí to vše záhadně vymaže z paměti a vymyslí novou blbinu.
Na tohle asi žádný recept není 🙂 Každopádně mít to doma 3x tak mě asi švihne!

lajla
14. zář 2016

@barevka děkuji... přesně tak,presne tak😂 nenapsala bych to líp...naštěstí nejstarší už z toho vyrostla, tak budu věřit,ze zbytek to vzdá časem😂 děkuji!!!

merunkova
14. zář 2016

Pracuji ve školce, letos jsem dostala děti 3-4,5 roku a jsem zděšena, že neumí držet lžíci, obléct se, svléct se,umýt si ruce, o utírání zadečku ani nemluvím....Pokud máme takto zvládat 20 dětí, je to boj.Nejde mi do hlavy, že je to rodiče v počtu 1-2 děti nenaučí doma, nejde ani tak o to, že pláčou, ale na školku musí být z domu připravené i takto.Vidím to dnes a denně, jak rodiče víc a víc přehazují vše na školku, ale v počtu dětí, co tam je, je to neskutečně složité pro všechny. Než se vypravíme ven, jsme zpoceni všichni. A pak je mi smutno, když vidím v šatně, že přijde rodič pro předškoláka, který si sedne v šatně a rodič ho komplet obleče....co na to říct...snad jen to, aby rodič nebral školkové dítě jako miminko, ale učil ho být více samostaný, pak je i dítě šťastnější, když to zvládne samo. 🙂

lajla
14. zář 2016

@merunkova ... určité máte pravdu...ale ad skolkove dítě...neviděla bych to tak bledě, já holku že školky oblekam ,ale ne kvůli tomu že to sama nezvládne, zvládne levou zadní, ale je že školky vždy plná dojmů a musí vše říct a trvá to...mezitím mi jedno dítě sedí v autě, druhe běhá někde po schodech a další čeká než ho vyzvednu že školy...mě tlačí čas, takže raději oblecu😂

merunkova
14. zář 2016

@lajla Pokud se obléká sama, není to ten případ, o kterém píšu.Jde o to, že rodiče často přistupují k dětem jako k nesvéprávným a musí za ně vše dělat a nesamostatné dítě je pak ve školce nešťastné, protože 2 učitelky nezvládnou v počtu tolika dětí to, co jedna maminka se svým dítětem. Proto to nejlepší, co může maminka před nástupem dítěte udělat je to, že ho naučí základy sebeobsluhy..takové dítě bude celkově samostatnější a odolnější a určitě bude i odloučení zvládat líp než dítě, které je na mamince závislé ve všem.Máme tam děti na adaptaci, už jim byly 4 roky a pláčou, protože jsou ve stresu už jen z věty, že jdeme do šatny a budem se oblékat.Dítě ,které to neumí, se toho bojí, protože ví, že tam není maminka, která to udělá za něj. Maminky , které dítě připraví na školku v tomto základu, mu strašně ulehčí život, ne tím, že za něj vše udělají .Bohužel zrovna u nás se z 20 dětí umí obléct či svléct asi jen 4 děti ☹

veruska007
15. zář 2016

Do soukromé na cca 2 dny v týdnu od 1,5 roku, do státní školky ve 3 letech, všechny tři děti. Když šly do školičky, měly ještě plenky, ale od 2 let již ve školičce ne, uměly se převléknout, najít, mluvit, zapojit se do kolektivu. Přechod ze školičky do školky u všech dětí v pohodě. Pláč ve školce nebyl nikdy, to spíš ráno, když děti v pět hodin přesvědčuju, že paní učitelka ještě spí a odpoledne, že už opravdu musíme jít domů... a to se ještě musíme zastavit na hřišti, aby si děti přece "mohly ještě pohrát s kamarády". Nicméně přiznávám, že je to velmi individuální.

Také mou pozornost někdy upoutá tříleté "miminko". Nejmladší je odchovaná od kluků, má tři, sebeobsluhu zvládá v pohodě. Všichni si umějí udělat pití, napít se, podat si jídlo, najíst se, vytáhnout si čisté oblečení, špinavé poklidit, svléknout se, umýt, o hygieně při použití wc či o samostatnosti při jídle ani nemluvím.
A znám i mnohem, mnohem samostatnější děti.

lajla
15. zář 2016

...ono i hlavně to, že dítě je třeba pomalejší, nezvládá, nebo neumí... může pramenit z něčeho jiného...
Moje třetí měla namále po třetí hexe...nerada to rozmazávám, nikde to veřejné neříkám...ale přes rok a půl nás stalo času, než jsme ji dali dohromady...v tu dobu byla zvyklá na určitou péči, nošení, vozeni, byla obskakovana...to jí v určitém.smeru zase zůstává...ale upřímně je mi úplně fuk co si myslí ostatní lidé, klidně ji svezu v kočárku, ponosim i oblecu když chce...jsem ráda že je konečně zdravá!!!! Jinak na svůj věk je velmi bystrá a inteligentní, mimochodem točila se ve třech měsících, lozila velmi.brzy, atd atd atd...ale hexa bylo prokletí...čas v nemocnicích udělal své
Takže kolikrát ty důvody můžou být jakékoliv...jen nikdo se s tím rád nechlubí...

kuliseks
15. zář 2016

Moje mamka je ucitelka ve skolce a prijde ji brzo davat dite do skolky ve 3 letech, kdyz je treba jeho matka doma s malym miminkem. Je to jen jeji nazor a bere to tak, ze lidi maji ruzne nazory, ale pry pak to starsi dite o to vic smutni a muze mit nejakou depresi z toho. I kdyz to navenek neni tak poznat, tak to dite si to uvedomuje. Najednou je miminko a ono musi byt bez maminky zrovna treba i na cely den. Mamka rika, ze treba po tom spani, kdyz by se pro dite matka zastavila, tak v pohode, ale nekdy tam to dite rodice nechavaji az do zaviracky, i kdyz jsou doma a maji nazor, ze chteji mit vic klid🙂 tak to ji trochu rve srdce🙂 muj syn je narozeny v prosinci a driv nez mu budou teda 3 a 9 mesicu, ho do skolky asi davat nebudu🙂 to tak planujeme mit i mimco pred tim, tak bysme se zrovna do takove situace dostali🙂

bonulinka
15. zář 2016

Je to hodně individuální. Osobně mi přijde ideální věk kolem 4 let, kdy je dítě už úplně samostatné, má kamarády a rovnou nastoupí do oddělení pro starší děti. Oddělení pro 3. - 4. leté, kde je 25 dětí většinou čerstvě 3. letých , není úplný ideál.

lajla
15. zář 2016

@kuliseks Souhlasím...holky sice byly do školky přihlášené, ale chodily...kdy se jim.chtelo😂 a bez spinkani

verundice
22. zář 2016

Tak náš šel od roka a půl na jedno dopoledne v týdnu a před druhým rokem začal chodit na dvě dopoledne. Ale on je hrozně společenský a vůbec není "mamánek", takže se tam pokaždé teší, kdyby to tak nebylo, nedávám ho tam, je to ještě hodně brzo a v podstatě to nepotřebujeme (jsem doma, jen nemáme hlídání, tak jsem chtěla jen nějaký čas pro sebe)