Koktání

kebulka
25. čer 2009

Ahoj,

hledám radu ohledně syna Marti.

Jsou mu nyní 2 roky a 8 měsíců. Už půl roku mluví v celých větách, zcela bez problémů. Má opravdu velkou slovní zásobu a dosud s ním nebyl žádný problém, ani výchovný. Je veselý, hravý jako každé dítě jeho věku. Sám sebe moc neprosazuje, mezi dětmi se drží spíš zpátky, spíš typ otloukánka 🙂 Na začátku února se mu narodila sestřička. Jediný problém, který vůči ní očividně má je její pláč. Naštěstí brečí minimálně - jednou dvakrát týdně 5 minut. Odmala je Marťas citlivý na hluk. Okamžitě se běží schovat a prohlašuje, že se mu to nelíbí. Hluk ho opravdu vystraší a pláč mezi něj počítá. Jinak se zdá, že sestřičku přijal pěkně. Nosí ji hračky, pusinkuje ji, výjimečně chce, abych ji odložila a věnovala se tomu, co chce zrovna on. Tím, že je malá hodná, mám na něj naštěstí dost času a nemyslím, že by byl opomíjen.
Tolik pozadí a teď v čem je problém. Asi před 4 dny začal najednou koktat. Věci, které říkal zcela bez problémů najednou koktá a to dost silně. Zopakuje jednu slabiku třeba 8x a někdy to dané slovo ani něřekne. Volala jsem dětské lékařce a ta mi řekla, ať to zatím vůbec neřeším, že půjde pravděpodobně o překotný vývoj řeči a problém časem sám vymizí. Pustit to z hlavy však dost dobře nemůžu. S každým slovem, které říká a nejde mu to, se trápím s ním a nevím, jak mu pomoci. Můžete mi poradit, jak k tomuto problému přistoupit? Dělat jakoby nebyl? Nebo u pomoci slova dokončit? Jak dlouho může trvat, než to odezní, pokud to je opravdu překotný vývoj řeči? Na tom mě překvapuje to, že už delší dobu mluví hodně a bez problémů a teď to přišlo jako blesk z čistého nebe ...
Nemáte někdo podobnou zkušenost?
Děkuji a přeji všem pěkné léto!

hulda
30. zář 2014

@miaflgl Náš Tomík na logopedii ne že nekoktá, ale mluví líp než doma. Ona ho nechává vyprávět třeba o školce, aby ho slyšela spontánně mluvit. Vždycky říká, že je to lepší než minule, ale myslím si, že je to jen její taktika, pravda to není. Jinak se mi obecně zdá, že před cizími mluví líp. Je to u vás taky tak? A smutná jsem z toho taky, úplně tě chápu...

hulda
30. zář 2014

@123lilly Ahoj, díky za odpověď! Co se týče těch fází, u nás ASI zatim neproběhlo to prodlužování, jinak opakuje hodně a má takové ty typické záseky. Projevují se u vás nějaké viditelné křeče na mluvidlech? Naše logopedka říká, že je vidí... ☹ Jinak co se týče homeopatik, nemam žádnou zkušenost. Zkoušeli jsme kineziologii, ale nepomohla nám.

miaflgl
1. říj 2014

Zdravím, mému synovi bude v prosinci 6 let a v listopadu to budou 2 roky. Už tomu nevěřím, ze by to přešlo.Bohužel vim, ze mu toto ztíží život jak ve společnosti tak ve vztazích. Je mi to líto, ale nevím jak mu pomoci. Prosím, jakou mate zkušenost s okolím. Me přijde ze než syn ze sebe dostane co chce spousta lidi ztratí zájem mu naslouchat. Děti ve školce už také zareagovaly, ale zatím VD školce to paní učitelky utnou v CAS. Ale co škola? Jinak léčitele, homeopatika jsem nezkousela.Ještě bych podotkla, ze syn je inteligenci také napřed. Podívejte se kolik nadprůměrné inteligentních lidi ma stejný problém s mluvou.

hulda
1. říj 2014

@123lilly
@miaflgl Co se týče té inteligence, náš Tomík je na tom podobně - psycholožka mu do zprávy napsala, že je to nadprůměrně nadaný chlapec a ve školce mi paní učitelka říkala, že tam mezi těmi předškoláky vyniká. Nicméně s řečí má problém odmalička. Ne že by začal mluvit nějak pozdě, ale špatně vyslovoval a dlouho jsme mu rozuměli jenom my z nejbližšího okolí. Sykavky dodnes říká špatně, ale nemůžeme na nich kvůli tomu zadrhávání zatim moc pracovat. Ještě se chci zeptat, umí vaše děti "ř"? V téhle diskuzi někdo psal, že to u jejich malýho přešlo, když se naučil "r" a "ř". Náš Tomík "ř" ještě neumí...

miaflgl
1. říj 2014

@hulda jiný problém nemá, začal mluvit az téměř ve třech letech.vyslovuje dobře, písmenko r mu šlo hned, ř neumí.

hulda
1. říj 2014

@miaflgl ptám se proto, že Tomík loni v létě po měsící zadrhávat přestal, a to ve stejný den, kdy poprvé řekl správně "l". Den nato se mu povedlo i "r". Koktání se bohužel po třech měsících pohody vrátilo, ale říkam si, že třeba až vyvodí "ř", přejde to úplně. Každopádně je fajn mít aspoň naději. Něco podobnýho tady někdo psal v úvodu téhle diskuze. Ještě abych sem vnesla trochu optimismu, znám dva případy, kdy dítě koktalo přes rok a po šestém roce věku to najednou přestalo. 80%dětí, které koktají víc než půl roku, se koktání zbaví ještě před nástupem do školy. Já mam taky stavy, kdy mě to trápí hodně. Byla jsem do minulého měsíce na mateřské s druhým chlapečkem a měla jsem tudíž spoustu času nad tím přemýšlet, trápit se představami, jaký to pro něj může být v životě handicap atd. Není to k ničemu, naopak, malý tu úzkost ze mě cítil a ničemu to neprospívalo. Nevim, jak jste na tom vy, ale mně osobně hrozně pomohlo jít do práce a nezabývat se tim tolik. Řešim to pořád, ale už dokážu mít i nadhled a věřim, že pokud z toho nevyroste sám, naučí se s tim pracovat a protože je to chytrý kluk, dožene to něčím jiným. Pořád si to opakuju jako mantru 🙂 .

123lilly
2. říj 2014

Tak dcera začala mluvit brzy a hezky, ale je fakt, že ř ještě neumí. Na začátku koktání opakovala slabiky, pak přišlo prodlužování slabik a teď mi připadá, že neopakuje, ale špatně dýchá a má takové ty záseky, asi tak křeč mluvidel! Logopedie nám moc nepomáhá, teď jsem ji na nějakou dobu vyřadila a přijde mi to lepší, jsou dny, kdy je to jen málo znatelné!U nás to bude 2 roky v prosinci, co začala koktat, taky už moc šancí na úplnou nápravu nevidím, ale nechci přestat doufat!!!!

123lilly
2. říj 2014

Ještě k těm 80%, většina logopedů říká, že pokud se vada nesrovná do 6ti měsíců bude nejspíš trvalá, tak nevím!☹ Taky jsem zapomněla poznamenat, že dcera je spíše stydlivá a hůře se zapojuje do kolektivu, u logopedky se stydí vyprávět pohádku, ta ji nutila a hodně ji to stresovalo. Jinak je také nevyhraněný pravák levák, něco dělá pravou(kreslí), ale třeba korálky navléká levou a často i lžící bere do levé ruky.., možná i to má spojitost! Zhoršení u nás nastává hlavně po dovolených, oslavách a rodinných sešlostech, které si moc užívá, nechápu to!! Asi jak je plná těch dojmů, teď jsem ji nově přihlásila na flétnu, tak uvidíme! Také máme občas problém s nočním pomočováním, takže to možná bude i psychické. Doma je u nás vše ok, jsme normální úplná rodina, o nějakém křiku nemůže být ani řeč, spíše rozmazluji, což je asi také špatně, mám ještě starší dceru o 6 let, možná jí chce ve všem stačit a nestíhá. Ta mluví krásně a problém s řečí nemá, stejně jako nikdo v rodině, píšu vše, co mi připadá důležité, budu ráda pokud mi napíšete, vaše zkušenosti, díky moc a držím palce, ať to zvládneme!!!

miaflgl
2. říj 2014

@123lilly tak mom pocit ze máme ještě. Společné to občasné noční pomocovani. Chodime s tím na nefrologii a nbere léky ale nijak se to nejlepší. Ještě bych řekla ze ma rad když ho beru jako mladšího než opravdu je. Ma mladší sestru 2roky a rad je když z něj nedělám predskolaka. Osobně si myslím ze to curami. a mluvení ma spojitost, něco se děje v te hlavičce. Neurologie je šílená véda, hlavně ta dětská hlava. Naše babička děla na neurologii a doporucujou nam psychologa. Asi to zkusim. Také držím palce

hulda
4. říj 2014

Těch 80% je bráno z dětí, které koktaly déle než půl roku. Četla jsem to někde na internetu. Jinak u psycholožky jsme byli a nebylo to v podstatě k ničemu. Paní malého testovala na školní zralost, inteligenci atd., což bylo sice zajímavé, ale já jsem spíš čekala, že se bude snažit najít konkrétní příčinu koktavosti. Že třeba má své postupy, kdy ho přiměje rozpovídat se o tom, co ho možná trápí, protože já toho nejsem schopná. Jinak u nás teď nastalo zase období, kdy se to hodně zhoršilo. Poslední dva měsíce to bylo lepší, měl dlouhé úseky, kdy nezadrhl, teď je to všechno zpátky. A to je vždycky chvíle, kdy mě optimismus opouští - když se to po chvíli výrazného zlepšení výrazně zhorší ☹ .

123lilly
5. říj 2014

@hulda Tak to jsme na tom opravdu hodne podobne. Dceri bylo ted certstvych 5 let, s tim nocnim pomocovanim vsude pisou, ze je to hranicni vek, takze ted to asi zacnu taky resit. Koktani se ted u nas prave take zhorsilo, hlavne tento vikend vazne sileny! Ani tolik neopakuje, ale ma ty bloky, jako by ji dochazel dech, proste vypada, jak po nejake mozkove prihode, je hrozne, ze to takhle pisu, ale je mi z toho tak smutno!☹( U nas je starsi sourozenec, takze by tam nemelo byt takove to napodobovani mladsiho, ale presto je fakt, ze si chce casto hrat, ze je jako miminko...atd! Dekuji ze sem prinasis optimismus, myslim s tema 80%, kez bysme do nich vsichni patrili!!! Jinak my byli PPP asi pred rokem, psycholozka jen konstatovala, ze je dcera hodne inteligentni a mozek predbiha mluveni, tenkrat jsem jeste verila, ze se to brzo samo upravi a je to jen vyvojove, zadny spoustec nebo neco blizsiho mi taky nerekla! Musime verit, snad bude lip, hezky vecer...L.

123lilly
5. říj 2014

@miaflgl Tak to jsme na tom opravdu hodne podobne. Dceri bylo ted certstvych 5 let, s tim nocnim pomocovanim vsude pisou, ze je to hranicni vek, takze ted to asi zacnu taky resit. Koktani se ted u nas prave take zhorsilo, hlavne tento vikend vazne sileny! Ani tolik neopakuje, ale ma ty bloky, jako by ji dochazel dech, proste vypada, jak po nejake mozkove prihode, je hrozne, ze to takhle pisu, ale je mi z toho tak smutno!emoticon( U nas je starsi sourozenec, takze by tam nemelo byt takove to napodobovani mladsiho, ale presto je fakt, ze si chce casto hrat, ze je jako miminko...atd! Dekuji ze sem prinasis optimismus, myslim s tema 80%, kez bysme do nich vsichni patrili!!! Jinak my byli PPP asi pred rokem, psycholozka jen konstatovala, ze je dcera hodne inteligentni a mozek predbiha mluveni, tenkrat jsem jeste verila, ze se to brzo samo upravi a je to jen vyvojove, zadny spoustec nebo neco blizsiho mi taky nerekla! Musime verit, snad bude lip, hezky vecer...L.

123lilly
8. říj 2014

Ahoj všem, tak dnes jsme byly na 5ti leté prohlídce a lékař nám zkusil předepsat inhalátor pro astmatiky Berodual, teď na mě teprve nějak dolehl pocit, že je to asi blbost, nemá astma, ani žádné rýmy atd., máte s tím někdo zkušenost při léčbě koktání, díky moc..

hulda
8. říj 2014

Ahoj, o tom inhalátoru jsem taky někde četla, ale osobně zkušenost nemam... Kdyžtak dej vědět, jestli to pomáhá. Jinak já jsem dnes malého objednala k jiné logopedce, abych slyšela názor jiného odborníka, pro srovnání. Třeba mi řekne něco optimistického... 🙂 .Snad to malému nebude moc vrtat hlavou, proč zase někam jdeme kvůli řeči. Mam obavy, abych svojí péčí nezpůsobila víc škody než užitku 😒 .

123lilly
9. říj 2014

@hulda Ahojky, tak ja ten inhalator zatim nepouzila, precetla jsem si dost negativni reakce lidi co ho berou na astma, tak s tim asi jeste pockam! Taky mam nejak strach, ze nadelam vic skody nez uzitku a hlavne nevim, jak bych ji to zduvodnila, proc si ma jako foukat do pusy! O nove logopedce taky uvazuji, rikam si ze nesmim nic zanedbat a zaroven se bojim, ze vsechno jeste zhorsim! Mala je hrozne vnimava a porad se jeste snazim na vadu neupozornovat! Dneska se mi to zda malinko lepsi, ale vcera katastrofa, vazne se nemohla vubec vyjadrit, takove ty blokady! Uz zacinam vazne podezrivat i ten uplnek! Taky bych nejak potrebovala nalit optimismus do zil, zvazuji i nejakeho lecitele, uz se chytam kazde nadeje! Mej se krasne a zase pisni, jak to u vas vypada, jaka je ta nova logopedka, co vam doporucila...atd!🙂

123lilly
9. říj 2014

@marunka71 Můžu se zeptat, jak dlouho to u vás trvalo, dcera koktá s přestávkami už skoro 2 roky☹! Děkuji..

hulda
12. říj 2014

@123lilly K té nové logopedce jdeme až v listopadu, pak dám určitě vědět. Jinak ještě zvažuju jednu možnost, tady pár kilometrů od nás je paní, která se zabývá kraniosakrální terapií. Vygooglila jsem si to a koktání je jedna z věcí, které se tím údajně dají řešit. U téhle paní byla kamarádka se synem, který se v noci pomočoval, a to už chodí do druhé třídy. Nepomohli jim doktoři, léky, nic. A teď po pár návštěvách u paní se to výrazně zlepšilo! Samozřejmě to může mít jiný důvod, ten kluk k tomu mohl samovolně dozrát vývojem, nebo ty léky, co na to bere, mohly mít nějaký opožděný nástup, to je všechno možné. Každopádně té paní zkusím zavolat a uvidím, co mi k tomu našemu problému řekne. I když se trochu bojím, abych nebyla iniciativní příliš, jak už jsem psala.... 😒

123lilly
13. říj 2014

Tak o té kraniosakrální terapii jsem taky někde četla, určitě napiš, jak jste dopadli. Já zase zkusím tu změnu logopedky, tak uvidíme! V pátek letíme na dovču do Egypta, těším se a zároveň mám strach, co to zase udělá s řečí, ale loni jsem měla pocit, že se jí řeč u moře zlepšuje, ale možná to byla jen náhoda. Tak zatím se mějte a ať je jen líp!!!

pulecp
13. říj 2014

@123lilly Zkus i do skupiny Emoční terapie, shlídni videa, podívej se na manuálek a případně se ptej. Nakonec to můžete zvládnout samy.

marunka71
15. říj 2014

@123lilly presne sa už nepamätám, tak cca necelý rok.

hulda
23. říj 2014

@123lilly Ahoj, až se vrátíte z dovči, napiš, jestli to mělo i nějaký pozitivní vliv na řeč. Kromě toho všeho pozitivního vlivu na nervy 🙂 . Jinak já jsem dnes byla s malým u té paní na kraniosakrální terapii a prý to moc nešlo, protože se malý hrozně bál. On má panickou hrůzu z doktorů a když si měl lehnout na lehátko, byl strachy bez sebe a nedal si to vymluvit. Sice tam poslušně ležel, ale byl tak ochromený, že prý ji to nepustilo. Jedeme tam znovu za tři týdny, tak snad to bude lepší, když bude už vědět, do čeho jde a že to nic není...

123lilly
30. říj 2014

@hulda Tak už zpět z dovči, zlepšení řeči tam bylo veliké, vlastně to bylo úplně ok, myslím, že veliký vliv má moře! Včera jsme se vrátili a už dnes menší zhoršení☹, ale pořád výrazně lepší než to bylo před odletem! K té terapii, u nás by to asi bylo podobné, myslím, že ta spolupráce je u citlivých a bázlivých dětí prostě problém!☹ My jsme se objednali ještě před odjezdem k té nové logopedce, tak pak písnu, co nám řekla, tak zatím se mějte a ať je jen líp!!!

hulda
30. říj 2014

@123lilly Tak to je super, že je to mnohem lepší!!! Budu držet palce, aby to tak už zůstalo. Narazila jsem na netu na jeden článek o koktavosti a myslím, že tahle klasifikace je optimistická pro nás všechny. Snad nic neporuším, když sem kousek zkopíruju 😉
fyziologická koktavost - objevuje se u dětí převážně ve věku kolem 4 let a může přetrvávat do období věku 6 aţ 7 let. V této době často dochází k rychlému rozvoji myšlení, kterému však neodpovídá stupeň vývoje řeči (řečová technika, slovní zásoba,…). Dítě proto nedokáže vyslovit své myšlenky dostatečně rychle a dochází k zadrhávání během mluvení. Tento stav, pokud není narušen vlivem negativních edukačních faktorů – napomínání, upozorňování, trestání, ve většině případů samovolně vymizí při srovnání úrovně řeči na úroveň myšlení.

123lilly
2. lis 2014

@hulda Ahojky, tak to zni povzbudive, ikdyz u nas uz opet mirne zhorseni, proste se strida lepsi a horsi obdobi a nejvic me asi desi, kdyz ji to opravdu nejde z pusinky a uplne vidim, jak tam ten jazyk tezce pracuje, je mi ji vzdycky tak lito! Snad z toho vyrostou, porad tomu chci verit!!!! Ted nas ceka ve stredu navsteva zubare, takze dalsi neprijemny zazitek, jenze tomu se clovek neubrani! Tak zatim a diky za ten povzbuzujici clanek...!

hulda
3. lis 2014

@123lilly U nás je to poslední dny dost katastrofální ☹ . Včera jsme byli na návštěvě u známých a pán domu, neinformovaný o situaci, našemu malému říká: Teda, co přišly holky, tak nějak koktáš! Umíš si představit, jak ve mně hrklo. Ale asi jsem už přecitlivělá, malý se pak vůbec neptal, proč to ten strejda říkal, naštěstí. Ach jo.

vetyver
3. lis 2014

holky, já sice ještě dceru v tomhle věku nemám, zatím povídá pár slov (13m), ale možná Vás povzbudí MOJE vlastní zkušenost (je mi 28). Od malička problémy s mluvením, rozumněla mi jen máma. Logopedie asi 2 roky, intenzivní, spousta práce mojí maminky, které jsem vděčná. Měla jsem problém s vyslovováním některých písmenek na začátku věty (např. při hlasitém čtení). Například začínala-li věta na P bylo pro mě nemožné začít. Nebo na N. Nadechla jsem se a NIC. Prostě to nešlo ven. Leckdy jsem odmítala jít nakoupit 20 dkg salámu k pultovému prodeji, protože jsem to nedokázala najednou vyslovit - dvacet deka cihly(salámu, čehokoliv). Zůstala jsem jako leklá ryba, otevřená pusa a NIC. Leckdy ještě teď zdvojím slabiku jako ne-neotvírej to okno (n na začátku)...

Co mi POMOHLO? určitě neustálý trénink. Ségra mě neustále pérovala, ať jdu nakoupit já, protože jsem se tomu instiktivně vyhýbala... Od patnácti jsem brala brigády schválně takové, kde jsem musela oslovovat lidi a bavit se s cizími lidmi - ochutnávky v supermarketech, na výrobních linkách atd... , subjektivně si také myslím, že zvýšení sebevědomí( když jsem to začala zvládat, šlo to postupně) a také se zastavit, nadechnout se zhluboka (a vypustit, co si o tom myslí druzí!!! velmi důležité...) a říct to prostě znovu.

Zkusit také můžete kyneziologii (zvažovala jsem), kdy se ponoří do nitra a pokusí se najít příčinu koktání. Může to být jen situace, do které byste to neřekli a způsobí to nějaký blok. Ale to může být příliš alternativní pro někoho 😉

držím všem vašim dětem palce a hlavně, vytrvejte. Je to to nejlepší, co můžete pro své děti udělat, a určitě Vám za to budou vděčné jako já svojí mamce. 🙂

123lilly
4. lis 2014

@vetyver Moc dekuji za reakci, snad se i u nas vse podari co nejdrive zvladnout, je to nekdy lepsi, jindy katastrofa, opravdu nevim, co to muze zpusobovat, taky si mela dny uplne bez zadrhnuti a pak zase spatne obdobi? Nekdy ji proste slova nejdou z pusy, ale kdyz uz ma ten svetly den, tak mluvi hezky ciste akorat neumi moc R a Ř, tak si ještě dělám naději, že třeba s nástupem by se vše mohlo zlepšit! Měj se krásně.., L.

vetyver
4. lis 2014

@123lilly ano, vždy to jsou vlny. Jsou dny kdy nevím ze jsem kdy koktala a jsou dny kdy si chci nafackovat, že se to zase rozjelo. Ale myslím si že to souvisí všechno se vším..

johnika
29. lis 2014

Ahoj holky,snad nebude vadit kdyz moje cestina bude trochu slovenska 🙂 mam s mojim synem stejny probem,ted mu bylo 5 let a kokta uz tak 2 roky. V podstate opakuje na zacatku vety slabiky. Chodime k uzasnej logo ktera mne hodne podporuje a rika ze vzdy je jeste sance ze se z toho dostane , to mne vzdy uklidni kdyz jsem zoufala.cvicime poctive ale o rapidnej zmene nemuze byt rec i kdyz pokrok tam je. Chtela by jsem jenom podporit maminky a hlavne rict aby to nezanedbavali kdyz je to delsi dobu samo to urcite nevymizne.

hulda
30. lis 2014

Ahoj holky, zase se po delší době hlásim. My teď zkoušíme tu kraniosakrální terapii, ve středu tam malý půjde potřetí. První návštěva se moc nepovedla, ale minule už si to paní pochvalovala. Syn spolupracoval a byl celou dobu v pohodě. Paní mi říkala, že může nastat dočasné zhoršení, což opravdu nastalo, i když samozřejmě nevím, jestli to opravdu souviselo s terapií. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet dál. Jinak jsme byli u nové logopedky, ta byla moc milá a s dětmi to opravdu umí. Říkala, že i když je malému 6, pořád může jít o vývojovou záležitost. Ukázala nám nový cvik a chce začít s nácvikem ř, takže se teď rozhodujeme, jestli k ní přejdeme, nebo zůstaneme u té původní. Máme to k té nové hodně z ruky a objektivně vzato její přístup a terapie není nijak revoluční ve srovnání s tím, co jsme dělali dosud. Navíc, pokud odejdeme od té naší původní, musím počítat s tím, že pokud budu potřebovat jakoukoli logeped. pomoc i později s mladším synem, budu u ní mít smůlu. Má dost narváno a vstříc mi nejspíš nevyjde... Kdybych věděla, že nám ta změna opravdu prospeje, neváhala bych, ale nejsem si jistá... Musím se každopádně už rozhodnout 😒