Koktání

kebulka
25. čer 2009

Ahoj,

hledám radu ohledně syna Marti.

Jsou mu nyní 2 roky a 8 měsíců. Už půl roku mluví v celých větách, zcela bez problémů. Má opravdu velkou slovní zásobu a dosud s ním nebyl žádný problém, ani výchovný. Je veselý, hravý jako každé dítě jeho věku. Sám sebe moc neprosazuje, mezi dětmi se drží spíš zpátky, spíš typ otloukánka 🙂 Na začátku února se mu narodila sestřička. Jediný problém, který vůči ní očividně má je její pláč. Naštěstí brečí minimálně - jednou dvakrát týdně 5 minut. Odmala je Marťas citlivý na hluk. Okamžitě se běží schovat a prohlašuje, že se mu to nelíbí. Hluk ho opravdu vystraší a pláč mezi něj počítá. Jinak se zdá, že sestřičku přijal pěkně. Nosí ji hračky, pusinkuje ji, výjimečně chce, abych ji odložila a věnovala se tomu, co chce zrovna on. Tím, že je malá hodná, mám na něj naštěstí dost času a nemyslím, že by byl opomíjen.
Tolik pozadí a teď v čem je problém. Asi před 4 dny začal najednou koktat. Věci, které říkal zcela bez problémů najednou koktá a to dost silně. Zopakuje jednu slabiku třeba 8x a někdy to dané slovo ani něřekne. Volala jsem dětské lékařce a ta mi řekla, ať to zatím vůbec neřeším, že půjde pravděpodobně o překotný vývoj řeči a problém časem sám vymizí. Pustit to z hlavy však dost dobře nemůžu. S každým slovem, které říká a nejde mu to, se trápím s ním a nevím, jak mu pomoci. Můžete mi poradit, jak k tomuto problému přistoupit? Dělat jakoby nebyl? Nebo u pomoci slova dokončit? Jak dlouho může trvat, než to odezní, pokud to je opravdu překotný vývoj řeči? Na tom mě překvapuje to, že už delší dobu mluví hodně a bez problémů a teď to přišlo jako blesk z čistého nebe ...
Nemáte někdo podobnou zkušenost?
Děkuji a přeji všem pěkné léto!

danu
25. čer 2009
lienka79
25. čer 2009

ahoj...
ja osobne si myslim,ze prekonacva nejake pre neho zlozitejsie obdobie...MOzno ty ams dojem, ze nie je zanedbany a verim,ze mu venujete vsetok mozny cas..ale dieta chape mnoho evci inak, akom my dospeli..a mozno ma poccit,ze je uz na 32. mieste,alebo nieco pod..nie som psycholog...ale mozno to zobral tazsie,ako navonok prejavuje...
A mozno naozaj ide len o nejaky prechodny jav vo vyvoji reci
Ja soobne by som to zatial neriesila...dala mu nejaky cas...neviem kolko..mozno 3-4 mes a pozorovala, ako as to vyvija,ale urcite by som sa poradila s logopedom aopytala na jeho nazor...len tak, pre istotu 😅
Ked tak rozprava, tak by som ho jemne upozornila, ze nech hovori kludne pomaly,ze ma cas,nech sa neponahla..alebo nieco v trom zmysle..poznas ho najlepsie..ale ak by mu to vadilo, tak radsej nie...proste tak nenasilne ho upozornit...
Chodi do skolky? je s tebou doma? NMozno zazil nieco stresujuce...kto gvie..pre nas banalita ho mozno vystrasila....Ale pevne dufam,ze je to naozaj len prechodny jav....Takze vam drzim palce 😉

wensdy
25. čer 2009

kebulko někde jsem četla že 3rok 9...že jsou zlomový ,jako byli 3měsíc 9měs.jo četla jsem to v časop.Maminka,Buď je to vívojem a nebo jak píše lienka.zkus se malýho zeptat jestli ho něco netrápí a nebo zkus psychologa.Já jsem znala jednu holčičku a ta to koktání naposlouchla ,Měli doma návštěvu asi 10dní a ta paní zadrhávala.Tý malí to trvalo skoro 2 roky než z toho vyrostla

wensdy
25. čer 2009

bože ta češlina,sypu si popel na hlavu 😎

kacka.va
26. čer 2009

kebulka: koktání často vzniká třeba z nějakého leknutí, nevyděsilo ho něco?

nikka.vo
13. únor 2011

Obnovuji téma - bohužel je to u nás aktuální problém. Během víkendu jsem se na synovo zadrhávání-koktání chtě nechtě víc zaměřila, takže mi i přišlo, že se mu to snad i zhoršilo, akorát že si toho během toho víkendu všimlo víc lidí, takže se mi to potvrdilo ☹ Najednou už to nebylo opakování celých slov, jak to dělal doposud (několik měsíců zpátky) a co jsem považovala jen za roztržitost, že rychleji mluví, než to mozeček zvládá. Teď už několikrát zopakuje první písmeno, než se ,,vymáčkne" Hlavně mu dělá problém písmenko J.
Teď jsem se trošklu uklidnila, když jsem si přečetla na internetu, že je to v tomhle věku celkem běžné, že je lepší na to nereagovat, což jsme asi udělali chybu, protože jsme mu naopak říkali, ať mluví pomalinku a ono se to pak zhoršilo. 😨
Je to půl roku, co se narodila dcera.Nemám pocit, že by se cítil odstrčený, oba se navíc milují, žádná viditelná žárlivost tam neproběhla a to si zase myslim, že by syn klidně dal najevo. Jenže bohužel během porodu jsme se i stěhovali, což samo o sobě je dost velká změna, do toho přešel do svého pokojíku, do velké postele a aby toho nebylo málo, tak má telecí léta, kdy bohužel často musíme zvyšovat hlas, protože často neposlouchá, odmlouvá, neuklízí si věci atd. A já se teď bojím, jestli jsme to nemohli způsobit my. ☹ Jestli jsme ho nějak nezanedbali. ☹

Určitě se na to zeptám ve středu pediatričky, za kterou jdeme, ale chtěla bych uklidnit od těch, kterým to děti taky dělaly a opravdu se to zase vrátilo do starých kolejí. Já už tak jsem ze zdravotních potíží svých dětí dost na nervy, kdyby se k tomu ještě mělo přidat koktání, tak už nevim 😒

berenika39
13. únor 2011

@nikka.vo spolupracoval by u logopeda? myslím, že jakékoliv řešení situace by přineslo klid tobě i jemu....neustálý stres z tvojí strany ho může jen brzdit. dneska opravdu není žádná ostuda najít si odborníka, který vám z té situace pomůže. kamarádka takhle vyřešila problém s koktáním syna, nebylo to nic trvalého, ale naučili je, jak s ním pracovat...ulevilo se jim jen tím, že věděli, co se děje, jak na to a že to má řešení. hodně v tom hraje roli právě klidný přístup, to, že ho přijmeš v klidu i tak, jak mluví...
moc držím palce,moc jsem ti asi neporadila, ale pokud to bylo dřív ok, jen se to zhoršilo, mělo být i cestu zpět. at se vám daří.

lidiab
13. únor 2011

@nikka.vo Ahoj, ja sice koktajici dite nemam, ale ja jsem koktala od tri let a obcas koktam i ted. U mne se to objevilo/objevi kdyz jsem nervozni, mluvim na vetsi pocet lidi nebo musim najednou, po delsi dobe, mluvit jinym jazykem (denne musim pouzivat 2 nebo 3, obcas se prida ten zradny ctvrty). Rodice si toho zacali vsimat kdyz mi bylo cca 3,5 roku, jsem jedinacek a v te dobe k zadne velke zivotni zmene u nas nedoslo, mam milujici rodice, ktere pro mne udelaji cokoli a hodne se mi venovaly, nemyslim si ze by to zpusobily oni. Proste se to objevilo a zustalo 😅 Obcas jsem to mela horsi a obcas lepsi. V detstvi se to nejcasteji objevovalo pri mluveni na vetsi pocet lidi, nebo pri mluveni s nekym malo znamym. Dodnes mam obcas problem s "vymacknutim" slova, fakt je to desne tezke i pro dospeleho, natoz pro dite 🙂 Logoped, ke kteremu jsem dochazela do 8 let, rikal ze to mam z tremy a ze to proste chce vice sebevedomi, ze je to tak u vetsiny deti. Take bych rekla ze je lepsi tak male dite na to moc neupozornovat, zacne na to zbytecne myslet a muze se to zhorsit. Je dulezite aby se dite nestydelo ze ma neco s reci, ja jsem se obcas stydela a tim to bylo jeste horsi. Kdyz mi nekdo rikal ze mam mluvit pomalu tak jsem se akorat nastvala nebo znejistela 😀 Urcite to nemate zatim tak hrozne ze by byla potreba navstevovat logopeda. Pediatricka ti nejspis take rekne ze to neni zatim potreba nejak vyrazne resit, ze se to do tech 4-5 let, pripadne do par mesicu ve skole samo upravi.

lidiab
13. únor 2011

Doplneni - nemyslela jsem tim ze je navsteva logopeda necim hroznym, to ne. Ale dite pozna ze je u lekare a ze neco neni v poradku. Mozna ze bylo vhode se zatim s logopedem jen poradit, bez syna.

nikka.vo
14. únor 2011

@berenika39 myslim, že by určitě spolupracoval, ale přečetla jsem si na netu názor logopedičky a ta říkala stejně jako @lidiab že je v tomhle věku brzo s tím něco dělat, že to může spíš uškodit, než pomoc, že by se přesně jak říká lidiab nemělo na to vůbec upozorňovat. My jsme upozorňovali v dobré víře, že mu tím pomáháme a asi jsme tím spíš uškodili. Doufám, že ne nějak nenávratně. Jinak se určitě nějakému odborníkovi nebránim, pokud by byl nutný. Určitě se zeptám pediatričky, hlavně teď potřebuju slyšet od někoho, že to jeho dítěti přestalo. 😨

nikka.vo
14. únor 2011

jinak děkuju za odpovědi...

marunka71
15. únor 2011

@nikka.vo My sme tento problém mali tiež, keď mala dcéra 3 roky. Začala sa zajakávať prakticky zo dňa na deň. A niekedy to bolo fakt strašné - nevedela normálne začať vetu. Navštívili sme logopedičku, ktorá sa vyjadrila, že z toho vyrastie a nie je to patologické. Mala horšie a lepšie obdobia.Nebudem sa rozpisovať ďalej - dôležitý je pre Teba záver. Prešlo jej to a teraz rozpráva úplne normálne.Ak by si mala nejaké otázky kľudne sa pýtaj.

nikka.vo
15. únor 2011

@marunka71 super, to jsem potřebovala slyšet 😵 Moc ti děkuju, snad to bude i náš případ 🙂

marunka71
15. únor 2011

Viem je to ťažké a najradšej by si to slovo vyslovila namiesto dieťaťa. Treba vydržať a správať sa úplne normálne, akoby sa nič nedialo.Chce to trpezlivosť. Držím prsty 😉

luzza
4. bře 2012

@nikka.vo Náš syn (nyní 13 let) začal koktat kolem druhého roku. Do té doby krásně mluvil. Na svůj věk obrovská slovní zásoba. Začalo to z ničeho nic.. a hodně silně!! A A A A AUTO, MÁ MÁ MÁ MÁ MAMINKO hrůza ☹ Pediatr mi řekl, pokud to do 3 měsíců nezmizí, pošle nás na logopedii. A ono to opravdu PŘEŠLO!!! 🙂 🙂 Ani jsme si nestihli uvědomit kdy přesně...prostě najednou to bylo pryč 🙂
Teď máme téměř tříletá dvojčata. A jedna z holčiček už 2 měsíce koktá. Průběh naprosto stejný. Z bohaté slovní zásoby a pěkného vyjadřování je najednou strašná koktavost 😒 Jelikož chodíme na neurologické kontroly (holky se narodily trošičku předčasně, ale vše je ok) tak jsem to řekla na té kontrole a doktorka mě uklidnila, že se jedná o vývojovou koktavost, která vymizí.
Tak budu doufat, že to bude také v pořádku 🙂

luzza
4. bře 2012

@nikka.vo jo a ještě stojí za zmínku, že jí její sestřička dvojče začala napodobovat a občas koktá také 😝

handm
31. led 2013

@nikka.vo Ahoj, narazila jsem na tohle téma a chtěla jsem se zeptat, jak to vypadá s prckem u vás. Náš syn, kterému jsou 2 a 4 měsíce najednou začal také jakoby zadrhávat, koktat. Přitom mluví ve větách a krásně už skoro 3/4 roku, nikdy žádný problém nebyl. Situace trošku podobná jako u vás, narodila se mu segra, ale vztah ok, zlobí, tudíž občas zvyšuju hlas, tak se bojím, co s tím...Zlepšilo se to u vás? Upozornujete na to? Řešili jste s logopedií?
Za 14 dní jdeme k DR s malou, tak se jí na to zeptám, nicméně bych ráda znala i zkušenost od vás! díky moc!

zuzancer
21. bře 2013

V takomto skorom veku sa pravdepodobne jedna o vyvinovu neplynulost. Najdolezitejsie je, aby si dieta nebolo vedome, ze rozprava "inak". Teda v ziadnom pripade ho neopravujte, nenutte zopakovat slovo/vetu plynulo a ani ho neukludnujte, nech rozprava pomalsie alebo nech si rozmysli, co chce povedat. A nenutit ho celkovo rozpravat, ak nema chut a ani recitovat basnicky a verbalne sa predvadzat pred ostatnymi. A tak by sa mali k nemu spravat vsetci, co s nim prchadzaju do styku (rodina, ucitelky..) Co sa logopedie tyka, je to dost kontroverzna tema. Mna osobne, ked som bola mala, to posunulo z vyvinovej neplynulosti do ozajstneho celozivotneho koktania, lebo som si uvedomila, ze kazdy druhy den ma beru zo skolky k logopedicke kvoli mojmu rozpravaniu, a tak som si svoju odlisnost zacala uvedomovat, zafixovala sa mi a stal sa zo mna balbutik (co je riadna komplikacia do zivota). Ja by som svoje dieta k logopedicke nebrala a radsej si nastudovala postupy-pristupy a praktizovala to doma (hodina-dve tyzdenne u logopedicky su aj tak malo). A dychove cvicenia (ak sa este robia) uplne vynechala - ja som mala najlepsie pluca z plaveckeho oddielu a hrala 7 rokov na flautu a furt kokcem. Informacii o vyvinovej neplynulosti je na internete kopec. Drzim palce!

paulusek
6. črc 2013

@kebulka
Ahojky Kebulko,
čtu tvou otázku, kterou jsi položila roku 2009. Jaký byl průběh? Už jste v pořádku? Mám stejný problém, přesně jak píšeš... děkuji za odpověď.
Paulusek

kebulka
autor
8. črc 2013

Ahoj Paulusku.

Musím tě potěšit, dnes, kdy je Marťovi skoro 7 let není po koktání ani památky.
Opravdu kruté období, kdy ze sebe nemohl skoro dostat větu trvalo cca 5-6 týdnů. Bez koktání pouze zpíval a říkal básničky. Pak se to postupně zlepšovalo, ale stále se občas zakoktal. Úplně přestal v okamžiku, kdy se v necelých 4,5 letech naučil říkat r a ř. Od té doby jako když utne a všechno je v naprostém pořádku. Ani ve stresu apod. nekoktá.

Osvědčil se nám následující rady. Vůbec mu do řeči nevstupovat, nesnažit se dokončit slovo/větu za něj. Dá to práci, ale vydržet. Vůbec ho neupozorňovat na to, že koktá. Nesnažit se ho přimět říkat to samé znovu a bez koktání apod. Dokolečka omílat básničky a písničky, při těch se nezakoktal nikdy.

Zrovna, když mu to tenkrát začalo, jeli jsme s kamarády s dětmi na dovolenou. Naštěstí děti kamarádů rychle pochopily situaci a nijak to jeho koktání něřešily a přehlížely jej stejně jako my.

Držím moc palce, abyste to měli rychle za sebou. Vím, že to není žádný med, když člověk čeká, jestli to prckovi nezůstane ☹ Dcera si tímhle naštěstí vůbec neprošla, ta kecá první ligu snad od narození 🙂

Mějte se pěkně, kdyby cokoli, ozvěte se.

123lilly
22. led 2014

Vsechny moc zdravim, bohuzel moje dcera nyni 4,5 roku uz asi rok kokta. Nekdy je to lepsi nekdy horsi, zadny stres ani ulek, v rodine nikdo nekokta. Muzete mi prosim ted s odstupem napsat, za jakou dobu u vas doslo ke zlepseni ci vyleceni, dekuji.. L.

evakliestikova
27. led 2014

Aj nasa sikovna dcerka, ktora krasne rozpravala, zacala v dvoch rokoch riadne koktat.Tr valo to presne mesiac a potom to samo preslo.Neupozornovali sme ju na to! Ked sa jej narodil bracek tak sa to dostavilo znovu, to uz mala skoro 5 rokov a zase to po mesiaci samo odznelo. Ale to uz som nevydrzala a pytala som sa jej ci sa nepocuje ako hovori.Ale ona to nevnimala.Len mne islo srdce puknut. Najhorsie, ze clovek nevie nic urobit, len cakat a dufat, ze to zas prejde...Vdaka
Bohu je to za nami.

hulda
11. čer 2014

@123lilly Ahoj, čtu tvou otázku z ledna a jelikož řeším stejný problém u syna, chci se zeptat, jak to u vas s tím koktáním vypadá teď, s odstupem pár měsíců. Už jste se toho zbavili?Můj syn začal zadrhávat skoro před rokem, po měsíci to prešlo, ale jen na tři měsíce, pak se to bohužel vrátilo a trvá to doteď. Budu ráda za zkušenosti někoho jiného se stejným problémem... Díky předem za odpověď 😉 .

miaflgl
2. zář 2014

@nikka.vo Ahoj pravé jsem si přečetla tvůj článek. Mám syna a když se narodila dcera tak cca za 4 měsíce začal zadrhavat. Někde jsem četla ze je to jeden ze spouštěcí, narozeni sourozence, stěhování, nástup do školky, školy.Ze začátku jsem mela nervy, neměla jsem trpělivost než to ze sebe vymyckne.Dnes je to rok a pul stále nemluví úplné plynule i když je to lepší.Porad mám stavy ze jsem nešťastná a bojím se kde a kdo se mu bude smát. Chodime na logopedii i neurologii.Bojím se

hulda
17. zář 2014

@miaflgl Ahoj, já řeším stejný problém se synem, trvá to už přes rok. Také chodíme na logopedii a neurologii, byli jsme i na foniatrii. Mám stejné stavy, které popisuješ - bojím se posměchu od ostatních dětí v kolektivu. V listopadu mu bude šest. Můžu se zeptat, kolik je tvému synovi?

miaflgl
23. zář 2014

Ahoj to me mrzí. Mému synovi bude šest v prosinci.Já se tak bojím školy ze se porozhlizim po soukromé kde je menší kolektiv. co vám řekli na neuurologii?Monika

hulda
27. zář 2014

@miaflgl Na neurologii mu dělali EEG, normální nález, a paní doktorka si myslí, že má malej ADHD. To byla její závěrečná diagnóza. Nevim, možný to samozřejmě je, ale malej je klidný dítě, rozhodně ne hyperaktivní, i ve školce mi to říkají. Psycholožka mu do zprávy napsala, že jde o nerovnoměrné dozrávání centrální nervové soustavy. To ve mně vyvolává naději, že z toho ještě vyroste. Co říkají vám?

miaflgl
28. zář 2014

nejak to neuzavreli ani nejak zasadne neresi , chodime na neurologii a pravda je ze nevidim nejake zlepseni. On nekdy mluvi docela dobre nekdy se mi to zda hrozne. Jsem z toho smutna, min. tyden me pani ucitelka rekla, ze se mu deti zacly posmivat. Deti, co nove nastoupily do skolky. Na neurologii rekla pani doktorka ze potrebuje dozrat. Cekam a doufam. Jeste jak mluvi vas syn na logopedii? Muj tam vubec nekokta, protoze nic nevypravi jakoby zazitek atd. jen opakuje po pani.

123lilly
30. zář 2014

Tak zase píši s odstupem! U nás se koktání bohužel neztratilo, nyní je dceři 5 let a koktá už téměř 2 roky s přestávkami, někdy je to dobré jindy katastrofa, nemůžu vysledovat, co má na to vliv. Trochu si říkám, že možná i úplněk a taky emoce, třeba teď oslava 5tých narozenin, ze které byla nadšená to celé zase zhoršila. Jak vypadá koktání u vás? My měli všechny možné fáze, opakování slabik, pak prodlužování a teď je to spíše námaha při vyslovování a špatné dýchání nebo jak to popsat. Bohužel mám pocit, že už z toho asi nevyroste!☹ Slovní zásobu má nadprůměrnou a řekla bych, že i inteligencí je spíše napřed. Zkoušeli jste nějaká homeopatika nebo léčitele? Budu ráda za každou radu..., L.

123lilly
30. zář 2014

@hulda Tak zase píši s odstupem! U nás se koktání bohužel neztratilo, nyní je dceři 5 let a koktá už téměř 2 roky s přestávkami, někdy je to dobré jindy katastrofa, nemůžu vysledovat, co má na to vliv. Trochu si říkám, že možná i úplněk a taky emoce, třeba teď oslava 5tých narozenin, ze které byla nadšená to celé zase zhoršila. Jak vypadá koktání u vás? My měli všechny možné fáze, opakování slabik, pak prodlužování a teď je to spíše námaha při vyslovování a špatné dýchání nebo jak to popsat. Bohužel mám pocit, že už z toho asi nevyroste!☹ Slovní zásobu má nadprůměrnou a řekla bych, že i inteligencí je spíše napřed. Zkoušeli jste nějaká homeopatika nebo léčitele? Budu ráda za každou radu..., L.