Kdy mít druhé dítě?

kuliskaa
25. říj 2007

Ahoj maminky-mám dcerku 1rok a 7 měsíců-rozhoduji se kdy se tak začít starat nad druhým miminkem...???? Až půjde malá do školky? po 2-3letech?? Fakt těžko říct.

brumdinka
6. únor 2010

melanch - tak to asi možná i je, ale ono všětšinou nic není tak, jak bysme si představovali a když to druhé třeba chceme, tak to zrovna třeba nejde 😒

melanche
6. únor 2010

vsak nikde nie je napisane, ze aj ja teraz otehotniem. mozno nakoniec pride ta najhorsia varianta a mala ostane jedinacik. proste ked to okolnosti nedovolia, tak niet co robit. ja som len chcela vyjadrit svoj nazor na danu vec, nie niekoho odsudzovat. je to kazdeho slobodne rozhodnutie, ale kto sa rozhoduje, by mal vidiet veci aj z ineho uhla pohladu. ide o pripady ako moji rodicia. dlho vahali, nechceli druhe a nakopli sa az o devat rokov, podla mna to bola chyba. ale to skutocne pochopi len ten, kto to prezil 😒

brumdinka
7. únor 2010

melan - nic proti ale nemyslíš, že to bylo rozhodnutí rodičů ne tvoje a tobě nepřísluší hodnotit, zda špatné 😅 navíc já osobně bych to že mám sourozence brala za skvělou věc kdykoli at´je rozdíl mezi námi jakýkoli - ono je to opravdu o lidech a né o tom kolik mají sourozenci mezi sebou let 😉

ale souhlasim s tim, že po tý 40 už je na druhý dítě dost pozdě, takže já bych to ráda stihla do 35 😀

kubaka
7. únor 2010

melanche - pořád nerozlišuješ: věkový rozdíl mezi dětmi je něco jiného, než že rodiče udělají ze staršího děcka chůvu. To nemá s rozdílem mezi dětmi nic společného. Když se nebudeš chovat jako tví rodiče, můžeš mít vklidu rozdíl i 10 let a obě děti budou moci být spokojené. Chyba tvých rodičů byla ne že dlouho váhali - to je jejich věc, kdy se cítili - ale chyba byla, že na tebe přesunuli starost o mladšího sourozence. To je také jediné, co jim můžeš zazlívat.
I ten, kdo má dítě ve 40 k tomu má svůj pádný důvod a je to jen jeho věc. KDyž ho chce, tak ať ho má.
Já rodila v 38 - prostě dozrála doba na druhé dítě. Chtěli jsme, ani nás nenapadlo kalkulovat jaký věk je lepší nebo horší. Prostě potřeba a touha přišla sama od sebe a mateřství v pozdějším věku je tak skvělé, že jsem si to ani neuměla představit. Prvního syna jsem si zdaleka tak vklidu a míru neužila 😵

melanche
7. únor 2010

kubaka, keby pozornejsie citas co pisem, pochopila by si ze ja nikoho neodsudzujem. rozlisovat zatial viem, rozmyslat tiez. ty to vidis z druhej strany. tu nejde len o nejaku kalkulaciu. keby dieta vobec nechcem, predsa do toho nepojdem! je to rozhodnutie na cely zivot, kazdy sa pre dieta rozhodne z nejakeho dovodu. moj je takyto. a tiez si este raz precitaj preco som pisala ze sa mi do druheho moc nechce. nie ze by som po nom netuzila, tam ide o strach aby to tehotenstvo nebolo take ako to prve. ten strach tam bude vzdy! ja si myslim ze mensi vek. rozdiel je rozhodne lepsi. jasne ked budu mat tvoje deti 30 a 40 r., tam to uz zanika. pisala som, ze je kazdeho vec kedy dieta ma, ja ho za to neodsudzujem (akurat moji rodicia nemali tolko vahat ale tiez moj nazor a skusenost) mne je uplne jedno kedy si ty rodila. ja chcem, aby sa moje deti mali s kym hrat, ked aj budeme chodit na vylety, nebudu sa nudit. skor sa zahraju spolu ako dvanast a dvojrocne. tak este raz-je tvoja vec kedy si rodila aj kazdeho vec kedy sa rozhodne pre dalsie. pokial viem, tema sa vola kedy druhe dieta. nesla som vyryvat do temy napr. desat rocny rozdiel medzi detmi...tu kazdy pise len svoj nazor! 😠

wild.horses
7. únor 2010

tiez som zacala uvazovat nad druhym, ale este asi pockame nejaky ten rok, dva ci tri. doprajem si cas na regeneraciu 😀

kubaka
7. únor 2010

melanche - a ty si jsi nějaká vztahovačná a urážlivá. Vedeme tu dialog ne monology. Máš vztek na rodiče, ale pořádně jsi nedokázala identifikovat proč vlastně. A to, jakým stylem píšeš, tak odsuzuješ. Já mám tu zkušenost s dvěma dětmi od sebe daleko. Ty jen usuzuješ
to, co se ti snažím říct je uklidnit tě, že problém není ve věku ale v tom, zda hodíš na starší dítě zodpovědnost za mladší. Pokud to neuděláš tak blbě jako tvoji rodiče (což nepředpokládám, když jsi to sama zažila) tak je věk úplně fuk. Znám sourozence, kteří si nehrají, mlátí se, žárlí, nesnášejí se a v dospělosti nevycházejí. Držíš se myšlenkového klišé "ideálního věku". Já na otázku Kdy druhé dítě odpovídám, že tehdy, když po něm začneme toužit.
A laskavě se nenavážej do mojí schopnosti chápat psaný text. Na to už jsem dost stará. 😠
A taky se na tebe můžu vykašlat a nechať se smažit ve vlastní šťávě, když je ti to milejší. 😎 Hudruj si dál a nadávej na rodiče.

kubaka
7. únor 2010

... tahle agresivní zabedněnost mě dokáže vytočit.
Momentálně si můj 14 letý puberťák s 3 letým batoletem hrají na posteli. Velký něco předvádí, malý se chechtá, velký ho vozí na zádech, mazlí se s ním, pusinkují se navzájem, hrají si na kocoura a koťátko ... akorát je poslouchám a říkám si, jak je to kouzelné je vidět spolu, že jsou to obě milé a laskavé povahy. Tohle je to podstatné, co mezi nimi zůstane navždycky. I bábovky v létě na písku jsou schopni spolu chvíli plácat. Jezdí na toboganu. A to bych to od staršího ani nečekala a malý to nevyžaduje. Starší vezme malého do sítě a houpou se, koupou si na zahradě s míčem. Tohle všechno je o kvalitě vztahu, o lidech ne o věkovém rozdílu.
Proč by se měli vedle sebe nudit? Nenudili by se ani kdyby byli každý sám. Být jedináček není tragédie když se obklopím přáteli a milými lidmi..

Já sama mám mladšího bráchu o 4 roky a nikdy jsme se neměli rádi a už o něm 20 let ani nevím. A to jsme si tzv. hráli = on mě provokoval, já se vztekala. Já byla ta starší a přesto jsem trpěla...

melanche
7. únor 2010

ach jaj, kubaka. ty sa objavis napr. v teme o duchoch a urobis z kazdeho kto na ne veri blazna. ,mam iny nazor ako ty a hned vsetko proti mne obratis a domyslas si. ale to je mimo temy. z tvojho stylu pisania tiez nemam dobry pocit. ale to je jedno. ty stale vychadzas z mojho prveho prispevku. nikho neodsudzujem. moji rodicia proste urobili chybu, za to ich vsak mam rada. a tiez neskatulkujem kazdeho. ved tu uz boli nazory, baby pisali, ze maju surodencov o dost mladsich a vychadzaju spolu. a nikdy som to nespochybnila. ale pochop uz ze mne sa zda byt dvoj rocny vek. rozdiel idealny. precitaj si diskusiu od zaciatku, nie som sama kto ma taky nazor. hned si vsetko obratila proti mne. v mojom okoli som proste este taky pripad skveleho surodeneckeho vztahu s velkym vek. rozdielom este nevidela. tak asi preto tak zmyslam. tak ma prosim neanalyzuj, to nechaj na odbornikov. ale zatial ich nepotrebujem.

melanche
7. únor 2010

a co sa tyka agresie, precitaj po sebe prispevky neviem nemam pocit ze by som bola nejak agresivne zabednena ci ako si to nazvala. kubaka, tak ked je u vas vsetko ok, tak som len rada. uzite si to spolu. je proste na kazdom kedy sa rozhodne pre druhe, pre mna je ideal teraz. to je dobre ze ty si taka uvedomela a svojmu starsiemu synovi nechas slobodu. ale co sa tyka druheho dietata u mna, je tam viac faktorov pre, len som nemala potrebu rozpisovat to tu. nie iba vek. rozdiel.

kubaka
7. únor 2010

melanceh - obávám se, že potřebuješ odborníka. A pokud věříš na duchy, tak dvojnásob.

melanche
7. únor 2010

😀 no kubaka a teraz si sa uz uplne odpisala k tvojej poslednej vete niet co dodat 😝

verusky
7. únor 2010

holky,ja myslim,ze neni dobre se do sebe navazet.kazdy vyjadril svuj nazor a urcite tu nikdo nepotrebuje odbornika.ja mam dva starsi bratry,byli rok a pul od sebe a ja byla planovana pet let po nich.zadarila jsem se uz po trech letech a jsem tomu hrozne rada,protoze jsem k nim (a jejich kamaradum 😉 mela bliz).
samozrejme ze je to o lidech a s tim prece melanche souhlasila.muj pritel ma sestru i neter v osmiletych odstupech se sourozenci a nejsou moc "sprateleni".mozna hraje dulezitou roli i pohlavi,no proste vic okolnosti.
ja mam devcata od sebe 16mesicu,bylo to zpocatku hrozne narocne,ale ted delaji vsechno spolu.a kdyz budu mit za par let nejakeho "jedinacka" zase vim,ze si ho podtatne vic "uziju",kubaka,tusim,o cem pises,musi to byt opravdu moc krasne (myslim opakovane materstvi ke ctyricitce).

kubaka
7. únor 2010

verusky - je to bezva - 😵 Můžeš pár let popracovat a až budeš mít všeho po krk, střihnout si ještě nějakého prďolku 😅 😝 Pak si budeš říkat: jéžiš, já s tím poprvé nadělala 😀 Později je vše nějak klidnější a srovnanější - pohodu prožíváme a problémy berem s velkým nadhledem. Ony to vlastně ani nejsou problémy... A prckovi to taky svěčí. 🙂 Je to takové mazlivé kotě- divoké, veselé. 😎
Není nad to prožívat život vklidu a radosti, spokojenosti... 🙂

aleachim
8. únor 2010

kubaka, psala si, že na druhé dítě je čas, když se na něj rodiče cítí (o tom není pochyb). Melanchie se zřejmě cítí teď, tak si myslím, že je to v pořádku. K ostatnímu se nechi vyjadřovat.

kubaka
8. únor 2010

aleachim - ale o tom řeč nebyla. Vždyť naopak říkám, že je jedno, kdy máš druhé dítě. Když chceš. to ona tvrdí něco o ideálním a špatném věkovém rozpětí. Trochu jsi možná špatně odhadla podstatu 😉

melanche
8. únor 2010

kubaka, to ty si zle odhadla podstatu. co je na tom zle ked mne sa zda idealny mensi vek.rozdiel? mozno si nepostrehla, ze ludia su rozdielni, nemozu vsetci zmyslat rovnako (nedajboze este tak ako ty). netreba ludi posielat k psychologom len preto, ze maju iny nazor. 😝

kubaka
8. únor 2010

melanche - ne já, ale ty jsi zle pochopila podstatu. Je jedno, když někomu přijde lepší menší rozdíl a děti si tak pořídí. Ale oponuji, když tvrdí, že se 13 s 3 nudí a nemohou si hrát a že je to chyba čekat s druhým dítětem dlouho. "ja chcem, aby sa moje deti mali s kym hrat, ked aj budeme chodit na vylety, nebudu sa nudit. skor sa zahraju spolu ako dvanast a dvojrocne" to jsou tvoje slova a tím vlastně odsuzuješ větší věkový rozdíl. Já ti píšu, že to není pravda, protože přesně tohle mám doma. Je to v lidech, ne ve věku. Opakuji ti to pořád dokola. Není důležité zda a jak si budou spolu hrát, ale jaký citový vztah k sobě budou mít celý život. A to je spíš na rodičích.

cituji: "nezavrhujem ludi, ktori maju druhe dieta po takom dlhom case. ale moj nazor je ze dvoj - troj rocny rozdiel je rozhodne pre tie deti lepsi ako desat rocny. " zase tvoje slova a přestože píšeš že nezavrhuješ, v podstatě to děláš, protože na to vůbec poukazuješ tímto způsobem.
Znám tu maminku, která má děti 18 let od sebe a spokojenější a vyrovnanější bytost, která si s nadhledem užívá mateřství tady na MK snad ani není. To není návod, ale taky jeden z faktů.
A když někomu chybí argumenty tak se zmůže akorát na to posmívat se druhým.
měj si děti kdy chceš, ale i když je budeš mít 20 let od sebe, není to taky nic špatného. Znám dokonce jednu takovou rodinu. Matka s dcerou porodily současně - bylo boží je vidět na pískovišti. 😅

wild.horses
8. únor 2010

holky, ved uz s tym dotahovanim skoncite, aj tak to nema zmysel. 😉

melanche
8. únor 2010

nic neodsudzujem, to ako si ty vykladas moje slova je tvoja vec ale nevnucuj mi svoj nazor. ja vam ozaj uprimne zelam aby ten skvely vztah medzi tvojimi detmi vydrzal a vseobecne, kazdemu to prajem a tiez ty nie si o nic horsia ako niekto kto sa pre dieta rozhodne skor. lebo ked si uz teraz uvedomujes coho sa mas vystrihat, tak tvoje deti maju vyhrate. ale nie kazdy je v tomto tak uvedomely a nedokaze potom zvladnut situaciu. neber to uz tak osobne, nemusis obhajovat svoje rozhodnutie, je to tvoja vec. a to je fakt, ze deti ktore su si vekovo blizsie sa vo vseobecnosti skor zahraju ako pubertak a batola. ale tiez to nie je pravidlo tak sa preboha uz nechovajme ako male deti ze ja mam pravdu a ty si ta zla co vsetkych ostatnych odsudis. nebudem sa s tebou uz slovne dotahovat, ja sama sa poznam najlepsie a viem co a koho odsudzujem. tebe to nevyhovorim, to mi je jasne. a to ze sa clovek rozhodne pre dieta ovplyvnuje vela faktorov. nemusi to byt len nejake osvietenie zhora. preco jeden z dovodov nemoze byt aj vek. rozdiel? ci mam tu rozpisat co vsetko ma k tomu viedlo? to by som mohla byt uz mimo temy a bolo by to aj zmazane. trochu si tu uz pripadam ako na sudnom pojednavani, kopirovanie prispevkov. chces ma chytat za slovicka, pritom ziadny dokaz nemas, len domyslanie si. a v tom nie si moc dobra. pretoze ty si o cloveku myslis radsej to zle ako dobre. vobec ma nepoznas tak ma uz prestan analyzovat a pisat v mojom mene co som tym chcela povedat. ale mam pocit ze ta to bavi takto sa hadat.

alti
8. únor 2010

Ahoj, je to věc názoru a taky možností té které rodiny. Já mám děti dost dlouho od sebe (13 let) takže mám dva jedináčky. Osobně si myslím, že pro děti je nejlepší, když jsou věkově blízko tak do 2 let. Pro rodiče je výhoda a hlavně pohoda si odpiplat každé dítě vzlášť. U nás takto dlouhá pauza plánovaná vůbec nebyla, ale vyplynula tak nějak sama - těžká nemoc v rodině, stěhování, opravování domku, hypotéky ap.

Teď po dlouhé době jsem si, ale užila znovu to krásné období těhotenství, kdy se na mimi těšíte, jste okolím hýčkáni, máte dostatek času na pozorování bříška, plánování veškerých věcí pro miminko a bonus k tomu, že se na tom podílí a společně těší větší sourozenec. S miminkem mi všichni pomáhají a jsme v pohodě a spokojení. Kolem mám sousedky co mají taky malé děti a je sranda je pozorovat jak spolu řádí. Na druhé straně si myslím, že děti mají být kousek od sebe, aby mohly společně prožívat zážitky a radosti, ale i spory takto je život barevnější, alespoň pro ně.
Jsem šťastná, že i teď si můžu vychutnat to voňavé sladké mimi v náručí a nečekat až mi z domu odejde to první zlato a čekat na vnoučata. Vše má pro i proti - stačí si vybrat. 😵

dobromila
8. únor 2010

ja mam deti s vekovym rozdielom 19 mesiacov a je to strasne malo, vobec neodporucam. Starsi ziarli a robi zle mladsiemu a nemam nanho skoro vobec cas. Doma sa nudi, kedze sa mu nemozem velmi venovat a do skolky mi ho nezoberu, kedze som na materskej a este nema 3 roky...

Sestra ma 7 rocny rozdiel medzi detmi a pre nu osobne je idealny. Starsi sa na surodenca tesil uz roky.

lennyna
9. únor 2010

ahoj holky, tak jsem se zrovna trefila že jsem rovnou za Dobromilou, která tento rozdíl nedoporučuje, já mám děti od sebe 18 měsíců (plánovaně) a zase bych doporučila, na začátku záhul, ale čím dál lepší, už si spolu i chvílema vyhrají, můžeme společně na různé aktivity, protože se tam zabaví stejně atd....
jsem ale přesvědčená, že nejde nikomu radit a doporučovat, protože každé dítě je jiné a každému vyhovuje něco jiného, nakonec je to nejlépe vidět v této diskuzi, maminky mají stejný věkový rozdíl mezi dětmi a každá to vidí jinak 😉
asi bych řekla na závěr, že hlavní je, že ta děcka vůbec máme a jsou zdravá, nechci aby to vyznělo jako fráze, stačí se podívat kolem sebe, jak někteří dlouho na mimi čekají a trápí se, kolikrát to skončí i krachem vztahu a nebo někteří nemají to štěstíčko a miminko se narodí postižené, všem přeju krásné zdravé dětičky a radost z nich 🙂
jo a nejsem žádný svatoušek, taky tou nás občas pěkně lítá vzduchem 😀 😀

kubaka
9. únor 2010

lennyna - ámen - jde o to mít chtěné, zdravé děti. Nic víc.

jabber
9. únor 2010

dobromila, lennyna - já si myslím, že záleží i na tom, jestli to starší je holka nebo kluk, protože holčičku miminko zajímá, kluka spíš otravuje 🙂

melanche
9. únor 2010

presne tak, vsetko ma svoje pre i proti. kazdy si je strojcom svojho stastia, kazdy sa rozhodne podla seba, co mu viac vyhovuje. no priroda bude aj tak vzdy o krok vpred 😉

dobromila
9. únor 2010

poviem vam, ze keby som bola vedela, ako to u nas bude vyzerat, tak urcite by som sa snazila, aby bol ten rozdiel medzi detmi aspon 3 roky. Ale fakt je to individualne, nas prvorodeny bol narocne dieta aj ked bol len sam.

Teraz v zime mam najvacsi problem s tym, ze maju rozdielne rezimy cez den. Mladsi spi doobedu a popoludni, starsi ma jeden spanok popoludni (ak vobec). No a vonku sa da chodit az po 10:00, lebo dovtedy vacsinou velmi mrzne a to uz je ten mladsi unaveny, alebo spi. S mladsim, sediacim v kociku mozem byt vonku tak cca. hodinku,lebo potom mu je v nom uz dlho a zo zdravotneho hladiska tiez staci v tych mrazoch. Starsieho nebavi so mnou sa prechadzat a kocikovat a hodina mu je malo na vzduchu....neviem sa dockat jari a tepla!

Samozrejme, ze najdolezitejsie je, ze deti su a ze su zdrave a bla bla. Ale o tom tato tema nie je.

veverca
9. únor 2010

my máme rozdiel 5 rokov a to je podľa mňa dosť veľa. Keby som to plánovala ešte raz, ideálne sa mi zdajú 2-3 roky.

mata25
19. únor 2010

rozdiel medzi mojim bratom a sestrou je 18 mesiacov a bolo to vzdy uplne skvele, boli ako dvojcata, teraz uz su dospely a stale maju skvely vztah. medzi mnou a bratom bolo 5 a stvrt roka a medzi mnou a sestrou 3 a tristvrte a bolo to uplne o nicom, ked sme rastli tak ma otravovali a prekazali mi a ked konecne dosli do puberty tak ja som uz odisla z domu. mame sa radi, ale nikdy s nimi nebudem mat taky skvely vztah ako to co maju oni medzi sebou.
vyzera to, ze ak vsetko pojde ako ma tak budem mat deticky s rozdielom 20 mesiacov, viem ze to bude zabijak hlavne teraz ked su malicky (22 mesiacov a 6 tyzdnov), ale neskor to bude super. napisem ako to budem zvladat. 🙂

andreasek82
9. kvě 2010

ahoj holky, tak my to mame takhle:
mame desetimesicni sabinku a druhemu ditku nechavame volny prubeh, proste zadna ochrana, az to prijde, tak to prijde, uz bych klidne mohla znovu otehotnet 🙂 deticky by byly blizko u sebe vekove a jak se rika lidove, bylo by vystarano.. 😀 i kdyz.. tri deti take nejsou spatna volba 🙂 jak rika muj tomas, byl bych rad, kdyby druha byla zase holcicka, abychom se mohli snazit do tretice o toho kluka, pro zachovani rodu 😀