Kdy mít druhé dítě?

kuliskaa
25. říj 2007

Ahoj maminky-mám dcerku 1rok a 7 měsíců-rozhoduji se kdy se tak začít starat nad druhým miminkem...???? Až půjde malá do školky? po 2-3letech?? Fakt těžko říct.

3558
2. led 2009

marinka 10 rocny vekovy rozdiel je dobry. ale to uz je moc 😉 a 5 je zly ☹

dididi30
2. led 2009

ja som z vekovym rozdielom mojich deti spokojna...dcera je samostanejsia a ja sa mozem venovat synovi, takto sme si to naplanovali a inac by som nechcela......neskor by mi nevadilo , ale skor hej....moj nazor 😉

miriamkac
3. led 2009

marinka to je samozrejme, ze je to individualne. Ja sa na to pozeram z pohladu starsieho dietata a nechcem"ponuknut" svojim detom pocity, ktore som musela zazit ja. Ja chcem aby deti neboli sami ked budu rast, aby ziadne z nich nemuselo byt "to starsie" a "zodpovednejsie".....a len taku malu radu pre tych, co maju cca 5 a viac vekovy rozdiel: nenechavajte "zodpovednost" starsiemu dietatu za mladsie 😉

slaviq81
3. led 2009

Miriam, mas pravdu. Moja sestra je o 5 rokov mladsia a nikdy sme si nerozumeli, ani sa spolu nevyhrali. Len sme si robili zlost.

marinka
3. led 2009

miri, to zase záleží na rodičích, můj táta to třeba zažil, má o 6 let mladšího bráchu a rodiče tátu postavili právě do role toho zodpovědného, musel se o něho starat, dohlížet na něho a když se bráškovi něco stalo, vždycky za to mohl taťka. To bych nikdy nedopustila - my si druhé dítko pořídíme, ne naše první dcera 😉
Zrovna dneska jsem se bavila s paní, která má děti o 8 let od sebe a hrozně si to vychvalovala a sourozenci mají skvělý vztah a to jsou to brácha se sestrou (brácha je starší). A říkala mi, že její sestra má děti o dva roky od sebe a že si absolutně nerozumí, pořád se jen mlátí, vůbec si spolu nechtějí hrát 😅 Taky brácha se ségrou..
Blbé je, že se to nikdy neví dopředu, jak ti sourozenci spolu budu rozumět 😅

ada11
3. led 2009

ta ja mám tiež deti s 5-ročným odstupom, staršia dcérka mladšiu doslovne miluje /aspon zatiaľ a dúfam, že to tak aj zostane/, rada mi pomáha, aj jej spieva, ukazuje hračky a pod. a to ju nenútim, keď chce tak pomáha, keď nechce, tak sa nič nedeje. 🙂 Teraz máme trošku problém, že staršia dcérka je chorá a upozorňujem ju aby za sestričkou moc nechodila, tak vtedy je trošku smutná. Takýto vekový rozdiel mi naozaj vyhovuje. Ak by som mala mať ešte niekedy dieťa, tak tiež s odstupom 5 rokov. 😅

etuska
4. led 2009

Ada-tak to si ma celkom potesila.Nasa dcerka bude mat v lete 5 rokov,ale 2-he by sme chceli asi az o rok.Nedavno sme sa prestahovali do zahranicia,takze este stale si zvykame na nove podmienky,ale manzel sa stale castejsie pyta,ze kedy naplanujeme dcerke surodenca 😅 Predpokladame ze do 2-och rokov urcite,lebo by sme chceli este 2 deticky..no to zavidi od mnohych veci.Urcite by som vsak uz 2+3-tie dieta chcela s minimalnym vekovym rozdielom.

matidami
4. led 2009

no ja mám odstup 3 roky a 7 mesiacov a starší syn má veľmi mladšieho rád, len na nás rodičov strašne žiarli a často si nevieme dať rady s jeho výchovou, vydobíja si stále niečo tým, že je zúrivý a voči nám protivný, len dúfam, že to za chvíľu prejde. myslím, že je lepší menší odstup, ale nie vždy sa to dá... 🙂

kristi
4. led 2009

ja jsem na tom stejne jako Marinka, cim vic, tim lip....ja jsem rikala tak asi az pujde Mia do druhe tridy, driv fakt ne. Rozdil mezi detmi je nepodstatny. Ja jsem s brachou o 14 let a taky to funguje bez problemu a v pohode.

selu
4. led 2009

ahojki, ja jsem s brachou o 13 mesicu 😀 a jako deti jsme se furt hadali a prali, az ted v dospelosti si super rozumime. MM je se svym brachou o sest let a myslim si, ze na tom byli stejne jako ja s brachou 😀 Jinak ja bych chtela byt tehu uz tak pristi rok, pac se mi moc nechce treba na rok do prace 😅 kdyz vim, ze bych chtela deticky tak ty tri roky od sebe 🙂

selu
4. led 2009

jo a zapomnela jsem dodat, ze jsem byla v praci pred tehu sest let, tak proto mi treba 5-6 let na materske az tak vadit nebude 😀

etuska
4. led 2009

matidami-nasa dcerka je tiez velky betar a vo vychovnych otazkach nam da zabrat,ale zacali sme "terapiu pevnym objatim" tak hned vidno zlepsenie 🙂

miriamkac
4. led 2009

marinka samozrejme, ved to som ti prikyvla, to zavisi aj na detoch a hlavne na rodicoch. Ja som to tiez zazila, tak ako tvoj tatka. A ja som si uz ako dieta povedala, ze ked budem mat deti tak, tak aby sa mohli aj spolu hrat. Je mi jasne, ze sa budu aj mlatit, to sme sa mlatili aj ja so sestrou (vlastne ja ako starsia som mlatila ju 😝 )ale aspon nebudu musiet cakat, setst rokov, kym sa nauci mladsi surodenec citat, aby si zahrali spolu quarteto, alebo moja sestra vedela ratat do sest uz ako stvorrocna,(ratat na hracej kocke) lebo som sa nemala s kym hrat clovece nezlob se. Tak som ju musela naucit pocitat 😝 (to obrazkove sme nemali 😝 )....hehe...ved komu ako vyhovuje....sice je to teraz pakaren, ale sak sa to hadam polepsi...

matidami
5. led 2009

etuska no skúšam aj ja, nie vždy sa to podarí mi ho ukludniť, ale trochu sa to lepší 😉

etuska
5. led 2009

matidami-no my sme sa dnes opat "objimali" asi 1/2 hodiny ak nie viac,ale potom uz bola pokojna.Ak nebude ako tak pocuvat,resp. respektovat nas,tak druhe nehrozi 😀 😀

matidami
6. led 2009

etus ale u nás to začalo až v tehu a ked sa narodil Dami a to objatie je veľký boj u nás ☹ držim palce nech sa vám dá prevychovať 🙂 anjelik s malými rožkami 😀

etuska
6. led 2009

No presne ako hovoris-narodenie surodenca je tiez "spustaci mechanizmus" takehoto odporu a vzdoru.U nas to bolo stahovanie 😒 ,ale uz to nejako zvladame.Drzim palce aj tebe 😵 😵

matidami
6. led 2009

my sme sa sťahovali a zároveň som zistila, že čakáme druhé bábo, tak to mal naraz- sa mu nedivím čertíkovi 😀 nášmu, ked mu narúšame ten jeho detský svet prekvapeniami, ale tiež si zvyká 😉 pomaličky... 🙂

hupcza
8. led 2009

ráda bych se přidala
jsme se sestrou o dva a půl roku ....a jsem výborné kamarádky ...a vyždycky jsme byli parťáci (i když nás to občas málem stálo život 🙂)
tak to mí i sposta mých kamarádek (hodně mých spolužáků chodilo do třdy se mnou a jejich sourozenci se ségrou) ....a u těch, se kterými se intenzivněji stýkám, se to jeví obdobně jako u nás dvou
naopak manža je s bratrem o 12 let a jsou to prakticky cizí lidi - když bylo manželovi 3, jeho bratr odešelna intr - žádné společné zážitky nic - pro ilustraci jeho bratr ještě v mém 24 tt nevěděl, že jsem těhotná (ale notářka, účetní a kde jaký dodavatel to od nějvěděl -takže méně než cizí člověk)

rády bych měla děti s menším odstupem - cca ty dva roky

docela mě štve, jak mi některé matky říkají, však počkej až se ti narodí - to změníš názor, to nezvládneš
opravdu nechápu, dle čeho tak soudí, že bych měla nezvládat něco,co zvládly miliony ženských přede mnou, nevím, kde se to v "zasloužilých matkách" bere takové shazování prvorodiček 😅

silně pochybuju, že bych změnila svůj světonázor a měla jen jedináčka - takže malý odstup a určo to zvládneme na jedničku (i jedničkáři občas chtnou nějakou tu horí známku ale z toho se přeci nestřílí 🙂)

matru
8. led 2009

já mám mezi dětmi 9 let a je to paráda,Kačka Nelinku miluje a moc mi pomáhá,rozhodně bych neměnila a mít děti rok nebo dva po sobě bych nechtěla, né že bych to nezvládla, ale asi bych jim nedala tolik, co bych chtěla a byla bych zbytečně napjatá...ale je to každého věc, někomu to vyhovuje 😉
hlavně at jsme všichni spokojení s tím, jak jsme si to udělali 😀

matidami
8. led 2009

hupcza- tiež si myslím, že nenší odstup je lepší- ten okolo 2 rokov ideálny, ved sa sami zahrajú a sú šťastní, že majú jeden druhého. My sme stavali dom, tak to skôr nešlo, ale ako sme sa presťehovali a narodil sa mi druhý syn tak vidím na staršom synovi, že je rád ked nie je sám- aj ked je ešte maličký jeho bratček 🙂

hupcza
8. led 2009

matru: jasně ..musí to vyhovovat té konkrétní rodině ....o tom žádná 😉
nemám kolem sebe moc těch lidí s velkým sourozeneckým odstupem, a když tak to není úplně funkční
ale pravdou je, že jim hapruje ta rodina jako celek - takže to může mít zcela jiné příčiny ....nevím, nezkoumám
mi to vyhovovalo tak - a tak to budu chtít dát i svým dětem ...a manža to vidí taky tak - myslm, že to je jediná podstatná shoda, na kter záleží (my dvě se shodnou nemusíme, s partnery by to bylo horší 🙂)

matru
8. led 2009

no jasně, každému co vyhovuje 🙂
možná, kdybych měla děti po 1-2 si to taky budu chválit, ale takhle jsem velmi spokojená a o to jde 😉

luciferek
8. led 2009

jak píše matru, komu co vyhovuje 😉 , u nás bude rozestup 2 roky a 8 měsíců a pro mě je to ideální. Vanesska je už docela samostatná a myslím, že mi i s něčím málo pomůže. Teď u nás byla ségra s 5 měsíčním synovcem a Vaňulka se mohla přetrhnout, aby jí se vším pomáhala, samo že vím, když to malý miminko bude mít doma pořád, tak jí to tak zajímat nebude, ale i tak pro mě ideální rozdíl 😉

mirin
8. led 2009

Ahoj holky, tak já také přispěju svou trouškou do mlýna 😉 Mám 14 nměsíční dcerušku. Vždycky jsem chtěla mít dvě děti rychle po sobě a pak až třetí za několik let... Strašně už bych chtěla být zas těhotná, ale...... Zatím nemáme bydlení, bydlíme s manželem u mých rodičů, stavíme domek a stěhovat se budeme letos v létě, takže když teď otěhotním, budeme se stěhovat už s bříškem, a to by nešlo, tahat nábytek, bedny s věcma apod. a malá do toho...navíc jsem si dala rodičák na 2 roky, takže mi v listopadu skončí, a budeme splácet hypo a žít z jednoho platu. Navíc jsem dostala docela dobrou pracovní nabídku v místě bydliště!!! na částečný úvazek od září a další rok na plný úvazek, mají o mě docela velkej zájem, chtějí mi to místo podržet, protože jakmile ho obsadí někdo jiný, už prostě nebude........Jenže kdybych toho využila, nemohla bych otěhotnět další 2 roky a tak bych měla děti min. 4 roky od sebe... Myslíte si že to enní moc??? Chci, aby si spolu vyhrály a rozuměly si, takže se toho trochu bojím...a taky se trochu bojím, že budu přece jen o něco starší, a že už třeba nebude tak snadné otěhotnět, jako poprvé...Acho jo...chtěla bych druhé mimi, ale zase do budoucna by pro nás bylo určitě lepší, kdybych měla u nás to místo, když bude malá hodit do školky a později do školy, opravdu váhám jak se rozhodnout...

luciferek
8. led 2009

Mirin, nemyslím si,že by 4 roky byly zase až tak moc, záleží na celkových okolnostech, my se taky budeme teď stěhovat do nového a budu cca v 8 měsíci, tak mám trošku strach 😝 , ale co, nějak se to vždycky zvládne 🙂

johanda
8. led 2009

mirin, já mám mezi holkama skoro 5 let, původně jsem chtěla tak 2, max.3 roky, ale zadařilo se jak se zadařilo a rozhodně nelituju. Starší dcera, až na přirozenou počáteční nevraživost k miminu, páč slítla z lopatky, si s malou hraje a řádí, chrání ji a opatruje, vodí ji na nočník a myje ručky - prostě krása. mladší je na své sestře přímo závislá, je pro ni nedostižným vzorem a mnohdy větší autoritou než rodiče. 😅 . Já jsem se mohla lépe realizovat v práci a nelítat kolem dvou malých prdelek, finančně jsme na tom taky lépe, než kdybych trávila kontinuálně 5,6 let na MD. Neboj se toho.

mirin
8. led 2009

Holky asi máte pravdu, mně v okolí všichni říkají, že když jsou děti od sebe daleko tak to stojí za prd, ale mně to zas až tak nepřipadá. Moje sestřenka má holčičku 7 let a chlapečka 1,5 roku a připadá mi to takový hezký, jak se k sobě ti dva chovají s láskou...a malá si zařádí i tak dost s kámošema ve škole 😀 třeba já mám bratra o 2,5 roku staršího, ale musím říct, že k sobě nijak zvlášť blízko nemáme, v děství jsme si docela vyhráli, ale s pubertou to nějak padlo, každý měl jiný zájmy a jiný okruh kamarádů, takže ráda ho občas vidím, ale v podstatě si ani nemáme moc co říct...takže v tom věkovém rozdílu to asi nebude...
Jo a ještě jedný věci se bojím, při prvním těhotenství jsem se zařekla, že už nikdy nechci chodit do práce těhotná, bylo mi totiž strašně blbě nejen první tři měsíce, ale skoro až do konce těhu, takže jsem byla šťastná, když jsem v červnu odešla s šílenýma průjmama, nevolnostma a mdlobama na nemocenskou, v září jsem už nenastoupila (jsem učitelka a smlouvu mi neprodloužili) a v listopadu se malá narodila.

ada11
16. led 2009

ja mám rozdiel medzi dcérkami 5 rokov a som s tým veľmi spokojná, staršia je už samostatná v základných veciach, mladšiu neskutočne miluje /myslela som si, že bude aspon trochu žiarliť a nič také sa doposiaľ neudialo/. Mne to takto vyhovuje, medzi dvoma MD som bola aj v práci. No niekomu vyhovuje menší, inému väčší rozdiel, takže každý si musí napísať za a proti. 🙂

rejocka
18. led 2009

🙂 Ja mám medzi mojimi synčekmi rozdiel 13mesiacov a som velmi spokojná-majú rovnaké záujmi,podobné zmýšlanie,záujem o rovnaké hry-sú v podstate rovesníci,hlavne teraz,kedˇsú starší sa našli 😉 Teraz majú 4 a 5 rokov a vedia sa spolu pekne zahrať-aj pohádať a obhájiť si svoje 🙂 je medzi nimi malý vekový rozdiel-takže ani nebol čas,ani dovod na žiarlenie 😅