Kdy může být dítě chvilku bez dozoru ve vaně?

danae
2. říj 2008

Dotaz Angy mne inspiroval k tomuto.

Do teď, kdykoliv se dcera koupe, tak se nevzdaluju ani na krok. Na kurzech do nás dula hučela, jak máme ignoroval telefony a všechno a já si na to tak navykla. Teď už budou dceři dva roky, tak mne napadlo, zda je OK třeba vyndat v koupelně prádlo z pračky, nebo dělat něco poblíž. Říkám si, že třeba u ročního miminka je jasné, že je ještě nemotorné a může se kdykoliv něco stát, ale od jakého věku stačí už jen být poblíž? Až třeba od tří?

dadka212
2. říj 2008

Ja kludne pri malom už teraz dávam do pračky alebo vyberám, alebo si ja umývam zuby a pod. ale stále som pri ňom v kúpelni, on vie, že sa nemôže postaviť lebo ide z vane von, takže sa nebojím o neho, že by sa mu niečo stalo, keď len sedí 😉

radka.m.
2. říj 2008

ahojda,já myslím,že to záleží na každé z nás.malýmu je 11měs.a to prádlo z pračky si taky už ted vyndám,mám vanu,umyvadlo a hned pračku.ale za roh bych se jít neodvážila.

kristi
2. říj 2008

20m, bohuze stale koupu ve vanicce ve sprchaci, pac nemame vanu a jsem pobliz, nikoliv u ni

sirinka
2. říj 2008

u nas sa vacsinou kupe manzel spolu s klarou vo vani, ak nie, tak ja tiez v pohode v kupelni nieco porobim, ale mala zacala byt nedisciplinovana a stale vstava, vtedy som len pri nej...

gucz
2. říj 2008

ja som vždy pri malej, lebo ona vo vani stále vymýšľa, vstáva, dočahuje veci čo sú blízko vane..... a podobne. takže radšej neodchádzam ani na krok 😉

bubba
2. říj 2008

nasa ma 26 mesiacov a uuz asi 6 mesiacov sa kupe vpodstate sama(najskor som ju spehovala)a teraz natrcam usi.ale ona sa zasa vie pekne zahrat tak nemam obavy.raz dosiel taky krik v kupelne za sekundu som bola tam...a to si slecinka len mydlo napchala do oci 😀

kacka.va
3. říj 2008

já bych radši taky byla poblíž. ve vaně se může utopit i sedmileté dítě, natož takoví malí drobečci

mikca
3. říj 2008

já je nechávám ve vané samotné mám otevřené dveře a jsem poblíž..když je Marta sám ve vané tak jsem ve střehu teda víc..ale přímo u něj nejsem 🙂

kili
3. říj 2008

ja od kedy pekne sedia a vo vaničke sa hrajú, tak nestojím priamo u nich, ale napr. som si lakovala nechty a pod. 😀 . A keď som jedného vyberala (vždy teda najprv Adamka, lebo Samko bol šikovnejší), tak som ho zobrala za roh (asi 1-2m) zabaliť do uteráku a hneď sa vrátila a sušila ho tam. Medzitím Adamko špliechal, takže som ho počula, že je všetko OK 🙂

kili
3. říj 2008

Medzitím Samko špliechal, som sa sekla 😀

kubaka
3. říj 2008

náš pr´tous divous buď vylézá z vany, nebo se pokouší vylít šampony a gely a popřípadě otáčí pákou. I když má vody asi 5 cm, nechámu mu na hraní tenký čůrek vody, bez dozoru být nemůže - ne kvůli němu, ale kvůli nám. Udělal by z koupelny kůlničku na dříví.

Ten starší byl andílek klidný a poslušný. Přesto ve dvou letech když byl chvilku bez dozoru ve vaně, nevinně vylil celou lahev sprcháče do vany a bavil se s bublinkami. A to jsme si mysleli, jak si hezky crvndá vodičkou Nikdy nevíte, co provedou 🙂 😉

draga
3. říj 2008

u nás to je teda velice podobné jako u gucz Dála pořád něco vymýšlí, skáče, klouže se, natahuje se z vany pro věci...takže se koupe a já jsem u něj a hlídám 🙂 maximálně si u toho čistím zuby nebo tak ale odejít bych se neodvážila 😎 ono uklouznout a praštit se do hlavy stačí nemusí se ani topit....ale třeba moje kamarádka má mladšího chlapečka o 4 měsíce toho posadí do vany a on tam sedí jako pecka takže ta ho klidně nechává a odejde si něco udělat 😉

titkovamiriam
3. říj 2008

tak ja mam u mareko vzdy niekoho pretoze je to majstre sveta vo vymyslani a pretoze sa vie ponorit nechcem riskovat ze sa pri tom utopi tak sa snim zabava vzdy niekto najcastejsie Milan. 😀 kupelna potom vyzera ako mociarisko 😀

edita33
3. říj 2008

ja tiez nechavam chlapcov samych vo vani,,,ved to ich je tak pocut,,oni vrieskaju,buchaju,,uz ked je velke ticho idem omrknut,a su v pohode,,maly vymyselnik niekedy ked sa sam nudi doma,,,tak si zmysli,a sam sa vyzlecie a vojde do vani sa hrat,bud mu staci cista vana,alebo si pusti sem tam aj vodicku,len tak do flasky,alebo formicky,,,a prelieva si vodu,,

tlapicka
3. říj 2008

nase mala se koupe sama, mame otvrene dvere v koupelne a poslouchame... vyhraje si sama opravdu hodne, chce tam byt minimalne pul hodiny...

paula
3. říj 2008

ja bych teda samotne nenechala. UZ ☹ mam spatnou zkusenost. Normalne taky u male sedim, nebo delam neco v koupelne a jednou jsem na minutu odesla a hned byl rev - pokusila se z vany vylezt - dala uz sama nozicku nahoru a nejak prepadla a vypadla ven. ☹ Nastesti se nic nestalo, ale ja mela dobry sok a nadavala si do krav.
kdyz v koupelne nejste, nikdy nevite, kdy dite v zapalu hry napadne vstat a podjedou mu nohy, nebo bude chtit vylezt a to konci spatne.
Slysela jsem ze do 3 let by se dite nemelo nechavat samotne. 😉

wladka
3. říj 2008

ja ju nenechavam samotnu.. a ani nesedim vyslovene pri nej.. trosku sa tam obsmietam 😀 ..je tiez vymyselnicka.. ona sa ide smykat 🙄 ..

aj ked si hra, ale aj tak..nikdy nemozete vediet.. vana je zradna, ked sa dieta v nej postavi.. citala som pribeh o jednom, kupal sa vo vani, postavil sa pre sampon, a smykol sa.. a ostal ochrnuty.. 😔 ..

je to vazne nebezpecne.., jedine ze by protismykova podlozka.. 😉 ta to isti..

inak, mala sa sama sprchuje, v sprchovom..je tam ta podlozka.. a v pohode.. 😉

paula
3. říj 2008

jeste napisu jak to ted delam ja. Uvarim si caj, vezmu casopis, sklopim prkynko zachodu a mam svoji oddychovou pulhodinku, zatimco ona se koupe. 😉 😀 Kdyz zacne delat vylomeniny, tak jsem u toho.

bubba
3. říj 2008

ja som kupila do vane protismykovu podlozku takze sa nesmykame a zasa mala je taka ukecana ze si vyklada,rozprava....a ked stichne,hned som tam.ale to vacsinou len pije vodu a vie ze to ma zakazane preto to robi v najvacssej tichosti 😀 😀 😀
a ked je vo vani tak som nikdy nic nerobim aby som dobre pocula...vacsinou konikujem 😀 😀 a mam to na 5 krokov do kupelnle..takze ja sa nebojim ju nechat samu a niekedy sa aj bavim na tom ako si tam vykecava 😀

vojtisek2007
3. říj 2008

tak mi to děláme jako paula - dávám si oddech, když je vojta ve vaně....baví ho to a vydrží tam třeba i půl hoďky, pak je celej rozmočenej...má taky takový nápady, že by lezl ven nebo dosahuje pro šampony a tak , ale většínou leží na břiše a honí kačky, a krokodýli -- máme vanu plnou zvířat....a samozřejmě taky rád pije vodu

gucz
3. říj 2008

moja tiež skúša piť vodu z vane a vždy to skončí tak, že tú vodu aj vdýchne, a potom prská. Alebo chce jesť penu, takže na ňu musíme stále dávať bacha. (teda buď ja, alebo manžel)

yesno22
3. říj 2008

ahojte...my sa kupeme veeelmi radi a ak by to bolo mozne tak 3x denne...kupem ho stale v malej vanicke, spotrebujem menej vody a mam tam aj protismykovu podlozku, takze je to bezpecnejsie...maly sa vo vode pekne hra, vylieva vodu z vanicky do vane, obcas mimo vane 🙂 momentalne miluje penu do kupela, takze sa hra s bublinkami...ked bol mensi, rad pil vodu priamo s vanicky ale vzdy sa jej aj nadychol a tak teraz obcas pije z poharika alebo nejakej hracky, ktoru tam ma....ale len ked tam nema penu, to sa naucil velmi rychlo-nastastie 😀
vacsinou som pri nom ja alebo manzel....sem tam dobehneme, ked sa pekne hra ale ked je velmi akcny, tak sme pre istou pri nom 🙂

marika80
3. říj 2008

no ja sklopim zachod, chytim noviny a citam. Ale po malej pokukujem stale. Sice vie, ze nema stavat, ale nenechavame ju tam samu. Lebo sa rada nacahuje za samponmi... tak,aby sa jej nesmyklo. Takze nie,deti by som nenechala same. Mozno az ked budu vediet same vyliezt z vane.

marika80
3. říj 2008

no vidim, ze to robim rovnako ako Paula. Az teraz som docitala vsetky prispevky.

bubba
3. říj 2008

marika no ale niektore deti vedia vyliezt z vane uz v 15mesiacoch 😅 😅
ja neviem ale podla mna je napr.moja mala zrela na to aby mala troska sukromia ...za ten cas co sa ty postavis zo zachoda a si pri nej na zachranu mne to trva rovnaky cas 😎 tych 5 krokov..no a okrem toho sme chodili rok na plavanie takze ma dobre skusenosti s vodou a vie co si moze dovolit...

berynka
3. říj 2008

Naše malá se ještě koupe ve vaničce, kterou dávám do sprchového koutu. Většinou si hraje s hračkama, nebo se točí na zadečku. Když už chce ven, tak jen natáhne ručičky a snaží si stoupnout. Přesto bych jí bez dozoru nenechala, vzdálím se maximálně tak, abych na ní pořád viděla... člověk nikdy neví. Když potřebuji odběhnout, tak se vyměníme s manželem.
Jinak znám případ, kdy se utopil ve vaně šestiletý chlapec. Měli totiž rozbitou karmu!!! Tohoto zařízení se já osobně bojím jako čert kříže ☹ .

danae
autor
4. říj 2008

Moc díky za sdělení vašich zkušeností. Ono fakt je lepší se nehnout ani na krok. Jednou jsem hlídala jako studentka-babysitterka 🙂 dva sourozence a ti byli zvyklí v té vaně skákat a dělat psí kusy, tak jsem jim to zakázala 😅 a museli sedět. Ta jejich maminka byla docela nezodpovědná i v jiných ohledech, že je třeba nepoutala do sedačky - jen je tam posadila, ale to už je jiná kapitola. Ta vana je asi fakt riziková i u starších dětí. Sice máme tu protiskluzovou podložku, ale stejně, když by tam dcera nějak nešikovně vstala a uklouzla, tak by se mohla hodně bouchnout...a nechci ani domyslet, když bysme byli daleko a ona se potopila. Se dvěma dětma je to pak asi ještě nebezpečnější.

Berynko, karma by mi taky naháněla strach, naštěstí ji nemáme. Ono prý jsou v pohodě, když mají časté kontroly, ale já z nich mám divný pocit.

edita33
4. říj 2008

zhruba to iste som chcela napisat co....bubba,,,kazde dieta je ine,,mi mame vedla vani hned aj sprchac,takze maly ked chce vyliezt z vane,tak si preslapne do sprch,kuta,este sa nam nestalo ze sa posmykol,lebo maju vela hraciek vo vani,a ja nemam pre istotu ziadne police nad vanou,a moja osobna teoria je naucit dieta zit zo vsetkym na okoli,a neskrivat pred nim veci,alebo prehnana starostlivost,zase ho nenecham utopit,ale trosku samostatnosti im v dnesnej dobe nazaskodi,

marika80
4. říj 2008

Bubba, to vazne Tvoja vie vyliezt z vane ako 15 mesacna? No my mame vanu dost vysoko ona by nedoslapla na zem, ma nenapadlo, ze niektore deti su take sikovne tak skoro 🙂 . Mala sa uz nestava sama vo vani, takze ja som tam len taky dozor,aby to neskusala keby tam bola sama 😀 .

bubba
4. říj 2008

marika moja nie ale sesternicina mala ano a prehodi sa tak ze ide hlavou smerom dolu 😅 😅 tak to by som teda neriskovala...
danae posmyknut vo vani sa moze aj dospelemu cloveku takto by sme nase deticky nikdy nenaucili troske samostatnosti a zodpovednosti..ja som to tiez robila postupne najprv som cele tyzne stala za rohom a teraz uz len nacuvam....dufam ze sa nikdy nic zle nestane ale ak to nebudem privolavat zbytocnymi obavami tak hadam nie..
baby a co je to ta zla karma????????pomoooooooc ako viem ci to mame alebo nie 😲