Kdy mít druhé dítě?

kuliskaa
25. říj 2007

Ahoj maminky-mám dcerku 1rok a 7 měsíců-rozhoduji se kdy se tak začít starat nad druhým miminkem...???? Až půjde malá do školky? po 2-3letech?? Fakt těžko říct.

mywiel
10. kvě 2010

Ja si myslim, ze spravny cas na druhé je ked sa zena na to citi ze zvladne obe... 😀 😉 jednak psychicky a jednak po fyzickej stranke ak je jej telo na to pripravené a je prip. pripravena na prebdené noci tak niet naco cakat. 😉 Ja som tiez za tri 😵 😵 😵

drago
20. kvě 2010

Kubaka, ale melanche psala jen svůj názor. Já ze svého okolí znám víc takových, kteří to měli podobně jako melanche a proto chápu, to co psala. Ze své zkušenosti můžu říct, že i když jsem ségru strašně chtěla, přála si mít někoho s kým si budu moct hrát, tak ten věkový rozdíl 10 let byl hodně velký. Navíc v období mé puberty mi byla ségra občas spíš na obtíž a to jsem nemusela se o ni starat ani pomáhat rodičům. Je to určitě jiné mít děti s menším věkovým rozdílem. Se ségrou mám krásnej vztah, rozumíme si vždycky jsem byla ráda, že nejsem sama, ale své děti jsem chtěla tak max. do 4 let od sebe- právě ze zkušenosti. Ono mamina to vidí jinak než to dítě. Mě to bývalo strašně líto, že ostatní mají sourozence a můžou doma řádit a já jsem bývala pořád sama. ☹

kubaka
25. kvě 2010

drago - melanche psala svůj názor ovlivněný svou navztekaností na své dětství, kdy se cítila být velmi ukřivděná chováním rodičům, jimž toho spoustu vyčítá. Z jejích příspěvků je víc než zřejmé - pokud to umíš dešifrovat.
Z toho pak vydedukovala nějaký ideální způsob, jakým by se něco "mělo" dělat. Tenhle přístup je vždycky a ve všem špatně. Používala slova "neodsuzuji" - ale právě proto, že to odsuzuje, považuje za chybu. Takhle volené slova jsou právě znakem opaku toho, co hlásají. Já jen dokola upakovala a opakuji, že jsou situace, které nikdo nemůže paušálně označit za skvělé nebo špané nebo chybu ... určitá rozhodnutí jsou individuální a neopakovatelné. Nemohu ani ze své osobní zkušenosti dělat nějaký princip, který je dobrý pro všechny.
Žena je fertilní nějakých 25 let - po celou dobu jí přiroda dovolí mít děti. Takže pokud přihlédneme k tomu, co je přirozené, ta tolerance je značně veliká. Poku může otěhotnět, tak prostě je správně dítě mít - kdykoliv. Z jakýchkoliv důvodů. Kdo chce a zvládne děti rok po sobě, fajn, Kdo si je pořídká s druhým partnerem po 20 letech - taky fajn. Tak to je a není to ani špatně ani dobře. Téma zní Kdy druhé dítě - tedy tohle je moje odpověď, aniž bych v ní shazovala jakoukoliv situaci, která u někoho může nastat. Něco odsuzovat, tvrdit, že jedno rozhodnutí je lepší druhého - je mimo mísu. Tak je to přesně jen pro jednoho člověka ovlivněného svou minulostí. Odsoudit ostře mohu jen to, co je v rozporu se zákonem, dobrými mravy nebo právy druhé osoby. Určitě odsoudím týrání dětí, hrubé psychologické a výchovné chyby atd. Ale naprosto nejde ultimativně vyhlašovat nějaké ideály v tématu, které je naprosto individuální. Prostě nejde vydávat svou zaujatost za obecnou pravdu.
To je něco, proti čemu se budu vždycky ohrazovat velmi nahlas a vehementně.

zelmirka1
26. kvě 2010

pridam tiez svoju skusenost, rozdiel medzi mnou a bratom bol 8 rokov, samozrejme ze boli obdobia kedy sme sa hrali super a obdobia kedy sme citili ze mame uplne ine zaujmy, vtedy som si myslela ze mensi vekovy rozdiel by bol lepsi, ale v dospelosti sme zacali byt velmi blizki rozumiet si, suhlasim s kubakou ze nie je dobre zovseobecnovat a pausalizovat ze toto je idealne a hotovo, mne sa prave zda ze v poslednej dobe vsetci propaguju co najmensi rozdiel aby sa deti spolu hrali a castokrat to nevyjde lebo sa nehraju, starsie ziarli na mladsie lebo male dieta si jednoznacne vyzaduje mamininu pozornost a zrazu ju maminu rozdeluje, tiez je to pre maminu dost narocne obdobie zosuladit to. Ale zase niekomu sa to javi super a prave co najmensi vekovy rozdiel vyhovuje. Takze akakolvek skusenost nemusi nasvedcovat ze u nas to bude rovnako. A suhlasim tiez s tym ze melanche sa dost hneva na rodicov a svoje detstvo a to velmi ovplyvnuje nazor. Skusenosti mamin ktore maju maly aj velky vekovy rozdiel svedcia o tom ze je to velmi individualne a kazdy moze byt spokojny s inym vekovym rozdielom. 😉

lumixii
31. kvě 2010

moje zkušenost: ono je krásné si přát nebo plánovat děti např po 2 letech, šťastné to maminky, kterým se tyto plány vydaří.
Taky jsem chtěla děti od sebe tak 3 - 4 roky, a nakonec jsem ráda, že 2 mimčo vůbec mám... a věkový rozdíl vůbec neřeším..
každé sice potřebuje ve svém věku něco úplně jiného, ale tak se tomu všemu přizpůsobím.. mám je ráda obě dvě, ani jedno neupřednostňuji, není to o tom, že ten starší má více poviností(myslím tím, starání se o toho menšího). To je jen moje strarost... a tak k tomu i přistupuji, jediné co se pro toho staršího změnilo, je to, že není už sám 😉 😀

kristi
31. kvě 2010

ja bych teda nikdy nevycetla rodicum, ze meli brachu az po 14 letech. Mne to prislo uplne v pohode, kdyz jsem chtela,tak jsem se o nej starala, kdyz jsem nechtela, na krk mi ho neuvazovali.

lumixii
31. kvě 2010

kristi: souhlasím s tebou, tohle jsem se zrovna snažila vysvětliv výše, ale docela nepovedeně. 😀

kristi
31. kvě 2010

osobne vidim rozdil cca 7 let jako ten nej, zatim se k nemu pomalu dopracovavame 🙂 snad to tak nejak vyjde

lumixii
31. kvě 2010

Mám od sebe kluky po 7 letech.. a je to fakt super.
Ten starší je už samostanej.. takže se zase můžu "nerušeně" věnovat tomu menšímu 😀

melanche
31. kvě 2010

veľmi rýchlo sa nám zadarilo druhé bábätko, čomu sa teším... trochu som sa toho bála, ale teraz som veľmi šťastná, že som sa takto rozhodla. som v 4.mesiaci a medzi mojimi detičkami bude 2,5 ročný rozdiel(ak všetko pôjde ako má).nevidím jediný dôvod, prečo by som mala čakať, zvážila som mnohé okolnosti, ktoré tu rozpisovať nebudem, určite mi nejde iba o ten vekový rozdiel. to prečo som podľa niektorých odsudzovala veľký vek.rozdiel pramení zo zlej osobnej skúsenosti a som si istá, že každý, kto by mal na krku zaveseného súrodenca práve v období, keď rovesníci začínajú s randením, by uvažoval rovnako. kubake som to už aj cez ip vysvetlovala, že obdivujem rodičov, ktorí tú istú chybu nespravia. takých ani neodsudzujem. práveže tí, čo sú v podobnej situácii by mali byť za môj príspevok vďační, pretože by o pár rokov mohli urobiť tú istú chybu. takto sa jej môžu vyvarovať, pretože vidia, aký dopad to môže mať na to dieťa. a to ma netýrali, mali ma radi, nerobili nič so zlým úmyslom. takto sa mnohí môžete vyvarovať podobným chybám a vaše deti potom nebudú o pár rokov písať takéto "zatrpknuté" príspevky ako ja 😀

natashkaa
31. kvě 2010

kristi lumixxi absolutny suhlas ja osobne by som sa neodvazila mat dve deti skoro po sebe chcem sa totiz obom venovat rovnako dostatocne v tom najkritickejsom obdobi (prve tri roky) nemohla by som proste vysvetlovat jednemu ze nemozem si s nim robit akurat to a to lebo mi maly kojencek neda spat a chvilku kludu. Obdivujem maminy ktore maju deti bliyko po sebe je to nadludsky vykon klobuk dole ja by som to proste nezvladla navyse s malym chodime plavat potom cvicit a neviem si predstavit ako by som to vsetko stihala keby som mala este drobca. Preto chcem cakat ked bude uz starsi rozumnejsi a nebude to tak pre mna zlozite alebo ostaneme len pri nom

kubaka
1. čer 2010

natashkaa - ano, čistě osobně také souhlasím, je fuška mít dvě maličké nesamostatné dětičky. Vidím to zhusta na písku, u kamarádek - ona se dvěma malýma, já s s Mariánem - byl to nebetyčný rozdíl. Ani kafe si nedokázala vypít, brání jedno před druhým, protože to větší malé nemá odhad a cit a neví, že může ublížit kojenci, na kterého třebaže s láskou skáče 😅

Takže já osobně bych do toho nikdy nešla - i kdyby byla bývala situace příznivá. A žádná chyba to vůbec není. Je to prosto o prioritách a duševní a fyzické odolnosti konkrétní matky. Já bych na to neměla. 🙂 Jsem šťastná jako blecha, že se nám na stará kolena povedl takový druhý kouzelný chlapeček, ze kterého jsme unešení všichni. 😵

kristi
1. čer 2010

@kubaka souhlasim s tebou. Ja furt rikam, ze ted fakt NE,protoze proste mam jen jedny nervy, ruce, nohy a vsechno 😀 😀 😀

kubaka
1. čer 2010

@kristi - 😅 přesně tak.

radka.m.
1. čer 2010

Ahoj holky,ono nic není jenom černobílé,každá mince má dvě strany,já podle svých zkušeností mohu napsat,že když jsem měla holky rok a půl po sobě,to mi bylo něco málo přes dvacet,tak mi nedělal žádný problém lítat kolem nich a zvládat obě dvě najednou,ted toho našeho nejmenšího benjamínka jsem měla až po pětatřicítce,byl chtěný,jako všicni naše děti,tak jsem se těšila,jak si ho všicni rozmazlíme a jak si budu užívat mateřskou dovolenou,do té doby jsem i starším maminkám záviděla,když měli děti dlouho po sobě a v pokročilejším věku,ted mohu říct,že kdybych si měla znovu vybrat,tak raději děti brzy po sobě,ale zase po tý dvacítce,než jedno dítě a v pozdějším věku!Jsem daleko více z malého utahaná,nemám na to,aby jsem byla dostatečně zásadová,jako při prvních dětech,prostě ten věk je tam sakra znát,at chceme,nebo ne,a to přitom holky jsou už velké,takže plno domácích prací zastanou,ty by teda mimochodem měli tak jako tak,nějaké povinnosti v jejich věku mít musí,že jo.takže já bych do toho teda znovu nešla 😉

kubaka
1. čer 2010

nazdárek - jasně že jsou léta znát: taky to na sobě cítím - jenže jsem naopak zjistilia, že trochu té mé povolnosti a nezásadovosti a odlivu soustředění na dítě malému jen prospělo. 😀 Přijde mi, že jak se tak děsně nesnažím dělat všechno super, tak je to vše takové klidnější a dítě z té mé "péče " není tak nervní. ALe je to trochu i povahou - náš malý je naprosto imunní vůči jakémukoliv výchovnému působení jen tak něco ho nerozhodí. První je citlivý křehulka.
.
Ale naprosto souhlasím - věk se nedá obalamutit. ale objektivně vzato to mateřství nyní zvládám mnohem lépe a ku blahu všech než v těch 26. I když se nějaké ty choroby a neduhy a "dloubání v kříži" hlásí. 😀 😀 Nejsem Madonna s tou její tělesnou zdatností 😀

maart
1. čer 2010

1. dite....kluk......ja skoro 31
2. dite....kuk....ja 33 a 3 mesice
3. dite....holka....ja skoro 37....... 😉 😀 ....uzasny, jednim slovem UZASNY!!! Nemenila bych na tom vubec nic! Ani autora 😵 😵 😵 !

brumdinka
10. čer 2010

kristi. lumixx, souhlas - ono je to hezký si takhle plánovat, ale né vždy se povede, já taky chtěla děti tak 4 roky od sebe, ted´budu ráda jestli se vůbec druhé dítko povede - ted´půjde malej v září do školy, tak kdyby se povedl ten 7 letej rozdíl byla bych ráda 🙂 ale je mi uplně šumák, že mezi sebou budou mít třeba větší rozdíl, já mám 2 sestry, jednu o 10 let a druhou o 12 let starší - nikdy by mě nenepadlo to rodičům ani náznakem vyčítat - prostě to tak je a tečka s oběma mám skvělé vztahy. naopak můj muž má bratra o 5 let mladšího a upřímně se nemůžou vystát 😒 😀 takže ono to opravdu není o věku, ale o lidech 🙂

boobinka
18. čer 2010

Ahojte 😉
ja se prisla poradit....
Touzim po druhem ditku, ale rozum mi rika, ze jeden certik nam uz staci.
Kdyz dojde debata na tema sourozenec, ukoncim to tim, ze druhe mimi uz ne. Pro naplneni radosti mi staci jeden broucek. Pritel ale trva na tom, ze jeste jedno ditko chce.
Proto ted uvazuji nad tim, jake ma vyhody a nevyhody jedinacek?

frisbee
18. čer 2010

ahoj,boobinka,ráda tě čtu 😵 😵 😵 😵 ...jak se máš?
jenom dotaz..stejný přítel,nebo nový????
váhala bych,po tom všem,srdíčko.....

boobinka
18. čer 2010

frisbee... to me moc tesi 😵
pritel stejny... po pul roku se k nam vratil s tim, ze si uvedomil co pro nej znamename.
Celkove se opravdu zmenil a snazi se. Snad mu to vydrzi .... musi 😝

frisbee
18. čer 2010

boobinka....dej tomu ještě čas 😉 ,jinak se těším s tebou a moc ti přeju už jenom to dobrý,doufám,že ti Vojtíšek dělá radost. 🙂 🙂 🙂
jé,já jsem tak ráda i za tebe 😵 😵 😵 😵 😵

boobinka
18. čer 2010

frisbee... dekuji 😵
Vojtisek je andilek s ruzkami, nekdy je hodny az je to podezrele a jindy je jak utreny z retezu 😀
Dat tomu cas ani nechci, a kdyz uz by me premluvil, rada bych co nejdrive. Mam pro to duvody 🤐
Stojim na rozcesti cesty... sourozenec ano, ale co nejdrive a nebo jedinacek 😒 neumim se rohodnout na kterou cestu se vydat....

frisbee
20. čer 2010

boobinka moje,musíš se rozhodnout podle sebe,sama nejlíp víš,jakou máš situaci,hlavně aby ses měla konečně dobře,opravdu si to zasloužíš 🙂

f.miracle
22. čer 2010

Taky jsem na vážkách kdy a jestli pořídit Míšovi sourozence... kéž by to bylo takové jasné, jako při prvním těhotenství 😉

honzule
5. lis 2010

Ahoj 🙂 taky zvažujeme druhé mimi. Syn má právě rok a půl. Nějak se ale stále necítím tak odhodlaná a natěšená jako při prvním mimi... 😅 Manžel chce už půl roku... ale ten se celý den o dvě starat nebude 😀
Máte někdo zkušenost s věkovým odstupem dětí zhruba dva a čtvrt roku?? Dá se to zvládnout? díky.

numerenka
5. lis 2010

@honzule --ahojky, já mám dvě holčičky rok a půl od sebe a nemůžu si to vynachválit. Jsem moc spokojená 🙂 Jsou sice dny, kdy toho mám až nad hlavu, ale pozitiva tak malého věkového rozdílu spíše převažují nad negativy.Ale doporučuji počkat až ty budeš na 100% přesvědčená, že mimi chceš. Já jsem po druhém miminku zatoužila, když měla malá 9měsíců a do měsíce jsem byla těhotná 😉

honzule
6. lis 2010

numerenko, díky za odpověď 🙂 Jsem právě na vážkách, když vidím maminu s bříškem toužím taky po druhém, ale vždy mě z toho vyléčí náš tvrdohlavý lumpík 😖 Ale právě už nechceme moc čekat, aby si děti byli blízko 😉 Sestřenice má kluky tak jako ty a první půl rok hrozný a teď to má snad lepší než my s jedním 😀

indiankat
7. lis 2010

ahojky, my mame deti po 3letech a 8 mesicich, starsi dcera maleho miluje, nezarli, pomaha, zabavuje, kdyby to bylo driv, myslim, ze by hodne zarlila, ale zas si myslim, ze by si pozdeji vic vyhrali... no uvidime...

indiankat
7. lis 2010

@boobinka kdyz bude mit dve deti, nikdy nebudes litovat, kdyz budes mit jedno, casem Te to bude mrzet, ze jsi preci jen chtela dve...